In October a. s. zal bet vijf en twintig jaar geleden zijn dat mevr. Stoetz zich aan het tooneel verbond. Eenzelfde jubiló zullen in dezen winter te Rotterdam de heeren A. J. Le Gras en J. Haspels vieren, de laatste waarschijnlijk met de opvoering van een van Ibsens tooneelspelen. Omtrent de Nederlandsche Noordpool-expe ditie wordt nog nader gemeld dat de leden der „Varna"-expeditie aan bourd werden genomen door de „LouiBO," kapt. Dallman, die 25 dagen in de Kara-Zee lag zonder naar Siberië te kunnen komen. Zij brak beneden de Jagorstraat de schroefas buiten den achtersteven en zou naar Hammerfest gesleept worden door do „Nordenskjöid." Zij deed alleen Vardö aan om tijding van de Nederlandsche expeditie te geven. De Staatscourant van heden behelst het volgende Volgens bij do Regeering ontvangen telegrammen is de bemanning van de „Varna" door de stoombooten „Obi" en Nordenskjöid," die voor rekoning van den heer Sibiriakeff naar den Jenisei gezonden waren, op de kust van Waaigat gered. Do „Varna" zelve is op 24 Juli 11. verloren gegaan. De Nederlandsche Poolzee-expeditio en de bemanning bevinden zich in goeden welstand te Hammerfest en Vardö. Men heeft in de Kara-Zee meteorologische observatiën gemaakt. Bij het departement van marine is ontvangen het navolgende telegram, gedateerd Vardö 30 Aug., van den luit. ter zeo Lamie: „Nederlandsche Pool expeditie op weg naar NoorwegeD, alles wel." Reuters-Agentschap meldt uit Kopenhagen, dd. 31 Aug.: Volgens een telegram uit Vardö meldt kapt. Weide van Sibiriakoffs stoomschip „Obi", dat hij op 25 Aug. de Nederlandsche expeditie bij Waaigat heeft opgenomen. De „Varna" was 24 Juli op 71'/, gr. noorderbreedte en 63 gr. oosterlengte gezonken. De „Dymphna" had daar den geheelen winter ingevroren gelegen; aan boord bevond zich alles wel; zij hoopte open water te bereiken. De mannen van do „Varna" waren 1 Augustus van de „Dymphna" gescheiden; zjj werden door de stoomboot „Nordenskjöid" naar Hammerfest gebracht. De „Amsterdammer" voegt bij deze tijdingen de volgende opmerking, die wij ook onder de aan dacht onzer lezers meenen te mogen brengen: Het blijde bericht van de aankomst der opvaren den van de „Varna" te Vardö is met gejuich ont vangen. Het lot der Noordpool-reizigers werd door de geheele natie met bezorgdheid overwogen. In middels onthoude men den beer Bnys Ballot de toezeggingen niet om de reeds gemaakte kosten en de cauties te dekken. De vreugde over de behouden aankomst der opvarenden mag ons de verplichtin gen jegens hen, die hunno redding wilden mogelijk maken, niet uit het oog doen verliezen. Zeker zal alles geschieden wat mogelijk is om de „Georgy" en de „Ellida" terug te doen keerendoch zoolang zij niet het tegenbericht ontvangen hebben, loopt de heer Buys Ballot gevaar, dat de waarborgsom men te eeniger tijd moeten uitbetaald worden. Het zou hoogst onbillijk en ondankbaar zijn, als er bij deze heuglijke tijding eene zwarte wolk bleef drij ven boven het Meteorologisch Instituut. Intusschen laton de telegrammen, uit Vardö ontvangen, aan duidelijkheid te wenschen over. Men vermoedt dat de „Varna"-reizigers op de „Dymphna." na het vergaan der „Varna" hebben vertoefd. De „Ellida" zal te Hammerfest het tele gram ontvangen dat zij niet door behoeft te gaan. Misschien keert de expeditie met dat schip naar het vaderland terug. De expeditie en bemanning bevinden zich thans op de „Nordenskjöid," welk vaartuig door de „Louise" (haar schroef is thans hersteld) naar Hammerfest wordt gesleept. Zijn de geredden te Hammerfest aangekomen, dan kan men zeer spoedig meer uitvoerige berichten nopens hun wedervaren te gemoet zien. Zoodra zij in het vaderland komen, zal hun natuurlijk een hartelijke ontvangst te beurt vallen. Reeds nu kan hot D. v. N. meedeelen dat het plan bestaat eenige dagen na hunne aankomst, vanwege het Meteorologisch Instituut een feest te organiseeren te Utrecht, waar voor ieder Neder lander do gelegenheid zal worden opengesteld van zijne sympathie voor de koene tochtgenooten te doen blijken. Namens de ingezetenen van Wageningen is gistermiddag door zeven Wageningsche jonge meisjes aan het jonge Prinsesje op „Oranje Nassau" een verjarings-geschenk aangeboden. Het bestaat uit een antiek kamertje met zilveren meubeltjes. O. a. zijn er in twee kastjes, zes