LEIDSCH DAGBLAD. iV. 7201. Donderdag 9 Augustus. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Foot Leiden per 3 maanden1.10. France per post1.40. Afzonderlijke Nommcrs.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEE ADYERTE5TIEX: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren builen de atad wordt O.iO berekend. Officieel© Kenniggevingea. PATENTBLA DEN. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteerden, wonende in de wijken I, II en III, over het dienstjaar 1883/84, bij het College van Zetters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren. en wel van Woensdag 8 tot en met Zaterdag 11 Augustas e. k., terwijl na het verstrijken van dien termijn de onaf gehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afge geven aan de deurwaarders der directe belastingen alhier, die voor hunne moeite mogen eischen tien centszonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 7 Aug. 1883. DE KANTER. LEIDEN, 8 Augustas* In de maand Juli zijn binnen deze gemeente geboren 141 kinderen, ale: 72 zoon8 en 69 dochters, waaronder zijn begrepen 3 tweeiiDggeboortenover leden 94 personen (waarvan 7 elders woonachtig), als: 18 mannen, 13 vrouwen, 33 zoons en 30 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 11; gehuwd 22 paren. Met 1 September a. s. worden geplaatst aan boord van het schroefstoomschip „Tromp" de adel borsten 1ste kl. N. M. Japikse, C'. W. De Visser, H. W. G. Van Bleiswijk Ris, D. J. Van den Honert, T. A. F. De Bruine, L. P. De Stoppelaar, F. Smith, jhr. J. O. De Jong Van Beek en Donk, P. H. Van VoorthuyseD, H. M. Van Bemmelen, J. Des Amorie Van der Hoeven, W. Rauwonholï, jhr. W. C. I. Yersluys, G. L. II. Luyten, W. De Ruyter Van Steveninck, K. L. Reepmaker en M. H. Sachse. Aangezien de heer Evelein te Haarlemmer meer voor zijne benoeming tot lid van den gemeente raad (geel stembriefje, aftrediüg 1885) heeft bedankt, moet weder eene nieuwe vrije verkiezing plaats hebben, welke is bepaald op Dinsdag 21 Aug. a. s. Dit is nu de vijfde maal dat men aldaar verkiezing heeft voor Raadsleden. Do heer K. J. W. Ottolander te Boskoop schrijft in „Semper Virens:" Tot mijn leedwezen moet ik ditmaal aan „Semper Virens" het tegenovergestelde van een goede tijding berichten, te weten Het „Reichs-Gesetzblatt" No. 13 bevat het kei zerlijk besluit van 4 Juli 1883, waarbij in 2 de invoer van boomen en planten (bewiirzelte Gewachse) nit landen, die niet tot de druifluis-conventie zijn toegetreden, in Duitschland verboden is. Aangezien Nederland tot nog toe niet tot de con ventie behoort, is dat verbod voor onze gemeente een zware slag, daar verreweg het grootste gedeelte der boomen en andere gewassen, die hier geteeld en gekweekt worden, naar Duitschland gaat. Bedankt is voor het beroep naar Gouderak door ds. J. H. Wensinck, pred. te Aarlanderveen. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft gisteren den heer A. Aaltsz, tot dusver leeraar aan de burger- dag- en avondschool, benoemd tot leeraar in het Hoogduitsch (tevens tijdelijk in geschiedenis en aardrijkskunde) en den heer J. H. Hoogers, onderwijzer te Amsterdam, tot leeraar in de Fran- scho en tijdelijk ook in de Nederlandsche taal bij de jongens-hoogere-burgerschool met 3-jarigon cursus; den eerste voorloopig voor één jaar. - Met 16 tegen 13 stemmen besloot de gemeenteraad voor den aldaar te openen opleidingscursus voor hoofdonder wijzers en onderwijzeressen een lokaal met vuur en licht en een geldelijk subsidie toe te staan. Een voorstel