jsgsasggaa don officier van adm. der late kl. L. M. Van On- selen op zijn verzoek op pensioen gesteld, onder toekenning van den raDg van insp. van adm. en van een jaarlijksch pensioen van 1400 en van eene verhooging van dat pensioen van ƒ900 'aj aars, voor werkelijk verblijf in militairen dienst in's Rijks overzeesohe bezittingen en koloniën en tnsschen de keerkringen; 2o. bevorderd tot officier van adm. der 1ste kl., den ofl. van adm. 2de kl. F. W. Spren- ger; aan de hierondor vermelde officieren pensioen toegekend tot het bedrag als achter ieders naam is vermeldP. Stokbroo, kapt. bij het 5de reg. infan terie (onder toekenning van don rang van majoor), van f 1560; J. B. L. J. Kolkman, kapt. bij het late reg. inf., van f 1560; W. A. H. Frackers, lsten luit. bij bet 7de reg. inf. (onder toekenning van den rang van kapitein), van 1080. Gemengd Ntenwa De Victoria Regia in'sRijksAcademie- tnin alhier is thans weder prachtig ontwikkeld. Volgens „Sieboldia" zelfs moet deze vorstelijke waterplant nog nooit zoo schoon zijn geweest als thans, zoowel wat de grootte als wat de volkomen ongerepte zuiverheid der bladeren botreft. Tegen drie uren verspreidde zich gisternamiddag een gerucht van een begin van brand in een perceel op de Hoogewoerd, waarop al spoedig eene spuit naar de plaats des ODbeils snelde, doch daar aangekomen behoefde ze geen dienst te doen, daar het vuur in zijn voortgang inmiddels reeds was tegengegaan. Dezer dagen is op den Burgerlijken Stand van 's-Hage eene geboorte-aangifte gedaan, welke tot een politievervolging zal aanleiding geven. Het moet toch gebleken zijn dat een kind, van welks geboorte eerst thans inschrijving in de re gisters werd verzocht, reeds op 5 Juni jl., en niet in die gemeente, maar te Leiden geboren was, ter wijl het onder een anderen naam dan die der moe der werd ingeschreven. De getuigen, een paar per sonen, die aan de pnie van het Stadhuis tegen een geringe betaling steeds gereed worden bevonden tot het afleggen van getuigenissen bij huwelijken, geboorten, overlijden, enz., enz., zijn bij den com missaris van politie, den heer De Klopper, in ver hoor geweest, evenals de ambtenaren van den Bur gerlijken Stand en de delinquents met haar „vrijer". De bedoeling, waarmede deze valsche aangifte geschiedde, is nog niet opgehelderd. Aan het postkantoor te 's-Gravenhage is door een onbekend persoon uit het boodschappcn- mandje eener dienstbode een bankbiljet van f 60 ontvreemd. De Haagsche politie heeft een persoon aangehouden, die verdacht wordt van diefstal van een bankbiljet van 25 ten nadeele van zijne bij hem inwonende schoonzuster. Te Schevoningen bevinden zich thans 1628 badgasten met 132 bedienden; sedert het begin van het seizoen kwamen daar aan 3460 bad gasten met 343 bedienden. In de afgeloopen week zijn te Rot terdam 12 personen door pokken aangetast en is er dén aan die ziekte overleden. In het huis van arrest te Rotterdam zijn thans niet minder dan drie moordenaars in voorarrest opgesloten, als een uit Schoonhoven, een van den Hoek van Holland en een uit Rotter dam, terwijl de persoon, die in het begin der vorige week te Gouda inbraak met poging tot moord pleegde, in de celgevangenis is opgesloten. Sedert jaren heeft Rotterdam zulk een collectie misdadigers niet in zijn gevangenissen geherbergd. Volgens de Rotterd. Crt. is verleden week te Rotterdam een treurige misdaad gepleegd. Een paar jonggehuwde lieden schenen elkander niet goed te kunnen verstaan, waarvan het gevolg was dat de jonge vrouw herhaaldelijk naar het onderlijk huis, in de Wildezeesteeg, liep. Dien avond nu had opnieuw een huiselijke twist plaats en de vronw verliet weder het huis. Hierover in woede ontstoken, begaf denman zich naar de woning zijner schoonouders, in de onderstelling haar daar te vinden. Zijn schoonvader, oen bejaard man, kwam bem te gemoet, waarop de jeugdige echtgenoot zich op hem wierp en hem met een ijzeren deksel vaneen put een slag op het hoofd toebracht. De oude man viel en kwam met zijn been in den put te recht, waardoor dit brak. Onmiddellijk naar bet gasthuis vervoerd, zou de ongelukkige reeds des nachts aldaar aan zijne wonden