een kwartaal 45 personen werk vonden - blijkt ook hieruit dat hot huis inwendig menige kolossale verandering heeft ondergaan. De verkeerde of liever platte uitspraak van het woord „Leiden" was gisteravond weder oorzaak dat een Parijzenaar, dö heer A. Tiquet, die mot den laatsten trein van Amsterdam naar de residentie spoorde, in plaats vaa te 's-Hago in onze stad uits' pte en dan ook van nacht hier -logeerde. Hedt-j. norgen eerst kwam hij tot de ontdekking dat hij niet in „La Haye" maar in „Laien" was. Men maakt ons op deze vergissing opmerkzaam en vraagt tevens of or niets aan te doen zou zijn om dergelijke gevallen voor het vervolg te voor komen. Het eenige wat er naar onze meening aan te doen is, is dat do conducteurs den naam duide lijker uitspreken endat de Franschen be grijpen dat ze niet in Frankrijk, maar in Holland zijn, waar „La Haye" als „Don Haag" wordt uitgesproken. Op den Noordwal, hoek Breedstraat, te VHage, is gisternamiddag een dokterekocteje met een tramwagen in botsing gekomen, waarbij het onderstel van het rijtuig o. a. geheel vernield ■werd. De koetsier viel daarbij van den bok, terwijl de dokter er met den 6chrik en een gedeukten heed afkwam. I. K., werkman, wonende te Hilversum, heeft zijn schoonzoon op diens woniDg in de 2de Spaarndammer8traat te Amsterdam met een mes eene snede in den hals toegebracht. Ü9 schoonpapa gaf te kennen tot het bedrijven van deze daad expres te zijn overgekomen. De verwonde is naar het gasthuis vervoerd. Blijkens een particulier schrijven is het te Zürich thans constant mooi weer, maar warm. Het bezoek aan de nationale tentoonstelling aldaar bedraagt van 1 Mei tot nu toe ongeveer 10,000 personen daags. Cp 1 Mei wa9 daar alles gereed. Vier vrouwen te Glasgow zaten samen te drinken. Ze kregen twist, drie trokken hare messen en brachten de vierde daarmede doodelijke wonden toe. De overledene was een schoonzuster van een der drie lieve dames. Te Duzedin, Nieuw-Zeeland, ontmoette zekere Stephenson, vroeger klerk van de bank van Nieu w-Zuid-Wallis te Cromwell, op straat zijne vrouw, van wie hij wegens dronkenschap eenigon tjjd gescheiden leefde. Hij pakte haar beet en hield een lading dynamiet tegen haar hoofd, die hij aanstak. Van man en vrouw werden do hoofden verbrijzeld en de beide lijken vielen op den grond. Te Savona (Italië) hebben een jeugdige actrice en de jeune premier, beiden van het gezel schap Savona, zich in een hotel kogels door het lijf gejaagd. Do jonge vroaw wa3 onmiddellijk een lijkde man, hoewel gevaarlijk gowond, was bij zijn bewustzijnhij liet een notaris komen om zijn testament te maken. In een nacht van de afgeloopen week brak te Odensee (Denemarken) in eene stoomhout- zagerij een brand uit. De directeur woonde met zijn huisgezin vlak bij de zagerij en de brand werd eerst ontdekt, toen hij niot meer te stuiten was en terwijl de familie nog sliep. Eerst nadat de ruiten van buiten waren ingeslagen, ontwaakte men; de vrouw sproDg met een klein kind uit het raam, dat tien el boven den grond was. Tot bewustzijn gekomen vertelde zij dat haar man en drie kin deren nog bovon waren. Eenige stoutmoedige mannen waagden zich naar binnen; zij vonden eindelijk vier personen, maar slechts als lijken; zij waren hoogst waarschijnlijk door den rook gestikt. De vrouw en het kleine kind hebben zooveel brandwonden be komen dat men aan het behoud van hun leven twijfelt. Zondag laatstleden vertrok de Russi- sche Bchoener „Poolster" nit Archangel naar het station Karmakoeli op Nova Zembla, om de expe ditie onder luitenant Andrejeff terug te halen, die aldaar den winter met meteorologische waarne mingen heeft doorgebracht. Reuter seint uit Batavia van giste- ren: Dertien nieuwe kraters zijn verschenen tus- schen de plaats, waar Krakatau zich bevond, en het eiland Sibesie. Op den vuurspuwenden berg Soen- gepan hebben zich 5 kraters gevormd. Een gedeelte var. de residentie Bantam is een aichwoestijn gelijk. Het vee kan er go^-n voedsel vindon; do bevolking is radeloos. Er is een begin gemaakt met het opzoeken van lijkeu; 704 zijn reeds ter aarde besteld in het