De 26-^arige machinist Bonnafd viel voorbij Neuilly van de locomotief en werd door de machine vermorzeld. Hoofd, armen en beenen werden geheel van het lichaam gescheiden. Gemeenteraad. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kanter, voorzitter, De Fremery, Hartevelt, Yan der Zweep, Juta, Damsté, Van Dissel, Dercksen, Verster, Schel- tema, Donner, Zaalberg, De Goeje en Driessen. Later ook de heer Quant. Afwezig met kennisgeving de heeren Cock, Knappert, Zaayer en Bredius. Door den voorzitter werd o. a. medegedeeld dat van de Bouwmaatschappij „Vreewijk" een verzoek was ingekomen om vergunning voor het leggen van eene brug over de 6ingelgracht van den Witten Singel naar de Kaiserstraat, voor eigen rekening; dat door mr. F. Was ontslag is verzocht als secre taris van het college van curatoren over het Gym nasium zoomede dat hem als burgemeester ver gunning is verleend om zich van 10 tot 24 Aug. a. s. buiten de gemeente te begeven, en dat zijne betrekking gedurende dien tijd zal worden waar genomen door den oudsten wethouder, den heer De Fremery. Met het oog op het aantal aanwezige raadsleden konden alleen de ingekomen geloofsbrieven van de nieuw inkomende, niet aanwezige leden Le Poole en Was worden onderzocht, waartoe de heeren Scheltema, Zaalberg en Van der Zweep werden benoemd, die bij monde van eerstgenoemde tot toe lating adviseerden, waartoe zonder hoofdelijke stem ming werd besloten. Op deze'fde wijze werd eervol ontslag verleend aan dr. J. C. Kist als stadgeneesheer en aan dr. G. J. Dozy als leeraar aan de H. B.-S. voor jongens. Tot leeraar in de aardrijkskunde aan laatstge noemde inrichting word met algemeene stemmen benoemd de heer C. J. Leendertz te Arnhem. Op de voordracht ter benoeming van twee leden van het bestuur der Roomsch-kath. Armen en van het Wees- en Oudeliedenhuis dier gemeente had de heer Donner twee bezwaren: lo. kenmerkte ze zich te veel door familie-relaties, en 2o. behoorde dit gesticht z. i. tot de kerkelijke inrichtingen en niet tot het armbestuur, in antwoord waarop de Voor zitter o. a. herinnerde dat het gesticht bij raadsbe sluit wel degelijk is gerangschikt onder de kerke lijke inrichtingen. Tot benoeming overgaande werden in genoemd college gekozen mevrouw Ter Meer geb. Stiege met 12 st. (2 biljetten waren in blanco) en de heer M. J. H. Van den Bergh met 12 st. (3 biljetten in blanco). Aangezien het aantal tegenwoordig zijnde leden thans met 1 was vermeerderd konden de geloofs brieven ook der overige nieuw inkomende leden, t. w. der heeren Dercksen, De Fremery, Hartevelt, Juta en Wilhelmy Damsté, worden onderzocht, waartoe door dezelfde commissie werd overgegaan met denzelfden uitslag, waarna de heer De Goeje \yegens andere dringende bezigheden de vergade ring verliep Ten aanzien van het verzoek van Aug. Klünne te Dortmund om vrijstelling van boete, beloopen kg het uitvoeren van werken ten behoeve der ste delijke gasfabriek, had de commissie van financiën een afwijzend advies uitgebracht, omdat reeds uit het jaarverslag van den toestand der gasfabriek duidelijk blijkt dat de geheele aanneming niet met de noodige kennis en energie is aanvaard. De ken merken eener lichtvaardige onderneming liggen daarbij voor de hand. Naar het oordeel der com missie mag de gemeente van een zoodanige han delwijze do dupe niet zijn. Door het stellen vau een korten termijn, in het belang der gasfabriek, werd een ernstige concurrentie van de binnenland- sche ijzer-industrie geheel uitgesloten. Indien 205 dagen langer tijd gegeven ware, zouden door in- dustriëelen hier te lande concurreerende aanbiedin gen zijn gedaan, hetgeen nu onmogelijk was. De com missie achtte het derhalve eene onbillijkheid thans, ook zelfs gedeeltelijke kwijtschelding van boete te verleenen. De overige door den adressant aange voerde motieveD, waarin commissarissen verschoo- nende omstandighoden zien, berustten, naar het oor deel der commissie, eenvoudig op kwade kansen, waarmede een aannemer rekening behoort te houden. De heer De Fremery, als commissaris der fabriek, en de heer De Kanter, als voorzitter van het Dagelijksch Bestuur, bleven daarentegen van meoning dat er wel gronden bestonden om onthef fing van boete te verleenen, o. a. de „stryke"der werklieden. Het voorstel om de boete te bepalen op f 24,200, in plaats van op f 41,000, werd aangenomen met 11 tegen 3 stemmen, die der heeren Verster, Damsté en Scheltema. Naar aanleiding van het verzoek van de directie der Zuid-Hollandsche Bierbrouwerij om een kelder ingang te mogen maken voor het perceel Bree- straat N°. 