N°. 7216. Maandag 07 Augustus. A0. 1883. Eerste Blad. leidsch dagblad: PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Alscoderl^jke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Dit Kommer bestaat uit TWEE BLADEN. Nederlandsche Pétroleuses. Tegenover rechten staan, althans behooren te staan, plichten. Dat dit evenwel niet altijd het geval is, leert de ondervinding ons dagelijks. Of, juistor gezegd, het ontbreekt niet zelden aan het middel om hom, die zijne plichten verzuimt, tot de nakoming daarvan te noodzakeD. Ora sloohts dit ééne te noemenwie kan den Dala- tigen huisvader dwingen zijn gezin van het noodige te voorzien, waarop het toch wel degelijk aanspraak heeft? Bij het sluiten van het huwelijk worden beide partijen op hunne verplichtingen gewezen, maar als b. v. de man zich niet ontziet om ten koste van vronw en kinderen een deel, soms een vrij groot deel van zijn weekloon in de herberg te verteren, welke macht is dan in staat hem dat te beletten En men behoeft daarbij niet in de eerste plaats te denken aan hen, die zich aan wtsbrnik van sterken drank schuldig maken; door het geregeld gebruik worden tallooze gezinnon te kort gedaan. Wie geen vreemdeling in Jeruzalem is, weet het maar al te goed dat vele hoofden van gezinnen gewoon zijn ten eigen bate een zeker bedrag van het weekloon af te zonderen; zij beschouwen dat als een soort van recht, vergetende dat met dat geld menige behoefte, die nu maar onvervuld moet blijven. bestreden worden. Of wij dan niemand een geoorloofde uitspanning of versnapering gunnen? Zeer zeker, maar hij, die aan het hoofd van een gezin staat, mag naar onze meenmg geen ander genot zoeken, dan dat, waarin vrouw en kinderen kunnen deelen. Reeds het matig genot buitenshuis is voor den ge huwden maD, die zijne verplichtingen jegens zijn gezin goed begrijpt, ongeoorloofd; hoeveel te meer dan die genietingen, welke de maat te buiten gaan Hoe moet het de vrouw van zulk eon man, de moeder zijner kinderen, te moede zijn, als zij, na een gansche week van werkon en tobben, van lijden en ontbering, eindelijk, op den laten Zaterdag-avond dien man tevergeefs te huis wacht? Het is voor haar reeds lang geen geheim meer, waar hii zich ophoudt. Heeft zij niet menigen avond van uit de verte het afschuwelijke drinkhol bespied, totdat zij eindelijk, toen de deur zich weder voor een slacht offer van den drank opende, te midden van walm en tabaksrook ook hem ontwaarde, den vader van hare kinderen? Schaamtegevoel had haar belet dien drempel te overschrijden, en daarom, ze had ge wacht, totdat hij met wankelende schreden buiten ver schoen, om hem huiswaarts te geleidon en althans nog datgene in veiligheid te brengen wat van het zuur verdiende loon daarbinnen nog niet verteerd was. Door de ruwheid zijner metgezellen afgeschrikt, heeft ze reeds sinds lang die tochten opgegeven, en thans wacht ze in doffe wezenloosheid op het oogen- blik dat de verachtelijke dronkaard de trap der ar moedige woning opstrompelt, om gevoelloos op eea atoel neer te zinken. Daar zit hij, bij eiken onver- staanbaren klank, dien hij uitstoot, den walgelijken jeneverwalm om zich hoen spreidende. Is het wonder, dat bij die vrouw het medelijden allengs in afkeer, de afkeer in haat is overgegaan, haat tegen den ellendige, die niet langer de vader, maar de vijand is van hun beider kinderen, voor wie zij toch reeds siDds lang hot brood moet ver dienen? En de haat - men weet het - voert soms tot waanzin, zelfs tot de razernij der pétroleuses. Ja, ook Nederland heeft zijne pétroleuses. Eerst daags zal de tweede voor de rechtbank verschijnen. Pétroleuses, afgrijselijker