De koetBÏor, een ond man, reed tegen den post van een poort, aan den ingaDg van het park Babels- berg, waardoor de as van het rijtuig brak. De keizer ondervond gelukkig niet anders dan een lichten schok en een oogenblikkelijken schrik. Den koetsier was reeds vroeger iets dergelijks overkomen, waarom men besloten had hem te pensioneeren. Bij de Lloyds te Londen is gisteren per telegram het bericht nit Batavia ontvangen dat het Nederlandeche stoomschip „Baron Mackay" in de Straat Karimlata schipbreuk heeft geleden. BUITENLAND. Frankrjlk. Admiraal Courbet heeft de krijgsoperatiën tegen Hué geopend. De blokkade om den mond der rivier is zoo gelegd, dat de verbinding der AnnamitiBche hoofdstad met de zee is afgesneden. De aanval is op 20 Augustus bepaaldadmiraal Courbet zal dan met 1200 man marine-infanterie en de fuseliers der marine Hué aangrijpen. Vier kanonneerbooten moeten den dijk die deze stad beschermt, doorbreken en den aanval van de landzijde ondersteunen. Thans is de uitslag van alle verkiezingen voor de departementale raden bekend. Er moesten gekozen worden 1415 leden, nl. 1423 ter vervan- giog van de periodiek-aftredenden en 22 ter voor ziening in opengevallen plaatsen. De aftredenden waren 875 republikeinen en 570 reactionnairen. Gekozen zijn 890 republikeinen en 404 reactionnai ren, en 151 herstemmingen zijn noodig. De republi keinen hebben 163 en de reactionnairen 63 zetels gewonnen, zoodat definitief 129 plaatsen meer door eerBtgenoemden worden ingenomen. In vijf departe menten hebben de reactionnairen de meerderheid verloren welke zij tot dusverre hadden. In 79 van de 90 raden is thans de meerderheid republikeinsch. De „Temps" meldt dat er thans te Chefoo 14 Chineesche oorlogsschepen vereenigd zijn. Blijk baar is de Chineesche regeering op hare hoede. Men houdt, volgens een bericht uit Weenen aan de „Standard," bet vervangen van Tricon door baron King, die gezant te Bucharest is, te Peking slechts voor een middel om tijd te winnen en in- tusschen Hué en Annam te nemen. Groot-Brltannlë. Het Hoogerhuis heeft gisteren aangenomen: het wetsontwerp houdende maatregelen tegen de cholera en de pacht-bill voor Engeland, beide in derde lezing. In het Lagerhuis heeft lord Fitz-Maurice ver klaard dat de heer Shaw, secretaris van den over leden consul, de eenige Britsche onderdaan die zich nog te Tamatave in Fransohe hechtenis bevond, op vrije voeten is gesteld. Volgens depeches uit Durban is in Zoeloeland een tweedaagsche bloedige slag geleverd tusschen aanhangers van Cetewayo en die van Usibepu, waarbij laatstgenoemden zware verliezen leden en op de vlucht gejaagd werden. Verder wordt gemeld dat Cetewayo van zijne wonden begint te genezen. Het aantal agrarische misdrijven in Ierland was in Jnli 61, waarvan 29 dreigbrieven. Er werden slechts 6 misdrijven tegen personen gepleegd, geen met noodlottige gevolgen. De heer Field, het bekende Dublinsche jury lid, die door Brady en Kelly, naar men zich her innert, zwaar gewond en bijna vermoord is, heeft zich genoodzaakt gezien Dublin te verlaten. Mis schien vreesde hij toch nog te zullen worden om gebracht, maar zeker is het dat men geene zaken met hem doen wilde en zijne positie tamelijk on houdbaar werd. Toen hij, eer hij Dublin verliet, zijn huis in veiling bracht, deed niemand een bod en het zal hem waarschijnlijk evenmin gelukken het te verhuren. Sommige Engelsche bladen meenen dat hij zedelijk aanspraak heeft op schadeloosstel ling van de regeering. Lady F. Dixie, de vriendin van Cetewayo, was jnist op het punt naar Zuid-Afrika te ver trekken, om daar een onderzoek naar den ver misten Zoeloe-koning in te stellen, toen zij een depeche ontving, welke haar meldde dat Zijne Majes teit nog leeft en slechts eenige lichte verwondingen bekomen heeft. OoMteni-.-IIonic.