A0. 7210. Maandag 20 Augustus. A°. 1883. Eerste Bind. IEIDSOH Jj®| DAGBLAD. PBIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 3 maanden1.10. Franae per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Dit Nomiuer bestaat uit TWEE BLADEN. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 141 tot 149 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den 9den Augustus, bladz. 47 en 48. Offlolëel© Keunisseringei». Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden; Brengen ter algemeene kennis dat de verkiezing van één lid van den Gemeenteraad, te* gevolge van het niet aannemen der benoeming door den beer W. F. VAN WIJK Sr., zal plaats hebben op Dinsdag den 21sten Aug. a. s., van des voormiddags negen tot des namiddags vij/ uren. Burgemeester en "Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Aug. 1883. HARTEVELT, Wethr., lo. Secretaris. Eene oude quaestie in een nieuw licht. Een der belangrijkste onderwerpen, welke in het verstreken voorjaar in den gemeenteraad werden "behandeld, was zeker wel de verpleging van krank zinnigen, getuige ook de breedvoerige beraadslaging, welke daarover werd gevoerd. Het Da^elijksch Bestuur en de meerderheid der raadsleden stelden zich daarbij, met een beroep op art. 10 der desbetreffende wet van 1841, ongeveer op het volgende standpunt: Op het Rijk rast de verplichting om in de verpleging der krankzinnigen te voorzien. De gemeente bezit alleen de bevoegd heid gevaarlijke krankzinnigen in bewaring testel len tot tijd en wijle zij krachtens bevelschrift van het openbaar ministerie in een gesticht kunnen wor den opgenora6D. Nu bestaat de gelegenheid tot op neming in een krankzinnigengesticht feitelijk althans voor behoeftigen wel niet, omdat het Rijk in deze niet voldoet aan zijne verplichting, maar dat is voor de gemeente geen reden om datgene te volvoeren, waarin het Rijk te kort schiet en wat zij eigenlijk niet doen mag, althans voor zoover betreft de uit breiding van het tijdelijk in bewaring stellen. Voor die redeneering moge veel zijn te zeggen - al vinden zij, die tevergeefs naar plaatsing hunDer krankzinnigen uitzien, er ook al bitter weinig baat bij - dat zij niet zoo algemeen beaamd wordt als velen wel deDken, is dezer dagen zonneklaar geble ken. Zelfs de tegenwoordige Regeering des lands schijnt die zienswijze, hetzij dan te recht cf ten onrechte, niet zoo onverdeeld te zijn toegedaan, althans niet in die mate als hare voorgangster. In afwijking toch van het wetsontwerp tot rege ling van het staatstoezicht op de verpleging van krankzinnigen en het daarover uitgebraoht afdee- ling8verslag van de Tweede Kamer, dat zij bij haar optreden vond, heeft zij thans een gewijzigd wets ontwerp aan de Tweede Kamer aangeboden, gevoegd bij de memorie van antwoord op het verslag. De nieuw-opgetreden ministers hebben er beden king tegen, dat de Regeering eene wettelijke ver plichting op zich zou nemen om te zorgen dat er steeds een voor de behoefte voldoend aantal ge stichten met voldoende ruimte zij, op grond dat die zorg doodelijk zou kunnen worden voor elk initiatief van andere zijde. Zij vreezen dat ver plichte algemeene staatszorg het gevolg zal hebben, dat de gehecle krankzinnigenzorg van lieverlede in banden der Regeering zal komeD, tegen welke uit breiding van staatsbemoeiing de ministers bezwaar maken. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. v Dat alles nu luidt geheel anders dan de stelling, in den Gemeenteraad verkondigd, dat op het Rijk de verplichting ru6t ora in de verpleging der krank zinnigen te voorzien. Wie er nu gelijk heeft, de Regeering of de Leidsche Gemeenteraad - zie, dat laten wij liefst over aan de beslissing van bevoegde wetaint9rpretators, ofschoon wij, zoo oppervlakkig geoordeeld, met het oog op meergemeld art. 10 der wet van 1841, den Raad in het gelijk zouden willen stelleD. Het blijkt nu eenmaal dat de Regee ring de voorkeur geeft aan „het initiatief van andere zijde", al verklaart zij zich dan ook ge negen om naar behoefte één of meer rijksgestichten ter verpleging van krankzinnigen op te richten. Het gesticht te Medemblik zal er in alle geval wel komeD, maar wanneer men in aanmerking neemt, dat gelijk in onze gemeente, ook overal elders een aantal ongelukkige krankzinnigen onbe waakt rondloopon of wel hetzij in hunne eigen wo ning, hetzij in tijdelijke cellen opgesloten zitten, die reeds sinds laDg in een gesticht hadden moeten zijn opgenomenwanneer men voorts nagaat, dat in de bestaande gestichten overbevolking heersebt, althans in de lagere klassen, - don mag met. veilig aannemen dat de gelegenheid tot plaatsing, eer lang door het Rijk te verschaffen, verre van af doende zal zijn. Op het „initiatief van andere zijde" zal het dus vooral aankomea, ook voor Leiden, dat èn als gemeente met een bevolking van meer dan 40,000 zielen, èn als Academiestad in dubbele mate behoefte heeft aan een eigen krankzinnigen gesticht. En in die behoefte kan hier ter stede gemakke lijker dan elders worden voorzieD. Een geschikt gebouw, dat daartoe kan worden ingericht, is hier aanwezig. Nog altijd zijn bij het Dagelijksch Be stuur in onierzoek de voorstellen van het raadslid den heer Zaalberg en van de inspecteurs der ge stichten voor krankzinnigen, het eerste strekkende om B. en Ws. uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar