LEIDSCH DAGBLAD. J\°. 7218. Woensdag 29 Augustus. A0. 1883. Jkjvond- e di tie PRIJS DEZER COURANT: Voor Lei Jen per 3 maandenl'.l.f 1.10. Fraac per post1.40. Afzondjrüjkc Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. - PBIJS DER ADVERTENTIE»! Tan 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iocassee- ren bailen de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© KennlagferingeiL Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van D. SMIT, wonende alhier, hou dende verzoek om vergunning tot het plaatsen van een stoomketel met stoomwerktuig tot het malen van graan, in het perceel aan de Oostdwarsgracht No. 15; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 11 den Sept. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 28 Aug. 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 28 Augustus. Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail, via Marseille, de Indische bladen van 23 ©n 24 Juli, zoodat die van den 15den tot en met den 22eten nog ontbreken. De minister van oorlog heeft aan den luit.- koïonel Van Rijen van het 4de reg. iDf. te Leiden opgedragen een onderzoek in te stellen naar de al of niet bruikbaarheid van de schietbaan der weer baarheid te Wageningen. De Handelingen en mededeelingen van de Maatschappij der Nederlandsche letterkunde1, over het jaar 1882 bevatten, behalve het uitvoerig ver slag van de algemeene vergadering, in Juni jl. te Leiden gehouden, en een overzicht van de lot gevallen der Maatschappij in dit jaar, levens berichten van mr. J. Heemskerk Bz., door D. Vee- gens, dr. J. H. Kroon, door H. C. Michaëlis, M. D. D© Bruyn, door prof. J. H. Scholten, mr. Jeronimo De Vries Jz., door mr. J. Dirks, mr. C. J. N. Nieu- wenhnis, door mr. J. Domela Nieuweohnis en dr. Frederik Willem Krieger, door dr. T. Zaayer. Het zag er gisteravond in de bovenzaal van het Groot Badhotel te Katwijk gezellig uit: met welwillende medewerking van mej. R. Middeldorp, zang, en de heeren C. G. Locher, cello, H. Does burg, viool, eu nog een stadgenoot, piano, gaf de heer Jerome Samsson, uit Hamburg, ook daar een concert, dat door een voor deze plaats vrij talrijk publiek werd bij gewoond. De heer Samsson stelde voor z ij n deel den avond uitstekend in; het eerste nummer toch dat hij in de voor hem zoo geschikte zaal ten gehoore bracht, een aria uit het schoono „Zaar und Zimmermann", dat zich voor hem - die vooral in de hooge noten zijn groote kracht zoekt en daarin dan ook inderdaad uitblinkt, - zoo volkomen leent, voldeed uitnemend. Zijne bjjzonder buigzame stem was hem vooral in dit stuk zeer ten dienste en verhoogde slechts den goeden indruk dien men van het geheel ver kreeg. Hetzelfde bewees hij met de schoone aria uit Kreützers „Naohtlager". In de keuze van het programma was de heer Samsson ditmaal beter geslaagd dan bij het concert op Zomerzorg. Mej. R. Middeldorp zong zeer verdienstelijk. Zoo wel Haydn's „Schöpfung" als Schuberts beroemde „Erlköaig" vielen zeer in den smaak. Ongetwijfeld is men haar zoowel als den heer Doesburg, die vooral in de Sonate No. 5 van Beethoven uitmuntte, een woord van dank verschuldigd voor hHnne mede werking. Reeds aan het begin zeiden we dat de zaal een gezellig tafereeltje opleverdeof het nu echter voor de medewerkers aan het concert aangenaam was dat die gezelligheid door de toehoorders, onder de uitvoering van de schoone, pikante trio-Phantasie- stücke van Schumann