II 1 1111 1- ■nniT Rekenkamer "van Ned.-Indië den Heer \V. Yan der Pijl, thans tijdelijk lid van genoemd college; aan den lsten Init. der inf. J. J. Yan Tnbergen, thans op non-activiteit, een pensioen toegekend van f 1080 'sjaars en hem tevens den rang van kapitein verleend; agreatie verleend der door het kapittel der Dnitsche Orde, Balye van Utrecht, gedane admissie van W. E. J. baron Yan Balveren en van G. J. G. C. graaf Yan Aldenbnrg Bentinck tot ridders-expectanten der Orde, met vergunning tot het dragen van het kleine Ordenskrnis. Gemengd Nlenvrs. In de afgeloopen week werden bin- nen deze gemeente 3 personen door pokken aan getast en zijn 2 lijders (beiden op jeugdigen leeftijd en niet gevaccineerd) aan die ziekte overleden. Een schipper, die Zaterdag-avond met zijn zwaarbeladen vaartuig door de Mare ging, had het ongeluk door het uitglijden van den boom in het water te vallen. De moeder en de eohtge- noote van den drenkeling, die mede op de schuit waren, slaagden er in met een haak den man op het droge te brengen. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: In de vorige week zijn in 5 a 6 weken reis van de hariogvis6cherij aangekomen de schippers W. Hoek, reeder P. O. Guyt, met 130 kantjes pekel en 8 kantjes steurharing; Jb. Plug, reeder P. Haas noot Pz., met 150 kantjes pekelharing; en W. Van der Plas, reeder L. Parlevliet, met 130 kantjes pekelharing en 15,600 stuks steurharing. Deze laatste leed een verlies van 18 netten wegens onstuimig weer. Besteed werd voor pekelharing 18.25 a ƒ19.70 per ton en voor steurharing 24.50 a 29 per 1000 8tuk8. Zekere J. V., boerenarbeiderteAarlan- derveen, die reeds meermalen blijken van verstands verbijstering had gegeven, heeft zich in eene der gelijke vlaag den bals afgesneden en zich daarop verdronken. Thans bevinden zich te Scheveningen 1504 badgasten en 87 bedienden. Sedert de opening van het badseizoen kwamen reeds 3854 badgasten met 361 bedienden aan, een getal belangrijk grooter dan vorige jaren. Door de politie te Gonda is aangehou den een tamboer van het 4de reg. inf., te Delft in garnizoen, die Donderdag te voren zonder verlof zijn garnizoen verlaten en daarna in die gemeente rondgezworven had om in de nabijheid zijner be minde te zijn, die aldaar woonachtig is, welke hij dan ook van tijd tot tijd een bezeek bracht. Daar Ï1IJ longer had en geen gsld bezat, was hij bij den winkelier in glaswerk M. S., in de Wijdstraat, ingeslopen en had eene glazen waterkan van de toonbank gestolen, met plan die te gelde te maken, met welke kan hij in arrest i9 genomen en naar zijn garnizoen teruggebracht. De vorige week werd aan de tentoon stellingbezoekers op den Vrijdag van die week gratis een lot in de loterij uitgereikt. Echter meenden verschillende bezoekers dat die belofte eiken Vrij dag geldig was, doch moesten tot hunne teleurstel ling vernemen dat de uitloving slechts geldt voor den dag waarvoor de premie vooraf aangekondigd wordt. In een geneeskundig tijdschrift wordt aangetoond dat de beroemde blijspeldichter Molière gestorven is als slachtoffer van de onwetendheid der toenmalige geneesheeren, die o. a. in zijn „Malade imaginaire" zoo scherp door hem gehekeld wordt. Bij de opvoering van laatstgenoemd stuk, waarin de diohter zelf een rol vervnlde, werd hij door een bloedspuwing overvallen, welke nog dienzelfden nacht een einde aan zijn leven maakte. „Wanneer de heeren doctoren met hun punthoeden en breede krageD," - aldus luidt de slotsom van het betoog - „slechts eenig begrip hadden gehad van dosimetrie, zou de litteratuur wellicht een reeks van meester werken rijker geworden zijn. Uit verdere bijzonderheden over de spoorwegramp te Weerde, tussohen Mechelen en Brussel, blijkt thans dat de stoker Meskens zijn linkerbeen brak en zjjn toestand niet zonder gevaar is, evenmin als die van den hoofdconducteur Modérée. Bovendien is de conducteur Lerat 2*0 de knie en nog een ^""vihter, Leclercq geheeten, aan hef hoofd ge kwetst. Yaif be' personeel van den goederentrein bekwam niemand minste letsel, en ook de reizi gers bleven, behoudens esnige schrammen en builen, ongedeerd, zoodat allen de reis konden voortzetten en geen hunner een