de vermoedelijke kosten voor de op richting van een gesticht voor krankzinnigen, om daarna een voorstel te doen omtrent de oprichting van een wettig gesticht voor krankzinnigen alhier, het tweede de wonschelijkheid uitsprekende dat het Caecilia-Gasthuis voor dat doel worde verbouwd, wat zonder groote kesten zou kunnen geschieden, terwijl het in dat geval plaats zou opleveren voor 100 tot 120 verpleegden. In de gemeenteraadszitting van 19 April 11. werd er door den geachten voorzitter op gewezeD, dat er geruimen tijd zou moeten verloopen, eer die voor- stellea rijp zouden zijn voor behandeling in den Raad. Wij zullen de laatste zijn om het gewicht van dat onderzoek te verkleinen, maar de mede werking, door de inspecteurs bij de indiening van bun missive op zoo welwillende wijze aangeboden, zal zeker strekken om die taak aanmerkelijk te verlichten, zoodat de indiening van een definitief plan op een niet al te zeer verwijderd tijdstip mag worden te gemoet gezien. Thans, nu er een Regeering is opgetreden, die verklaart vooral veel te verwachten van het „initi atief van andere zijde", is het meer dan ooit go- wenscht dat de gemeente zelve de handen aan den ploeg sla om op afdoende wijze in de verpleging der krankzinnigen te voorzien. LUI0EN, IS Augustus. De heer A. Van der Sluys, predikant bij de Christ.-Ger. gemeente alhier, heeft het beroep Daar eenzelfde gemeente te Fraceker aangenomen. Naar men verneemt, zal ds. Van Konkel, door de Herv. gemeente alhier tot predikant beroepen, op 14 Oct. a. 8. zijne intree in de gemeente doen. De collecte, tijdens de godsdienstoefening gisteravond in de Hooglandsche Kerk ten behoeve PRIJS DER ADTERTENT1EN ▼»a 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17£ Groeier* lelUrt neer plaatsruimte. Voor hel incaaa**- reu buiten de stad wordt/ 0.10 berekend. van de Scholen met den Bijbel gehouden, heeft 835.25 opgebracht. Op de jóngste algemeene vergadering van het Nederlandsch Bijbelgenootschap is na eene be langrijke discussie met meerderheid van stemmen aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur om iemand van goeden aanleg en van Christelijke overtuiging aan de Leidsche academie te doen vormen tot doctor in de taal- en letterkunde van den Oost-Indischen Archipel, ten einde hem later naar Iodië te zenden, en voor het werk der Bijbel vertaling en wat daarmede in verband staat, van zijne diensten gebruik te maken. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 32—57 volwassen personen en van 58 kinderen. Te Uithoorn is aanbesteed het hardmaken van den weg langs de drooggemaakte Legmeer- plassen, van Pauwenhoek tot den Oosteinderpolder, gem. Aalsmeer. Van de zes inschrijvers was de hoogste de heer J. Verwey, te Uithoorn, met ƒ1775 en de laagste de heer J. Van den Heuvel Azn., te Haarlemmermeer, met 1437. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wets ontwerp tot teruggave van een bedrag van ƒ2820.825 aan het 7de rog. infanterie, dat die som uitbetaald had aan de feestcommissie van oud-militairen, inge steld ter herdenking van den dag, waarop vóór vijftig jaren bij de verdediging der citadel van Ant werpen van onze zijde het eerste schot viel. Dit feest was den 30aten November van het vorig jaar te Amsterdan gevierd en de Regeering had een bij drage tot bestrijding der kosten toegezegd, welke echter te voren niet kon bepaald worden. Het was gisteren zeer druk aan het strand te Scheveningen. Dit bracht een vijftal scheeps klerken der Kon. Ned. marine op de goede gedachte om een collecte te houden voor de opsporing van de „Varna." Zij gingen met schalen rond en. de uitslag was even verrassend als het denkbeeld der jongelieden prijzenswaardig. (Vad.) De aartshertog en aartshertogin van Oosten rijk hebben gisteren een langdurig bezoek gebracht aan de tentoonstelling te Amsterdam. Dr. Van Hees, chef van den geneeskundigen dienst bij de landmacht, is op zijn 50-jarig ambts- feest benoemd tot commandeur der Orde van de Eikokroon. Van verschillende plaatsen ontvangt men be richt omtrent de vorming van commissiën, die zul len trachten gelden bijeen te krijgen voor de op sporing der „Varna." Gistermiddag is te Amsterdam eene vergadering gehouden van de leden der Varna-expeditie, die, met uitzondering van den heer De Brujjn, door alle leden werd bijgewoond. Opnieuw is er een telegram verzonden om het opsporings-vaartnig dat te Sandifort ligt gereed te houden; de definitieve beslissing wacht nog slechts op het resultaat van de onderhandelingen over de cautie. De autoriteiten in het noorden wenscheü dat de waarborg zou gestort worden bij de Noor- weegsche Bank. Daartegen is van deze zijde eenig bezwaar gemaakt. Toen is er geeischt dat de Ne- derlandsche Regeering zich aansprakelijk zou stellen voor de waarborgsom. De onderhandelingen over dit alles zjjn nog niet geëindigd, maar zullen zonder twijfel spoedig tot een einde gebracht worden. - De uitzending van het vaartuig kan dan onmiddellijk volgen. Blijkens bericht van den Franscben gezant te 's-Hage, zjn ten gevolge der tegenwoordige verwikkelingen tusscben Frankrijk en Annam, de havens van laatstgemeld Rijk in staat van blokkade verklaard, met het doel aldaar den invoer van wapenen en van oorlogsbehoeften te beletten.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1