Gemengd Nleuiri. Er wordt op verschillende w ij zon g e- speculeerd op de eerzucht der inzenders voor de Amsterdamsche Tentoonstelling. Thans is het weer een Parijsohe academie, met den langen titel „Aca démie nationale, agricole, mannfacturière et commer- ciale", die onder hen ledenof dnpes zoekt. Deze deftige v< -■'eniging, waarvan alle bestuurs leden geridderd zijn en een graaf president is, doet aan de exposanten de belangwekkende mededeeling toekomen, dat zij een overzicht van de Tentoon stelling wil uitgeven, en vraagt beleefd, of de ge adresseerden ook hun firma daarin willen opgenomen zien. Echter is aan die opneming een voorwaarde verbondenwie in het nit te geven werk zijn naam wil zien prijken, wordt tevens nitgenoodigd, lid van de Academie te worden. Het lidmaatschap kost jaarlijks 30 franken of voor buitenlanders 300 franken ineens. Het bewijs van lidmaatschap kost bovendien 10 franken, of voor hon die het heel fijn verlangen op perkament, 25 franken. Een onzer lezers heeft de vriendelijk heid ons het recept toe te zenden voor de berei ding van brandnetels tot oen smakelijk gerecht. We deelen het voor de liefhebbers mede: De brandnetel wordt jong gepinkt on in kond water gezet, waarin hij weldra zijne lastige „prik kelbaarheid" zoover verliest, dat bij zonder gevaar met de hand aangepakt en goed afgespoeld kan worden, om hem van stof en zand te reinigen. Ver volgens wordt hij in water gekookt, daarna afge goten, in een vergiettest ter uitdruiping gezet, op de gewone wijze gehakt op oen hakbord en daarna opgestoofd. Boter mag bij dat stoven niet gespaard. De aldns bereide schotel is smakeljjker dan eenige andere jonge groente. (R. IV.) Iwan De Woest ij ne is te Metz. Hij heeft van daar aan de „Figaro" oen telegram gezonden, waarin hij begint met te zeggen dat men geweten heeft waar hij zich bevond. Verder geeft hij te kennon dat hij zijn deelgenoot in de onderneming (hij noemt hem: mon commanditaire) is gaan nazetten, daar deze op het oogenblik, dat hij het geld zon storten, zich nit de voeten gemaakt heeft. Iwan De WoeBtijne heeft hem gezocht en heeft hem tot dus ver tevergeefs te Metz gewacht. Hij (De Woestijne) heeft aan den kapitein van do „Poiton" denzelfden dag getelegrapheerd, om hem met den staat van zaken bekend te maken. Hij zal nn onverwijld eene vervolging instellen tegen zijn deelgenoot, wiens bezittingen te Beaulieu, nabij Monaco, aan gesproken knunen worden wegens de schade, die hij aan zoovelen berokkend heeft, en ook aan hem zélven. Der „Figaro" bevalt deze verklaring blijkbaar niet. Het blad zegt dat De Woestijne wel zou doen, zoe spoedig mogelijk naar Frankrijk terug te keeren en door eene waarheidlievende uiteen zetting van de zaak een einde te maken aan den moeielijken toestand, waarin hij zijne eer gebracht heeft door over de grenzen te gaan. De kosten van de kroning te Moskou hebben 7,800,000 galden bedragen. Door een brand i n e e a o 1 ie fa b r i e k te Long Island (Nieuw-York) werd een schade van 500,000 dollars veroorzaakt5 mannen werden ernstig gewond. Voor eenige dagen werd medegedeeld dat te Bonn een Nederlander wegens beleediging van den keizer en van Bismarck tot eene gevange nisstraf van 7 maanden was veroordeeld. De man, zekere Hunnik, sedert jaren bediende in een krank zinnigengesticht in N.-Amerika, was vroeger wacht meester bij de dragonders hier te lande en diende daarna in Indlb. Bij een bezoek dat hij zijn broeder te Bonn bracht, meende hij daar te mogen zeggen „hier in Duitschland krijgen de keizer en Bismarck het vleesch en de burgers de botjes," welk gezegde hem met de justitie in aanraking bracht. Eene dame, die in eone Saksische badplaats moeras- of modderbaden nemen moest en daartoe in het afgesloten vertrekje was, begon plotseling zoo hard te schellen, dat niet alleen het bjj haar vertrek behoorende badmeisje, maar ook al de overige badmeisjes uit die afdeeling kwamen toeschieten. Reeds buiten hoorde men de dame ernBtig gillen „Help help 1 een slang 1" Vol ont zetting opent men de deur om te zien wat het was en de reeds half onmachtige dame wijst met de hand dat er eene slang in haar badkuip ligt. Vastberaden steekt een der badmeisjes haar hand in de donkere kleverige massa en, terwijl het per- toneel haar ademloos gadeslaat, haalt zij er wer kelijk