49 zeido de heer Verster dat het hem aangenaam zou zijn te weten wdar wel het tweede keldergat zou moeten komen, daar er reeds een is. Staat de Raad goms voor een fait accompli en sal wen vergunning jnoeten geven voor iets dat pcede bestaat? Dö Voorzitter zeide dat hem er niets van bekend wa3 dat reeds vergunning was verleend. "Wel gaf hp soms - vooral als de Raad zooals nu niet dikwijls samenkomt - vergunning voor kleine, nietige zaken, welke dan later door de Vergadering kunnen worden goedgekeurd, doch van deze wist spr. op het oogenblik niets af. Hij zou er daarom onderzoek naar doen en den Raad daarvan dan later in kennis stellen. Dientenge volge werd dit punt aangehouden. Zonder hoofdelijke stemming werd gunstig be schikt op het verzoek van M. Viruly Jz. om voor het perceel aan de Haarlemmerstraat N°. 3 een stoep te mogen leggen; insgelijks op dat van het bestuur van het Heilige Geest- of Arme Wees- en Kinderhuis om vergunning tot het doen maken van een filter mot een kanaal of zuigbuïs in de openbare straat aan den Ouden Rijn, nadat hieromtrent door den Voorzitter was opgemerkt dat de Raad in deze voor een „fait accompli" was gesteld, daar hij had gemeend, in het belang van een geregelden gang van andere werkzaamheden aldaar, de gevraagde vergunning onder nadere goedkeuring reeds vooraf te moeten verleenen. De opmerkingen van commissarissen der stede lijke gasfabriek over de lichtsterkte van het gas kwamen niet in behandeling, daar de heer Cock niet tegenwoordig kon zijn, van wien toch nadere opmerkingen op het commissie-rapport waren in gekomen. Ook de rekening van het Stedelijk Werkhuis bleef lit g n, daar er niet genoeg leden aanwezig waren. BUITENLAND. Frankrijk. Aan de „Agence Havas" wordt uit Saigon van gisteren geseind: De Mandarijnen van Hué heb ben geweigerd, den door Tu Due aangewezen opvolger aan te nemen, en Vian-Lau tot het gezag geroepen. Ten voordeele van de noodlijdenden van Ischia zal nu ook een „Paris-Ischia" worden uitgegeven. Het weldadigheidsfeest te Parijs zal 26 Aug. plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft vergunning gegeven tot het houden van een tom bola. - Grèvy zond 1000 fr., het Fransche ministerie 2200 fr. Dultscliland. In het zoogenaamd „Gründer-proces" tegen Hol lander c. s. heeft het openbaar ministerie te Berlijn voor de beide hoofdbeschuldigden negen maanden gevangenisstraf geëiBcht. Uit de behandeling van het proces is gebleken dat de beschuldigden elkander wederkeerig hebben opgelicht. De keizer van Daitschland is gistermiddag te Ischl aangekomen met den keizer van Oostenrijk, die hem tot Ebensie te gemoet was gereisd, waar de ontmoeting allerhartelijkst was. Aan het spoor wegstation te Ischl werden de keizers opgewacht door keizerin Elisabeth en door de talrijke menigte zeer toegejuicht. Grroot-Britaimië. Dat de Iersche aanbrengers Kavanagh, Hanlon en Smith scheepgingen naar Australië, is toevallig ontdekt door een Ier, die hen, in weerwil van hunne vermomming, herkende toen hij van zijn broeder, die ook met dat schip vertrok, kwam afscheid nemen. Sommige Australische bladen protesteeren hevig tegen het zenden van de aanbrengers naar Australië. De verklikkers zeiven verklaren dat zij naar Australië werden overgebracht ingevolge hun ver zoek om naar de koloniën te worden gezonden. Nu men in de koloniën echter niet gediend schijnt van hen, wordt uit Melbourne bericht dat zij thans weer naar Engeland zullen worden vervoerd. Zuid-Af rilta. Van de Transvaalsche grens wordt gemeld dat de opperhoofden Montsioa, Secheli en Gatsisibi een verbond hebben gesloten om elkander tegen Boeren- overheersching te beschermen. Ook hadden zij de- peches te dien effecte gezonden aan den Britschen resident, de Transvaalsche regeering en het bestuur in het land Goossen, terwijl aan laatstgenoemde ter zelfder tijd was kennis gegeven dat^zij het land met hun geheele gevolg moesten verlaten. Noshote, vroeger de bondgenoot der vrijbuiters, had ook een fraai paard gezonden aan het opperhoofd Secheli, als een bewijs van vrede en van vriendschap, vol gens gewoonte der