LEIDSCH DAGBLAD. K\ 7217. Dinsdag 28 Augustus. A0. 1883. A Avond-editie. *^3ea=» - - .*y 4 -■•A PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. franc per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEE ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17f.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassea- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. - OÉÖoiëeie K«anlsiR:©TiiJigen. De Burgemeester, Hoofd van het Geraeenlebestuor van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 24sten Aug. jl. invorderbaar ver klaard kohier van de personeele belasting, dienst 18S3/84, lste kwartaal en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 27 Aug 1883. DE KANTER. LBÏBEtltf, 27 Augustus. De heer B. M. Wepster alhier staat No. 1 op de voordracht ter benoeming van onderwijzer der lste klasse aan de openbare school voor onver mogen den, tijdelijk te ve3tigon in de Juffrouw-Ida- straat te 's-Hage. De heer Shyamaji Krishnavarma, van Balliol- collegc te Exford, zal Britsch-Indië op het a. 8. Oriental isten-congros tc Leiden vertegenweordigen. Men schrijft ons: Nu de hondsdagen voorbij zijn en daarmee do zomerboien, nu repte zich do landbouwer met den oogst. Het aanhoudend natte weder heeft aan enkele stokken tarwe eenige schade teweeggebracht door onlijdige kieming; de ruwe windvbgen hebben hier en daar wat haverhalmen gegeeseld; aan hot frissche voorjaar en den prach- tigen voorzomer danken we de productie van buiten gewoon goed graan. Wat bekwaam was om opgetast te worden, is binnengehaald. De stoomdorschmachines maken reeds weder hunne ommereizeu door den polder, zoodat de nieuwe tarwo reeds aan de markt kan komen. De korrels zijn bijzonder vol ou flinkpas gedorscht, weegt een hectoliter in vele gevallen meer dan 80 kilogram. Ook de rogge is van buitengewoon goede quali- teit; het overige gewas rijpt snol aan en wanneer het weder nog een veertien dagen ganstig mag blijver» dan is de landbouwer met het koren klaar. De boonen, die niet mee zullon vallen, en de vele akkers suikerbieten, die over 't geheel eene groote opbrengst doen verwachten, volgen later. Nu het vlas en het koolzaad meer en meer op den achtergrond komen, zijn de suikerbieten voor den boer een welkom middel om aan zijne gelde lijke verplichtingen te kunnen voldoen; want hoe goed liet graan ook niógo uitvallen, de prijzen zijn te laag in betrekking tot de pachten. Het vee is zeer gezond, alleen de varkens uit gezonderd. Sommige hokken zijn geheel leoggestorven. De gevreesde varkensziekte heeft zich bij vele land bouwers geducht doen gelden. Het gras begint zich met het schoone weder in den vochtigen grond opnieuw krachtig te ontwikkelen. De tuinvruchten en bovenal de aardappelen beloven voel cn de appelbcoraen zijn zoo goedgeefsch, als in geen jaren hot geval is geweest. Oude boom kweekers kunnen zich geen beter appolja&r her inneren. Een niet zeer talrijk publiek woonde Zater dag -avond in „Zomerzorg" het door den heer J<5- róme Samsson, eersten bariton uit Hamburg, gegeven concert bij. Waren er enkele nummers die voor dezen bari ton te laag zijn en daardoor minder tot hun recht kwamen, - andere, zooals Gouaods „Printomps", vol deden veel beter, werden dan ook werkelijk zeer goed uitgevoerd en getuigden van de uitmuntende school welke hij had doorloopen. Had de heer Sams- son die enkele nummers niet op zijn programma gekozen, de goede indruk, dien men met de andere van zijn inderdaad