verder dat indien de Volksraad goedvond nieuwe vereiscliten vast te stellen voor de betrekking in quaostie, hij toch zonder overwegende gronden san zulk een besluit geen terugwerkende kracht had behooren te geven. Hij verwacht hiervan natuurlijk niet het aller minste. Althans niet voor het oogenblik. In het heden verschenen nommer van „La Gazette de Hollande" komt een artikel van Henry Havard: „Drie uitstapjes in Nederland", voor, dat aldus eindigt: „"Want Holland, dit moet gezegd worden, is een land, waar men altoos iets leeren kan, en dat men, hoe beter men het bont, des te meer lief krijgt". Z. M. heeft aan den bij Kon. besluit van 5 Juni 1878 voor den tijd van vijf jaren gepensio neerden lsten luit. F. J. Raebel, bij vernieuwing een tijdelijk pensioen, ten bedrage van ƒ450 ?sjaars, voor den tijd van vijf jaren toegelegd. Gemengd Nieuws. Een 13-jarig meisje, dat door hare juffrouw naar de Leidsche (voorm. Haarlemsche) Bankvereeniging op het Rapenburg was gezonden, miste op de Aardappelenmarkt opeens hare porte- monnaie met het daarin aanwezige geld ten be drage 37.50 aan rijksdaalders. Eene vrouw, die door de publieke opinie als de dievegge werd aan gewezen, werd naar het politiebureel gebracht, doch weder op vrije voeten gesteld, daar een onderzoek niets tegen haar aan het licht bracht. Aangezien de portemonnaie met het geld tot nog toe echter zijn zoek gebleven, wordt een nader onderzoek voortgezet. De commissaris van politie alhier verzoekt bekend te worden met het verblijf van Gerrit Dirkse Van den Bosch, die zijne vrouw en drie kinderen achterliet, bij zijne verwijdering sodert ©enigen tijd. Het kind van dewed. K. D. te Voor schoten werd gisteren van een groot gevaar gered. Toen de stoomtram van kwart vóór tweeën van "Wassenaar door het dorp Voorschoten reed, speelde het kind tusechen de rails en don muur. De con ducteur v. d. L. waarschuwde herhaaldelijk, doch de kleine zette ongehinderd zijn spel voort. Eindelijk trok de heer v. G. het kind weg, juist, nog bijtijds om niet door den stoomtram verpletterd te worden. Toen de laatste boot der Maatschappij „Volharding", van Gouda komende, te Koudekerk passagiers wilde uitlaten, viel eene vrouw, die een kindje van ongeveer een jaar op den arm droeg, door te haastig locpen van de plank in den Rijn. Een der knechts van de boot sprong de drenkelin gen na en bracht zoowel de vrouw als het kind behouden op het droge. Ook de kapitein en het overige personeel der boot beijverden zich zeer om behulp zaam te zijn. De redder liep bij zijne menschlie- vendheid nog een bebloeden neus op. De raadkamer van de arrondissements rechtbank te 's-Hago heeft rechtsingang zonder bevel tot gevangenneming verleend tegen mevrouw de wed. B., daar ter stede woonachtig, ter zake van wegvoering van haar minderjarig kleinkind. De beklaagde is vrijwillig uit Engeland hier te lande teruggekeerd. Dinsdag-ochtend werd aan het strand te Scheveningen het lijk gevonden van een jongen, naar gissing 11 a 12 jaren, dat later herkend werd als van een te 's-Hage thuis behoorend knaapje. Het kind was gaan baden voorbij het Hotel d'Orange en zoo verdronken. Het lijk v a n d e n u i t h e t S p a a r n e t o Haarlem opgehaalden drenkeling is gebleken te zijn dat van C. A. J. Hoogenboom aldaar, een oppassend huisvader, die vrouw en 2 kinderen nalaat. Hij had Maandag-avond familie naar het spoorwegstation gebracht en is, naar huis terugkeerende, waarschijn lijk door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken. Krachtens vonnis van de arrondisse- ments-rechtbank te Haarlem is eene dertigjarige vrouw, die reeds herhaaldelijk wegens dronkenschap was veroordeeld gewordeD, voor den tijd van drie maanden overgebracht naar het Rijksgesticht te Ommerschans. Een eigenaar van oen hond te Am sterdam had onlangs de aardigheid dit dier tegen eene vrouw aan te hitsen, zoodat deze nogal ver wond geraakte. De eigenaar werd door de recht bank voor dit feit tot een maand celstraf veroordeeld. Het Paviljoen van de Pers op de Amatordamscho tentoonstelling is sodert eenigen tijd mot uitzondering van Zaterdag en