LEIDSCH DAGBLAD. JX°. 7199. Dinsdag 7 Augustus. A0. 1883. Avond-editie. PBIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers,0.05. Deze Coarant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. -r, V A PBIJS DEB ADVERTENTIES Vu» 16 regels 1.05. Iedere regel meer /O."*. Groeten letten naar plaatarnimte. Voor het incasseer ren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. >0vv Offlciëele Kennisgevingen. Vergadering vau den Gemeenteraad van Leidon op Dondeidag 9 Aug. 1883, des namiddags te twee uren. Punten f-er behandeling 1°. Onderzoek der geloofsbrieven van nieuw inkomende leden van den Raad. 2°. Verzoek van Dr. J. C. Kist, om ontslag uit de betrek king van Stads-geneesheer. (132) 3°. Idem van Dr. G-. J. Dozy, om ontslag als leeraar aan de H. B.-School voor Jongens. (133) 4°. Benoeming van eer. leeraar in de aardrijkskunde aan de 1! B.-School voor Jongens. (140) 5°. Benoeming van twee leden van het Bestuur der R-Kath. Armen en van het Wees- en Oudeliedenhuis dier gemeente. (135 en 136) 6°. Adre- van Aug. Klönne te Dortmund, om vrijstelling van geldboeten. (137) 7°. Idei van de directie der Zuid-Hollandsche Bierbrou werij, om een kelderingang te mogen maken voor het perceel Breestraat n°. 49 (131) S°. Idem van M. Viruly Jz., om vergunning tot het leggen van eene stoep voor het perceel aan de Haarlemmer straat nu. 3. (131) 9°. Idem van het bestuur van het H. Gr. of Arme Wees- en Kinderhuis, om vergunning tot het doen maken van oen filler met een kanaal of zuigbuis in de open bare straat aan den Ouden Rijn. (134) 10°. Opmerking van commissarissen der Stedelijke Gas fabriek, betrekkelijk de lichtsterkte van het gas. (138) 11°. Rekening van het Stedelijk Werkhuis over 1882 (124) LBIDEN, 6 Augustus. Commissarissen van de Stedelijke Gasfabriek stellen, naar aanleiding van het request van den heer Aug. Klöone, te Dortmund, die aannemer was van den bouw van een gashouder voor ƒ105,200, in hunne handen gesteld ter fiue van bericht en raad, den gemeenteraad voor, van de door hem beloopon boete voor te late aflevering van dien gashouder, zijnde 205 dagen tegen 200, dus 41,000, met 84 dagen te verminderen, zoodat requestrant over 121 dagen, zijnde 24,200, te betalen heeft. Zij zijn van oordeel dat, aangezien het werk bij den aanvang zeer werd opgebonden door het niet tijdig aankomen van het materiaru en gedurende den winter slechts met halve dagen, soms in het geheel niet, gewerkt kon wor den, requestrant wel aanspraak mag maken op eenige vermindering. Dezelfde commissie antwoordt in een uitvoerig stuk omtrent de opmerkingen vau den heer Cock, in eene der zittingen van den gemeenteraad, omtrent de lichtsterkte van het gas uitgebracht, 1°. dat de 3chade door de gasverbruikers geleden niet noe menswaardig is geweest; 2°. dat de mindere licht sterkte over een deel des jaars een gevolg was van omstandigheden geheel van haar onafhankelijk en onvermijdelijk bij de uitvoering der uitbreidings werkzaamheden, want niettegenstaande het cannel- procent in die maanden aanzienlijk verhoogd werd, bleef de lichtsterkte beneden het normale; en 3°, dat de uitkomsten in de maanden Januari, Februari, Maart en December bewijzen dat, zoodra de toe stand der fabriek zulks eenigszins toeiiet, onmiddel lijk werd voldaan aan de vastgestelde normale lichtsterkte. Hot Dagelijksch Bestuur stelt, evenals de com missie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs alhier, het volgende dubbeltal voor ter benoeming van een leeraar in de aardrijkskunde aan de Hoogere Burgerschool voor Jongens, nl.de heeren O. J. Leendertz te Arnhem en T. Hazewïn- kel, leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Schiedam. Dr. J. C. Yollgraff, conrector van het gym nasium alhier, die onlangs benoemd werd tot hoog leeraar aan de universiteit te Brussel, heeft na rijp beraad besloten de hem aangeboden betrekking aan te nemen. Ten raadhuize dezer gemeente werd heden in het openbaar aanbesteed: lo. Hot dempen en rioleoren van het vervolg der Binnenvestgracht, van af de vroegere demping tot aan de Korte Mare. Gegund aan de laagste in schrijvers, do heeren P. Hasselbach en J. B. Has- 8elbach, metselaars alhier, voor ƒ3330. De hoogste inschrijving bedroeg 4890. 