LEI I» 8 OH DAGBLAD. K7204. Maandag 13 Augustus. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Tasr Leiden per 8 maaBden1.10. Franco per post.1.40. Afsraderiyke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inctsseo- rec buiten de stad wordt 0.10 berekend. K. LEIDEN, 11 Augustus. De minister van waterstaat, handel en nijver heid be<:ffc aan de Commissarissen dea Konings in de provinc - i verzocht, de aandacht van de gcmeen- tebestnr i te vestigen op het gevaar van overbren ging of -.orbreiding van besmettelijke ziekten door do lom; nmagazijnen en hot vervoer vau lompen en do vnschelijkbeid betoogd, dat in do verleende vergum.:;1, gen de bepalingen wordon opgeuomon lo. het aanleggen van bewaarplaatsen van lompen in don regel slechts plaats hebbe buiten de bobouwde kom der gemeente, of wel op plaatsen door de betrokken inspecfour van het geneeskun dig statoezicht goed te keuren; 2o. d i het vervoer van lompen niet anders plaats hebbe dan in goed gcsloteo, met een vochtig zeil gedekte zakken. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 3458 volwassen persone en van 59 kinderen. D Staatscourant van beden bevat de koninklijk goed gok irdo statuten der Naamlooze Yennootschap „N.-Zui 1-Hollandecho Stooratramwegmaatschappij" te Hilïegom. Bedankt is voor het beroep naar Genemuiden (2de m 1), door ds. A. De Vlieg, te Noord wijk aan Zet. T lid van don gemeenteraad te Goudswaard is geko do heer D. S. Van der Horst. I luitenant ter-zee der lste k). C. H. Cor- nelissen vordt met 1G dezer gedetacheerd bij het departe out van marine. Do commissaris des Konings in do provincie Noord-I Hand, eere-voorzitter van de internationale tentoons.'-oiling te Amsterdam, en zijne echtgc-noote mevr. S Lorer, gaven gisteren ten hunnen huize, te Haarleu een luisterrijk diner aan een groot aantal persono met de tentoonstelling in officiëeio be trekking B hsar bezoek aan de Amsterdamsche ten toonstel g kocht de Koningin in het gebouw der Surinaamsche inboorlingen een paar poppen, en in Tunis, waar het prachtige marmer zeer hare aan dacht trok, eenige kostbaarheden. Te halfvijf on geveer od zij weder weg met de pakjes en kist jes bij zich in het rijtuig. Do groothertogin van Saksen-Weimar-Eise- nach, gob. Prinses der Nederlanden, heeft de som van f ."'>>00 beschikbaar gesteld voor de Amalia- bewaarschool te Baain. Do jury, belast met de booordeeling der inge komen t twerpen voor den bouw van een nieuwen schouwburg op do prijsvraag, uitgeschreven door de Vereniging „Rotterdamsche Schouwburg", heefc geen der ontwerpen voor bekroning vatbaar gokeurd wegens wanverhouding tusschen programma en bouwsom, ontstaan door vermindering van de laat ste bij onveranderd behoud van het eerste. Zij ad viseerde echter tot aankoop van de ontwer pen, ingezonden onder do motto's „Thalia" on „Apollo1*, waarvan het eerste uit artistiek en het tweede uit practisch oogpunt de meeste verdienste bezat. Hiermede heeft zich daarop het bestuur vereenigd en bij do opening der naambriefjes bleek het eerste ingeleverd to zijn door do heerea Greve en Weidner uit Dresden ea het tweede door den Rutterdamsehon architect den heer Jan Verheul Dzn. Deze inzen ders hebben zich met het voorstel van het bestuur vereenigd. Het ontwerp van don hoor Verheul zal bij de uitvoering gevolgd en overeenkomstig de teeke- ningen der andere heeren gewijzigd worden. Eerstdaags zullen de plannen worden tentoon gesteld on alsnu zal spoedig met den bouw worden aangevangen. Morgen, Zondag, zal