LEIDSCH DAGBLAD. m i\°. 7205. Dinsdag 14 Augustus. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANTS ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Freooo per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. -*>'■ PRIJS DER ADVERTENTIES ▼an 1ft regels 1.05. Iedere regel meer 0.17}.' Groetere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kenniageviiigea. PATENTBLABEN. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de •atentbladen voor de gepa tent eerden, wonende in de wijk over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zet- in een der vertrekken van het Raadhuis dezer ge- neente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar lijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en vel van Donderdag IA tot en met Zaterdag 18 Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onaf gehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afge geven aan de deurwaarders der directe belastingen, die toor hunne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Aug. 1883. HARTEVELT, Weth., lo. Burg. Hoogere Burgerschool voor Meisjes. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Brengen ter kennis van belanghebbenden dat de gele genheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen voor de Hoogere Burgerschool voor Meisjes alhier is openge steld op Woensdag den 22stcn Augustus a. sdes mor gens van 10 12 uren, in het lokaal aan de Oude Yest; dat het tweede toelatingsexamen zal plaats hebben op Vrijdag 31 Augustus en de herexamens op Zaterdag 1 September a. s., beide te beginnen des morgens te 9 uren, eveneens in het gebouw aan de Oude Vest. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, HARTEVELT, Wethr., lo. Burgemeester. 13 Aug. 1883. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van C. G. KLAMER, kleerénbleeber, wonende alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprichting van een kleerenwasscherij door stoom gedreven in het perceel aan den Stationsweg No. 1 B Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd isalsmede dat op Maandag den 27sten Aug. aanst., 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE FREMERY, Weth., lo. Burgemeester. 13 Aug. 1883. E. KIST, Secretaris. JACHT. De COMMISSARIS DES KONINGS in de Provincie ZUID- HOLLANJ), Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier Provincie van den 6den Ang. 1883, n°. 8 Gelet op art. 11 der Wet van den 13den Juni 1857 {Staats- Had n°. 87); Brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat, ingevolge boven genoemd besluit: 1°. de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2de 5 zinsnede van art. 17 der wet van den 13rlen Juni 1857 (Staats blad n°. 87), voor dit jaar in de Provincie Zuid-Holland is vast gesteld op Zaterdag den eersten September a.s. met zonsopgang-, loet nitzonderiog van de jacht op fazanten, waarvan de opening vastgesteld op Maandag den vijftienden October aanstaande 2°. van die opening voorts is oitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lettere der aangehaalde wet; 3°. de korte jacht dagelijks en de lange jacht slechts drie malen 's weeks, en wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags mag worden oitgeoefend. En zal deze kennisgeving, in plano gedrukt, worden afgekon digd en aangeplakt, waar zalks te doen gebruikelijk is, alsmede het Provinciaal Blad en in de Nederlandsche Staatscourant morden geplaatst. De Commissaris des Koning9 voornoemd, F O C K. 