INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Terwijl Tan alle kanten wordt aangedrongen op het invoeren of handhaven van maatregelen ter bevordering der openbare reinheid, is het wezenlijk ergerlijk te ontdekken, hoe weinig notitie er hier wordt genomen van de herhaalde klachten over de wijze van vnilnisverzameling, die een stad als de onze onwaardig ia. Zoo stond, om één staaltje nit de zeer vele te noemen, heden Donderdag-namiddag tus3chen ééa uur en halftwee, in een nauwe straat met veel passage van volwassenen en van kinderen, de Bak - kersteeg namelijk, een ophaalder versoheiden minu ten in een open en bijna volgeladen wagen te rom melen en te roeren, om er papiersnippersnit te zoeken. Gedurende al dien tijd stoof het vuil naar alle kanten rond, onder begunstiging van een Inchtig koeltje. De voorbijgangers, buiten staat do stofwolk te ontgaan, moesten er wel doorheende man lotte niet in 't allerminst op hen. Is er dan hoegenaamd geen toezicht op dezen tab van dienst? 16 Augustus 1883. Dixi. Pleilertrelnen. Evenals in andere landen worden ook in Neder land, voornamelijk door de Rijnspoorwegmaatschappij, van tijd tot tijd bijzonder goedkoope reisgelegen- heden aangeboden naar verwijderde gedeelten des lands. Voorzeker een zeer prijzenswaardige instelling, waardoor het volk in staat wordt gesteld zich een duidelijk begrip te vormen van zijn eigen land, iets, wat Tan zeer veel belang i9 tot het levendig houden van het nationaliteitsgevoel. Intusschen valt op de administratie van derge lijke zoogenaamde „pleziertreinen" wel eens wat af te dingen. De trein is er wel, maar het plezier gewoonlijk niet. „Ze mochten het potdorie wel een verdriettrein noemen!" hoorde ik laatst een huzaar op zulk een pleziertocht uitroepen en ik kon den man waarlijk geen ongelijk geven. Het heerschend beginsel schijnt te zijn de be gunstigers zooveel mogelijk te doen gevoelen, dat zij „maar pleziertreinreizigers" zjjn, die zooveel minder betalen en duB ook op zooveel minder beleefde en billijke behandeling aanspraak kunnen maken. Wan neer dus de term „verdriettrein" van onzen huzaar wat overdreven mocht blijken, zou misschien een andere benaming, die van „genadotrein", nog beter voldoen. Als voorbeeld zal ik even eenige feiten aanstip pen betreffende de twee laatste plezierreizen naar Arnhem, die ik beide heb medegemaakt. De eerste ging tamelijk goed. De treinen heen en terug kwamen beide slechts een half uur te Iaat aan. Op den terugtocht was echter dit half uur dubbel onaangenaam daar in alle wagens het licht uitging, zoodat het publiek verder in de diepste duisternis het „plezier" voortzette. Over de twoede reis echter geloof ik dat billij kerwijze geklaagd kan worden. Op alle biljetten was aangekondigd, dat de trein den terugweg van Arnhem naar Leiden in minder dan twee uren tijds zou afleggen, een omstandigheid, die zeker voor velen iets uitlokkends had, daar juist het traject tu8schen Utrecht en Leiden door het telkens stil staan by de kleine stations het onaangenaamst is. Ik geloof echter dat men gerust als uitgemaakt kan aannemen, dat bij de directie niet het minste plan bestond om deze belofte na te komen en dat men hier dus te doen heeft met een opzettelg ke misleiding van het publiek. Ten eerste namelpk wachtte men te Arnhem zonder reden een half uur te lang, hoewel de rei zigers reeds gernimen tijd te voren hunne plaatsen hadden ingenomen. Verder werd niet de minste moeite gedaan om deze vertraging later in te halen. De afstand tusschen Arnhem en Utrecht die in 50 min. kan worden afgelegd, hield ons anderhalf uur op, zoodat wij te Utrecht waren toen wij reeds te Leiden hadden moeten zijn. Tusschen Utrecht en Leiden werd niet alleen by de kleinste stations halt gehonden, maar ook som- tyds geheel willekeurig midden op weg viel men het publiek lastig om gewichtige redenen, als het informeeren „of de kaartjes wel geknipt waren" (hetgeen reeds lang vroeger geschied was.) Eindelyk kwam men te halfeen (in administra- tiestyl 10 u. 40 m.) door en door plezierig gestemd te Leiden aan. Ik eindig met den wensch uit te drukken dat de Rijnspoorwegmaatschappij haar eigen belangen voortaan wat