een der oudste firma's in den boekhandel, de erven Loosjes te Haarlem, don dag herdenken waarop vóór honderd jaren een der beroemd8ton nit dat geslacht, Adriaan Loosjes Pz., zich te Haarlem als boekhandelaar vestigde en alzoo den grondslag legde van den belangrijken boekhandel en boekdrukkerij, welke nu gedurende een eeuw onder don naam van Loosjes met zooveel succes gedreven werd. PriDS Lobanow, gozaofc van het Russische Rijk bij het Hof te "Weenen, die eenigen tijd te 'a-Hage in het Hotel „Marcchal de Turenno' ver loofd heeft, is gisteren vertrokken. Naar het Haagsch Dagblad verneemt, heeft do jury voor groep VIT (werktuigen en gereed schappen) ter Amsterdamsche tentoonstelling do Topographische Inrichting te 's-Hage een eere-di ploma waardig gekeurd voor de belangrijke inzen ding van de Chromo-Topographische Kaart van het Koninkrijk der Nederlanden. Dit is bet eenige eere diploma dat in Groep VII aan eene Neder- landsche inzending ten deel viel. In eeno depeche uit Rome, bevattende do nameu van een groot aantal den 9don dezer in het consistorie gepreconiseerdo bisschoppen, komt voor msgr. Snickors, laatst bisschop van Haarlem, voer den aartsbisscbopszetel te Utrecht. Do met groot verlof zijnde miliciens van de lichting van 1880, behoorendo tot do 3 bataljons van het 4de reg. inf. te Delft en Haarlem, van het 3do rog. veld-ariillerie te Breda, Roermond en Bergen-op-Zoom en van de 3 compagnieën hos pitaal-soldaten te Amsterdam, Utrecht en Breda, zijn gisteren voor den tijd van vijf weken onder de wapenen gekomen. Do „kanoDnenkoning," de heer Krupp van Essen, bevindt zich sedort gistermiddag in doreai- dentio. Hij heeft zijn introk genomen in het „Hotel des Indos." Bij de firma Minkman Co. to Arnhem is eene kleine brochuro verschenen, getiteld „Kleuren mengeling of kleurentegonstelliDg?Het is een pleidooi voor het beginsel van de kleurenmengeling bij het drukken vaa booken. De brochure spreekt ook nog op andere wijzo voor dat beginsel, door dat zij met blauwe letter op groen getint, papier gedrukt is. Naar do N. R. C. vernoemt, is thans door do RegeoriDg to Maassluis een stuk grond aan gekocht, gelegen aan de rivier, ten einde aldaar eene barak op te richten voor de verpleging enz. van de bemanning van besmet verklaardo zeesche pen. Het blad wcuscht dat ook te IJmuidon ijlings de baud aan het werk mog e worden geslagen. De plaatsing van den adelborst der lsto klasse W. Rauwenhcff, met 1 Sept. a. s aan bcord van Zr. Ms. 8chroefstoomschip „Tiomp", wordt inge trokken; daar aan boord wordt alsnu met dien datum geplaatst de adelborst der lsto kl. J. A. L. Van don Bosch. Blijkens bericht van den agent en consul- generaal der Nederlanden te Alexandre heerscht de cholera epidemisch te Telok Semavi, op Atjeh, en is het reglement op do cholera toepasselijk ver klaard op do van daar komende schepon. Genosmdo consul-ger.oraal bericht, tovons dat den 9den dezer te Caïro 74 en te AKxmdrië 17 ge vallen zijn voorgekomen. Hot stoomschip „Zeeland", van Rotterdam naar Java, vertrok gisternamidda^ van Southampton. Z. M. hooft aan inej. E. C. M. Schwaaf, geb. te Holthausen (Pruisen), mits zij overigens aan de bij de wet gestelde vereischten voldoe, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs hier te lande. Gemengd Nieuws. De zaak van de zoogenaamde Mil- Iioenenjnftrouw, Jaantje Struik c. 8., zal op Dinsdag 2 October a. s. voor het gerechtshof te 's-Graven- hage in appèl worden behandeld. Woensdag-namiddag