klacht heeft ingediend. Zoo het waar is, wat gezegd wordt, zou men een reiziger slapende tusschen het puin hebben gevonden. Toen men hem wekte en hem vertelde wat er gebeurd was, begon de man bij de gedachte, welk gevaar hij geloopen had, van aandoening te schreien. Het eerste onderzoek, door den procureur des konings te Mechelen ingesteld, heeft geleid tot de arrestatie van den wachter Yan Messem, die, zooals men weet, op zijn post was ingeslapen - wat hij bekend heeft - en zoodoende de schuld der ramp zou dragen. De geleden schade wordt op minstens 40,000 fr. berekend; zes waggons moeten buiten dienst wor den gesteld. Van den goederentrein zijn mede drie waggons, glaswerk en wol bevattende, verbrijzeld. Twee zwemmers, die op hun beurt beproeven wilden de Niagara over te zwemmen, zijn op last der regeering van Canada in hechtenis genomen, om in een krankzinnigengesticht opge sloten te werden, tot ze van hun dwaze plannen zijn genezen. De jonge kroonprins van Servië heeft als gewoon soldaat dienst genomen bij het Ser vische leger, en wel bij het 7de regiment, dat naar hem genoemd is. Het bedrag, bij de nationaleinschrij ving voor het gedenkteeken voor Gambetta bijeen gebracht, is thans 255,485.29 franken. Een vermakelijk tooneel heeft te Cha- lons-sur-Marne plaats gehad. Een leeuwentemmer, die met zijn dierenspel op een groot plein aldaar was aangekomen, maakte nl. door aanplakbiljetten zyn voornemen bekend om een der jonge welpen van het leeuwenpaarte verloten. Dat bericht trok de aandacht; iedereen wilde een lot hebben, hoewel allen met schrik dachten aan de mogelijk heid dat hun de prijs zou ten deel vallen. Den klerk van een bankier wees het toeval ten laatste als den gelukkigen winner aan. Zijne vrouw, die in de tent aanwezig was en ongaarne haar huishouden met dezen ruwen kostganger zag vermeerderen, zette aanstonds een vervaarlijke keel op en jammerde zoo erbarmelijk, dat de kolonel van een regiment, te Chalons in garnizoen, geroerd werd en voor 200 franken haar den prijs afkocht. BUITENLAND. O r oot-ïïi-ï tilimië. In het Lagerhuis verklaarde do heer Gladstone dat er geen reden was om te vreezen dat de eene of andere buitenlandsche mogendheid plan kon heb ben, om nieuwe aanspraken te doen gelden tot uit breiding van grondgebied op Nieuw-Guinea. De regeering heeft de zoogenoemde annexatie vernietigd, maar is, wat de toekomst betreft, daardoor niet ge bonden zij was toch niet verplicht, daarover reeds te beslissen, noch te zeggen dat er nooit omstan digheden mogelijk zouden zijn, wanneer de vraag om annexatie van zekere punten of eilanden geen overweging zou verdienen, of het de plicht der regeering zou zijn te letten op eventueele vertoogen Van de Australische koloniën. De heer Mac Farlane vroeg of Gladstone van buitenlandsche regeeringen de verzekering ontvangen had, dat zij Nieuw-Guinea niet wilden annexeeren. De heer Gladstone antwoordde dat zijn bewijzen zich niet beperkten tot dergelijke, die eenvoudig een negatief karakter droegen. De toestand van den graaf van Chambord blijft onveranderd. Een lichte storing in de werking der hersenen valt waar te neman. De afgevaardigden van den Ierschen Nationa- len Bond, die in plaats van de Landliga gekomen zijn, hebben Dondordag 11. eene vergadering te Lime rick gehouden. Drie- a vierhonderd afgevaardigden waren tegenwoordig. Er werden een aantal motiën aangenomeo, o. a. de volgende„dat de tegenwoor dige toestand van den Ierschen bóeren-arbeider eene schande is voor de beschaving, en dat eene volsla gen rechtvaardige en onmiddellijke regeling dier quaestie een zegen voor alle klaBsen zou zijn". Voorts „dat de toepassing der landwet hoogelijk afkeuring verdient, omdat de sub-commissiën meestal zijn sa mengesteld uit mannen, die op de hand der land- heeren zijn, en omdat de vastgestelde pachten veel te hoog zijn, zoodat een paar slechte oogsten stel lig tot een algemeen verzet tegen die pachten moe ten leiden." Het liberale Parlementslid Forster, vroeger, naar men weet, in het tegenwoordige Kabinet mi nister voor Ierland, heeft te Devonport eene toe spraak gehouden, waarin hij o. a. met nadruk wees op de noodzakelijkheid van het bevorderen