iV. 7207. Donderdag 16 Augustus. A0. 1883. Avond-editie. I EIDSCïïjglg DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 3 maanden.L.'ii../ 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Offlcieelo Kennisgevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden Brengen ter algemeene kennis dat de verkiezing van tin lid van den G-emeenteraad, ten gevolge van het niet aannemen der benoeming door den heer W. F. VAN WIJK Sr., zal plaats hebben op Dinsdajj den 21sten Aug. a. s„ van des voormiddags negen tot des namiddags vijf uren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 7 Aug. 1883. HARTEVELT, Wethr., lo. Secretaris. PATENTBLADEN. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteerden, wonende in de wijk IV, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zet ters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer ge meente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel van Dinsdag IA tot en met Zaterdag 18 Augustus e k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onaf gehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afge geven aan de deurwaarders der directe belastingen, die voor hunne moeite mogen eischen tien centszonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Aug. 1883. DE FREMERY, Weth., lo. Burg. LEIEEW, 15 Augnstns. Hier ter stede heeft zich ui'", de studenten een comité gevormd, om het gezamenlijk optreden der Leid6che studenten, in zake de „Yarna", mogelijk te maken. In eene hierachter voorkomende advertentie wordt er aan herinnerd dat zich onder de bemanning een student onzer hoogeschool bevindt. Blijkens een iutusschen heden bij den heer Yolck to Utrecht ingekomen telegram is van het Rus» sische Poolstation te Nova Zembla het bericht ont vangen dat volgens mededeelingen van robbenvan- gers, die in de maand Juni op het station aldaar aangekomen waren, onder de te Yaigatz gevestigde Samojeden hot gerucht loopt dat een vreemd schip aan de "Westkust van genoemd eiland overwinterde. Kunnen dat soms onze koene Hollanders zijn De Leidsche infanterie-kap el van Grentzius heeft zich gisteravond van 7 tot 9 uren op het balkon van hot Amstel-Hotel, en daarna nog een uurtje op de galerij langs de vestibule doen hooren. De gasten soheppen vermaak in deze nieuwigheid, en velen hunner hoorden in de vestibule het inder daad verdienstelijk uitgevoerde programma aan. Middelerwijl kwam de gewone avondvloed van reizi gers, met de even gewone afwijzingen wegens „geen plaats" voor hen, die zich niet de moeite hadden gegeven intijds te bestellen. (Hbl.) In „Maison Stroncken" te Amsterdam werd gisteren de 98ste algemeene vergadering van het „Nut" gehouden. De hoer J. Coninck Westenberg leidde de werk zaamheden in met eene redevoering, waarna door mr. A. Kerdijk het jaarl. verslag werd uitgebracht. Bij hoofdelijke stemming werd aangenomen, mot 591 tegen 313 stemmen, hot voorstel om instemming te betuigen met het voornemen des hoofdbestuurs, in het jaar 1884/85 geen volksalmanak te doen verschijnen, en verworpen met 656 tegen 213 het voorstel om een som van ƒ8000 ter beschikking te stellen van het hoofdbestuur, opdat het ander maal voor den tijd van één jaar en onder de vroeger bepaalde voorwaarden betreffende het geïllustreerde volksblad „De Zwaluw," een overeenkomst siuite met de uitgeversmaatschappij „Elsevier" te Rotter dam. Dit doemvonnis over „De Zwaluw" werd met applans begroet. Met acclamatie werd verworpen het voorstel om do uitgave van kleine geschriften te stakeD, zoodat die uitgave zal worden voortgezet. Door het kiescollege werd in de pauze een dubbel- tal opgemaakt voor de financiëele commissie, be staande uit de departementen Alkmaar, Asscd, Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. V Gouda, Leiden, Utrecht en Zwartsluis, waaruit het hoofdbestuur een keuze zon doen. Ook werden in de pauze planteekeningen ter inzage gelegd voor de Kweekschool voor Bewaar- schoolhouderessen, door een hoofdbestuurder en een architect ontworpen. Na de pauze kwam opnieuw aan de orde het onderwerp der schipperskinderen. Na verwerping der bepaling om jaarlijks een som uit te trekken, werd het voorstel van het hoofdbestuur, zooals hot gewijzigd werd, nl. om 2000 voor één jaar toe te staaD, bij acclamatie aangenomen. Daarna kwam aan de orde het voorstel betref fende de viering van het eeuwfeest. De uitvoerige discussie gesloten zijnde, werd besloten bij accla matie: lo. dat het 100-jarig bestaan der Maat schappij bij gelegenheid van de algemeene verga dering des jaars 1884 op plechtige, door het hoofd bestuur nader te regelen wijze zal worden gevierd 2o. dat de departementen zullen worden uitge- noodigd, elk in zijn kring op 16 Nov. 1834 een feestelijke bijeenkomst te honden tot herdenking van den stichtingsdag der Maatschappij; 3o. dat, ter herinnering aan het eeuwfeest, medailles in goud, zilver en brons zullen worden geslagen, verkrijg baar te stellen voor de leden tegen den kostenden prijs; (hierdoor verviel het amendement van Leer dam, om in plaats van medailles een geschiedboek uit te geven). Het voorstel om het huis to Edam, waarin in 1784 de grondslagen der Maatschappij ziju gelegd, voor 3500 aan te koopen, werd ook bij acclamatie aangenomen, en eindelijk werd ook aangenomen het voorstel dat door de Maatschappij, als feestgave aan bet Nederlandsche volk, zal worden opgericht een Kweeksohool voor Bewaarschoolhouderesson