zijn overleden. Door den hoofdcommies De Backere te Nijmegoa en eenige andere commiezen van 's rijks belastingen nit de omstreken aldaar is Zaterdag nacht een bende Pruisische smokkelaars van 13 personen te Leuth onder Ubbergen aangetroffen, die ieder een vat spiritns van ongeveer 40 liters uit Pruisen frauduleus over de Nederlandsche grens invoerden. Twee personen met name J. Publickhuizen en H. Moss uit Zijflich werden gevangengenomen, terwijl de 11 anderen met achterlating van de spiritus op de vlucht gingen, zoodat 13 vaatjes spiritus geconfisqueerd zijn. Tegen J. P., die zich niet wilde overgeven, moest men van de vuurwapens gebruik maken, zoodat hem een schot in den rug trof en eenige hagelkorrels in zijn lichaam zijn gedrongen. De wonden moeten echter niet gevaarlijk zijn. De beide gearresteerden zijn naar do gevan genis te Arnhem getransporteerd. Kaar het huis v a n a r r e s t t e B r e d a is uit Geertruidenberg overgebracht de slager W. Th., die onlangs den aaDnemer R. te Geertruidenberg een portefeuille met 1700 ontfutseld heeft. De rijkspolitie, argwaan koesteronde wegens do groote verteringen die de man maakte, deed een huiszoeking en vond van het gestolene nog 1200, welke door haar in beslag zijn genomen. Reeds moet de dader zijn misdrijf bekend hebben. Voortdurend komen berichten omtrent nieuwe reuzen. Te Berlijn is o. a. thans weer zekere heer Simonoff voor den dag gekomen, uit hetRus- sischo gouvernement en 8 voet en 1 duim lang; Hij is 33 jaar oud en gehuwd. Tot zijn 19de jaar had zijn lichaam slechts de gewone lengte. Daarna werd dit op eens anders en nam zijne lengte snel toe. Gedurende den Russisch-Turkschen oorlog was hij vleugelman van het Preobraschenski-garde- regiment, in welke hoedanigheid hij bij Plewna zich door zijne dapperheid het George-Kruis verwierf. Een gewoon bed is voor hem niet voldoende; als hij slaapt, ligt hij op twee aaneengebonden bedden. En het moeten sterke bedden ook zijn, om die 350 ponden te kunnen dragen! Zijn maal bestaat uit bouillon met twee pond soepvleesch, 1 of twee pond gebraad, of een halve gans en drie liters aardappelen. Om zijn dorst te kunnen lesschen, be hoeft hij 25 tot 30 glazen bier. Het dorpje Toacosa in Ecuador werd in één nacht (in Mei) door 16 aardschokken geteisterd. Alle huizen stortten in en do grond was op ver schillende plaatsen gespleten. Te Dresden bestaat het plan alle oude stalen pennen te verzamelen en de opbrengst te bestemmen voor de opvoeding van arme kinderen. Hot staal, waarvan pennen worden gemaakt, is van het beste soort en kan dienen voor de fabricatie van horlogeveeren, kostbare mesjes en ook bij het maken van inkt. In de fabrieken van stalen pen nen wordt zelfs het afval van staal gebruikt. Toch worden elk jaar millioenen gebruikte pennen weg geworpen. Geveilde perceolen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 11 Aug., ten overstaan van den notaris A. Van LeeuwenEen huis en erf aan de zuidzijde van de Clarasteeg, No. 35, Sectie H, No. 1068, kooper J. Hollaar q.q., voor 1780; een huis aan de oostzijde van de Paradijssteeg No. 15, Sectie H, No. 1862, kooper J. Meyer q.q., voor 436 twee huizen en erven aan de oostzijde van de Uiterstegracht Nos. 91 en 93, Sectie I, Nos. 1439 en 1440, gecombineerd, kooper J. J. De Kier voor 1457; een huis en erf aan de westzijde van de Uiterstegracht No. 112, Sectie I, No. 1314, kooper P. Van der Meer Jr. voor 530; een huis en erf aan de westzijde van de Uiterstegracht No. 114, Sectie I, No. 1315, kooper P. Van der Meer voor 570; een huis en erf aan de westzijde van de Uiterstegracht No. 116, Sectie I, No. 815, kooper I. Imans voor f 1100: een pakhuis en erf aan de westzijde van de Langestraat No. 4, Sectie C, No. 1030, kooper H. J. Blommenstijn te Leimuiden voor f 1110; een huis em erf aan de oostzijde van de Langestraat No. 33, Sectie C, No. 638, kooper H. Visser q.q., voor 850; een huis en erf aan de westzijde van de Oranjegracht No. 26, tusschen de Groenesteeg en den Nieuwen Rijn, Sectie C, No. 633, kooper J. Van der Hom voor 1520; een huis aan de oostzijde van de Oramjegracht No. 91, Sectie C, No. 862, kooper N. Onderwater