van den heer Hanlo om alleen een lokaal af te staan, werd met diezelfde meerderheid ver worpen. No. 66 van J. A. De Berghs „Haagsche Pen - krassen" bevat een aantal staaltjes uit do zoo dik wijls met succes bekroonde pogingen van den schrij- J ver om misdrijven op te sporen of aan het licht te brengen. Het adres van adhaesie aan dat van generaal Yan Limburg Stirum c.s., over de inkrimping van onze vestiging op Atjeh, is, van 105 namen voor2ieD, aan Z. M. toegezonden. Prins Roland Bonaparte, die in gezelschap zijner zuster, de markiezin De Yilleneuve, eenige onzer provinciën bezocht, heeft daarna eon uitstapje naar Zweden gemaakt en houdt thans weder in het „Hotel des Pays-Bas" te Amsterdam verblijf. De prins denkt eenigen tijd daar te vertoeven, daar hij zich met ethnographische en anthropologische stadiën bezig houdt, en hiertoe gebruik maakt van hetgeen vooral de koloniale afdeeling der tentoonstelling oplevert. Hij spreekt Engelsch en Dnitsch en oefent zich ijverig in het Nederlaadsch, om ook gemakke lijk de vele werken te kunnen lezen, die over Indië in het Hollandsch geschreven zijn. De prins is we duwnaar; hij is 25 jaar ond en tweede luitenant bij het 36ste linieregiment der Republiek. Naar aanleiding van het bericht, dat zich thans bij dr. Mezger onder behandeling bevindt een luitenant der infanterie, die te Afjeh 3 kogelwon- den en 23 klewanghouwen ontvangen heeft, deelt men ons de volgende bijzonderheden mede omtrent den zwaar verminkten officier, den 25-jarigen 2den luit. W. C. C. Luske. Nu ongeveer een 6- a 8-tal maanden geleden rukto een vrij sterke patrouille van uit Toengkoep tegen de Atjehsche kwaadwilligen op (style Pruys Van der Hoeven), welke patrouille dusdanig met den vijand (style Tobias) slaags geraakte, dat zij, deerlijk gehavend, spoedig weder in de benting terug was. „De luitenant Luske en zooveel soldaten", zoo luidde het rapport van de terugkeerenden, „waren gesneuveld en de lijken hadden zij niet kunnen medevoeren." Eene nieuwe patrouille toog daarop naar het ge vechtsterrein, om de lijken op te halen, en zie! die patrouille vindt onder anderen, naast het lijk van den door hem verslagen Atjeher, den luitenant Luske, geheel bewusteloos door bloedverlies, doch nochtans ademende. In de benting gebracht, verklaarde de officier van gezondheid Kuhr dat Luske, ja! nog loefde, maar hoogstwaarschijnlijk den avond niet meer halen zonde. Zijn lichaam was nl. zoo getjingtjangd (verhakt), dat een ieder er zich over verbaasde, dat oen mensch met zooveel wonden, waaronder 3 kogel- schoten, nog leven kon. De luitenant Luske haalde tot een ieders ver wondering intu8schen niet alleen den avond van dien dag, docheenige maanden later zelfs dr. Mezger te Amsterdam, die den op krakken voortstrompelenden officier nu verder zal zien te helpen. UtrDbl.) Heden werd aan de Kon. Fabriek van Stoom- en andere "Werktuigen te Amsterdam te water ge laten het groote stoomschip „Nederland en Oranje", in aanbouw voor rekening der Stoomvaartmaat schappij „Insulinde." Onder de 57 personen, die in de vorige week in België ter naturalisatie werden voorgedragen, zijn 25 Nederlanders. De heeren Yan Goens en Salmon zullen te zamen den George Hainl-prijs deelen, die werd in gesteld voor den „premier prix de violoncello." Het bedrag is 1000 fr. De luit. ter zee 2de kl. M. W. L. Olivier en de officieren van gezondheid lste kl. bij de zee macht dr. C. J. J. Hirschig en dr. K. Kuiper Middel, arts, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Het