inboorlingen. Men was algemeen van gevoelen dat binnenkort de oorlogstoorts weder zou worden ontstoken. Telegrammen. CAIRO, 9 Augustus. In het etmaal, dat dezen morgen te 8 nren eindigde, bedroeg de sterfte aan de cholera te Cairo 70, te Rosetta 11, te Suez 8, te Ismaïlia 2, in de provincie Siout 120, in de andere provinciën 458. MADKID, 9 Augustus. Een gedeelte van het cavalerie-regiment dat de Najera (provincie Logrono) in garnizoen ligt, is in opstand gekomen, onder de bevelen van een officier van minderen rang. Het is gevlucht in de richting der bergen. Verscheidene colonnes zijn uitgezonden om het te vervolgen. Het gerucht loopt dat de opstandelingen de rails van den spoorweg hebben opgebroken. Gisteren had eene manifestatie plaats in eene voorstad van Barcelonaoproerige kreten werden genit. De orde is echter hersteld. Do koning heeft een besluit geteekend, waarbij over geheel Spanje de constitutioneele "waarborgen worden opgeheven en verlof wordt gegeven om alle provinciën, waar de minister het noodig zal vinden, in staat van beleg te verklaren. De commandeerende generaal en de prefect te Badajoz zijn afgezet. PEST, 9 Augustus. (Part. Tel.) De hoofdstad van Hongarije was in den afgelcopen nacht het tooneel van onstuimige scènes, die ten slotte op plunderingen uitliepen. Des avonds verzamelde zich voor het Hotel „Schwan", waar de familie Scharf gelogeerd is, weder het gepeupel dat „Eljen Istoc- zjjen" („vertrek der Joden") verlangde. Tegen zeven uren werd de menigte door een aantal arbeiders, die van hun werk huiswaarts keerden, versterkt. De houding der menigte werd aanhoudend drei gender en reeds waren eenige steenen tegen het hotel geworpen. „Volgt mjjl" riep een straatjongen en door een honderdtal stemmen werd deze uitroep herhaald. Onder het gejoel en gesehreeenw be stormde de hoop de benedenlocaliteiten van het hotel, waar alles vernield werd. Na ongeveer een uur kwam een troep militairen, dio met geveld bajonet de menigte uitoenjoeg Eerst tegen middernacht was de rnst hersteld. LONDEN, 9 Augustus. Volgens een telegram aan de Eogelsche regeering is Cetewayo niet ge sneuveld, maar leeft bjj nog. LONDEN, 9 Augustus. Op het banket in Man sion-house zeide de minister Gladstone, in antwoord op een toost op de ministers, dat alle ministers hopen op eene spoedige voltooiing van het werk der hervorming in Egypte. De regeering vreest alleen dat overhaasting het werk bederven zal. Zoodra hnnne taak vervuld is, zullen de Britsche troepen uit Egypte verdwjjnen. De regooring heoft ook per poet vollediger bjj- zonderheden omtrent het gebeurde te Tamatave ontvangen, welke haar in de hoop versterken dat er geen enkele zwarigheid bestaat, welke niet zou kuonen worden opgelost door de edelmoedige en eerlijke gezindheid, welke steeds tusschen Engeland en Frankrjjk heerseht. Gladstone meent dat, naar de zaak zich laat aanzien, er niets nit ontstaan kan dat de eendracht tusschen de beide landen zou kunnen verstoren. ALEXANDRIE, 9 Augustus. In het etmaal, geëindigd hedenmorgen te acht uren, zjjn hier 12 personen aan de cholera overleden. SYDNEY, 9 Augustus. De Iersche aanbrengers zjjn van de stoomboot „Pathan" overgebracht aan boord van het pantserschip „Nelson." LKIDKN, 9 Augustus. De verwachting voor morgen is: westelijke wind veranderlijk, bniig weer. Hedenmorgen is op de Ruïne de eerste spade in den grond gestoken tot het leggen van het fon dament voor het Gedenkteeken van Leidens ontzet. Het stoomschip „P. Caland" vertrok gisteren van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Stella", van Baltimore naar Rotterdam, passeerde heden Lizard de „Sumatra", van Batavia naar Amsterdam, ver trok heden van Port-Saïd; de „Soenda", van Am sterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Sout hampton. KOLONIE IV. BATAVIA, 6 Jnli. Van den gouverneur van Atjeh en onderhoorig- hedeu is het volgend, den 30sten Juni te Padang aangeboden, telegram ontvangen Sedert laatste verslag ingediend is, bijna dage lijks ontmoetingen met vijandelijke benden; altijd sucoes behaald door de oneen, zelfs den 23sten toen 6 mindere militairen en 1 dwangarbeider sneu velden, terwijl 15 mindere militairen en 1 dwang arbeider gewond werdenvijand bekwam echter B'ellig 35 dooden, misschien meer en vele gewon»

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2