sympathiek bariton-, zelfs tenor geluid ontving, zou er niet door verminderd zijn geworden. Mevrouw Van Ophemert-Schwencke mooht haar zang met luide bijvalsbetuigingen bekroond zien en de heer H. Doesburg, violist, met wien misschien reeds door velen is kennis gemaakt, mocht zijn spel - en terecht - zeer gewaardeerd zien. Zijne voordracht was uitstekcEd en met genoegen zal men hom bij andere gelegenheden een gedeelte van het programma zien ten uitvoer brengen. Herhaaldelijk en vooral bij Davids „Introduction et variations pour le violon sur un theme" werd hij luide toegejuicht. De piano werd door een onzer stadgenooten zeer verdienstelijk bespeeld. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoli ters, waron do hoogste prijzen 37, 18, 3,70 en f 1.80; de laagste ƒ35, 17.50, ƒ3.50 en 1.75. Voor het in do week van 2025 Aug. 11. te 's-Hage gehouden notarieel examen zijn geslaagd de heeren: voor hot lste gedeelte: J. A. Van Iter- son te Leiden, G. Vrijburg te Scbagen en C. P. A. Meyer to 's-Gravenhage; - voor het 2de gedeelte, W. J. H. Verheggen te Eindhoven, F. J. W. Van Everdingen te Terborg, F. A. Liefrinck te St.-Anna bij NijmegeD, J. A. Van Alphen te KralingeD, A. D. Vijgh te Utrecht, G. J. Stefïors te Wijhe, C. Stammes te Holder, M. Treub te 's-Hage, F. H. Lonrensz te Pietorsbiernm, J. Vriesondorp Jr. te Dordrecht en R. Dinger te Amsterdam- voor het 3de gedeelte: A. Ten Cate to Deventer, J. F. Mei- ners Jr. te 's-Gravenhage en A, A. Ter Laag to 's- Hsrlogecbosch Het afnemen van het examen wordt geschorst van 27 Augustus tot 3 September a. p. Naar aanleiding van don jongsten verjaardag van den Prins van Oranje herinnert de Haagsche Courant aan het bekende eenvoudige volksliedje: „Al is ons Prinsje nog zoo klein, alevel zal hij eens Koning zijnwaarin het volk uitdrukt wat de grondwet in de taal der wet behelst. Het rijmpje mogo banaal, plat hoeten of zoo men het hebben wil, het is de wijze waarop hot volk het begrip opvat, dat de wettige nakomolingen van den Koning, en in do eerste plaats diens oudste zood, do kroon der Nederlanden erfeljjk bezitten. Als zoodanig eert en waardeert het hem, draagt het hom warme go- negenheid toe, en vestigt voor de toekomst op hem alle hope. „Toch zal hij eens onzo Koning zijnHet is do onomwonden getuigenis, dat het volk zielsgaarne door Oranje wordt voorgegaan; dat het aan dit stamhuis innig gehecht is en dat het iD de erfop volging van vader op zoon een waarborg viüdt voor de onverbreekbaarheid van den band tusschen Ne derland en Oranje gelegd en door drie eeuwen vol nationale herinneringen bezegeld. In den troonopvolger leven de traditiën van het doorluchtig vorstenhuis voort en dat de natie alzoo op hem steeds met levendige belangstelling het oog gerioht houdt, is het logisch gevolg hiervan, dat zij haar eigen lot aan dat van hit stamhuis van Oranje onafscheidelijk heeft vastgeknoopt. Elke verjaardag van 's Konings oudsten zoon, olk huwelijk van een kroonprins is daarom steeds met de grootste geestdrift begroet, elke geboorte in do rechte lijn als een historische gebeurtenis van 't grootste gewicht aangemerkt. De vorstentelg, die zich daarvan diep bewust is, zal de plichten welke ook in dit opzicht jegens het volk, d. i. jegens Nedesland, op hem rusten, voor zoover dit van hem afhaDgt, weten na te komen en de natie betaamt het dit tijdstip met vertrouwen af te wachten. Ziedaar do gedachten aangestipt, die opkomen, nu 't weder onzen