-AIonareHle. De electrische tentoonstelling te Weenen is gis teren met groote plechtigheid geopend door den kroonprins, aartshertog Budolf. In antwoord op de rede, door den voorzitter van het tentoonstellings comité gehouden, zeide de kroonprins o. a., dat de eleotrioiteit een groote en gewichtige toekomst te gemoet gaat. Tevens wees hij er op dat het vermoe delijk niet als een toevallige gebeurtenis mag wor den beschouwd dat de derde en tevens de grootste tentoonstelling wordt gehouden binnen de gastvrije muren van Wesnen, de stad waar reeds zooveel gewichtige ontdekkingen zijn gedaan, en zoovele belangrijke tentoonstellingen zijn gehouden, die tot roem en eer van het keizerrijk en de hoofdstad hebben gestrekt De aartshertog betuigde zijn dank aan de Yereenigde Staten, voor de belangrijke medewerking. Hij eindigde met de tentoonstelling, in naam des keizers, geopend te verklaren. Zijne rede werd levendig toegejuicht. De aarts hertog bezichtigde daarna de tentoongestelde voor werpen en richtte eenige woorden van erkentelijk heid tot de inzenders. Spanje. De Fransche bladen ontvangen meest door par ticuliere brieven tal van berichten nit Spanje, die slechts met veel voorzichtigheid te gebruiken zijn. De „National" verneemt dat de opstand zich steeds verder uitbreidt en men te Madrid zeer ongerust is. De „Téiégraphe" meldt dat de ontevredenheid van politieken aard zeer verergerd is door de persoonlijke vijandschap tegen generaal Martinez Campos, op wiens voordracht eenige officieren, die hij gedurende den oorlog gekend heeft, tot hoofd officier benoemd zijn, terwijl anderen tien, twintig jaar op promotie wachtten. Vandaar dat zich te Madrid onder hen een genootschap heeft gevormd om te protesteeren en een hoogsten krijgsraad te vragen om deze onrechtvaardigheden te doen onder zoeken. Dit heeft niets geholpen, zoodat overal in het leger alleen de hoop berust. Ditzelfde blad ontvangt nit Port-Bon een tele gram, meldende dat het wel het geheele garnizoen van Seo was, dat opgestaan is, 500 man, terwjjl een duizendtal gewapende boeren den opstand pre diken in de provinciën Lerida en Barcelona. Uit Hendaye meldt men dat de gouverneur van het fort Lerida en de commandant der douaniers aldaar gearresteerd zijn. In Navarre zijn een aantal gar nizoenen verplaatst. Voor het nieuwe ministerie wordt maarschalk Serrano genoemd, die met generaal Ahumada een kabinet uit de dynastieche linkerzijde zou samen stellen. Eerpte. De khedive heeft gisteren te Alexandrië de gast huizen en ambulances bezocht en een gift voor ieder der lijdenden (40 pond) achtergelaten. De vooruitzichten met betrekking tot den winter- oogst van katoen zijn vrij voldoende. Tot 13 dezer waren van het Engelsche bezettings leger in het geheel drie officieren en 123 man aan cholera overleden. In het laatste etmaal, tot gisterochtend acht uren, waren te Cairo vijf personen aan de epidemie bezweken. De minister van financiën heeft zijn rapport over het afgeloopen jaar den khedive aangeboden. Het tekort bedraagt 191,500 Egyptische ponden. In het algemeen overzicht zijn niet begrepen het tekort bij het bestuur der domeinen en kosten van het bezettingsleger. De minister betoogt de noodza kelijkheid eener voortdurende vermindering der uit gaven tot een bedrag van 150,000 Egyptische pon den. Deze som, gevoegd bij de normale vermeerde ring der inkomsten, is bestemd tot dekking van den dienst der nieuwe leening, welke men zich voorstelt te sluiten, ter betaling van de schadevergoedingen ter voorziening in de buitengewone uitgaven voor de expeditie naar Soedan. Telegrammen. HONGKONG, 16 Augnstus. Volgens de laatste hier ontvangen berichten moet op dit oogenblik het bombardement van Hué plaats hebben. CAIRO, 17 Augustus. In het etmaal, dat den 16den te 8 uren 's morgens eindigde, bedroeg het aantal sterfgevallen in de provinoiën 413. BERLIJN, 17 Augustus. De „Norddeutsche Allge- meine Zeitung" verklaart het courantenbericht, als zou kardinaal Howard den dag na zijne aankomst door den rijkskanselier ontvangen zijn en bij dezen gegeten hebben, voor ten eenenmale uit de lucht gegrepen. Het blad zegt dat de rijkskanselier wegens zijn gezondheidstoestand niet eens in de gelegenheid is, bezoeken van zijne naastbestaanden te ontvangen, veel minder politieke zaken te bespreken of onder handelingen te voeren. Dit bericht, zoowel als alle andere berichten in de Berlynsche