's-Gravenhagk, den 7den Angnstns 1883. LB3SDENÏ, 13 Augustus. Er circuleert hier ter stede een adres aan den gemeenteraad ter ondersteuning van het verzoek der Bouwmaatschappij „Vreewijk" tot het geven van vergunning voor het leggen van een brag over den Witten Singel naar de Kaiserstraat. Do opbrengst van het vervoer over den spoor weg LeidenWoerden in de vorige maand was ais volgt: reizigers (15,653) f 8527.95, bagage (29 ton) f 185.34, bestel-, ijl- en vrachtgoederen (1722 ton) f 1810.83, levende dieren en rijtuigen 301.97; totale ontvangst f 10,826.09. Totale ont vangst van 1 Januari 1883 af f 62,663.72*/a, zijnde per dagkilometer f 8.21. Een oud-student moest verleden week voor ambtsbezigheden te Leiden zijn, en besloot toen van die gelegenheid gebruik te maken om een bedevaart te ondernemen naar den tempel van Minerva, waar in dit jaargetijde, gelijk hij in de Haageche Courant mededeelt, evenals in de geheele Sleutelstad, een heilige stilte pleegt te heerscben, zoo bij uitstek geschikt om over lang vervlogen dagen te mijmeren. liet hoofddoel van zijn tocht was echter, na vele jaren nog eens een blik te slaan ©p de reeks geestige schetsen met zwartkrijt, van den genialen kunstenaar en kunstkenner Victor De Stuers, die den mnnr langs de hoofdtrap van het grijze academiegebouw en de vestibule daar boven op zoo artistieke en tegelijk zoo eigenaardige wijze versieren. Verbeeld n echter zijne verontwaardiging, toen hij bemerkte dat balddadige handen de van humor fonkelende figuren van den „gradus ad Parnassum" bekrast en bezoedeld hadden, terwijl ook de „exami nandus" en „examinatus" aan den ingang van het historische zweetkamertje niet bewaard waren gebleven voor het zoo barbaarsche vandalisme. Zelfs de lossö en bevallige groep: „Industria", „Labor" en „Veritas" was met het een of ander Bcherp voorwerp deerlijk gehavend en door het aanbrengen van obscoene attributen voorgoed be dorven. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoli ters, waren de hoogste prijzen f 39, f 19.50, f 4 en f 2.05; de laagste f 38, f 19, f 3.70 en f 2. In de gemeente Sassenheim heeft zich eene Vereeniging geconstitueerd, welke zich ten doel stelt: lo. toezicht te honden en te bevorderen, dat slechts onschadelijk verklaard drinkwater worde gebruikt; 2o. het reinhouden der woningen, het schoonhouden van slooten, het onschadelijk maken van stilstaande wateren en mestverzamelingen3o. het ontsmetten van privaten en het toezicht houden op den verkoop en het gebruik van onrijpe vrachten. Ds. J. H. Wensinck te Aarlanderveen heeft een beroep ontvangen naar de Ned.-Herv. gemeente te Wonbrugge. Bij den te Zaandam gebonden zeilwedstrijd, uitgeschreven door de „Zaanlandsche Zeilvereeni- ging," werd een prijs behaald door het vaartuig „Piet Hein," eigenaar Chr. J. Van Eeghen, te Oudshooru, en een premie door de „Argo," eigenaars gebrs. Schouten, te Gouwsluis. Aan het examen voor de akte als hoofdonder wijzer te 's-Hage werd 8, 9 en 10 Aug. deelge nomen door 15 candidaten; 11 werden afgewezen en toegelaten de heeren: GE J. Verwers van Noord wij k-Binnen, F. W. Van Oppen van Delft, H. Wei land van Vlaardingen en J. H. D. Van der Kwast van Waddingsveen. Prins en prinses Albert van Pruisen hebben zich heden per Hollandache spoor van 11 uren naar Zandvoort begeven, ten einde aldaar een be zoek af te leggen bij den aartshertog en de aarts hertogin van Oostenrijk. De vorstelijke reizigers keerden per trein van halfzeven 's avonds naar Scheveningen terug. Alvorens naar DuitschlaDd terug to keeren, zal prins Albert nog een dag ter tentoonstelling te Amsterdam vertoeven. De wet, waarbij de Fransche regeering wordt gemachtigd aan Fransche inzenders op de Amsfcer- damsche tentoonstelling een zeker aantal ridder kruisen uit te reiken, is door den heer Grévy ge- teekend en in het „Journal Officiel" opgenomen. De plannen tot bouw van groote inrichtingen van handel, verblijf en uitspanning to 's-Hage zijn wederom met één vermeerderd. Thans zegt men dat het benoodigde kapitaal gevonden zou zijn tot stichting van een schouwburg voor operettes, vau devilles