2o. Het maken der fnndeeriDg voor een gedenk- toeken van Leidens ontzet. Gegund aan den laagsten inschrijver, den heer S. Yan Leeuwen, timmerman alhier, voor 2799. De hoogste inschrijving be droeg 3995. 3o. Het leveren van hot meubilair, benoodigd in de school 2do klasse van jongens, op het Pieters kerkhof. Gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren P. J. Christiaanse en N. A. Zekveld, tim merlieden alhier, voor 915. De hoogste inschrijving bedroeg 1425. 4o. Het leveren van kachels en pijpen, enveloppes enz. ten behoeven van de H. B.-S. voor joDgensen de lagere scholen, in 2 perceolon. Gegund aan de laagste inschrijvers, do heeren M. Langezaal Zn., smeden alhier, perceel 1 voor /-219, en perceel 2 voor ƒ259. De hoogste inschrijvingen bedroegen: van perceel 1 275.80 en van perceel 2 397. Door de commissie belast met het afnemen der eind-examens der Hoogere Burgerscholen in Noord-Holland, zijn in hare zittingen van 16 Juli 4 Augustus, gehouden te Haarlem, 56 candidaten geëxamineerd. Yan dezen, onder welken 3, die niet van H. B.-S. kwamen, zijn geslaagd 43; nl. van de 7 uit HaarlemF. L. Ortt, A. Jonker, C. M. Pley te, I. Weeder, D. Yan Ketwicb, A. Bierens De Haan en J. A. G. Van der Steur; - van de 17 uit Leiden: J. H. Faber, J. F. Quant, S. J. Veenstra, S. C. P. VanMusschenbrcobjP. C.DeQaaDt,G.H. Yan Dissel, L. F. Driessen, A. Y. Helfrioh, H. W. J. W. Idserda, J. De Yogel, F. W. J. H. Tengbergcn, K. Wijbrands, O. Gualtheri D'Aumerio en P. C. Swemer; - van de 19 uit Amsterdam: J. L. Huysinga, J. A. Smits, G. L. Coenen, L, J. Yan Wijk, C. F. Laurillard, J. W. Doknatel, C. F. Westerman, W. Van Mar- kensteyn, H. D. W. Hooft, C. F. A. Greiner, I. C. Breen, B. H. Scheveers, J. W. Van dor Horst, P. Ferman en C. J. Yan Dijk; - van de 4 uit Hoorn H. F. Huysken, A. Kolkman, H. De Liefde; - van de drie uit Alkmaar: P. Maats en K. A. Cohen Staart; van de 2 uit Zaandam: J. W. VanHilIe;- en uit Breda A. E. Van Emden. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoli ters, waren de hoogste prijzon 39, 19.50, 3.90 en 2.10; de laagste 38, 19, 3.70 en 2. Zaterdag-avond zijn de gymnastiekfeesten te Amsterdam geopend geworden met een grooten optocht met banieren, fakkels en ballons, en samen gesteld uit 1600 turners met lampions en banieren, benevens het stedelijk werkvolk met de fakkels der Omnibusmaatschappij en vier muziekcorpsen, terwijl 400 politieagenten als escorte zouden dienst doen. Tot de deelnemende vereenigingen behoort ook „Indhra" uit Leiden. Het schoolfeest van 3 Aug. te Hoofddorp (Haarlemmermeer), waartoe alle ingezetenen hun steentje hebben bijgedragen, is uitnemend geslaagd. De bonte optocht van een vierhoDderdtal kleinen met vlaggen en vaandels en met mnziek voorop, gaf een onbeschrijflijk aaDgenamen indruk; terwijl gezegd mocht worden dat het kinderfeest, waarbij de geheele bevolking, aanzienlijk of gering, zich vereenigde, letterlijk een volksfeest was. De heer J. H. Völlmar te 's-Hage is benoemd tot lid van verdienste der Witte Sociëteit, en wel op grond van den ijver, de welwillende medewer king en do voorkomendheid, door hem steeds ten opzichte der sociëteit betoond, eerst gedurende één en dertig jaren als kapelmeester, en nu laatstelijk gedurende 5 jaren als hoofd van