van landverhuring uit Ierland. Hij verzekerde dat er duizenden hard werkende pachters in Ierland waren, die zeer verlangden hun land te verwisselen met een ander, waar zij, zonder door terrorisme ge dwongen te worden, konden leven en geheel naar hun eigen wil in hun onderhoud voorzien. België. Talrijke corpsen Hollandsche schutterij, Weerbaar heid en Fransche en Duitsche scherpschutters zijn te Brussel aangekomen, om deel te nemen aan de nationale feesten en den schietwedstrijd. Te midden ebner dichte volksmenigte, vol geest drift, zijn zij naar het stadhuis geleid, waar de burgemeester hen feestelijk ontving. Daar het crediot voor de havenwerken te Ant werpen niet tot het najaar wachten kan, is de Kamer van afgevaardigden nogmaals bijeengeroe pen, ofschoon bijna geen volksvertegenwoordigers meer in Brussel te vinden zijn. De Senaat nam met 34 tegen 27 stemmen het aanvullingskrediet voor onderwijs aan; de minder heid verklaarde uitdrukkelijk dat zij alleen tegen stemde uit vijandschap tegen het ministerie. De kies wet werd daarna behandeld en nog eens alles her haald, wat over het gemengd capaciteiten-stelsel in de Kamer ten beste gegeven was. Spanje. De „Indépendaucs" vestigt de aandacht op een door haar van haren Madridschen correspondent ontvangen brief, die, meent zij, wegens de groote meermalen gebleken vertrouwbaarheid van dien correspondent, geacht kan worden met juistheid den toestand, waarvan zulke uiteenloopende voor stellingen gegeven worden, te schetsen. Yolgens hem is het zoogenaamde republikeinsche pronuncia- miento geheel mislukt en zal er waarschijnlijk binnen weinige dagen niet meer van gesproken worden. De verschillende kleine opstanden, die plaats gehad hebben, vertegenwoordigden volstrekt niet de publieke opinie en waren toe te schrijven aan de teleurgestelde eerzucht van enkelen en de ontevredenheid van soldaten, die lang werkeloos in kleine garnizoenen liggen. De correspondent gelooft niet aan een aanstaand aftreden van het Kabinet- Sagasta. Het eenige lid van dat Kabinet, dat eenigs- zins gevaar loopt, is de minister van oorlog, de maarschalk Martinez Campos, aan wien verweten kan worden, dat hij deze zuiver militaire woelingen had moeten voorzien en voorkomen. De berichtgever zou dat geen verlies voor het Kabinet achten, voor zoover het alweder een naar het conservatisme over hellend bestanddeel zou verliezen. De Koning is zeer toegejuicht op zijn reis van Madrid naar Yalencia. Egypte. Dertig deelnemers aan de ongeregeldheden van den lOden Angustus, toen een aantal inboorlingen zich verzetten tegen de maatregelen van desinfectio, zijn veroordeeld tot drie maanden dwangarbeid. Men meent dat de khedive tegen het einde dezer maand naar Cairo zal gaan. Telegrammen. VALENCIA, 19 Augustus. Koning Alfonsus heeft tot 4000 werklieden eene toespraak gehouden en hun gezegd: „Het uitbarsten der muiterij doet mij leed. De militairen hebben in last de orde te hand- haven, maar ik hoop dat de arbeid Spanje groot en welvarend zal maken. Ik zelf wil bekend worden als een medewerker ter bevordering van 's lands grootheid." KONSTANTINOPEL, 19 Augustus. Een tele gram uit Smyrna bericht dat Villanova besmet is verklaard door cholera. ALEXANDRIE, 19 Augustus. In het laatste etmaal zijn onder de bevolking 31 en is onder de Engelsche troepen één sterfgeval aan cholera voor gekomen. KONSTANTINOPEL, 19 Augustus. TeBeyrout zijn weder 19 sterfgevallen aan cholera voorgekomen. CAIRO, 20 Augustus. In de 48 uren die den 19den eindigden, hadden er in Cairo 5 sterfge vallen aan de cholera plaats, in de provinciën 576. MADRID, 20 Augustus. Het gerucht, dat de re geering van Spanje het plan zou hebben een bond- genootschap met Duitschland te sluiten, wordt tegen gesproken, hoewel de regeering zeer weinig vol daan is over de weigering van Frankrijk om Ruiz Zorrilla over de grenzen te zetten. ROME, 20 Augustas. (Part. Tel.) De Paus heeft een circulaire rondgezonden, waarin hij meedeolt dat het archief en de bibliotheek van het Yaticaan voor geschiedschrijvers van alle natiën zullen openstaan, opdat uit onpartijdig onderzoek voor de geheele

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2