om twee uren heeft de jongeheer Kilsdonk, aan den Zjjlweg bij Haarlem, eon kermisluchtballonnetje opgelaten, met eene daaraan verbonden briefkaart met zijn adres en verzoek om medodceling, indien men den ballon mocht vinden. Merkwaardig is het dat hij werkelijk bericht van zijn luchtballon heeft ontvangen, en wel uit Haren, bij Groningen, waar men hem Woensdag namiddag om halfvijf in een stuk hooiland had ge vangen. De ballon had dus de reis over de Zuider zee in 2,/j nur afgelegd; toen do arbeiders in het hooiland hem opmerkten, zweefde hij niet hoog boven den grond, maar had nog zulk eene vaart, dat men bard moest loopen om hem te grijpen. Te Par ij s zou zekere Elize Eonard zich in het huwelijk begeven met don heer Vanbeck. Do 38-jarige schoone was het eerst present en wachtte langen tijd op haar bruidegom. Deze ver scheen eindelijk en zag er volstrekt niet opgewekt uit; doch do voltrekking van het huwelijk had zonder stoornis plaats. Men begaf zich naar een restaurant te Saint-Oucn, waar een dejeuner van zos franken per hoofd de heuglijke gebeurtenis zou bekronen. De bruigom riep gednrig: „het zal een pic-nic zijn!" Niemand van de gasten begreep wat hij eigenlijk daarmee bedoelde, en elk deed zijn best om vroolijk te zijn. Eiudelijk, toen de meesten een beetje aangeschoten waren, riep Vanbeck: „Dames en hceron, ik heb u gezegd dat het een pic-nic zou zijnmiju vrouwtje zal met een bord rondgaan, waaria ieder zijn gelag mag werpen." Een ijzige stilte volgde op deze verklaring. De vader van de bruid nam het eerst het woord. Hij was verontwaardigd over de handelwijze van zijn schoonzoon en zoido dat hij liever wilde heengaan. Zoo gezegd, zoo gedaan! Hij heeft gelijk riepen de gasten en, ondanks het protest van Vanbeck, die getuigde dat hij geen geld had om de bruiloft alleen te betalen, gingen allen heen. De man zat verslagen in een hoek en naast hem, snikkende en zuchtende, de jonge vrouw. Hij werd opgeschrikt door den restaurateur, die hem de rekening kwam aanbieden. Vanbeck legde hem uit dat hij niet betalen kon en dat hij den volgenden dag hot bedrag, een 90 gulden, zou brengen. De waard was hiermee niet tevredcD, en dreigde hem te zullen overleveren aan de politie. Vanbeck wist raad. „Behoud mijne Elise, mijn schat", zeido hij: „morgenochtend omhalftien kom ik haar, die ik boven alles bemin, terughalen." De wreede restaurateur nam hiermede genoegen. De bruid werd in do eetzaal opgesloten, waar ze geheele sauskommon met tranen vulde. De nacht kroop voorbij; het werd morgen; het werd half- tien.niemand kwam opdagen. Om elf uren kwam de eigenaar van het etablissement en dreigde haar naar den commissaris van politie te brengen. Zij bad en smookte dat men haar naar de ouderlijke woning zou laten gaan. De man bleef onverbidde lijk; de tafel werd afgodokt en het schoon van den vorigen dag verdween. Om óón uur eindelijk bracht men haar naar het politiebureel. Tegen den avond verscheen Vanbeck te Saint-Ouen. Hij had zooveel gedronken dat hij dea restaurant niet kon vinden. Hij wendde zich tot een diender; maar deze be greep hem niet. De man maakte praatjes, en - zat spoedig in hetzelfde politiebureel, waar Elise hem met smart verbeidde. Hier had oen treffend weder zien plaats. Het jonge vrouwtje bearbeidde zijn gelaat met hare nagels, waarvan hij weken lang de sporen zal dragen, en bovendien heeft hij zich te verantwoorden over het beleedigen der agenten.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1