Zondag, van 24 uren ook voor het publiek ter bezichtiging gestold. Bij de gisteren te Amsterdam ge houden premiëntrekking van de loten der stad Amsterdam is de prijs van honderdduizend gulden gevallen op serie 9464, nummer 4. Op de terreinen „De IJsbreker" heeft gisteren te Amsterdam met goed gevolg do proef neming plaats gehad met de brandvrije asbeststof. De wethouder de heer Bergsma, do stads-architect, de commandant der brandweer en verschillende autoriteiten en ook verschillende assuradeurs waren er aanwezig. Twee volkomen gelijke modelhuisjos waren gevuld met krullen en werden in brand ge stoken en terwijl het ongeverfde tot den grond toe afbrandde, werd van het met asbeststof ge verfde slechts de binnenwand geblakerd en was er aan den buitenwand geen spoor van branding waar te nemen. Aan boord van Zr. Ms. opleiding s- schip „Anna Paulowna" te Rotterdam is gister morgen bij de exercitie in het tuig, de jongen P. C. De Yoogd, oud 14 jaar, van de exercitie-ra op het dek gevallen en onmiddellijk aan de gevolgen daarvan overleden. Op welke wijze de stoker der N. R.- Spoorwegmaatschappij Zondag-avond bij Yeenendaal in zulk een ongelukkigen toestand op de spoorbaan is gekomen, is nog niet bekend. Volgens de ver zekering der familieleden moest de man een por temonnaie waarin ongeveer 5 bij zich hebben ge had, er is echter niets bij hem gevonden. Dit laatste geeft alweer voedsel aan de loopende kwade geruchten. Door de brandweer te Goes iseen nieuw middel beproefd om personen te redden, die zich op hooge verdiepingen in brandgevaar bevinden. Het bestaat in het schieten van een dunne, lichte lijn door het raam. Tot dusverre werd dit gedaan mot een geweer. Te Goes is men op het denkbeeld gekomen de lijn aan een gewonen pijl te bevestigen en dezen door middel van een gewonen handboog naar binnen te schieten. De proeven zijn uitstekend geslaagd. Aan de lichte lijn kan eene zwaardero lijn en daaraan de reddingszak worden opgehaald. Te Ossendrecht is het 2,/1-jarig kindje van den smid A. Vermeulen op noodlottige wijze om het leven gekomen. Men vond het kind met het hoofd naar beneden in eene gevulde waterton. Tijdens het feest in de Roomsch-Katho- lieke kerk te Kralingen, is daar gisteren plotseling eene vrouw overleden. Te Deurse onder Rolde is een boeren huis door den bliksem getroffen, waardoor in een ommezien het geheele perceel in brand stond. De bewoners hebben nagenoeg niets kunnen redden. Zoo bleef het stalvee, 8 koeien en 3 kalveren, benevens 40 schapen - de paarden waren in de weide - in het hevig brandende gebouw; ook hooi, granen en brandstoffen, in de schuur reeds geborgen, moesten worden prijs gegeven. De eehade is aan zienlijk, daar het vee niet verzekerd was. Te Vli8singen is gisternamiddag een treurig ongeluk gebeurd. Een matroos van het Belgisch loodswezen deed met zijne beminde een zeiltochtje op het Kanaal. Het bootje is door een rukwind omgeslagen, zoodat beide opvarenden in het water vielen. Het meisje is verdronken; de man werd gered. Op Norderney is den 12den dezer een badgast verdronken, een expediteur uit Thorn. Als gewoonlijk bij dergelijke ongelukken, trettden verdronkene zelf de voornaamste schuld. Hij was gewoon, trots alle waarschuwingen, zeer ver in zee te gaan en ditmaal ging hij zoo ver, dat de hulp te laat kwam. In een krankzinnigengesticht te Santhall, in Engeland^ is Dinsdag-ochtend 11. brand ontstaan, waarbij vijf personen, onder welke de directeur, omgekomen zijn. In de Yauxhall te Brussel werden door het orkest van de opera, onder leiding van den toondichter, voor de eerste maal verschillende brokstukken opgevoerd uit het lyrisch drama „Wil lem de Zwijger" van Peter Benoit. De maëstro werd bij zijn optreden met daverend handgeklap begroot en na de finale wilde er aan de bijvalsbe tuigingen van hot publiek haast geen einde komen. Een zeer ee?Tvoudig, doch goed door- dacht middel is door een Amerikaan uitgevonden en met den besten uitslag io toepassing gebracht om te zien of do knechts wel de noodige haver aan zijne paarden geven. Hij heeft namelijk de gowoonte oen aantal kleine