LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7219. Donderdag 30 Augustus. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Frano» per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.I7J. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het ineaasee- ren baiten de stad wordt 0.10 berekend. UBIIBEN?, 20 Augustus. Er ba8taat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Utrecht", waarvan de laat ste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den lsten Sept. a. s., des morgens te 9 uren. Ton postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrij dag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. We ontvingen hedennamiddag per Eogelsche mail, via Brindisi, de ontbrekende Indische bladen van 15 tot 22 Jnli. Yan de uitnoodiging tot bijwoning van het aangeboden concert der koninklijke kapel naar aan leiding van het 45-jarig bestaan der zomerconcerten werd gisteravond door de leden met hunne dames een zeer goed gebruik gemaakt. De tnin van Zomer- zorg was geheel bezet en menig Dommer van het programma werd daverend toegejuicht. In Webers „Jubel-Ouverture" was voor deze gelegenheid het Volkslied gelast, terwijl staande en onder het af steken van bengaalsch vuur de avond met hetzelfde Volkslied en het Wilhelmus werd besloten. Volgens het Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichtors-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch ge vraagd de aandeelen spoorweg Leiden-Woorden gevraagd tot 60 pet. en aangeboden tot 70 pet.; de aand. RijnL stoomtram gevraagd tot 64 pet.; de aand. Kon. Nederl. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 100 pet.; de aand. Leidsche Duinwatermaat schappij aangeboden tot 122 pet.; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 190 pot.; de aand. straatweg en vaart GoudaBodegrave gevraagd tot 15 pet. Bedankt is voor het beroep naar Wonbrugge door ds. J. H. Wensink te Aarlanderveen. Voor het jaar 1882 zal aan de gemeente 's-Gravenhage bij wijze van voorschot worden uit gekeerd 237,030.11 ingevolge de schoolwet van 1878 in verhouding van f 790,100.38, het bedrag der kosten van het lager onderwijs. De gemeenteraad heeft ontvangen een adres van eenige aan de openbare lagere scholen aldaar ge plaatste, doch te Rijswijk en te Voorburg woon achtige onderwijzers, met verzoek in het genot te worden gestold van de toelagen, toegekend aan die onderwijzers, die wonen te Scheveningen en te 's-Gravenhage werkzaam zijn of omgekeerd. Da heer J. A. De Bergh, de Haag6che „Pon- krasser", schrijft aan de Midd. Crt. dat hij noch angst noch vrees koestert voor de beslissing der Regeering omtrent de tegen hem door den Haag- schen commissaris van politie ingediende aanklacht. Integendeel, die aanklacht versterkt den heer De B. in zijne opinie over de verregaande onhandigheid van dien commissaris, en boezemt hem een innig medelijden in. De lste lijst van de 5de jaarcollecte voor de scholen met den Bijbel, door de „Standaard" mede gedeeld, geoft een totaal van f 6284.90 on do tweede eon van f 9591.411/,. De Staatscourant van heden bevat een konink lijk besluit van 11 Aug. jl. (Staatsblad No. 128), tot vaststelling van een nieuw reglement voor de Koninklijke Militaire Academie. Eene herziening was noodig geworden ten gevolge van de jongaite her ziening der academiewot (in 1882), en van die ge legenheid is gebruik gemaakt, om eenige leemten aan te vullen en verboteringen aan te brengen, waarvan de ondervinding sedert 1877 de wensche- lijkheid had aangetoond. Blijkens mededeeling van het consulaat-gene raal der Nederlanden te Hamburg, is, met het oog op het onlangs aldaar uitgevaardigd verbod van invoer van varkens, varkensvleesch en worst van Amerikaan8chen oorsprong, door den Senaat bepaald dat gezagvoerders van te Hamburg aankomende zeeschepen, die Amerikaansch varkensvleesch als proviand aan boord hebben, verplicht zijn hiervan, terstond na de aankomst, zoowel bij het bestuur der kaaien als bij het declaratie-bureel aangifte te doen onder nauwkeurige opgave der hoeveelheid* Overtredingen van dit voorsohrift hebben verbeurd verklaring en geldboete ten gevolge. Z. M. heeft lo. den kolonel van den staf der artillerie, gouverneur der Koninklijke Militaire Academie, op zijn verzoek op non-activiteit gesteld en in verband daarmede eervol ontheven uit voor schreven betrekking van gouverneur; 2o. benoemd tot gouverneur der Koninklijke Militaire Academie, don kolonel J. C. C. Den Beer Poortngael, van den generalen staf, die in deze betrekking, met afwjj- king in zooverre van het bepaalde bij koninklijk besluit van 14 Februari 1881 No. 3, zal blijven behooren tot genoemden staf; - aan den off. van gez. lste kl. van het leger in Ned.-Indië J. C. W. Fischer vergunning verleend tot aanneming der ver sierselen van ridder der 3de kl. van de orde van St.- Stanislans, hem door den keizer van Rusland geschon ken; - aan den mot verlof hier te lande aanwezigen dirigeerenden off. von gez. der 2de kl. van het leger in Ned.