stoelen met een fauteuil, twee tafels; op de eene tafel staat een zandlooper en een inktkoker, op de andere ligt een boek. De antieke schoorsteen is ingelegd met tegeltjes; op de schoorsteenlijst prijken 6 borden en boven de deur is een zilvoren W aangebracht en een schild, waarop „Wageningen," datum en jaartal staan. Het zilverwerk is geleverd door den heer Manikus te Arnhem. - Te Wageningen vlagden alle woningen. Op „Oranje Nassau" was concert met vrijen toegang. Tal van vreemdelingen bevonden zich op het landgoed „Oranje-Nassan," alwaar de Koning, de Koningin en het Prinsesje zich te midden der menigte bewogen. De ingezetenen van Renkum boden de jarige een poppenwagen met pop aan. Door curatoren van het Stedelijk Gymnasium te Amsterdam is opgemaakt en door B. en Ws. aan den gemeenteraad aangeboden eene voordracht ter benoeming van drie leeraren aan het Gymnasium. Op die voordracht zijn goplaatst: a. voor leeraar in de wis- en natuurkunde, dr. N. P. Kapteyn, leeraar bij het middelbaar onderwijs aldaar, en dr. P. Schuringa, directeur en leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Veendam; b. voor leeraar in de Grieksche en Latijnsche talen en letterkunde, dr. D. G. Jelgersma, leeraar aan het Gymnasium te Dordrecht, en W. J. M. Van Stockum, leeraar aan het Gymnasium te Schiedamc. voor leeraar in de geschiedenis, mr. W. H. Ikman Van Burck, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Nijmegen. Op de tentoonstelling, te 's-Hage gehouden door het Koninklijk Genootschap van Nederlandsche Aquarelliaten in de loge l'Union Royale, zijn van de 104 nummers, welke de catalogus bevatte, er 36, dus meer dan verkocht. Bestuur en inzenders mogen dus mot tevredenheid terugzien op deze thans geëindigde tweede tentoonstelling, welke een waardige tegenhangster is van de voorgaande. Er worden te Utrecht pogingen gedaan, en naar het schijnt aanvankelijk met goeden uitslag, om een kunstenaarskring op te richten. Beoefenaars der verschillende kunstvakken wil men trachten daardoor nader tot elkander te brengen. Reeds hebben enkele schilders, toonkunstenaars en letter kundigen zich tot aansluiting bereid verklaard, en weldra wordt eene vergadering te gemoet gezien, waarin de grondslagen der vereeniging zullen wor den gelegd. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden: lo. te bepalen dat de hoogleeraar- inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. M. Salverda, blijft belast met het toezicht op de open bare en bijzondere scholen van middelbaar onder wijs in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zeeland, Utrecht, Overijsel en Limburg; 2o. den inspecteur van het middelbaar onderwijs, dr. A. T. Van Aken, definitief te belasten met het toezicht op de openbare en bijzondere scholen van middel baar onderwijs in de provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland, Friesland, Groningen en Drente. De Staatscourant van heden bevat het besluit van den 29sten Augustus '1883, houdende vast stelling van nieuwe regelen omtrent de benoem baarheid en uitzending van rechterlijke en adminis tratieve ambtenaren voor den dienst in Ned.-Indië. De kapt. ter zee G. Kruys, uit OoBt-Indiö in Nederland teruggekeerd, is op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft aan het lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, O. baron Van Wassenaer Van Catwijck, op zjjn verzoek, een eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van lid van het hoofd comité der Nederlandsche vereeniging tot het ver- leenen van hulp aan zieke en gewonde krijgs lieden in tijd van oorlog, en zulks onder dank betuiging voor de door hem in die betrekking bewezen dienstenden luitenant ter zee 2de kl. H. M. E. Van den Brandeler, behoorende tot het eskader in Oost-Indië, op zijn verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand, waarin dat beslnit ter zjjner kennis zal worden gebracht; - benoemd bij den gener. staf, tot majoor, den kapt. A. Kool, van het wapen der artil lerie, thans als lid der Tweede Kamer op non-act; - het kon. besltft waarbij aan H. Höfelt, met ingang van 1 Sept. 1883, eervol ontslag is verleend als notaris te Kampen, op diens verzoek, ingetrokken; met ingang van den lsten Sept. benoemd tot huis meester in bet koloniaal militair invalidenhuis op Bronbeek den gegageerden adjudant-onderofficier, dienstdoend officier bij het leger in Nederl.