steentjes in den voorraad haver te werpen, welke steentjes, hiervan is hij overtuigd, zorgvuldig door de paarden vermeden worden. Heb ben de beesten nu hun maal volbracht, dan is de eigenaar daar om een onderzoek in te stellen of het zelfde aantal steentjes nog overgebleven is. Zijn er twee of drie verdwenen, dan speelt hij heftig op; de dief, die natuurlijk van do steenenhistorie niets afweet, krijgt een kleur, valt door de mand. en wordt aan het gerecht overgeleverd of weggejaagd. BUITENLAND. Groot-Britannië. In de zitting van het Lagerhuis heeft de heer Dilke meegedeeld dat van regeeringswege een onder zoek in het werk zal worden gesteld naar de in Engeland voorgekomen govallen van pokziekte, ontstaan, naar men beweert, ten gevolge van den invoer van besmette lompen. Cetewayo is nog te Inkauhla, zegt men, even over de Tugela, bij Kranskorde regeering heeft geen berichten ontvangen. Lady Florence Dixie ontving een telegram van een bode van Cetewayo, inhoudende dat hij wel is en dat zijne wonden licht zijn. Aan den heer Gladstone werd Maandag 11. in het Huis gevraagd of hij reeds mededeelingen omtrent het gebeurde en den stand van zaken op Madagascar doen kon, maar hij antwoordde ont kennend. De minister Fitz-Maurice verklaarde dat de regeering van de Fransche regeering nog geen antwoord bekomen had omtrent haar verzoek om inlichtingen aangaande het in hechtenis nemen van den heer Shaw. De „Daily News" verneemt dat de stukken, die op Madagascar betrekking hebben, waarschijnlijk niet vóór het einde der zitting zouden overgelegd worden zij zijn zoo uitgebreid dat er veel tijd vereischt wordt om hen in orde te brengen. Spanje. De Spaansche ministerraad, door den koning gepresideerd, heeft besloten: lo. al de officieren, die aan de oproerbeweging deelnamen, en al de onderofficieren die aan het muiten sloegen, van de kaders des legers te schrappen2o. de constituti oneel© waarborgen te herstellen, zoodra alles weder tot de orde teruggekeerd zal zijn. Het is overigens niet gemakkelijk te weten wat men van de Spaansche berichten moet gelooven. Terwijl de Madridsche telegrammen buitengewoon geruststellend luiden, ontvangt de „Temps" uit particuliere bron deze mededeeling: „Wantrouw vooral de officiëele tijdingeD, zelfs die der liberale bladen, die op straffe van opheffiog moeten mededeelen wat de regeering hun toelaat en meer niets. Zoo is Seo d'Urgel, niettegenstaande alle offi ciëele tijdingen, nog in handen der opstandelingen, en men verzekert dat in een aantal plaatsen van Catalonië nog wordt gevochten. Het is niet waar dat de omstreken van Barcelona nog rustig zijn; ik zoa u eon geheel regiment kunnen noemen, dat in oproer is gekomen." Een aantal Spaansche bladen zijn in beslag ge nomen. De „Correspondencia Iberica", de „Alliance" van Valencia, zijn gestaakt; „Los Noticios" van Malaga protesteert tegen de tyrannie, die over de pers wordt uitgeoefend en kondigt aan dat zij zal ophouden te verschijnen; „El Porvenir", het orgaan van Ruiz Zorrilla, belooft dat het alleen de be richten zal opnemen, die hem van regeeringswege verstrekt worden. Men beweert dat vele particuliere brieven in de laatste dagen vermist worden en denkt natuurlijk dat zij onderschept zijn. Ook telegrammen tusschen Tarragona en Valencia, tusschen Madrid en Saragossa, komen niet aan, hetzij omdat de opstandelingen de draden hebben doorgesneden, of omdat het „cabinet noir" der regeering ze achterhoudt. De leiders van den opstand van Badajoz zijn op een Portugeesch schip ingescheept en zullen zich te Cherbourg aan land laten zetten; van Seo d'Urgel zijn 90 man en een kolonel ongewapend te Port-Vendres aangekomen. Zij zullen te Perpignan verblijf houden. Uit Bourg-Madame wordt van gisteren gemeld dat de staat van beleg te Puycerda, nabij de Fran sche grenzen, is afgekondigd. Een kapitein der karabiniers met eenige manschap blijft nog het veld houden in de vallei van Segre. Een reizigerstrein is door bandieten in de omstreken van Granollors (provincie Barcelona) aangehouden en volkomen geplunderd.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2