door, uitgebreid werd tot een somtijds vrij luidruchtig discours, valt zeer te be twijfelen. We meenen echter veilig te mogen verklaren dat deze soirée-musicale eece aangename afwisseling heeft gebracht in het anders zoo stille verblyf te Katwijk. D® Prins van Oranje heeft een diner gegeven, waaraan enkele autoriteiten genoodigd waren. Db. J. H. De Ridder vierde Zondag feestelijk gedachtenis van zijne dertigjarige werkzaamheid als leeraar der Remonstrantsche gemeente te 's-Hage. In de tweede helft van September zal het vorstelijk gezin, naar de Zutf. Crt. verneemt, uit Den Haag komende, het paleis Het Loo weder betrekken en geruimen tijd aldaar vertoeven. De komst van den koning van België zou zoolang worden uitgesteld. Er worden in de residentie pogingen aange wend - schrijft de Haagsche correspondent van de N. Gr. Crt. - om den lOden November, den 400- sten gedenkdag van Luthers geboorte, een feest te vieren te zjjner gedachtenis; een feest, dat be staan zal in muziekuitvoering en toespraken. De Koning heeft voor de in de volgende maand te Breda te houden groote tentoonstelling van paarden, pluimgedierte enz. een groote massief gouden medaille beschikbaar gesteld met de borst beelden van den Koning en de Koningin er op. Deze medaille wordt aan de Rijksmunt te Utrecht vervaardigd. Het Yad. verneemt dat de onlangs benoemde generaal bij het leger in Oost-Indiö H. F. Meyer, thans met verlof hier te lande, met het oog op zijn gezondheid niet naar Indië zal terugkeeren en der halve zijn ontslag uit den dienst zal aanvragen. Ten Kate's „Schepping" wordt in het Noorsch overgebracht door Jonas Dahl. Door het Genootschap van Nijverheid in Gro ningen wordt als prijsvraag uitgeschreven: een in de Nederlandsche taal geschreven, duidelijke, be knopte en populaire voorstelling van don tegen- woordigen stand der meteorologische wetenschap, benevens een uitgewerkt plan, waarnaar de telegra- phische weerberichten der hoofdstations op de goed koopste en spoedigste wijze in de provincie Gronin gen kunnen dienstbaar gemaakt worden voor land bouw en nijverheid. Uitloving 100 en de zilveren medaille des Gonootschaps. De 1ste lu't. der mariniers M. A. G. De Petit wordt, met 21 September a. s., geplaatst aan boord van Zr. M9. schroefstoomschip „Leeuwarden" en belast met het bevel over het daar aan boord ingescheepte detachement mariniers. Door den minister van koloniën zijn de mrs. I. A. Nederburgh, C. H. A. Bom, P. H. Fromberg, L. J. Toxopeus, A. W. A. Yan der Mey, J. Yan Davelaar, C. J. Yan der Muelen, A. EUerman, S. J. Hirsch, A. D. W. De Yries, E. (zich noe mende en schrijvende E. D.) Von Franquomont, C. L. Dankmeyer, C. P. Du Cloux, G. H. Lange- meyer, jhr. A. J. Yan den Bergh en J. G. Pot (zich schrijvende Pott), gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden be noemd tot rechterlijk ambtenaar daar te lande. Het stoomschip „Amsterdam", van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde gisteravond te Lizardde „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Marseille; de „Leer dam" arriveerde Zondag van Amsterdam te Nieuw- York. Z. M. heeft pensioen verleend aan mr. A. Yan Deinse, gewezen rechter in de arrondissements rechtbank te Leeuwarden, ten bedrage van 694 'sjaars; - pensioen verleend aan C. G. E. Gerlach, gewezen griffier bij het kantongerecht te Delft, ten bedrage van 919 'sjaars; - dr. D. E. Sulzer tijdelijk, dat is voor don tjjd van vijfjaar, benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij het leger in Ned.