LEIDSCH DAGBLAD. K°. 7203. Zaterdag 11 Augustus. A0. 1883. Avond-eclitie. PBIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Frqoö per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en FeestdageD, uitgegeven. V PRIJS DER ADVERTENTIE»: ▼ta 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. G roe te re letten naar plaatsruimte. Voor het incaasee- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. OS&ciëele Konnlssjeyingen. PATEXTBLA BEW. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteerden, wonende in de wijken I, II en III, over bet dienstjaar 1883/84, bij bet College van Zetters in een der vertrekken van bet Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel van Woensdag 8 tot en rnet Zaterdag: 11 Augustus e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onaf gehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afge geven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voorh unne moeite mogen eischen tien cents, zonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 7 Aug. 1883. DE KANTICR. LEIBEX, ÏO Augustus. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Leerdam", van Amsterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd ^ijn. De heer Casparus J. M. Bottemanne, presi dent van het Seminarie te Warmond, is door den Paus benoemd tot bisschop van Haarlem. De Staatscourant van heden bevat de ko ninklijk goedgekeurde statuten der CJhristelijko Jongelingsvereeniging, ODder do zinspreuk„Godenk aan uwen Schepper in de dagen uwer jongeling schap (Prediker 12 vers la), te Leiden. D heer J. Kimmel is benoemd tot gemeente geneesheer te Alkemade, standplaats Oude-Wetering. Op de voordracht voor hoofd dor openbare lagere school te Reeuwijk zijn geplaatst de heeren A. Goudswaard, te LeideDI. PI. Verkerk, te Kou- dekerke; W. La Roy, to Amsterdam, en D. J. Ruyter, te Koog aan de Zaan. In do 31ste algemeene vergadering der Evan gelische Maatschappij, die Woensdag 12 Sept. a. s. te Veendam zal gehouden worden, zal in overwe ging genomen worden een voorstel van het de partement Leiden dat deze Maatschappij duizend gulden ter beschikking stelle van het Hoofdbe stuur, tot ondersteuning van de vrije gemeente te Brussel, door den heer J. Hocart gesticht. De jury voor de zevende tijdelijke bloemen tentoonstelling te Amsterdam heeft o. m. de vol gende bekroningen toegekend Een 2den prijs, diploma voor gouden medaille, aan: W. D. Kussen, te Aalsmeer, voor 100 struik Fuxia's; en gebr. Bakker, te Bennebroek, voor bloembollen. Een 3den prijs, diploma voor zilveren medaille, aan: J. J. De Vink, te Boskoop, voor eeno collectie Aucuba's; J. De Loos Hzn., te Boskoop, voor 30 Conifeeren; J. De Jager, te Boskoop, voor 10 Coni- feeren, waarop 150 soorten veredeld; en J. Van Hoff, te Boskoop, voor eene collectie Lelium Auratum. Een 4den prijs, diploma voor bronzen medaille, aan: J. Van Coevorden Pzn., te Hazerswoude, voor bloempotten, en D. J. Fas en Zoon, te Aalsmeer, voor eeue collectie Varens. Een 5den prijs, eervolle vermelding, aan L. Wal- raad, to Boskoop, voor 2-jarige pruimenboomen met 42 vruchten. Van 1 Augustus af moeten de hofmeesters en verdere geëmployeerden der marine, wien het dragen van burgerkleeding indertijd werd toegestaan, steeds iu uniform gekleed ziju. De Koning moet volgens de Bred. Crt. het voornemen te kennen hebben gegeven om de aan staande manoeuvres in Noord-Brabant te gaan bij wonen. Z. M. zou dan zijn verblijf tijdelijk te Oosterhout vestigen. Do heer A. Legrand, gevolmachtigd minister van de Fransche Republiek, te 's-Hage, verlaat eerstdaags zijn post, ten einde eenigen tijd met verlof in het buitenland door te brengen. Ten Raadhuize der Amstelstad werden gister avond de leden der jury voor de Internationale Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling plechtig en feestelijk ontvangen. Het gebouw was daartoe op vindingrijke wijze ingericht. Op het plein, waar later telkens Ben- gaalsch vuur in allerlei kleuren werd ontstoken, brandden verscheidene sterren van ga3 en speelde Coenens orkest den ganscben avond. Binnen had men, onder leiding van den heer H. C. Zwart en met de goede hulp dor firma Van der Pek, vestibule, Raadzaal, Burgemeesterskamer, ja zelfs de wacht kamer voor het publiek naast de Raadzaal, met groen en bloemen, veelkleurige tapijten en keur van lichters in receptiezalen herschapen. De firma Zomerdijk Bassink zorgde voor het bnffet. Te negen uren begon bet feest. Mr. G. Van Tien hoven, burgemeester, ontving met de wethouders Roëll en Bergsma do talrijke gasten. Ook waren verscheidene leden van den gemeenteraad aanwezig. Alle juryleden, verdere tentoonstellings-autori- teiten en verscheidene mannen van gezag in die gemeente waren uitgenoodigd. Het aantal genoodig- den bedroeg dan ook ongeveer zeshonderd. Intns- schen. zal de kleinste helft in de beperkte rnimte van het Raadhuis bijeen zijn geweest. Tal van natiën, waaronder China en Japan, waren vertegen woordigd. Het komen der gasten hield tot ODgeveer tien uren aan. Toen was het gegons van den „gczelligen kont" voor oen oogenblik uit en formeerde zich een dichte kring om den burgemeester, die in het Fransch de juryleden als gasten van het gemeentebestuur wel kom heetto. De heer Hartsen, president der