een lang, zwart ding nit, namelijk.de dikke, zwarte vlecht der badende dame! Toen de slang den volgenden dag weder als hoofdtooisel dienst deed, konden de meisjes niot zwijgen, en een paar dagen later wees men den vreemdelingen de „dame met den slang" als een der merkwaardigheden van hot seizoen aan. Te Cranach anin Scho11 and heeft zekere John Macdonald, zijn broeder door een stier bedreigd ziende, zich ongewapend op het woedende dier geworpen, het bij de horens gegrepen en met een wanhopigen ruk hem den nek ontwricht. Deze Macdonald is bekend om zijne buitengewone lichaamskracht en was vroeger „champion athlete" van Schotland. Blijkens onderzoekingen van bekwame geneeskundigen heerscht in het noordoostelijk ge deelte van Wisconsin de lepra of melaatscbheid, vooral onder de nit Noorwegen afkomstige land verhuizers. Onder hen moet die afgrijselijke ziekte een onrustbarende uitgebreidheid hebben aangenomen. Bovendien heerscht zij nog in het oosten van Min nesota, in Californio, onder de Chineezen en in Lonisiana. Ook onder de Indianen in het noord westen vindt men melaatschen. Indien de regeering de verdere verbreiding van het kwaad wil voor komen, voegt het bericht er bij, wordt het tijd dat zij preventieve maatregelen neme. Volgens een bericht aan de „Timos" zon de generale staf van het Duiteche leger voor nemens zijn aan don keizer bij gelegenheid van het feest zijner 25-jarigo regeering, in October a. s., een bronzen schild aan te bieden, vertoonende en relief de beeltenissen van al de vorsten en generaals, die deelnamen aan den oorlog tegen Frankrijk. In het Fransche dorpje D'Auborine- en-Royans leeft zekere vrouw Girard, nog in het bezit van hare zintuigen - zij is alleen wat hardhoorend - die 123 jaar oud is. Zij was marketentster onder het eerste keizerrijk en had twee zonen, van welke de een bij Friedland, de ander in Spanje sneuvelde. De laatste jaren leeft zij bijna uitsluitend van wijn soep met brood, waarbij zij ook wel eens een scheutje brandewijn voegt. Nn, het goede mensch was dan ook marketentster. Hare huid is ietwat perkament achtig geworden. Overigens is zo nooit ziek. Van oen Fransch afgevaardigdewiens mandaat was geëindigd, wordt het volgende ver haald Hij noodigde eenige der invloedrijkste kiezers ten zijnent, bood hun een diner aan en hield aan het dessert een toost, waarin hij plechtig van hen af scheid nam. „Maar waarom zoudt ge ons verlaton vroegen de kiezers. „Omdat ik vrees het vertrouwen der kiezers niet meer te bezitten." „Kom, kom, wie hoeft u dat wijs gemaakt I" „O, ik ben er zeker van, en ik durf 3000 fran ken verwedden, dat ik niet herkozen word." „Aangenomen 1" riepen tien stemmen te gelijk. „Die weddenschap nemen wij aan." „Ik houd ze togen u alle tien", gaf de afgevaar digde ten antwoord. Hij verloor zijne weddenschap en betaalde 30,000 franken - maar bij was herkozen. Koren op den molen der Darwinisten. - Te Brussel kwam oen jong werkman bij de politie aangifte doen, dat hij in hot bosch van Soignies het geraamte van een mensch had gevonden. Bij onderzoek bleek men te doen te hebben met do overblijfselen van een aap. In de Belgische gemeente Bombaye had een 14-jarige knaap in een kast op do slaap kamer zijner ouders een geladen revolver gevonden. Hij loopt er mee naar zijne moeder, maar jnist terwijl hij voor haar staat om haar het wapen te laten zien, gaat het schot af en de vrouw valt doodelijk in de borst getroffen neder. Bij de jongste onlusten in Spanje werd aldaar een trein aangehouden en geplunderd. Omtrent dat in Europa gelukkig zeldzame feit worden de volgende bijzonderheden medegedeeld. In den van Barcelona vertrekkenden trein hadden als naar gewoonte twee gondarmes bijwijze van escorte plaats genomen. Aan het station Clot, het eerste voorbij Barcelona, stapten in de conpé der gendarmes vier als matrozen gekleede personen met eenige linnen zakken onder den arm, waar schijnlijk om den buit te bergen. Nabij een punt van den weg, El Trench genaamd, terwijl de trein in volle vaart was, wierpen zij zich op de gondarmes, die zij ontwapenden en knevelden. Weinige oogen- bükken later gaven eenige met dat doel op den weg geposteerde lieden aan den machinist het alarm signaal, die natuurlijk terstond stopte. Maar nau welijks stond do trein stil, of een twintigtal gewa- penden