Kroonprins gegeven is, HDs. jaren vermeerderd te zien, gedaohten die er toe leiden hem van harte geluk te wenechen en de hoop uit te spreken dat nog vele jaren voor hem zullen zijn weggelegd, waarin 't hem moge gegeven zijn de vreugde te ervaren, van de oprechte wen- schen van een dankbaar volk te hebben vervuld. Aan hot door den Koning en de Koningin gebruikte dejeuner ten huize van den burgemeester werden, naar het Hbl. meldt, drie toosten gedron ken: cod van den burgemeester, op den Koning, de Koningin en de Prinses. Tweemaal voerde de Koning het woord. Den eersten keer was zijn glas gewijd aan Alexander, prins van Oranje, wiens verjaardag te gelijk in den lande werd gevierd, en de tweede maal was 't naar aan leiding der tentoonstelling gewijd aan de vreem delingen. De Koning heeft beloofd nog iots voor de afd. Retrospectieve kuDst te zenden. De koninklijke Nederlandsche boek- en kunst handel van don heer M. M. Convée te 's-Hage heeft een lsteu prijs behaald (zilveren medaille) voor de inzending van eene prachtige en uitgebreide collectie boek- en plaatwerken over vogels enz. op de tentoonstelling van pluimgedierte in den Zool.Tuin. De heer J. A. De Bergh heeft, naar het Yad. mededeelt, de uitgaaf der „Haagsche Penkrassen" gestaakt. Prinses Sophie van Saksen-Weimar schonk voor het opsporen der „Varna" eeno som van ƒ500. Bij koninklijk besluit is de bezoldiging van den commissaris van politie te Deventer nader ge regeld in dier voege, dat zij, te rekenen van 1 1894, zal bedragen 2000 'sjaars. Naar do N. R. Crt. verneemt, sluit de be- grooting van Ned-IndiÖ, zooals die voor het aan staande jaar door het Indische bostuur is ontworpen, met een tekort van ruim 14,000,000, waarin alzoo nit do middelon van het moederland zon dienen voorzien te worden. Van de onlangs gesloten leening, groot 60 mil- lioen gulden, zijD, zooals men weet, 45 millioen aan de Indische geldmiddelen uitgekeerd; en de berekening was, dat zoodoende allo tekorten der Indische administratie tot ultimo December a. s. zouden gedekt zijn. Het blijkt intusscheu nn, dat men in IndiÖ over het verledene jaar eon tokort heeft, nog tien millioen gulden grooter dan dat waarop tot nu toe gerekend was. Op den hnize „Waterland" bij Velzen is op ruim 83-jarigen leeftijd overleden de minister van staat, jhr. mr. Boreel Van Hogelanden. Hij is van 1 October 1855 tot 1 Mei 1860 commissaris des Konings in Noord-Holland geweest. Naar het „Weekblad voor Notarisambt en Registratie" schrijft, is ten gevolge van de wijzi gingen, welke in het vorige jaar in de zegelbelasting gebracht zijn, de opbrengst van het nn vacante kantoor van het buitengewoon zegel te Amsterdam aanmerkelijk toegenomen, en van 170,241 tot 194,557 geklommen. Volgens „Het Zuiden" is te Haarlem een gift voor de Augustus-collecte (scholen met den Bijbel) van ƒ21,000 geschonken. Bedankt is voor de benoeming tot docent aan de theol. school te Grand-Rapids, in Amerika, door ds. A. Brummelkamp, pred. bij de Chr.-Ger. gemeente te Groningen. Hot stoomschip „Limburg" vertrok Zaterdag van Batavia naar Nederland. Z. M. heeft met 1 Oct., aan C. J. B. Niers- strasz Van Tienhoven, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als commies der posteryen van de 4de klasse. Gemengd Nieuwe. Een der miliciens van de liohting 1 883, bij de infanterie alhier in garnizoen, die zich niet met den- militairen dienst kon vereenigen, heeft

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1