jury, antwoordde in dezelfde taal omdat hij namens ver schillende natiën sprak. Was de rede van den heer Van Tienhoven toe gejuicht, niet minder werden het do schoone woor den van den tweeden spreker. Zijn van enthousiaste overtuiging blijk gevende taal maakte op vreem deling en stadgenoot een diepen indruk. Nog eenigen tijd bleef het gerokte of in schitte rende uniformen gestoken gezelschap bijeen. Men maakte kennis, sprak over land, stad en tentoon stelling, ledigde de roemers bij toosten „onder ons" en verliet eerst over elven het feestgevend ge meentehuis. Aan de verschillende Europeeeche rechtsge leerden, die kortelings door de Egyptische regeering tot leden der gerechtshoven daar te lande zijn aangesteld, is, met het oog op de heerschende cholera, voor eenige maanden verlof verleend. Zoo kan ook mr. J. Dntry Van Haeften dezer dagen te Dordrecht terug verwacht worden. De heer Th. H. H. Verhey te Rotterdam heeft, naar de N. R. C. verneemt, op Dnitschen tekst eene romantische opera gecomponeerd. Het werk is in vier bedrijven en draagt den naam „Imilda." Het libretto is van den heer W. Smalt. Moord op Atjeh. - Het bericht omtrent het verraderlijk vermoorden van den posthouder Smith op Anak Paija, en van negen politie-ambtenaren, is, naar het „Alg. Dagbl. van Ned.-Indië" doet opmerken, het eerste omtrent moord op onze amb tenaren in Atjeh. Toekoe Banta, in wiens huis het feit gepleegd is, is het hoofd der IV Moekims, die met Toekoe Oemar en Njaq Hassau heulde, en hoewel eerst slechts beboet en in de gelegenheid gesteld zijn verraderlijk overleg goed te maken, eindelijk verbannen is en zich thans tijdens den moord te Batavia bevond. Het is onmogelijk over de beteekenis van het gebeurde, zonder nadore bijzonderheden te weten, een oordeel te vormen. Doch, ook al bestond voor zulk een moord een aanleiding buiten de politiek om, toch moet, schrijft het blad, zulk een daad ge wroken worden op eene of andore wijze. Het be wustzijn weerszijds dat het leven van onze ambte naren niet zonder zeer ernstige gevolgen kan be laagd worden, is het eenige wat pogingen tot uit breiding van onze aanraking met de bevolking mogelijk maakt. De posthouder Smith was een man van ongeveer 35 jaar, een avontuurlijk en energiek handelaar, die op een eigen schoener sedert eenige jaren een niet altijd met de reglementen en voorschriften in volkomen ordelijke verhouding blijvende handels vaart dreef op de Atjehsche Westkust, de Nico- baren on soms naar Indië. Zijn schip verloren heb bende, had hij een ander gehaard van een Klin- galee8. Hij had op Lohong een kleine koffie-plan- tage en handelsetablissement, door eigen volk be waakt. Hij had een Atjehsche vrouw en sprak Atjeh8ch en bewoog zich onverschrokken door het land. Hij was sedert eenigen tijd als onzen post houder aangesteld. Het stoomschip „Noord-Holland", van Batavia naar Rotterdam, vertrok gisteren van Aden. Z. M. heeft bij het leger in Ned.-Indië be noemd tot officier van gezondheid 2de kl. den voor dat leger opgeleiden militairen student (arts) J. G. Kronouer. Gemengd Nieuws. Op den Vliet, bij de Vestzijde, had gisteravond eene kloppartij plaats. Een voorbij ganger werd er door oen schipper aangegrepen en op eenige goed toegebrachte stokslagen onthaald. De politie werd van deze handelwijze in kennis gesteld, dcch toen zij den man te hulp kwam, waren de daders verdwenen. De IJsel-Stoomtramwegmaatschappij, hoe druk ook werkzaam aan hare verbindingen Gouda- Utrecht en Vreeswijk—Utrecht, blijft een deel harer krachten wijden aan de westelijke lijn Leiden 's-Gravenhage. Tusschen onze gemeente en Leid- 8cbendam heeft zij de exploitatie geopend, gelijk de feestelijk getooide tramlijn, die heden onze Haag poort naderde, daarvan kan getuigen. De landbouwers van Veur en Stompwijk zullen nu meer dan ooit onze markten getrouw kunnen bezoeken. En, bij wijze van tegenbezoek, kannen de Leidenaars nu ook gemakkelijker de omstreken van Leidschendam bereiken, om zich dan nog aan de lommerrijke Wij- kerbrug te vermeien. Te Haarlemmermeer zijn gisternacht het huis en eene schuur van W. Aarts, Veldweg bij de Cruquiu8, geheel afgebrand. Door het 's nachts te één uur wakker worden van een 4-jarig kind werd men den brand gewaar en konden de huis- genooten zich nog redden. De knecht, die op den zolder sliep, is uit het raam moeten springeD. Huis raad, ongeveer f 30 geld en bloombollen zijn ver brand. Huis en schuur waren verzekerd te VBosch voor f 2300, de inboedel voor ƒ1100, de bloembollen in eene Engelsche maatschappij voor f 5400. Do oorzaak is onbekend. Gistermorgen is een dokterskoetsje in het Noordeindo te 'a-Hage door een bleekers- wagen, komende uit de Molenstraat, aan- en gedeel telijk stukgereden; persoonlijke ongelukken hadden er niet plaats. - Dos namiddags te vijf uren brak aldaar brand uit op het Plein achter het magazijn van antiquiteiten van Croiset, grenzende aan do topographiscbe inrichting en aan het ministerie van oorlog. Door het spoedig aanrukken der brandweer werd dra het vuur gebluscbt. Gisteren is bij do Eaagsche recht bank de instructie geopend tegen den ex-besteller B., verleden week in hechtenis genomen onder ver denking van doodslag op zijne huisvrouw.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1