district Tanara, 300 in Kramat (meerendeels ChineezcD) cn 40 in Serang. Bij de lezing van het bericht der vreeselijko ramp, die "Westelijk Java teisterde, kan men zich gemakkelijk voorstellen dat velea in den lande zich niet alleen ongerust maken over het lot van aldaar verblijfhoudonde betrekkingen, maar ook over do per stoomschip „Prins Frederik" van de Stoomvaart-Maatschappij „Nederland," op den 25sten dezer naar hier vertrokken passagiers en verdere opvarenden. Volgons bij do directie dier Maatschappij ont vangen telegram is genoemd stoomschip daags voor de eruptie van Batavia vertrokken. Het vertrek heeft in den regel plaats des morgens omstreeks 8 uren en het mag veilig aangenomen worden dat die bodem zich reeds des nachts buiten Straat Soenda bevond. Mocht men zich overigens al bezorgd maken dat de aankomst van dien stoomer te Padang nog niet bekend is gemaakt, dan moge men ook tevens bedeaken dat er vrij zeker stagnatie in de tele- graphische gemeenschap bestaat, hetwelk ook daaruit overtuigend bljjkt, dat het bericht van het vertrek van de „Prins Frederik" eerst na 5 dagen ter kennis van do directie kwam, terwijl dit anders gewoonlijk denzelfden dag of uiterlijk den daarop» volgenden geschiedt. In een bij bovengenoemde Maatschappij ontvan gen telegram, aangeboden te Batavia den 30sten Augustus te 1.25 's middags, wordt de verwoesting van Krakatau en van den vuurtoren te Anjer be vestigd, medegedeeld dat tot nu toe onbekende rotsen in Straat Soenda te voorschijn zijn gekomen en de meeste zorg aanbevolen bij het passeeren dier straat. Naar aanleiding hiervan heeft de directie naar Aden getelegrapbeerd om don gezagvoerder van het stoomschip „Soenda" aan te raden liever den weg te nemen door straat Malacca. De „Prinses Araalia", die Aden reeds gepasseerd is, zal natuurlijk bij aankomst te PadaDg gewaar schuwd worden. Wanneer aan het stoomschip „Prinses Wilhel- mir.a", den 23sten dezer te Batavia aangekomen, iets waro overkomen, zou zulks in het telegram noodzakelijk vermeld zijn geworden. De directie beschouwt daarom hot in sommige bladen daaromtrent voorkomende als ongegrond. Aan het hoofdagentschap der Ned. Indische Han delsbank is het volgende telegram van Batavia verzonden „Met referte aan mijne depeche van gisteren zijn Krakatau, Anjer, Merak, Telok Betong, Tjiringin geheel verwoest. Straat Soenda gevaarlijk. Aschregen heeft belangrijke schade veroorzaakt in Bantam aan koffieboomen en verdere aanplantingen. Suikerriet heeft veel geleden, tenzij er spoedig regen komo. Het vee sterft bij gebrek aan voedsel." Volgons do „Gaulois"en do „C la iron", is de heer Iwan De Woostijne verleden Dinsdag te Parys in hechtenis genomen en in do Mazas-ge- vangenis gebracht. In do eerste dagen van Soptomber wordt stormweder verwacht op de Noord-Britsche eu Noordeche kasten. BCiTENLAMU FVsnkrjjk. De „Bataille" vraagt: „Is het waar dat er Vrijdag en Zaterdag 10,000 royalistische aanplakbiljetten, waarin Philips VII als opvolger van Hendrik V wordt uitgeroepen, zijn gezet en afgedrukt in eene drukkerij van de straat Saint-Honoré? Is het waar, dat zij onderteek end zjin door drie zeer bekende personen uit de royalistische kringen? Is het waar, dat een royalistisch comité met zoo nauwlettende zorg over het afleveren gewaagd heeft, dat alle sleoht afgedrukte exemplaren en ook de proeven voor hun oogen onmiddellijk vernietigd zij o? Is het waar, dat de biljetten in twee vigilanten naar bet buis van een der ondertcekenaar9 vervoerd zijn, en men alleen hot gunstige oogonblik afwacht om ze in geheel Parijs aan to plakken?" De „Paws" antwoordt: „Gedeeltelijk is het waar. De royalisten hebben 10,000 biljetten laten drakken ter gelegenhoid van het optreden van den nieuwen pretendent. Niet evenwel onder den naam van Philips VII wordt do opvolger van Hendrik V aan de liefde zijner volkeren voorgesteld, maar onder den naam van Louis Philippe II." Do heeren Challemal en Peyran hebben gis terechtend aan den ministerraad zeer uitvoerige mededeelingen gedaan betreffende de onderhande lingen te Hoé gevoerd. Aan Frankrjjk is de be