stoomschip „Burgemeester Den Tex", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Marseille (Frioul); de „Gelderland" arriveerde gisteren van Rotterdam te Batavia. Z. M. heeft aan den heer J. I. Van Wensen, op verzoek, eervol ontslag verleend als lid der commissie van administratie over de gevangenissen te Leiden, onder dankbetuiging voor de in die be trekking bewezen diensten, en benoemd tot lid van gemelde commissie van administratie den heer A. J. Krantz, fabrikant te Leiden; - den kapt. E. Roe- lants, van hot wapen der inf., thans op non-act., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld en het be drag daarvan bepaald op f 1517 'sjaars; - tot referendaris bij het dep. van buitenl. zaken benoemd jhr. mr. J. H. Hora Siccama, laatstelijk commies bij dat departement; - aan jhr. mr. T. A. J. Yan Asch Yan Wijck, benoemd burgemeester der ge meente Amersfoort, op verzoek, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van adjunct-commies bij het departement van oorlog; - met 23 Sept. a. s. aan B. J. F. Yarenhorst, op verzoek, eervol ont slag verleend als leeraar aan de R. H. B.-school te Meppel; - J. F. D. Blöte, met 1 Sept. a. s. be noemd tot leeraar aan de Rjks H. B.-school te Tilburg; - met 15 Aug. a. 8. benoemd totkanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Woerden M. W. Schaly, burgemeester van Woerden; - aan A B. Wolff, commies bj het departement van finan ciën, een pensioen verleend van f 1587 'sjaars. Gemengd Nieuws. Do ingezetenen worden gewaarschuwd tegen een 30-jarig persooD, die, voorgevende schip per op Leiderdorp of schippersknecht te zijn, bj winkeliers goederen tracht meester te worden. Eenige dagen geleden vroeg een Franschman aan een conducteur van den Leidschen tramway, waarmede hj stadwaarts reed, waar het „Hotel des Indes" gelegen was. Deze hierop het antwoord schuldig blijvende, wendde de vreemdeling zich tot eon zijner medereizigers, die hem te kennen gaf dat dit hotel in Den Haag was. Dit antwoord verbaasde den vreemdeling ten zeerste, wijl hij in de stellige overtuiging verkeerde op het oogenblik in de hofstad to zijn. De man meende in het „Laien" van den spoorwegconducteur „La Haye" gehoord te hebben. (Vad.) Te Leidschendam is een rietdekker van 71 jaar, die het dak van een houtzaagmolen herstelde, daarvan afgevallen en twee uren daarna overledeD. Te Scheveningen zjn gisteren aan gekomen twee Katwjksche schuiten, die ondorschei- denljk f 113 en f 87 besomden. In de voorlaatste vier en twintig uren kwamen te Scheveningen ruim 150 logeer gasten aan. Gisternacht is bj den heer J. V., opden Kleiweg, te Gouda, ingebroken. De dief heeft, na eerst de sleutols uit do slaapkamer gehaald te hebben, de winkelladen opengebroken en geledigd en trachtte vervolgens de chiffonnière, in bedoelde kamer staande, eveneens open te breken. De heer Y. werd op het geraas wakker en pakte den in dringer beet, die, met een mes gewapend, trachtte los te komen. Eene worsteling volgde; Y. ontving verscheidene wonden, doch liet den boosdoener niet los. Inmiddels schoten de huisgenooten toe en met hunne hulp werd de dief aan de politie overgeleverd. Deze maakte zich meester van den indringer, die reeds vroeger met de justitie in aanraking is ge weest, H. Klercks heet en in dienst was bij een schipper te Alfen. Gisterochtend heeft in de Egelan- tierstraat te Amsterdam een zoon zjn moeder met een mes een snede in het hoofd gegeven. De man

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1