bladen met betrekking tot den per soon en de bijzondere aangelegenheden van den rijkskanselier in Kissingen, zijn, volgens de „Nord- dentsche", opzettelijk verzonnen onwaarheden van bladen, welke slecht onderricht zijn en gebrek aan stof hebben. LEIDEN, 17 Augustus. De verwachting voor morgen iswind van zuid tot west. Door den heer Mulié alhier is hedennamiddag om kwartier over vijven een postduif gevangen, gemerkt 3-maal met No. 24, nl. 2-maal links en ééns rechts. Naar men verneemt, heeft de shah van Perzië de orde van den Leenw en de Zon geschon ken aan den heer H. P. Mutters, menbelfabrikant te 's-Hage en lid van de Jury voor de Perzische afdeeling ter internationale tentoonstelling te Amsterdam. De dekeu C. G. Schweitzer, pasfoor der St.- Catharina-parochie te Amsterdam, vierde gisteren zijn zilveren priesterfeest. Bij die gelegenheid werd hem door zijn parochianen een prachtige marmereD communiebank aangeboden. Gisteravond omstreeks elf uren is op de Vij zelgracht te Amsterdam een man in beschonken toestand te water geraakt en verdronken. Het lijk is door de politie opgehaald. - Hedenochtend om streeks halfzes is er een binnenbrand ontstaan ia de Elandstraat over de Konijnenstraat. Twee kin deren werden daarbij vrij ernstig verwond. - Gis termiddag is er door twee rechercheurs in deVin- kenstraat een van verlof achtergebleven koloniaal aangehouden, die trachtte zich met een mes in den pols te snijden, waarin hij bijtijds werd verhinderd. - Omstreeks middernacht heeft er in de Looierstraat tusschen eenige bewoners eene vechtpartij plaats gehad, waarbij eene vrouw in de linkerhand ia gebeten. Door de politie werd de zaak beslecht. Het stoomschip „Koningin Emma", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde gisteren te South ampton. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der kanaal- en havengelden op het Noordzeekanaal, C. B. Brandligt, thans werkzaam te IJmuiden;tot rijksontvanger te Woerden c. a. J. Abeleven, thans te Dieren c. a. KOLONIËN. BATAVIA, 13 Juli. Omtrent den dood van Smith behelst de „Sum.- Crt." de volgende correspondentieDen 25sten Juni was de posthouder Smith in den zeer grooten kampong Anak Paja, in de IV Moekims, op 15 palen afstand van Kotta-Radja, gelegen tusschen Boekit Seboen en Kroeng Raba. Smith logeerde er met 18 prad- joerits (gewapende politiedienaren) in de bentingof versterkte woning van den sedert kort door ons verbannen en door zijn broeder Toeankoe Ali ver vangen hoofd der IV Moekims, Soeankoe Tjoet Banta. Des avonds waren Smith en de pradjoerits bij Ali ten maaltijd, waar men hen het ter Sumatra's Westkust bekende slaapmiddel of poekau schijnt ingegeven te hebben. Daarna zou Ali aan Smith verklaard hebben dat deze en de pradjoeritB gerust konden slapen, vermits hij, Ali, voor hunne veiligheid zou zorgen. In de benting teruggekomen, gevoelden allen zich slaapdronken. In stede zich nn van de poekan te bevrijden door het eten van oebi Melajoe, of het ruiken aan geperste koffiebladeren, gaven allen zich aan Morpheus over. Tegen halfelf 's avonds drongen Atjehers met den klewang in de vuist de benting binnen. Zij namen de 18 beaumontgeweren met de patronen, en denkelijk ook de revolver van Smith, benevens f 4000 of f 2000, die hij bij zich had. Daarna overvielen zij de weerloozen met het niterste gemak, zonder dat de Atjehers een enkelen doode of ge wonde bekwamen. Smith en 8 pradjoerits werden gedood of liever bijna tot frikadel gehakt, 8 pradjoerits werden zwaar en 1 licht gewond. De overgebleven pradjoerit en eenige bevriende Atjehers vluchtten naar Boekit Seboen. De vliegende colonne aldaar, onder com mando van een majoor, rukte onmiddellijk naar Anak Paja op, waar zij echter geen vijand en de bevol king in diepe rust vond. Volgens deze, wist zij van het gebeurde niets af. Onze ongelukkige vermoorden en gewonden wer den daarop dienzelfden nacht nog naar Boekit Se boen overgebracht. Toen de assistent-resident Van Langen in den vroegen morgen te Anak Paja aankwam, waren Ali en de bevolking verdwenen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2