N°. 7223. Dinsdag A September. A0. 1883. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maandenf 1.10. Franc per post.1.40. Afzon<fcrl\jke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES ▼an 10 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee* reo baiten de stad wordt f 0.10 bereken A Heden is een aanvang gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal JuniAugustus. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties op vertoon worden void aan. OiHolëele HennisstovIiigeiL Vorga.Icring van den Gemeenteraad Tan Lelden op Dinsdag 4 Sept. 1883, des namiddags te twee uren. Nog te behandelen onderwerp: Benoeming van een Concierge aan de Hoogere Burger school voor meisjes. LEIDEN, 3 September. Het Dagelijksch Bestuur beeft geene beden kingen op de verzoeken van de heeren A. Gouds waard en W. W. Schipper, om ontslag nifc hunne betrekking van 2den onderwijzer aan de openb. school der 3de kl. No. 2, en van mej. G. W. C. Vermandei, om ontslag als 3de onderwijzeres aan de Meisjesschool der 2de kl. Ter bonoeming van een onderwijzer aan de openb. school der 3de kl. No. 3 doen B. en Ws. de vol gende voordracht: J. C. A. Binnendijk, te Katwijk aan Zee; M. G. Van Ewijk en A. Vroom, beiden alhier. De rekening van bet H.-G. of Arme Wees- en Kindorhuis over 1882, in ontvangst ad 62,301.46'/, en in uitgaaf ad 59,488.04' Ai alzoo met een batig slot van 2813.42; die van het R.-K. Wees- en Oudeliedenhuis, in ontvang ad 17,858.69'/, en in uitgaaf ad 17,853.03'/,, batig slot ƒ5.66; die van het R.-K. Armbestuur, in ontvangst 7173.151/,, in uitgaaf 7161.01'/,batig slot 12.14; die van het Ned -Isr. Armbestuur, in ontvang ad 1446.451/, en in uitgaaf 977.97, batig slot 468.48'/,, en eindelijk die van het college van Vrouwen Kraam- moeders, in ontvang ad 2917.76, in uitgaaf ad 2138.88'/,, dus met een batig 6lot van 778.87'/,, leveren geene bedenkingen op, zoodat de commissie van financiën den Raad voorstelt ze goed te keuren. Dezelfde commissie kan zich ook vereenigen met het verzoek van C. Blansjaar ter bekomiog van ge meentegrond aan den Zijlsingel en met de voor dracht tot het verleenen van een crediet van ƒ600 voor de inrichting van localiteit in het Invalidenhuis ter bewaring van oude rechterlijke archieven. B. en Ws. stellen tevens voor aan W. B. A. Van Hartevold te Zoeterwcude, op zijn verzoek, vergun ning te verleenen tot het loggen van een duiker aan bet Haagsche en Delft6che jaagpad, en goed gunstig to beschikken op de voordracht om de stads- werklieden naar de Amsterdamsche tentoonstelling te laten gaan, waarvoor een bedrag van ƒ200 zou noodig zjjn. De gelden hiervoor kunnen gevonden worden uit den post „dag- en weekgelden der werklieden." Da ontwerp-begrooting van de inkomsten en uitgaven dezer gemeente voor 1884 bedraagt in ontvaDgst en uitgaaf 763,799; de opbrengst der plaatselijke directe belasting (inkomstenbelasting) is daarbij geraamd op 135,500. Heden was in de Stadsgehoorzaal de openbare promotie en prjjsnitdeeling van het gymnasium, onder de leiding van den rector, die bij deze ge legenheid met een kort woord van dank aan de gemeente en hare vertegenwoordigers het nieuwe gebouw op de Ruïne aanvaardde. Do volgende bevorderingen hebben plaats gehad van de vijfde klasse tot do zesde: J. P. Kuenen, J. W. C. Kolff, C. O. Sogers, P. Bays, W. Tij. M. Weebers, J. Saringar, F. Van Praag en H. L. Oort. Van de vierde klasse tot de vijfdeD. Ouwehand, J. H. Kern, J. L. C. Schroeder Van der Kolk, A. J. Groen, J. Van