De g r o o t e C h a t w o od8 b r a n d k a a t i n do machine-galerij op de tentoonstelling te Amster dam strekte gistermiddag tot verblijfplaats van eon yiert.il bezoekers. Terwijl dezen er zich in bevonden, had een booze hand voor de aardigheid de deur dichtgeslagen. Er verliep nagenoeg een uur vóórdat Chatwoods vertegenwoordiger aanwezig was om de deur weder te openen. Te Zeien, bij Assen, had een 19-jarig meisje, Hillechiea Barkhuis, het ongeluk in een diepen waterput te vallen. Een 84 jarige grijsaard, Harm Kremer genaamd, had, ondanks zijn hoogen leeftijd, den moed om haar na te springen en slaagde er in haar te redden. Eensklaps brak er een felle brand uit bij den landbonwer G. J. Hogenkainp, te Eerde, ambt Ommen, welko zoo snel toenam dat in korten tijd alles een prooi der vlammen werd. Een paard. 3 kalveren en 3 varkens kwamen in de vlammen om. Alios was verzekerd. Te Arnhem is een Duitscher aange- houdoD, dio in een koffiehuis een valscli bankbiljet wist om te wisselen. Te Olst is uit don IJsel opgehaald het in vergevorderdon staat van ontbiodiDg verkeerende lijk van een daar onbekend man. Op zijn lijk vond men een kaakje met „Heinrich Thomas, pho tograph." Uit Onderdondam schrijftmenaande N. G. C.Het bericht aangaande het verdrinken van den bekenden Jan Melis is onwaar. Bedoelde persoon is niet te Garnwerd, noch te Farmsum, noch elders, gelijk ook hier verteld werd, verdron ken, maar nog gisteren in levenden lijve hier ge zien. Kaar men zegt, beweert hij thans aanspraak te zullen maken of liever zijne rechten te zullen laten gelden op de gevonden ƒ2100, die den spaarpot zouden uitmaken van zijn pupil Hermanus Melis. De uitspraak in het TiszaEslar-proces werd te Berlijn, wegens de bekende anti-Semitische bewegiDg, met grooto spanning verwacht. De Ber- lijnsche bladen gaven extranummers uit. Verschei dene particulieren, bankiers enz., lieten zich recht streeks uit Nyigharabazay seinen. De uitspraak bevredigt algemeen. In do beurskringeu wordt ver zekerd dat het plan bestaat om aan den verdediger Eötvös eene internationale eeregift aan te bieden. In Hongaarscho dopeches wordt gemeld dat de knaap Moritz Scharf weigert naar zijn vader terug te koeren; alle overreding was vruchteloos, en derhalve is aan den minister van justitie gevraagd, werwaarfcs de knaap gebracht moet worden. Sallav heeft zich, namens de moeder van Solymossy, in hooger beroep voorzien. Een gezelschap reizende tooneelis- ten, dat in een klein stadje geen bijzonder goede zaken had gedaan, zou na verloop van een week in een grootere stad optreden, waar men op beter ontvaogst rekende. Intusschen vroegen zij aan den eigenaar der herberg, waar zij hun intrek hadden genomen, een onderkomen, totdat zij hem later alles eerlijk konden afbetalen. Zij zouden zich met soboren kost vergenoegen. De herbergier, een humaan man, stemde in dat verzoek toe. Des avonds voor bun vertrek, nadat de week was verstreken, waren de comedianten niet weinig verbaasd, in plaats van bun gewoon bescheiden maal een overvloedig aan- gerechten disch to vinden, waarbij het aan wild braad noch wijn, vruchten noch bloomen ontbrak. De tooneelisten dachten niet anders of dat heer lijke maal was bestemd voor aanzienlijke gasten, die inmiddels waren gekomen. Maar neen, de bedienden verzochten hun aan te zitten: hun meester had het zoo gelast. Na afloop van het maal besloten zij hun vriendelijken gastheer voor