nog dan die der Parijsche commune, die althans slechts gebouwen, maar geen menschen in vlammen deden opgaan. "Wel liet de wet haar zonder bescherming tegenover den man die haar en hare kinderen in het verderf stortte, maar tock - zij is eene pétroleuse. Yraag niet, wat die vrouw heeft geleden, eer zij tot do vreeselijke misdaad overgÏDg. Immers, honderden andere vrou wen deelen in haar lot, zonder daarom hare man nen naar het leven to staan. En dat alles geschiedt in Nederland, dat zich verheugt in het bezit van een drankwet! Of die wet veel uitwerkt? Men zou het betwijfel on, ook bij het vernemen der klachten over hare on voldoende hand having, in de jongste vergadering van het Volksbond uitgesproken. Of zou zich werkelijk het verschijnsel voordoen dat do tegenstanders der drankwet van hare invoering vreesden, dat nl. het geheime drank misbruik, de dronkenschap binnenskamers, toeneemt? Wij weten het niet, maar wat wij wel weten is dit, dat vóór de invoering der drankwet de dronken- manspétroleuses in Nederland onbekend waren. Zal in ons Vaderland de gehuwde vrouw het steeds machteloos moeten toezien, als haar man door drankmisbruik het welzijn van haar en de haren verwoest? Is het te gronde richten van het gezin door hem, die geroepen is het te verzorgeD, niet evenzeer een te kort doen aan de buwelijks- verplichtingon als bv. het plegen van echtelijke ontrouw? Ziedaar zoovele vragen, waartoe de beide treurige feiten, waarop wij het oog hadden, aanleiding geven, feiten, waardoor met schrille kleuren een tafereel wordt opgehangen van éh bitiore jammer en ellende, die ondanks de drankwet nog in zoo menig gezin door het afschuwelijke drankmisbruik wordt gesticht. LEIDEN, 25 Augustas. Aan don 32sten verjaardag van den Prins van Oranje werd heden alhier op de gebruikelijke wijze gedacht, nl. door het bespelen van het carillon, zooals trouwens reeds eiken Zaterdag het geval is, door het uitsteken dor vaderlandsche driekleur van openbare en particuliere gebouwen en door het houden eener parade, op het Schuttersveld, van de te dezer stede nog in garnizoen aanwez:ge troepen. Het programma is verschenen van het zesde internationale congres dor Oriëntalisten, dat van 10 tot 15 Sepi. alhier zal worden gehonden. Daaraau is het volgende ontleend: Ten gevolge van het overlijden van den hoogleeraar Dozy zal in zijne plaats dr. A. Kuenen hot voor zitterschap bekleeden. Dr. H. Kern is ondervoorzitter; het secretariaat wordt waargenomen door dr. M. J. De Goeje en dr. C. P. Tiele, terwijl dr. W. Ployte penningmeester is. Do leden van het bestuur zijn: dr. J. P. N. Land. dr. C. Leemans, mr. P. A. Van der Lith, dr. H. Oort, dr. J. Pijnappel, dr. G. Scblegel, dr. L. Serrurier, dr. P. J. Veth, dr. A. C. Vreede en dr. T. C. L. "Wijnmalen. Er zullen vijf sectiën zijn, waarvan de eerste - de Semitieche - uit 2 afdeelingen bestaat: a. de Arabische en letterkunde van den Islam; b. de andere Semitische talen en de teksten ia spijker schrift. De 2de sectie is do Arische, de 3de de Afrikoansche (Egyptische), de 4de ie die van Mid del-Azië en het verre Oosten, de 5de de Maleische en Polynonische. Er zullen twee algemeene zittingen worden gehouden tot opening en tot sluiting van het congres (in de Stadszaal)voor de zittingen der sectiën zijn de zale» van het universiteitsgebouw aangewezen. Reeds is de opgaaf van ruim veertig belangrijke onderwerpen ingekomen, onder deze eene Egyptolo- gische studie van eene Engelscbe dame, miss Amelia B. Edwards te Londen, en zeventien van Neder landsche geleerden. Prof. De Goeje zal een en ander mededeel en over eene nagelaten, maar