beter leere inzien en door stipte na koming harer beloften het bewys levere dat ook een „pleziertrein" wel eens een „plezierige trein" kan zyn. Een Leidsch plezierreiziger. Noord-Zuld-lIoll. Tramweg. Moet het publiek nog langer dnpe zyn van de zeer ongeregelde uitvoering van de dienstregeling van den Noord-Zuid-Hollandschen tramweg? De directie zou die vraag, eventueel tot haar gericht, ontkennend beantwoorden door te zeggen Wij vragen u niet om van onze onderneming gebruik te maken. - Zeer juist! Zouden de aandeelhouders datzelfde antwoord geven Is er geone macht die deze onderneming kan noodzaken tot eene geregelde uitvoering harer dienstregeling? Zou het dan geen tijd worden dat het publiek zichzelf helpt door eenvoudig géén gebruik van dien dienst te maken vóórdat eene geregelde uit voering van de dienstregeling verzekerd is? Men zegt dat nu in iederen trein een goederen wagen zal loopen, waarin een span psarden ver voerd zal worden om by de voortdurende gebreken aan de machines de reis, hoe gebrekkig dan ook, althans te kunnen voortzetten of do passagiers naar de plaats van afreis terug te brengen. Zullen het publiek en de aandeelhouders met dien maatregel gebaat zyn? Waarom maakt men zoo'n misbaar langs den weg met de stoomfluit? Zon het niet verstandiger zijn - cok voor bet schrikken van paarden - om die krachten te be sparen en de bel te gebruiken Of dient dat harde fluiten om te doen hooren dat de dienst nog bestaat? CORRESPONDENTIE. - J. v. d.S.l Voorheden te laat ontvangen, dus in een volgend nummer. KOLONIËN. BATAVIA, 13 Juli. (Vervolg.) De gouverneur Tromp heeft de Indische regee ring om versterkiog der troepenmacht te Celebes gevraagd met twee bataljons. De gouverneur van Atjeh en onderhoorigheden heeft een ferm besluit genomen, door nl. eene premie in te stellen voor het aanbrengen en inle veren aan het civiel bestuur aldaar, van de ledige hulzen van verschoten Beaumont-patronen en die te bepalen op f 3 de 100 hulzen, wanneer ze wor den aangebracht door Atjehers of andere burger- personen en f 1 zoo de inlevering geschiedt door militairen. Vroeger toch ontvingen de militairen uit de krygs- kas slechts een viorde cent voor elke 100 hulzen die ze weder inleverden, doch deze maatregel stelde geen genoegzamen prikkel daar, om verschoten patronen bij zich te houden, zoodat ze eenvoudig werden weggeworpen, waarvan de vijand voordeel wist te trekken. Deze betaalden dan ook voor iedere 100 van die hulzen ééa dollar. Indien men nu in aanmerking neemt dat in de laatste dagen 36,892 ledige hulzen van onze Beaumont-patronen aan het bestuur zijn ingeleverd, behoeft het geen betoog dat de door den gouverneur van Atjeh genomen maatregel flink werkt; anders ware deze niet te versmaden hoeveelheid hulzen in handen van den vijand gekomen, maar de hoogere premie waarborgt nu dat ze aan ons worden teruggeven. Een uit Soerabaia langs telegraphischen weg van den resident der Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo ontvangen bericht, gedagteekend Bandjer- masin 4 dezer, luidt als volgt: „Luitenant Van der Moore en 50 soldaten op 1 Juli te Lampihong-balangan, 15 paal van Amoentai, slaags geweest met plus minns 500 opstandelingen vyand gevlucht met achterlating van drie dooden en een gekwetstevan ons een Europeesoh fuBelier gewond." JavCrt In verband met dit telegram deelt de Java-Bode" het volgende mede, dat strekken kan tot een juiste kennis van de toestanden en strijdkrachten Gelukkig kunnen wy berichten dat in den loop der maand Mei, achtereenvolgens zes der opstande lingen zyn gevangengenomen, en op den zooveelsten Juni naar Amoentai zyn opgezonden. Alles is schjjn- baar zeer rustig. Den 19den Juni is de 3de com pagnie van het L. h. eerste bataillon naar Band- jermasin terug gekeerd en zal de vierde compagnie zoolang te Tandjong verblijven tot de benting ge reed is, waarna ook zij, wanneer zich geene verdere onlusten voordoen, naar Bandjermasin terugkeeren. Een detachement sterk 1 off. 2 onderoff. en 50 mindere militairen van het garnizoen te Amontai is hier thans gelijk vroeger gedetacheerd. Naar het „N. Pad. Hbl." verneemt, is door de Regeering besloten in hot Tobasche