Binsbergen, J. J. De Roode, W. G, Boorsma, M. P. Sipkes, H. J. Bool, Th. Van Hoy- tema, J. J. Hagen, F. J. Los, H. R. Van Maasdijk en J. A. Sprnyt. Van de derde klasse tot de vierde: J. H. De Roode, B. Formijne, C. Mulió, P. Boon, L. A. C Kolff, J. Acqooy, A. D. Wempe, H. J. Coster. P. J. Crom8igt, Ph. Scip. De Laat De Kanter. Th. Pleyte en J. Van Rhijn. Van de tweede klasse tot de derde: O. Van Eek, A. Drucker, C. J. De Jong, J. C. J. Bierens De Haan, H. Coert, F. Dozy, J. C. A. Lans, J. O. Van der Lip, P. H. Rosenstein, D. Mac Gillavry, A. C. M. Graafland en J. Jannette Walen. Van de eerste klasse tot de tweede: J. A. Kist, N. Groen, A. B. M. Kaiser, J. Blaak, P. A. Boorsma, A. H. Oort, A. Graftdjjk, J. Van Binsbergen, J. M. Felix, J. W. De Goeje, W. G. Huet, J. J. Van Dissel, R. J. Van der Heyde, P. C. Th. Van der Hoeven, M. Kievit en F. A. Th. Rhemrev. Thans is ook van het nieuwe Gymnasium gebouw aan de Doezastraat de gansoho houten schutting verdwenen, waardoor ook de gevel zich nu geheel voor het oog vertoont, met hetgeen tot nn toe langs den beganen grond onzichtbaar bleef. Was het laatste voor hvn, die reeds tusschen de planken door hadden gegluurd, geen verrassing meer, een totale indruk was toch niet vóór heden te verkrijgen. Die indruk zal bij velen verschillend zijn. Er is iets eigenaardigs, voor de Leidsche bouwwijze iets vreemds in het geheel, ook wat - in evenredigheid mot de hoogte en breodU-"7an het gansche gebouw het kleine bordes met het door een leeuw be schermde Leidsche wapen betreft. Onderscheiden lijk is het oordeel dat we reeds nu van enkelen opvingen, maar dat nog niet anders dan oppervlak kig kan zijn. Men dient het geheel nauwkeurig to beschouwen. Zelfs het hek vond men in verhouding te nietig. In ieder geval blijkt er uit dat „vreemd" en „mooi vinden" bij ieder niet altijd samengaan. Waar het in deze voornamelijk op aan komt is of de inrichting van het gebouw aan het doel zal beantwoorden. Dit moet natuurlijk de ondervinding leeren. Het gebouw bestaat uit twee verdiepingen. Yan de eerste geeft het bordes toegang tot een vestibule. Ter eene zijde bevinden zich aan de straatzijde een spreek- en rectorskamer, ieder met één raam, en de leerkamer met vier ramen, twee aan de Doezastraat en twee aan de Ruïne; achter de spreekkamer vindt men het kamertje van den claviger. Aan de andere zijde van de vestibule treft men de curatoren- en leeraarskamer aan met twee straatramen; daarnaast om den hoek der Raamsteeg de concierge-woning, en daaronder een keuken en bergplaats. Al deze lokalen zijn door een corridor afge scheiden van de achtergelegen vertrokken, nl. twee leerkamors aan de beide hoeken, twee jassen-por- talen, een privaat enz. voor de leeraren en twee dito voor de leerlingen. In het midden aan de beide uitspringende kleine achtergevels bevindt zich een bordes in do nabijheid van een trap, welke naar een bovenbordes en een bovencorridor voert, vóór welken de ruimte aan de straatzjjde in vijf leer kamers is verdeeld, de middelste met slechts éón raam; terwijl hier de achterlokalen evenals boneden zijn ingericht. Ter weerszijden en aan den achtergevel zal ook dit gebouw, geljjk dit van de H. B.