-Indië A. Ledeboer, met ingaog van I Sept. a. s., wegens finale ongeschiktheid om den militairen dienst daar te lande te gaan hervatten, ton gevolgo van lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend nit Zr. Ms. militairen dienst, met toeken ning van pensioen. Gemengd Nleuvr0. Eene werklieden-vereeniging hier ter stede, welke eenige dagen geleden per Rijnspoor mot een gewonen trein naar Amsterdam vertrok, had het genoegen 's avonds niet minder dan twee en een half uur over het traject te doenHet moge wellicht iets in prijs verschillen, maar dan is het toch maar beter de route over Haarlem te nemen. P. Smit, wonende in de Haarlemmer meer aan de Lijnden, passeerde Maandag met eene locomobiel® Spaarndatn. Bij het afrijden van do sluis aldaar struikelde hij, zoodat do locomobiele, bespannen met 3 paarden, over zijn been ging, dat geheel verbrijzelde. Aangezicht en handen zijn mede belangrijk beschadigd. Do in hechtenis g e n 0 m e n b e a m b t e van de Amsterdamscho tentoonstelling is genaamd Verhoef, een Belg, die het oppertoezicht had over de suppoosten in de zalen en daar buiten. De3 nachts oefende hij zijn toezicht ten eigen bate uit, en eigende zich vele voorwerpen toe die als vermist waren aangegeven. Verhoef had geen voorliefde voor een of ander land, maar Frankrijk en Japan, Dnitschland en China stonden bij hem in gelijke achting. Een koffer vol kostbare voorwerpen zijn bij hem in boslag genomen. De inspecteurs-recher cheurs hebben geruimen tijd werk gehad om de verdenking, waaronder Verhoef rustte, tot genoeg zame zekerheid te brengeü, en hunne met succes bekroonde pogingen verdienen zeer te worden ge waardeerd, ook omdat zoo menigeen, bij de tentoon stelling in betrekking, ten onrechte werd verdacht. In de P. C. Hooftstraat te Amsterdam werd eene vrouw door eoa schot in doa arm go- troffen. De kogel kwam waarschijnlijk van verren afstand, want raakte maar even en viel dadelijk uit de wonde. Van waar het schot kwam, dat dui delijk werd gehoord, heeft men nog niet kunnen uitvinden. De stoker De Z., van wien onlangs gemeld werd dat hij door zjjn machinist van de locomotief zou_ zijn geworpen, is thans weer in zoover hersteld, dat hij reeds eene wandeling heeft gemaakt. Naar men zegt, moet hij verklaard hebben dat hij niet van de machine is geworpen, maar dat de machinist hem, toen hij in de nabijheid van het station Veenendaal te vroeg remde, tegen den schouder heeft gestooten met de waarschuwing dat hij nog niet remmen moest. De schok, door dien stoot veroorzaakt, zou hem van den trein hebben doen vallen. Schrik over het gebeurde schijnt den machinist bij aankomst te Veenendaal te hebben doen zwijgen. Hij is nog altijd in hechtenis. Gisteren werd bij de groots manoea- vt68 in de Oorschotsche heide een artillerist belang rijk aan den buik gewond, zoodat hij naar het hospitaal te 's-Bosch moest worden vervoerd. In de Zntf. Crt, verhaalt de Haagsche correspondent dat hij voor eenige dagen in de residentie op straat door een paar vreemdelingen werd staande gehouden, die hem in allen ernBt vroegen of hij hnn den weg wilde wijzen naar de wereldtentoonstelling. Het waren een paar Ameri kanen, die in een boekje gelezen hadden dat de tentoonstelling in de hoofdstad des rijks was, en 's-Gravenhage voor Nederlands hoofdstad aanzagen. Te Arnhem is eene bleekster, die van den tram wilde springen, er onder geraakt, waar door hare beenen verbrijzeld werden. Een treurig ongeval had Maandag-mi d- dag in het gehucht Wachtum nabij Koevorden plaats. Terwijl de landbouwer Boeting 't jachtgeweer ge laden had, om daarmede vogels te schieten, en hij er mede naar buiten wilde gaaü, struikelde hij over een öf ander voorwerp; het schot ging af en de geheele lading trof den ongelukkige in 't hoofd, zoodat zijn vronw, die op 't schot kwam aanloopen, hem, in zijn bloed badende, ontzield vond liggen. De toestand der vrouw laat zich niet beschrijven. Terwijl men eorgisternamiddag in do schuur van de wed. R. T. Poppens te Nieuw- Beerta bezig was met graandorschea door middel van de stoomdorschmachine, vatte het dak vuur ter plaatse waar de schoorsteenpijp van de machine door het dak naar baiten reikte. Begunstigd door een feilen zuidwestenwind verspreidden de vlammen zich onmiddellijk over de geheele woning, terwijl de belendende boerderijen van de heeren E. Ebbens on Boelems, in een oogwenk door vonken be dekt, evoneens vaar vatten. Er was dan ook niets dan eenig huisraad te redden, en twee uren na het uitbarsten van den brand waren drie kolos sale boerderijen met den geheelen oogst eene prooi der vlammen geworden. Alles is verzekerd door eene Brusselsche Maatschappij. Men begroot do schade op pl. m. f 70,000. Heden begint te Bnda-Pest het rechts geding tegen de belhamels in elf Hongaarsche dorpen, waar dezer dagen ongeregeldheden voorvielen. De Croatische beweging in geheel Hongarije neemt dagelijks toe. Een der steigers, die gebruikt worden bij den bouw van het paleis van den koning van Beieren op het eilandje van het meer van Chiem, is Zaterdag ingestort; 33 werklieden werden ge dood en zeventien gewond. Volgens een telegram uit Nieuw-York kan tusschen 29 en 31 Augustus onstuimig weder verwacht worden op de Noord-Britsche en Noord- sche kusten. Benoorden 43° breedte kan er storm achtig weder in den Atlantischen Oceaan worden verwacht. Volgens „Veritas" zijn in Juni 72zeil- en 14 stoomschepen verloren gegaan. Daarbij waren 3 Hollandsche zeilschepen. Er hebben Zaterdag 11. in het Kanaal twee aanvaringen plaats gehad, beido met treurige

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1