-Indië J. E. A. Van Riesen; - aan den met ingang van 1 Sept. eervol uit zijne betrekking ontslagen leeraar in de Franscbe en Hoogduitsche talen aan de konink- lijke_ militaire academie J. C. Koning, tot weder- opzeggens toe, oen wachtgeld verleend van f 800 'ajaars, ten laste van den Staat. Telegrammen. DEN HAAG, X September. Blijkens oen hedon bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch- Indië zijn na de ramp op 27 Augustus jl. te Merak vermist: de opzichter bjj het mijnwezen K. A. Nan- mann met vrouw, de machinist P. Van Essen met vrouw en vier kinderen, de opzichter H. B. Vao Diest met vrouw, do magazijnmeester J. S. Townsend met kind en de opzichter 1. Kaal. BUENOS-AYRES, 31 Augustas. De minister van financiën der Argentijnsche republiek, de heer Ro mero, is in die betrekking vervangen door zijn ambtgenoot voor binnenlandsche zaken, den heer De la Plaza. NIEUW-YORK, 31 Augustus. De vermindering der schuld gedurende de maand Augustus wordt op zes millioen dollars geschat. Twee vaartuigen der Amerikaansche marine zijn naar Straat Soenda gezonden, om den toestand van het vaarwater te onderzoeken. WELTEVREDEN, BATAVIA, 31 Augustus. (21.) De uitbarsting van den valkaan op Krakatau heelt eene zeebeving ten gevolge gehad, wolke eene groots verwoesting heeft aangericht. Anjer en Merak be staan niet meer. In het zuiden van Tjiringin is de verwoesting groot. Een groot gedeelto van Bantam is vernield door den aschregen. Er is gebrek aan voedsel. De heer Levyssohn is naar de plaats dei onheile vertrokken. Wat betreft de vermoedelijke rampen welke de beving ook op Sumatra heeft veroorzaakt, zijn nog geen stellige berichten ont vangen. Ter Noordkust van Java heeft de beving ook hare verschrikkelijke uitwerking doen gevoelen Nabij Pandi Gelang zijn kampongs vernield. Overal hebben honderden, onder welke Europeanen, het leven verloren. Batavia heeft geen belangrijk» schade geleden. De regeering heeft terstond maat regelen genomen wegens den geheel veranderdei toestand van Straat Soenda, ten gevolge van he opkomen van nieuwe rotsen en klippen. Er zijl o. a. gouvernementschepen uitgezonden om de in varenden te waarschuwen. LONDEN, 31 Augustus. Te Rutland is de con servatief Lowether met 860 stemmen gekozen Handley kreeg 194 Btemmen. CAIRO, 31 Augustus. Hedenmorgen om acht urei bedroeg het aantal sterfgevallen in Neder-Egyptc 9, in Boven-Egypte 327. BERLIJN, 1 September. (Part. Tel.) De bekende Duitsche schrijver Levin Schiicking is heden overleden. CALCUTTA, 1 September. De rijstplantage der firma Gerber, Christien en Co. te PozendouDg ii door een brand geheel vernield. De schade wordt op 50,000 pond sterling geschat. GLASGOW, 1 September. (A.) Heden heeft alhier wederom eene arrestatie plaats gehad naar aanlei ding der dynamiet-misdrijvsnmen verwacht dat nog meer personen in hechtenis zullen worden ge nomen. Het schijnt dat de beschuldigden in betrek king staan tot de bekende dynamiet-samenzweer- ders in Engeland en Amerika. LKIDICN 1 September. De verwachting voor morgen is: veranderlijk weer, regen. Volgens door het D. v. N. uit Batavia out vangen particulier telegram zijn de pogingen to het afbrengen van het droogdok „Amsterdam" to dusverre mislukt. Door de Haagsche politie is proces-verbas opgemaakt tegen eene dienstbode, die zich heef schuldig gomaakt aan diefstal van een zilverei vork ten nadeele van haar meester in de Celebes straat. - Een andere dienstbode aldaar, die verdacb wordt zich te hebben schuldig gemaakt aan dief stal van versohillende goederen ten nadeele va: haar meesteres in de Prinses Mariestraat, is s«s het huis van arrest overgebracht. Gisteravond is in de rivier de Gouwe, nsb! Gouda, een praam, geladen met grint, door se stoomboot der Maatschappij „de Volharding"inde' grond gevaren. De schipper en zijn gezin zijn ger« Bij den landbouwer R. te Kelmond nsb Beek, waar in de vorige week een schuur en stal ling door brand zijn vernield, is eergisteren doo een nog onbekende oorzaak ook de woniDg 6° prooi der vlammen geworden. Behalve den inboede is ook veel stroo en tarwe verbrand, terwijl me eenige varkens daarbij omkwamen. Alles was ve zekerd.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2