en andere vermakelijkheden daar ter stede, op een zeer gunstig gelegen terrein in het midden der stad. De algemeene raad der jury van de Amster- damsche tentoonstelling heeft, onder voorzitterschap van jhr. C. Hartsen, besloten om den president het recht to geven tot het benoemen eener commissie nit den raad, die na onderzoek rapport zal uit brengen over al de tentoongestelde voorwerpen, welke nog niet door de jnry gezien zijn. Klachten moeten vóór 30 Aug. worden ingediend. Vermoedelijk zullen de namen der bekroonden eerst in September be kend worden gemaakt. In „Zeemanshoop" te Amsterdam werd Za terdag onder voorzitterschap van prof. Buys Ballot eene vergadering van belangstellenden gehouden, om de opsporing der „Varna" te bespreken. Door den heer Volck werd namens de Utrecht- sche heeren medegedeeld dat te Hammorfest een stoomschip kon gecharterd worden voor 20,000 kronen (één kroon 70 ets.), behalve de waarborg som van 150,000 kronen voor het vergaan van het schip. Met de ministers van marine en van water staat was eene conferentie gehouden en in den daarop gevolgden ministerraad was besloten om het charteren van een stoomer gemakkelijk te maken. Aangezien echter de Kamer in dezen moest gehoord worden, kondon voor het oogenblik geene gelden beschikbaar worden gesteld. Alvorens verschillende voorstellen ter opsporing werden besproken, waarvan velen onuitvoerbaar bleken, werd er het bestuur een verwijt van ge maakt, dat het zoo laat met een voorstel tot op sporing kwam, aangezien een schip uiterlijk 20 Augustus a. s. zee moest kiezen. Er was tot nog toe f 30,000 bij elkaar. Na eenige beraadslaging werd besloten eene com missie te benoemen, die met recht van assumtie dadelijk zou vergaderen en uitmaken wat gedaan moe6t worden om reeds den volgenden dag aan geheel Nederland te zeggen: „Dat moet gedaan worden, help ons Tot leden dier commissie wer den gekozen de heeren Jansen, luit ter zee De Bruyno, Broekman, Huygens, Van Hasselt, Kraaien hof en Kranz. Het resultaat harer bespreking is geweest dat het schip uit Hammerfost onder bevel van een Nederlandsch zeeofficier, die behoudens goedkeuring der Regeering terstond zal vertrekken, zal worden uitgezonden. Prof. Buys Ballot heeft persoonlijk de caut'e van 105,000 op zich genomen, ondergoed vertrouwen op de Nederlandsche natie. Staande de vergadering werd voor f 4000 aan bijdragen ingeschreven en verklaarde de heer De Bruyne, oud-commandant van de „Willem Barendsz" zich bereid, als commandant van het uit te zenden schip de opsporing te leiden. Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Java, vertrok Zaterdag van Suez; de „Schiedam", van Rotterdam naar Nieuw-York, arriveerde dien dag aldaar. Z. M. heeft aan mr. P. C. W. Kluit, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Sept. a. 8., eervol ontslag verleend als griffier bij het kan tongerecht te VGravenhage; - benoemd bij het wa pen der cavalerie: bij het le reg. huz., tot ritmeester, dan len luit. E. J. Gelderman, van het corps; bij het 2de reg. huzaren, tot ritmeester, de le luitenants J. M. Simon, van den staf van het wapen, werk zaam bij de Kon. Mil. Acad., en H. M. Werner5 adj. bij het 1ste reg. huzaren; tot lsten luit. den 2den luit. jhr. M. W. Boreel, van het cosps; bij het 3de reg. huzaren, tot lsten luit., den 2den luit. jhr. L. J. Quarks Van yfford; - lo. benoemd bij het wapen der inf.tot kapt., ï55 het 3de reg.? den lsten luit. A. G. Wiltons, van "het reg! en jagers; bij het 7de reg., den lsten Iuit.°J. Re' nier, van het algemeen depót van discipline; 2o. in zijn rang overgeplaatst bij het reg. gron. en jagers, den lsten luit. C. L. Vinkhuizen, van het 3de reg. inf.; met ingang van 1 Sept. daaraanvolgendelo*

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1