LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7208. Vrijdag 17 Augustus. A0. 1883. Avond-editie. 'Kj-lt.' PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden....;;;.....";;. 1.10. France per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. V ■■f FBIJS DEE ADTEKTESTIEU; ▼an 16 regela 1.05. Iedere regel meer 0.17£ Groet ere letter* naar plaatsruimte. Voor het incaasee-, ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Officieel© KennigfferingeB* PATENTBLABEN. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente "Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteerde», wonende in de wijk IV, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zet ters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer ge meente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren. en wel van Diasdag 14 tot en met Zaterdag 18 Augustas e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onaf gehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afge geven aan de deurwaarders der directe belastingen, die voor hunne moeite mogen eischen tien centszonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Aug. 1883. DE FREMERY, Welh., lo. Burg. Naar aanleiding van het epidemisch verschijnen van de Aziatische cholera in Egypte achten Burgemeester en "Wethouders zich verplicht de ingezetenen met den moesten nadruk te wijzen op het gevaar dat die ziekte zich uit breidt en op de maatregelen die kunnen worden genomen ten einde zooveel mogelijk te bevorderen dat wanneer onverhoopt de ziekte zich ook in ons vaderland mocht voordoen, zij geen vruchtbaren bodem vinde voor hare ontwikkeling binnen deze gemeente. Door het Gemeentebestuur worden alle maatregelen ge nomen, waartoe de wet van 4 December 1872 (Stbl. No. 134) tot voorziening tegen besmettelijke ziekten aanleiding geeft. Intusschen is de medewerking van alle ingezetenen in deze dringend noodig, vooreerst door zorg te dragen voor de meest mogelijke zindelijkheid en reinheid in de wonin gen en vervolgens docr stipte onthouding van het gebruik van water, waarvan men niet volkomen is verzekerd dat het voor de gezondheid onschadelijk is. Was het bij vorige epidemièn hoogst bezwarend zich steeds van zuiver drinkwater te voorzien, thans mag Lei den zich in het bezit van eene Duinwaterleiding verheu gen, zoadat niemand zich meer met onzuiver en onsi ha delij k water behoeft te vergenoegen, terwijl tevens in her- nnering wordt gebracht dal aan behoeftigen het duin water GRATIS werdt verstrekt op kaarten afgegeven door de Armbesturen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth., lo. Burgemeester. 16 Aug. 1883. E. KIST, Secretaris. 16 Augustus. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nieuw-York door middel van het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren be zorgd zijn. Een naar omstandigheden vrij talrijk en bij zonder opgewekt pabliek was gisteravond tegen woordig1^" de muziekuitvoering, door het Hong&arsche Zigeuner-orkest in de Stadszaal gegeveD. Die opgewektheid waarin de toehoorders verkeer den, was seer zeker het gevolg van de wijze waarop de leden van het gezelschap het programma ten gehooro brachten. Nu eens legden zij daarbij zeer veel gevoeï aau den dag, dan weer verkreeg men den indruk dat hunne muzikale bekwaamheid werkelijk te wenschen overliet. Van een gelijk fternpo enz. was soms niets merkbaar. Maar toch - hoe zonderling het ook klinke - hun spel boeide. Het eigenaardig cachet dat zij er met hun elven aan verleenden - negen met hunne strijk instrumenten, een met zijn klarinet en oen met zijn cimbaal, de voorloopster der tegenwoordige piano's - bracht een gunstig effect teweeg, niet het minst in hunne nationale liederen zeiven cn in de verschil lende polka's en andere dansmuziek. Voor het ver tolken van ouvertures, o. a. die van de „Willem