-S. voor meisjes, door een meer uitgewerkte schatting worden om geven. Bij do heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoli ters, waren de hoogste prijzen 37, 18, 3,90 en f 1.85; de laagste ƒ36, 17.50, ƒ3.60 en f 1.80. Gedurende de maand Augustus zijn er bij do Kweekschool voor Zeevaart alhier een 37-tal jongens bjjgekomen. Hun aantal bedraagt 263. Ook burgemeester en wethouders der gemeente Leiden verklaren zich volgaarne bereid de giften, die de ingezetenen mochten willen afzonderen tot leniging van de ontzettende ramp, waardoor Neder- landsch-Indië onlangs is getroffeD, in ontvangst te nemen en aan de betrokken autoriteiten over te maken. Bij een wetsontwerp tot wijziging van hoofd stuk VI der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1883 is een bedrag van 216,665 aangevraagd tot gedeeltelijken aankoop van ijzer, gereedsohappen en andere behoeften ter vervanging van die, welke bij den brand in den ochtend van den 20sten Juni jl. op 's Rijks "Werf te Amsterdam uitgebroken, on bruikbaar of vernield werden. De adjudant des Konings, generaal Versypok' is heden naar Brussel vertrokken, om koning Leo pold namens Zijne Majesteit geluk te gaan wenschen met de geboorte zijner kleindochter. De achtermuur van het Paviljoen van de stad Amsterdam op de Tentoonstelling is hedennacht omgewaaid. Het gebouw is voor het publiek ge sloten ook zijn er verscheidene tentjes omgewaaid de deur van de broodbakkerij de „Voorzorg" sloeg uit hare hengsels. Het stoomschip „Conrad", van Amsterdam naar Batavia, passeerde Zaterdag Kaap St.-Vincent de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok dien dag van Port-Saïdde „Rotterdam" is gisteren van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen Vermoedelijk zal de luit.-kolonel J. N. A. baron Taets Van Amerongen, van het 6de reg. inf., den kolonel J. C. C. Den Beer Poortngael, benoemd tot gouverneur der K. M. Academie, bij den generalen staf te 's-Hage vervangen. Naar het Vad. uit zeer vertrouwbare bron verneemt, heeft Prins Alexander dor Nederlanden, Prins van OraDje, getroffen door de rampen op Java, het plan opgevat om zich aan het hoofd te stellen van eene commissie tot het bijeenbrengen van liefdegiften, ter leniging van den nood. Door Z. K. H. zullen, naar werd meegedeeld, uitnoodigin- gen worden gericht aan verschillende hooggeplaatste personen, om zich met HD. in commissie te vereenigen. Naar men wil, heeft prins Alexander het noodig geoordeeld, een beroemd geleerde te raad plegen over eene ziekelijke aandoening, die telken jare tegen het naderen van September, ongeveer op hetzelfde tijdstip terugkeert. Die aandoening moet den toestand van Z. K. H. op het oogenblik weer verre van gunstig doen zijn en ook de reden wezen, dat tot dusverre nog niet aan het voorge nomen bezoek der Amsterdamsche tentoonstelling gevolg kan worden gegeven. Te meer is die onge steldheid te betreuren, omdat, naar ons van ver trouwbare zijde wordt verzekerd, bjj Z. K. EL het voornemen bestond - indien ©enigszins mogelijk zelfs nog bestaat - om de opening der Staten- Genaraal dit jaar door zijne tegenwoordigheid op te luisteren. (R. N.) De volgende bijeenkomst van de Nederland- sche Juristen-Vereeniging zal te Haarlem worden gehouden. Vrjjdag a. s. komt de koning van België te Amsterdam, om officiëel de internationale tentoon stelling aldaar te bezoeken. Het stoomschip „Zaandam" is, IJmniden bin nenkomende, met het uitgaande stoomschip „IJbara III" in de buitenhaven in aanvaring geweest. Beide zijn boven water beschadigd; do „IJbara" is terug gekomen. Zr. Ms. schroefatoomschip 4e kl. „Bali," commandant de luit. ter zee le kl. H. G. Hilde- brandt, vertrok Zaterdag van de reede van Tea sel naar Batavia. De ótat-major bestaat uit: luit.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1