helaas onvol tooide stadie van zijnen ambtgenoot Dozy, door dezen voor het congres bestemd. Tusschen de drie- en vierhonderd vreemdelingen en landgenooten heb ben zich als leden opgegeven; van ruim tweehon derd is bericht ontvangen dat zij aan de vergade ringen zullen deelnemen. Tot de eigenaardige feestelijkheden, welke tofc verpoozing van de weten schappelijke werkzaam heden znllen dienen, behoort een bezoek aan de internationale tentoonstelling, met de ontvangst der leden door het gemeentebestuur van Amsterdam. Voorts zal er in het Gemeenlandshuis van Rijnland eene tentoonstelling van handschriften, boeken en kleine voorworpen worden gehouden, belangrijk voor hen, die aan de Oostersche stadiën zich wijden. Omstreeks negen oren viel gisteravond een ongewone drukte aan het spoorwegstation waar te nemen: de leerlingen der scholen 3do en 4de klasse keerden terug van hun uitstapje naar Rotterdam. Ofschoon het voor de jongelui een vermoeiende dag was geweest, verkondigde hnn blijde toon dat zij zich uitstekend hadden vermaakt. De uiterBt vrij gevige wijze, waarop de toegaDg tot de Rotterdam- sche Diergaarde aan schoolkinderen wordt verleend, had een bezoek aan die schooue inrichting mogelijk gemaakt; het overige van den dag was besteed aan het bezichtigen van Rotterdamsche merkwaardig heden, het Park en de Maasbrug niet te vergeten. Een flinke maaltijd in het kosthuis in de Kipstraat, welks directear uitnemend voor het noodige had gezorgd, was een aaDgename afwisseling in de prac- tische aanschouwings- en gymnastiek-oefeningen, die zulk een tocht eigen zijn. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 3159 volwassen personen en van 28 kinderen. De zeventiende tentoonstelling van pluimge dierte, gisteren in den ZoÖlogischen Tuin te 's-Hago voor hot publiek opengesteld, levert een vernieuwd bewijs van den vooruitgang der vogelteelt hier te lande. Negentig inzenders hebben op het voortref felijk ingerichte terrein 582 diersoorten bijeenge bracht, eene belangstellende bezichtiging ten volle waardig. Do jury heeft echter geene termen ge vonden om de door den Koning en de Koningin en door de vereeniging „De Dierentuin" uitgeloofde groote gouden medailles toe te kennen. Bekroond werden o. a. de heerenP. Van Rhijn te Leiderdorp met een tweeden prijs voor fazanten en met een eersten prijs voor donkere fazanten; Jos. Van Coeverden te Hazerswoude met een tweeden prijs voor zwarte hoenders; C. D. Meurs te Alfen mot een tweeden prijs voor Padua-kuifhoenen, met een eersten prijs voor Engelsche rechthoenen en met een tweeden prijs voor Plymouth-rokshoen freule M. Van Brienen te Wassenaar met een eersten prijs voor Hollandsch kriel (rood met zwart) en mot een zelfden prijs voor witte zwanen; graaf M. Van Limburg Stirum te Wassenaar met een eersten prijs voor witgehoran zwanen; dezelfde met een tweeden prijs voor knobbelganzen, ziet een gelijken prijs voor Toulouse-ganzen en met een eersten prijs voor tamme ganzen; P. Van Rhijn te Leiderdorp met een tweeden prijs voor waaier eenden, met een eersten prijs voor Karolina-eenden, met een zelfden prijs voor Bahama-eenden en met een tweeden prijs voor bergeenden; freule M. Van Brienen te Wassenaar met een eersten prijs voor wilde eenden; graaf M. Van Limburg Stirum to Wassenaar met een tweeden prijs voor tamme eenden; C. D. Meurs te Alfen met een tweeden prijs voor Rouaansche eendengraaf Van Limburg Stirum met een eersten prijs voor Holl. eenden; C. D. Meurs met een tweeden prijs voor kuifeenden graaf M. Van Limburg Stirum met een tweeden prijs voor kwakereenden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1