-Indië- pensioen verleend aan L. Hamaker, gewezen rijks veldwachter der 3de kl. (brigadier-titulair,) ten bedrage van f 335 'sjaars, en aan W. Tetenburg, gewezen rijksveldwachter der 3de kl. (brigadier- titulair,) ten bedrage van ƒ267 'sjaars;-benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot officier van gezondheid der 1st© kl., do officieren van gezondheid de 2de kl. J. IL Reintjes, W. H. L. Borgerhoff Mulder en A. A. J. Qaanjer, van gemeld personeel. Gemengd Nieuws. Een 7-jarig jongetje is gisteravond aan de Hoogewoerd door een tramwagen aange reden, doordien hij, zooals helaas meermalen door jongens geschiedt, nog even vóór de nadering van het paard de straat wilde oversteken. Hij struikelde daarbij echter en de koetsier kon niet dan met de grootste moeite het paard en den wagen tot staan brongen. Hieraan alleen is het te danken dat de wagen niet over het lichaam van den knaap reed. Eenigszins aan het onderste gedeelte van het lichaam gekwetst, is onmiddellijk geneeskundige halp verstrekt. Yolgens heden ingewonnen infor matica is de toestand van den knaap geruststellend. Na een huiselijken twist is een meisje aan den Ouden Rijn te water gesprongen, doch zij werd onmiddellijk weder door haren vader, die haar nageloopen was, op het droge gebracht. Bij den zevendaagschen schietwed- stiijd te Bassum werd op de personeele en vrije banen het volgonde aantal punten behaald door leden van de Leidsche Studenten-schietveroeniging „Pro Patria": Bestnursbaan 200 pasJ. Yan Bylandt 51 Th. Evekink 49. Personeele baan 200 pasW. Yan der Wijck 54 M. Yan Reenen 54; J. Yan Bylandt 52; W. W. Wichers Wierdsma 52; Th. Evekink 50. Yaste baaa 200 pas, 2 serieën van 5 schoten W. W. Wichers Wierdsma 57. Vrije baan 200 pas, 5 schotenJ. Yan Bylandt 55; W. W. Wichers Wierdsma 55; Yan Holten Tot Echten 54. Vrije baan 200 pas, 3 schoten: M. Yan Reenen 35; W. W. Wichers Wierdsma 34. Vrije baan 300 pa9, 5 schotenW. Van der Wijck 52. Vrije baan 400 pas, 5 schotenW. W. Wichers Wierdsma 51. Revolver, 5 schoten :-A. F. Lucasse 44. Pistool, 5 schoten Loopuyt 49. Bij het schieten op glazen ballen, vrye baan, behaalde baron Yan Pallandt te Wassenaar het aantal van 10. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: Ia de vorige week zijn hier aangekomenschipper Jan Van Daivenbodo, reeder D. D. Ouwehand, met 253 kantjes pekel- en 20 kantjes steurharing schipper Jb. Yan Dnivenbode, reeder H. v. d. Marei, met 215 kantjes pekel- en 6000 stuks steurharing schipper Jb. Yan der Plas, reeder D. Zwanenburg, met 203 kantjes pekel- en 2200 stuks steurharing, en schipper Jan Plag, reedor L. Parlevliet, met 235 kantjes pekel-, 30 kantjes maatjes- en 20,000 stuks steurharing. Er werd besteed voor volle pekelharing 20.85 a ƒ21.30, en maatjesharing ƒ15.56 a 15.65 per ton voor volle steurharing ƒ19.75 a 24.50 per 1000. De schipper en reeder L. Yan Duin, van de nieuwgebouwde bomschuit „Nederland en Oranje,'* is den 21sten dezer als de laatste van de 55 bommen naar de haringvisscherij vertrokken. Bij den bleeker Y. te Voorburg viel eene oppassende werkster voorover in eon regenput. Hulp werd spoedig verleend, maar te laat. In de „Haagsche Kout" van de Pr. Gron. Crt. wordt meegedeeld dat de kastelein op „Zeerust" te ScheveDingen. voor twee personea

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1