voegdheid toegekend versterkingen aan te leggen langs de Roode Rivier. Do Fransche resident, to Hné resideerende, zal het voorrecht genieteD, persoonlijk tot don souvercin te worden toegelaten. De admi nistratie dor in- en uitgaaud9 rechten zal geheel en al in handen zijn van Fransche ambtenaren. Duit^chland. De prins en do prinses Von Bismarck, vergezeld van hun oudsten zoon, graaf Herbert, zijn gister- namiddag to Salzburg aangekomen en afgestapt aan hot hotel De l'Europe. De Russische minister van binneolandscbe zaken, de heer Kolnoky, was er om 3 uren des namiddags aangekomen en door graaf Herbert Von Bismarck aan het spoorwegstation begroet en eveneens naar het hotel De l'Earopo geleid. Do Rijksdag telde eergisteren reeds bij de openiog een grootor aantal leden dan men had durven verwachten260 leden waren aanwezig en er kon dus onmiddellijk tot de samenstelling van het bureel worden overgegaan. Op voorstel van dr. Windthorst werd, om tijd te sparen, voor deze buitengewone zitting van den Rijksdag, die niemand wcnscht te rekken, het bureel van de vorige zitting bij acclamatie herkozen, en de voorzitter stelde daarop tegen gisteren de eerste lezing van het Spaansche handelstractaat aan de orde, die door de tweedo lezing onmiddollijk gevolgd kan worden, indien de .Rijksdag het tractaat niet naar eene commissie verwijst. De heer Rickert echter kon digde reeds aan dat hij de verzending naar eene commissie zou voorstellen. (iostenr.-Hong.OIonarchie. Luidens een particulier telegram wordt de toe stand in Croatië steeds van dreigender aard. Thans weigert zelfs, uit aanmerking van de algemeene coDfi.cten, de stedehouder van Croatië (graaf Pejac- zevilch), cm uitvoering te geven aan de besluiten, welke in den, onder voorzitting des keizers ge houden ministerraad, tegen do Croaton genomen zjjn. Wegens deze weigering is opnieuw do Hon- gaarsche ministerraad, onder voorzitting des keizers, bijeengeroepen. Do minister-president, de heer Tisza, is uit Weenen gekomenhij verklaarde met het geheele kabinet to zullen afïredeD, indien de keizer aan de eischen der Croaten toegaf. Ook aldaar dreigt eene ministoriëele crisis te ontstaan, omdat de Hongaarsche ministers het kabinet-Taaffe medo- pliebtig aan de crisis in Croatië verklaardoo. Spanje. Waarschijnlijk zullen de constitutioneel© waar borgen worden hersteld, alvorens de koning Spaüjo verlaat om Duitschland te bezoeken. Een nader telegram meldt dat de ministerraad heeft besloten, den koning aan te raden naar Duitsch land te gaan en zijn reis derwaarts over Frankrijk te nemen. Do koning heeft daarop besloten om, na twee dagen bij zijne moeder te Legneitio vertoefd te hebben, op 5 September naar Santander te ver trekken. Hij zou dan den 19den te Frankfort aan komen, en over België en Frankrijk naar Spanje terugkeeren. Tel e^racataen. ANTWERPEN, 30 Augustus. Antwerpen maakt zich gereed, in 1885 eau wereldtentoonstelling te houden. De onderneming zal, voor zoover tot hedeu bepaald is. geheel eene particuliere zijn. „Men heeft de tentoonstelling van Arasterdam zoc goed zien slagOD," zegt de „Précurseur," „en zich afgevraagd, waarom het zooveel voordeeliger gelegen AntwerpeD niet een nog belangrijker tentoonstelling zou hebben?" Het terrein zal in het Zuiderkwartier der stad gevonden wordon, binnen de versterkingen Schoone kunsten wordon geheel uitgesloten, maar van kolo- niëa stolt men zich veel voor. BRUSSEL, 30 Augustus. De Belgische „Moniteor' bevat de afkondiging der „wet op de seminaristen", dat is de wet tot afschaffing van artikel 28 der militiewet, waarbij de seminaristen, de studenten de theologie en de hulponderw'ijzers die aan de normaalscholen studeeron, van den krijgsdienst wordon vrijgesteld. BATAVIA, 30 Augustus. Het stoomschip „Wil* helmina" van de maatschappij „Nederland", dat te Priok strandde, is woder vlot geraakt zonder te" scoadigd to zijn. ALEXANDRIE, 31 Augustus. In do leatste 2* uren zijn hier 11 personen aan de cholera overleden JL»31 Augustus. Do verwachting voor morgen iswestelijke w'lD^ regen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2