het muziekcorps van het regimoDt grenadiers en jagers. Aan het examen voor de akte als hoofd onderwijzer, 2, 3 en 4 Aug. te 's-Hage gehouden, werd deelgenomen door 16 candidaten, 11 werden afgewezen en toegelaten de heeren H. Sprayt van Dordrecht, P. P. Spruit en H. Sellemans van Schie dam. Twee candidaten trokken zich terng. Te 's-Gravenhage heeft zich eene commissie gevormd om giften in te zamelen voor de noodlij denden ten gevolge van de aardbeving op Ischia. Zij bestaat uit de heerenJ. G. Yan Kerkwijk, mr. J. G. De Brnyn, mr. F. graaf Van Bylandt, mr. A. A. De Pinto, G. H. A. N. Rietstap, mr. C. A. Yan der Kemp, J. P. De Bordes, H. W. Mesdag, mr. C. Vosmaer, D. F. Scheurleer, mr. B. H. M. Hanlo, P. F. W. Mouton en W. Mathol De Jongh. De Koning heeft aan den heer J. Kerrebijn, firma Van Diesen en Kerrebijn te Haarlem, fabri kanten van door stoom geslepen geornamenteerd en gegraveerd spiegel- en vensterglas enz., vergun ning verleend tot het voeren van het koninklijk wapen. Zaterdag-avond is de kroonprinses van Zweden on Noorwegen te Amsterdam aangekomen. Zij komt uit Duit8chland en zou, evenals haar gemaal, haar intrek nemen bij den heer Th. Egidius, con- cnl-generaal van Zweden en Noorwegen aldaar. Binnen enkele dagen gaat het echtpaar dan naar Zandvoort, waar de prins, zooals men weet, reeds gelogeerd heeft. Op zijn buitenverblijf „Bosch en Hoven," nabij Haarlem, is overleden mr. B. J. Muller, tot vóór eenige weken lnitenant-kolonel-commandant der dd. schutterij aldaar. De heer Muller bereikte den ouder dom van 68 jaren; hij was versierd met de ridder orde van den Nederlandschen Leeuw en meer dan 40 jareD, waarvan ook te Amsterdam, bij de schut terij in dienst is geweest. De eerste burgemeester van Osnabrück, de heer Brüoing, en de geh. regeoringsraad prof. dr. Finkelnbnrg, uit Berlijn, zijn door den nienwge- stichten „Deutsche Verein gegen den Misbrauch geistiger Getriinke" naar Nederland afgevaardigd, ten einde een onderzoek te doen naar de werking van de wet op den verkoop van sterke dranken. In de Vrijdag gehouden zitting van den Raad der gemeente Groningen is door den heer Guyot een amendement ingediend, dat de strekking heeft het rechtmatige van 's Raads bezwaren in 't licht te stellen tegen het voorstel van den minister van binnenlandsche zaken, betreffende den bouw van een ziekenhuis. Het luidt: „dat ZEx. bij nadere overweging de overtuiging zal erlangen dat, daar voor de exploitatie van een ziekenhuis als dat te Leiden van pl. m. 250 bedden jaarlijks pl. m. 130,000 benoodigd is, een bijdrage van 28,800 per jaar ten behoeve van de exploitatie van het alhier op te richten ziekenhuis van 350 bedden bij lange na niet representeert het belang, 't welk het Rijk bij zoodanige inrichting heeft, en dat wanneer ZExc. niet genegen is de vroegere toezegging te handhaven, en daarbij het jaarlijksch subsidie aan zienlijk te verhoogen, de Raad zal moeten afzien van zijn voornemen tot het bouwen van een zie kenhuis." Daar de vergadering slechts weinig bezocht was werd de behandeling tot later uitgesteld. Het stoomschip „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, arriv. gisteravond te Amsterdam. Het stoomschip „Prins Hendrik" vertrok Zaterdag van Batavia naar Amsterdam; de „Prinses Amalia", van Amsterdam naar Batavia, vertrok hedea van Marseille; de „Rotterdam", van Nieuw» York naar Rotterdam, passeerde hedenmorgen Scilly de „W. A. Scholten", van Rotterdam naarNieuw- York, passeerde hedenmorgen Scilly; de „C. Fel- linger", van Amsterdam naar Java, laatst van Londen, passeerde gistermorgen Doverde „Amster dam" arriveerde Zaterdag van Amsterdam te Nieuw-York en de „Soenda" gisteren te Sou thampton.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1