Teil", schijnen ze minder berekend te zijD, al kun nen vele passages verre van onverdienstelijk wor den genoemd. Is het waar dat van deze Zigeuners - die in hunne nationale kleederdracht optraden - alleen de directeur de heer Barcza muzikaal ontwikkeld is (wèl spelen allen het geheele programma zonder een blad papier voor zich), dan komt hem een Warm complimentje toe voor de wijze waarop bij zijne onderhoorigeo heeft afgerichtmaar bovendien °ok een woord van waardeering voor zijn eigen spel, waarin hij zich als een degelijk violist, ook in de flageolet-passages, deed kennen. Aan herhaalde en daverende toejuichingen ont brak hot dan ook niet en menig nommer werd er buiten het programma ten beste gegeven. Velen zal het ongetwijfeld aangenaam zijn te vernemen dat dit gezelschap aanstaanden Zaterdag zich op Zomerzorg hier voor de tweede maal zal doen hooren. Wegens 50-jarige getrouwe dienstvervulling als tamboer bij de dd. schutterij alhier is heden aan P. H. Van Noort in de schuttersraadkamer, in tegenwoordigheid van den staf der officieren, door den kapitein, waarnemenden commandant, den heer W. L. Van Kaathoven onder een hartelijke toespraak namens het corps officieren overhandigd een fraai zilveren horloge, met de beeltenis des Konings in generaalsuniform aan do achterzijde er in gegraveerd. De Staatscourant bevat een uitvoerig verslag aan den KoniDg, betreffende den dienst der Rijks postspaarbank in Nederland over 1882. Daarnit blijkt in hoofdzaak dat do uitkomsten bevredigend waren. Het getal inlagen was 176,959, tot oen geza menlijk bedrag van f 2,157,710.39!/2, tegen 86,028 on f 1,126,961.96 over de negen maanden van 1881. Het gemiddeld bedrag van elke inlage was in 1882 lager dan in 1881, nl. f 12.191/» in 1882 tegen f 13.10 in 1881. Het aantal inleggers of uitgegeven boekjes be droeg in 1881 23,773, waarvan in den loop van dat jaar geheel werden afbetaald 942, zoodat aan het einde van dat jaar in omloop waren 22,831. In 1882 werden er uitgegeven 26,670 en geheel afbetaald 3259, zoodat aan hot einde des jaars in omloop waren 46,242 boekjos. In de gemeente Leiden werd gedurende het afge- loopen jaar een bedrag van f 22,173.60 ingelegd, terwijl f 10,486.34 werd terugbetaald. Het saldo bedroeg alzoo f 11,687.26. Op het einde van 1881 waren in omloop 234 boekjes en gedurende 1882 werden er nog 298 uitgegeven, alzoo samen 532. In datzelfde jaar werden er afbetaald 80, zoodat einde 1882 in omloop waren 452 boekjes. Ia Alfen bedroeg het saldo f 354.93, verdeeld over 61 boekjes, en in Bodegrave f 906.45 over 37 boekjes. Ia Hazerswoudo waren einde 1882 in omloop 15 boekjes, ten bedrage van f 1278, in Hillegom 30 ad 408, in Katwijk aan Zee 10 ad f 134.55 en in SEatwijk-Binnen, waar de spaarzaam heid niet groot schijnt te zijn, 1 boekje met een bedrag van f 5. De gemeente Koudekerk had 4 beekjes met een gezamenlijk bedrag van f 96.02, Leiderdorp 54 boekjes met f 328.50, Leimuiden 4 met f 4.71, Lisse 34 met f 304, Noordwijk 18 met f 151.25, Gegetgecst 2 met f 837, Rijnsburg 2 met f 20, Sassenheim 23 met f 2170.82, Voor schoten 298 met f 8694.21, Waddissgsveen 9 met f 25.25, Zoetermeer <G3 met 1089.9Sen Zwammer- dam 8 met f 133.14. Aan de uitaoodiging van het bestuur der sckorpechutLersvereeuiging „Een Doel" te Buesum tot ontvangst der deelnemers aan den aigemeenen schiet wedstrijd is in mimen mate voldaan. De opkomst was vrij talrijk in de eoncertzoal van het Hotel Nieuw Bussnm. De president der Vereeniging, de heer L. J. Koster, opende de bijeenkomst. Vervolgens werden toespraken gehouden of drenken ingesteld door de heeren Boelen, Dudok De "Wit, Van logen enz. Van de nitgenoodigde scberpschutterscorpsen cn weerbaarheidsvereenigïngen hebben zich o. a. ook ter deelneming aangemeld do Leidsche studenten vereniging tot vrijwillige oefening in den "Wapen