eene per manente versterking op te richten en zyn de be trekkelijke begrootingko8ten, op 14,000 gulden ge raamd, reeds toegestaan. Uit Salatiga schrijft men aan het „Indisch Vaderland" dat zich aldaar een wachtmeester der cavalerie, vau origine Duitscher, door een karabijn schot van het leven heeft beroofd. Behalve met een kogel laadde de ongelukkige zijn vuurwapen nog met water. Den 2den dezer is het gedeelte Madioen - Paron van de Oosteriynen der Staatsspoorwegen op Java voor het pnbliok verbeer geopend. De gouverneur van Sumatra's Westkust deelt by telegram van 8 dezer mede, dat de cholera-epide- rnie ter hoofdplaats Padaug thans geweken is. Aangezien van 22 tot en met 28 Juni geene gevallen van veepest meer zyn voorgekomen, is in de afdeeling Buitenzorg het veepestpersoneel aan zienlijk verminderd. Daarvan bleef slechts zooveel in dienst als noodig geacht werd voor de byhouding van de registratie van het vee. Uit Banjoewangi wordt geBeind dat de daar in de buurt gelegen vulkaan Rawoeng hevige rook wolken uitblaast en in geduchte werking is. Naar wy vernemen, is de late luitenant van het Ned. leger Donner, die onlangs met 50 soldaten 1500 ontevredene Dajaks te Tandjong Amoentai - Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo - terugdreef en daardoor ons gouvernement veel onaangenaams bespaarde, by de regeering voor eene koninklijke belooning in aanmerking gebracht. (Java-Bode.) Vertrekkende passagiers per stoomschip „Sumatra", op 14 Juli van Batavia naar Nederland. Kapt. ter zee G. Kruija, late luit. inf. J. A. P. Grevera, echtgeuoote ea 2 kinderen, mevrouw de wed. G. M. Vos, geb. Koopman eD 3 kinderen, gepeaa. majoor-intendant F. H. Seiauer, echtgenoote en 1 kind, mevroow E. M. Sibeniua Trip, geb. Sal- verda Van den Lacde en 6 kinderen, W. J. F. Do Ryk, M. W. Reepmaker, T. E. De Nija Bik en 6 kinderen, late luit. inf. F. C. Granpré Molière, echtgenoote en 1 kind, mej. M. J. Betb, ingenieur 2de kl. B. O. IV. J. L. Pierson, echtgenoote en 1 kind, predikaDt J. Radersma, echtgenoote en S kinderen, Zr. Ma. troepen en achepeliogen. Logés ln het seizoen 1883 te Kstsryk a/Zee- In het Groot Badhuis: De heer J. Van der Grijp, nit Leeuwardenmr. J. W. Van Oosterzee en fam., uit Rotterdam; de heer E. J. Warenbon, uit Parijs; de heer F. M. Wachter en fam., uit Eralingende heer A. Schmier do Poorter en fam., uit Antwer pen; dames Wilhelray Damsté, uit Leiden; de heer A. H. M. Bicker Caarten en echtgen., mevrouw E. Vaillant en dochter, mevrouw Van Spengler, uit Rotterdam; do heer S. C. Waller en fam., uit Amsterdam. In het Hotel Levedag: de heer F. P. Van Peski en fam., mej. L. Strompf, uit Rotterdam; de heer E. P. A. Van lleekeren en zoon, uit Beek-Ubber- gende heer en mevrouw J. Morsbach, uit Hansen, Rijn-Pruisen. Wijk B 83Ds. Hogerzeil en fam., uit Amsterdam. Wijk C 83: Mej. E. Kroptf, uit Ede; mej. J. H. Kropflj uit Maasland. In het Hotel Pension: De heeren R. Bergh en Nils Brengel, uit Parijs; de heer Alfs. J. H. Van Ulft, uit Amsterdam; de heer C. De Groot, uit Utrecht; de heer Hugo Hörlin, uit Stokholm; de heer Hugo Schild en fam., uit Crefeld. Wjjk B 84Mevrouw De Vogel Guimier en fam J nit Rotterdam. Wyk B 45: Mej. H. Marius en J. Scheffer, uit Amsterdam. Wyk C 114: de heeren F. Weeener en F. Weigd, nit Berlijn. Wyk D 153: de heer J. Grolman en mej. Fran- cbimon, uit Utrecht. Wyk D 140: Mej. A. G. A. De Vos, uit Warnsveld. Wyk C 74: De heeren L. en H. Schiinehen, uit München. Wyk B 43: Mevrouw C. Schultze, uit Mors. Nl arktberichten. Leiden, 18 Ang. Heden aangevoerdTarwe hectoliter. Win tertarwe f V.e f 10.Zonertarwe 8.a 8.50. Rogge H. L. Winterrogge 6.60 a 7.—. Zomerrógge f 5.60 a 6.50 Gerat H, L. Zomergeret f 6.— a f 5.60. Chevalier-gerat 6.— a f 6.50. Haver H. L. Zware Haver 4.25 a 4.75. Lichte Haver f 3.— a ƒ3.50.— Dnivenboonen hectol. f 8.a f 8,50. Paardenboonen hectol. 7.— 7.50. Boter: 6930 kilogr., late qoalit. !/i vat f 60.a ƒ66.— Scheiboter 2de qnalit. l/4 vat f 54.a f 53.Boter lete qualit.per kilogr. f 1.50 a 1.65,Scheiboter 2deqnalit. per kilogr. f 1.35 a 1.46. Lange Zwarte Tnrf 19,000 dnbb. hectol-, 0.20 a 0.24.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 3