voor 442; een huis aan de oostzijde van de Oranjegracht No. 105, Sectie C, No. 862, kooper J. Meyer q.q., voor 560; een pakhuis met boven woning aan het Waardkerkplein No. 1, Sectie C, No. 748, kooper W. F. De Haan voor 1100; een huis en erf aan de oostzijde van do Waarè- gracht No. 75, Sectie C, No. 368, kooper P. Pen- nenburg voor f 735; twee hnizen en erven aan de zuidzijde van de 1ste Haverstraat Nos. 7 en 9, Sectie E, Nos. 1125 en 1126, gecombineerd, kooper F. T. A. Bentz q.q., voor 1340een huis en erf aan de zuidzijde van de lst9 Gortestraat No. 35, Sectie E, No. 642, kooper D. Kooreman q.q., voor 488; een huis en erf aan de zuidzijde van ds 6de Groenesteeg No. 91, Sectie C, No. 324, kooper P. C. Harteveld voor 920; een hnis en erf aan de zuidzijde van de 5de Groenesteeg No. 81, Sectio C, No. 548, kooper J. Van der Hom voor ƒ1670; een huis en erf aan de westzijde van de Kaiser- straat No. 11, Sectie F, No. 437, in bod f 5450, niet verkocht. BUITENLAND. Duitsehlaud- Met betrekking tot don zooveel besproken zelf moord van prof. baron Von Puttlitz, te Berlijn, verklaart thans zijn broeder dat, zooals uit do nagelaten papieren des overledenen blijkt, deze werkelijk het slachtoffer van een Amerikaansch duel is geweest, hetwelk hij met een referendaris der Israëlietische geloofsbelijdenis over de Joden- qnaestie gehad heeft. Deze mededoeling is te meer verrassend, daar wijlen prof. Von Puttlitz voor een philosemiet gehouden werd. Meer dan 1000 studenten van de verschil lende Duitsche universiteiten namen aan den hiato- ri-chen optocht te Erfurt deel. Des avonds werd nog een groot concert gegeven, waarbij 600 zan gers en een dubbel orkest o. a. Handels „Hal lelujah" uitvoerden. Vijf uren lang reden in alle richtingen treinen af om na het feest al de be zoekers te expediëeren. Te Eisenach werdea de studenten die aan het Erfurter feest deelnamen, plechtig ontvangen; de stad was versierd en hetI Luther-comité verwelkomde hende super-intendant Marbach hield een feestrede op den Wartburg. Deil avonds zouden een fakkeloptocht en een volksfeest] plaats hebben, doch deze vielen door de stortregens] in het water. Belgfic. De Kamer der Vertegenwoordigers heeft art. 1 van het wetsontwerp op de kieshervormiug met 71] tegen 57 stemmen aangenomen. De rechtbank te Doornik, die den kanunniïl Bernard vrijsprak, had bij deze vrijspraak het oo»| op de beschuldiging van misbruik van vertrouwen! in België. Wat betrof de in Amerika gepleegd»! daden, verklaart de rechtbank zich onbevoegd. Het openbaar ministerie heeft appèl aangeteekesdl Spanje. De koning en de koningin hebben verscheiden! personen ontvangen, die hunne diepe af kennel kwamen te kennen geven over de militaire bewegic"! Da opstand kan als volkomen geëindigd worde! beschouwd. Een deel der insurgenten van Urge! heeft de wijk genomen naar Fransch grondgebied! de overigen kwamen in onderwerping. Overal Spanje heerscht rust. Ook uit Hendaye wordt gemeld dat uit dl noordelijke provinciën geen nieuwe tijdingen i ontvangen. Generaal Quesada, wiens hoofdkwarti! te Vittoria is gevestigd, trok nieuwe troepen lat?! spoorwegen bijeen. Het garnizoen van Pampelo'l hield zich rustig. De toeristische partij ontkent elf! gemeenschap met de opruiers. Effypte. Naar men verzekert, zal de kbedivo binnenkol te Cairo terugkomen ea er vermoedelijk blijven''! na het zenden van bet heilige tapijt naar Mekt! Alsdan vertrekt hij weder naar Alexandrië. De berichtgever van de Londensche „Tim»! te Alexandrië verklaart niet te gelooven dat officiëele opgaven omtrent de cholera in Egjp! beneden de waarheid zijn. Het kan natuurlijk vee! komen dat hier of daar een geval geheim gehoud! of een overledene stil begraven wordt. Maar du! tegenover stelt bij de natuurlijke neiging van Egyptenaar om alles te overdrijven en het bel»! dat inlandsehe geneeeheeren en gemeentebesta'! er bij hebben om hunne positie als eene zeer last'! te doen voorkomen. Het totaalcijfer der tot 9 Augustus aan de chol! in Egypte overleden personen stelt deze berk! gever op 16,448 dooden, waarvan 6366 te 0»! en zijne voorsteden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2