drongen de waggons binnen en eischten van de reizigers hun geld en hunne kostbaarheden. Den aldus door de bandieten aan geld behaalden buit, horloges en juweelon niet meegerekend, Bchat men op f 20,000. Na twee uren vertraging kon de troin zijn weg vervolgen. Eon drinkebroer, die op zijn zeventig- sto jaar overleed, heeft een opgave nagelaten van hetgeen hij sinds zijn twintigste jaar aan opwek kende dranken gebruikte, eiken avond na don „wel- bostedon" dag nauwkeurig opgeteekend. lederen dag dronk de man geregeld 4 liters wijn, dat is in 50 jaar 73,000 liters. Voor eiken maaltijd - en hij hield er drie per dag - gebruikte hij twee glaasjes bitter, das zes per dag; geeft voor de 50 jaar 109,500 glaasjes bitter. Daarenboven verorberde hij in den loop van den dag twaalf glaasjes likeur, wat in 50 jaar 219,000 glaasjes uitmaakt. En die man, wiens lichaam wel een spons geleek, stierf in een staat van volkomen uitdroging. Eene weduwe t e L seken, die een kleine estaminet houdt, zag des nachts, nadat zij zich te bod had begeven, een forech gebouwd man te voor schijn komen, wiens gelaat zwart was gemaakt en die een mes in de hand hield, waarmee bij haar dreigde te dooden, als zij hem niet terstond de plaats aanwees, waar zij haar geld had geborgen. Nadat de dief zich van het geheele bedrag, ruim 2000 fr., had meester gemaakt, verwijderde hij zich onder hernieuwde bedreigingen, ingeval de vrouw eenig gerucht maakte. Do justitie heeft intnsschen niet hot minste spoor van den dader ontdekt. In de rue Saint-Dominique te Toulouse bevindt zich een woning, omringd door hooge muren, waarachter men iets geheimzinnigs vermoedde. Dezer dagen kreeg de politie te Tonlouse een brief uit, Barcelona; deze brief had een huiszoeking ten gevolge in het geheimzinnige gebouw. Men ontdekte nu aan de buitenzijde een soort kooi, niet ongelijk aan die in de dierentuinen. Op die kooi kwamen twee cellen uit, gelegen op de eerste verdieping, gesloten met zware deuren en grendels. In deze cellen vond men een man van vijftig jaar en zijn jeugdigen zoon, ter nauwernood gekleed, op een vnilen matras, half verhongerd en versuft door de ellende. De ongelukkigen zaten daar reeds achttien maanden. Zij werden gevangen gehouden door den bewoner van het huis, die een zwager van den ouden man is. Een bloedverwant in Spanje, die achter de historie was gekomen, waarschuwde de politie. Wat de eigenlijke reden is van doz9 bar- baarsche behandeling, is nog niet duidelijk geworden. Een bejaarde trouw te Brnssel, die een kaatsbaan voorbijging op het oogenblik dat daar een wedstrijd werd gehouden, kreeg een met kracht geworpen bal tegen het linkeroog; dat lichaamsdeel ging geheel verloren. Omtrent den keizer van Birma, wiens gezanten thans op weg zijn naar Frankrjjk, wordt gemeld dat Z. M., die den titel voert van Boë, wanneer hij zich aan zijn volk vertoont, in een kostuum verschijnt, dat schittert van gond cn edel gesteenten, en gezeten is op een troon, aan de voorzijde van twee schermen voorzien. Wanneer Z. M. van meeoing is dat zijne onderdanen lang genoeg zijn aanblik hebben genoten, gaan do scher men eensklaps dicht en de vorst is aan aller blikken onttrokken. Het heeft iets van een Janklaassenkast. Vóór eenigen tijd stelde een schat- rijk begunstiger van kunst on wetenschap een prachtig landgoed ter baschikking van den sterren kundige Canaille Flammarion, om er een observa torium op te riohten. Een dergelijk geschenk ont ving dezer dagen mevrouw Michelet, terwijl zjj te Yelizy vertoefde, bezig om de gedenkschriften van haar echtgenoot voor de pars gereed te makon. De heer Leduc, een rijk grondeigenaar aldaar, die had opgemerkt dat de dame eene bijzondere voorliefde koesterde voor de eeuwenoudo boomen in zijn park, en die bovendien een vurig bewonderaar i6 der werken van Michelet, heeft aan diens weduwe het vruchtgebruik van dat park afgestaan. Yan die schenking werd een notariëele akte opgemaakt. Een beambte van de goederenbewaar plaats aai hot Zuiderstation te Brussel, vond op het trottoir van dat station een pakket met 35,000 tr aan geldswaardo. De vinder, die zijn kostbare vondst terstond aan don stationschef ter hand stelde, ont ving van den spoedig ontdokten eigenaar eene aan- zionljjko belooning.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2