met daarbij behoorende oefenschool, tegen welk besluit o. a. door den afgevaardigde van Leiden, den heer J. A. Van Dijk, vooraf eenige bezwaren werden geopperd. Naar zijne meening mocht aan de oprich ting van eene nieuwe Kweekschool, naast die van Leiden en Rotterdam, nog niet worden gedacht. Eenige daarmede in verband staande voorstellen werden eveneens aangenomen. Heden voortzetting. De heer Moens deelde mede dat het hoofdbestuur bij een volgend voorstel zal voorstellen om de noodige gelden des noodig door eene leening te vinden. Hij heeft echter goeden moed, dat men een renteloos voorschot zal krijgen. Drie personen be loofden reeds ieder 2500 en een corporatie te Rotterdam zal 20,000 voorschieten. In de openbare vergadering van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, op 20 Augustus des namiddags te één uur, zal worden behandeld een bezwaarschrift van de heeren P. Rnpke, C. Yan Gaaien en K. Jonkheid, leden van den Raad der gemeente Waddingsvoen, tegen de toelating van den heer J. A. Yan de Werve als lid van dien Raad. Rapporteur mr. P. L. F. Blnssé. In de zitting der Synode van gisteren moest wegens het bedanken van den heer Bergsma als sec.-lid van den heer Feith een nieuwe keuze ge daan worden. Als derde candidaat werd aan het bestaande tweetal (de heeren Yan Blom en Boeles) toegevoegd mr. A. Yos, onderling te Assen, die dan ook terstond als secundus in do Syn. Comm. werd benoemd. Voor het eind-examen der H. B.-Scholen in Zuid-Holland hadden zich aangegeven 77 candï- daten, waarvan er een niet is opgekomen en duB 76 zich aan het examen hebben onderworpen. Hiervan zijn er 63 geslaagd. Onze Koning heeft aan den Italiaanschen gezant 500 doen toekomen ten behoeve der noodlijdenden door de ramp van Ischia. Dr. J. A. Wijnne, hoogleeraar te Utrecht, is benoemd tot ridder van de Deensche Danebrog-orde. PRIJS DER ADYERTENTIEJf: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' G rooter® letters max plaatsruimte. Voor het incasseer ren builen de stad wordt 0.10 berekend. De minister van binnonlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de betrekking van leeraar in de Nederlandsche en Hoogduitsche talen aan de Rjjks-hoogere burgerschool met drie jarigen cursus te Moppel, op 23 Sept. a. e, te ver vullen is. Jaarwedde ƒ1800. Blijkens ingekomen ambtsberichten, zijn in het tijdperk van vier weken dat op 11 Augustus jl. is geëindigd, geen gevallen van longziekte waar genomen buiten het spoelingdistrict. In de slachterijen binnen het spoelingdistrict bleken de longen van 16 runderen van 11 veehouders door longziekte te zijn aangetast. Het stoomschip „Zeeland," van Rotterdam naar Java, passeerde gistermorgen Kaap Carvoeiro. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken zal Zaterdag a. 8. niet plaats hebben. De dag van de 50-jarige dienstvervulling van den generaal-majoor C. J. Yan Hees, inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht, was heden voer het hoofd van het corps officieren van gezondheid een schoon feest. Reeds bij zijne komst op het bureel van den dienst werd de jubilaris door de medische officie ren en ambtenaren aldaar werkzaam, op de meest hartelijke wijze gelukgewenscht onder aanbieding van hunnentwege van een stoffelijk blijk van ver eering en hoogachting. In den loop van den dag maakten de in de residentie aanwezige rangge- nooten, vele hoofd- en andere officieren van het garnizoen hunne opwachting om hem met zijn zeldzaam dienstfeest te complimenteeren. Des namiddags vervoegde zich eene commissie uit de officieren van gezondheid ten huize van den inspecteur, om namens het geheele corps der militaire geneeskundigen den chef bij gelegenheid van dezen feestdag een huldeblijk aan te bieden. Een feestmaaltijd is heden te zijner eere aange richt in het „Hotel des Indes." Het stoomschip „Prinses Amalia", van Am sterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Suez; de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde heden te Frioul (Marseille); de „Madura", van Arasterdam naar Batavia, arriveerde heden te Batavia; de „YoorwaartB", naar Amsterdam, ver trok heden van Batavia. Gemengd Nieuws. In de vorige week zijn de volgende gevallen van pokken voorgekomenLeiden 3, Oud- Beierland 8 (vier gestorven), Kralingen l,Piershil 1, Rotterdam (reeds vermeld), Westmaas 1. Te Yrijenban is een ongevaccineerde, die eene pokkenlijdere8 te Rotterdam had bezocht, door die ziekte aangetast. Een dertienjarige knaap te Rijnsburg, belast met het verdrijven van een schadelijk ge vogelte nit een korenveld, wilde daartoe een pistool gebruiken, en had dit in overleg met drie andero knapen geladen en de kruitlading met fijn grint aangevuld. Een zijner makkers, zoo meldt men aan de N. R. C., loste het schot, met het gevolg dat de 13-jarige knaap zoodanig in de zjjde getroffen werd dat de dood spoedig volgde. De elf ballons, die Maandag tien min. vóór vieren op de Groote Markt te Haarlem zijn opgelaten, zijn des avonds te zeven uren ge vonden in den Grootpolder bij Winkel. Hoe laat zij daar zijn nedergekomen, valt niet met zekerheid te zeggen. Gistermorgen is uit het Spaarne te Haarlem nabij do ijzeren spoorwegbrug opgehaald het lijk van een onbekend manspersoon, oud ruim 30 jaren, fatsoenlijk gekleed in het zwart, ondergoed ongemerkt. Op het lijk is gevonden een zilveren

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1