handel „Pro Patria" en de Scherpschuttersvereeni- giDg, beiden to Leidon; benevens 32 dd. schutterijen. Het aantal ingezondon prijzen beloopt over de honderd en door nog vele verenigingen en particu lieren is toezegging gedaan. Benoemd is tot hoofd der school teMontfoort (school met den Bijbel) de heer H. Houtman, als zoodanig werkzaam te Woubrngge. De directeur van de Zuid-Hollandscho Crediet- Vereeniging te 's-Hage, mr. L H. J. Hoek, heeft zijn eervol ontslag genomen. Voorloopig zal de president-commissaris, mr. A. Haakma Van Royen, daartoe door commissarissen uitgenoodigd, als waar nemend directeur optreden. Voor het hoofdonderwijzers-examen te 's-Hage op 13, 14 en 15 Ang. werden geëxamineerd 15 candidaten; niemand trok zich terug; afgewezen 10, toegelaten 5, nl.: B. J. Wijnveldt, van Rid derkerk; E. W. Lindijer en T. A. Rijswijk, beiden van Delfshaven; L. v. Rooyen, van Naaldwijk; J. Van der Spek, van Gorkum. In de Heilige Jozefskerk aan de Van-der- Duynstraat te 's-Hage werd gisteren op pleohtige wijze herdacht het feit dat de heer B. Van Buuren, pastoor dier kerk, vóór 25 jaar als priester werd gewijd. Naar men verneemt, vindt de wodstrijd in het schoonrijden en de harddraverij met inlandsche paar den, uitgeschreven door de afdeeling VGraveDhage der Hollandsche Maatschappij van Landbouw en op Dinsdag 21 Augustus aldaar te houdeD, veel bijval. Voor het schoonrijden, iets nieuws, zijn toch nu reeds, hoewol de termijn van inschrijving nog nietverloo- pen is, 13 paarden aangegeven en voor de harddra verij reeds 15 paarden, waaronder bekende hard dravers. Men is al bozig do fraaie tribune eo mu ziektent op te slaan in de laan langs het Malieveld voor het zoog. Boorhuis. De Haagsche corr. van de „Zutf. Crt." meldt dat jl. Zaterdag te VGrayenhage het gerucht liep dat de toestand van den oud-minister Modderman wederom zeer zorgwekkend was. Dit was gelukkig overdreven, maar waar is het, dat de zieke in de laatste week niet is vooruitgegaan. Do hoogleeraar Langenbeck heeft eene nieuwe operatie noodig ge acht, welke de vorige week heeft plaats gehad. Ze is wel goed gelukt, maar de koorts is toch nog niet geheel geweken. (Cf. j)m) De koninklijke koetsier-majoor G. C. Van Koert heeft van de Koningin een gouden horloge ketting gekregen, wegens trouwe plichtsbetrachting. Voor eene stampvolle zaal, zóó vol dat de muzikanten hunne plaatsen aan bezoekers moesten inruimen, hebben mevr. Beersmans en de heer D. Haspels gisteravond in den Stadoschouwburg te Amsterdam hunne te recht vermaarde rollen van Fédora en Ipanoff vervuld, o. a. bijgestaan door mevr. Burlage die zoo geestig Olga speelt. Daverende toejuichingen, lauweren en bloomen, vielen den hoofdvertooners ten deel. Het Hbl. ontvangt van den heer Kramp, te Wijk-aan-Zeef het volgend telegram: „Ik seinde gisteren naar den directeur van politie van Archangel, den hoer Robuscb, die 28 Juli daar van het statica Karmakooli (Nova-Zembla) terug kwam: of op Karmakooli cenig bericht was omtrent Poolschepen. Ik ontvang zooeven het volgend ant woord: „Keine Nachrichten hinsichtlich Dymphna Varna. Robusch." De vrouw van den secretaris der gemoonte Oostatellingwerf, moeder van zes kinderen, is be noemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Makkioga. (Enk. Crt.) Naar aanleiding van het beslnit van den Transvaalschen Volksraad, waarbij aan dr. Jorissen ontslag als staatsproenreur is verleend, deelt deze in een brief aan het Hbl., dd. Wiosbaden 10 Aug., mede dat hij - na ontvangst der officiëele stukken - der regeering in Pretoria te kennen heeft gegeven dat hij het besluit beschouwt onwettig en rustende op een onjnisten grondslag, aangezien bij do wet- teljjko qualificatïe voor het ambt bezit [behoorlijk gcqualificeerd en gepromoveerd rechtegeleordej, on

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1