zijn mild onthaal te gaan bedanken, toen er op eens iemand binnenkwam met de tijding dat de herbergier zich had opgehangen. Dit treurig en on verklaarbaar voorval maakt een diepen indruk op de comedianten, die den anderen morgen het stadje in minder vroolijko stemming verlieten dan wanneer zij den vorigen avond hot gewoon sober maal hadden genoten. Te Batavia ib bericht ontvangen van een coup van den gouverneur van Atjeh, die zeer getuigt voor zijne schranderheid en zijn doorzicht. De heer Tobias zon namelijk aan den commandant van Boekit Saboen een brief gericht hebben, waarin hij dezen aanbeval zich maar niet te veel met het tegenwoordige Atjehsche legerhoofd Toekoe Hoesin te bemoeien en, als deze in de nabijheid kwam, hem maar niet aan te vallen, daar geuoemde Hoesin een contract met. de compagnie had gesloton tot uitlevering van de oyerloopers. Doze brief was bestemd in handen van den vijand te vallen on dit is werkelijk gebeurd. Door overgeloopen Euro peanen is die brief voor de Atjehers vertaald en men zegt, dat de kennis van den inhoud daarvan ten gevolge heeft, dat men Toekoe Hoesin heeft afgezet en hem vervangen heeft door een neef van Njaq Hassan. Op deze zeer eigenaardige en doel treffende wijze tracht do tegenwoordige gouverneur verdeeldheid en wantrouwen te midden onzer tegenstanders te zaaien. De burgemeester van het stadje Vier- zon (dóp du Cher) onderschepte dezer dagen een vnrigen minnebrief aan zijne dochter, onderteekend Léon Memo. De vertoornde vader deed onderzoek naar iemand van dien naam. Hij vernam dat de kruidenier Bornichon een bediende bad, die Léon heette, en ging op deze ombestemde aanduiding dezen jonkman opzoeken. Ka eenige woorden nam do burgemeester zijn wandelstok en ranselde er den bediende mede af. Deze is vrij ernstig gekwetst en gekneusd, en het ergste is, dat het blijkt dat een andere Lóón de schrijver van den brief is. Twee uren na 'skonings vertrek werd op Ischia weder een zoo hevige aardschok gevoeld, dat de minister Genala de in de bouwvallen arbei dende soldaten hun werk deed staken. De andere werklieden schijnen ton slotte wegens don ontdraag lijken outbindingsreuk geweigerd te hebben, verder te arbeiden. Volgens eene depeche van den 2den dezer was het personeel van de Napelschö brandweer, benevens 200 spoorwegwerkers, aangekomen om hulp te bieden. De muren, wolke op het instorten stonden, werden door middel van dynamiet nedergeworpon en ter verhindering van diefstal en plundering werden de noodige maatregelen genomen. Eene uit wetenschappelijke mannen samengestelde commissie werd verwacht om te onderzoeken of er nieuw gevaar dreigde. Tot dusver waren 650 ge wonden te Napels aaugekomen en ongeveer 1000 dooden ter aarde besteld. Donderdag ochtend te halfelf was men bezig met twee personen te ver lossen, die 85 uren onder het puin hadden door gebracht. Het lijk van den beer Struve is Woens dag gevonden, zittende in zijn stoel. Toen de koning de heuvelen besteeg, wilde de minister Genala hem tegenhouden, daar de weg zoo moeilijk was, maar de kouing sprak„Wanneer anderen gaan, dan kan ook ik gaan. Alle meuschen zijn gelijk voor het ongeluk." Terwijl de honden op de nog niet begraven lijken jacht maken, zoeken dieven onder de puinhoopen naar allerlei voorwerpenacht werden op heoterdaad betrapt en gearresteerd. buitenland. Frankrijk. Eene depeche aan de „Times" uit Hongkong van gisteren meldt dat de onderhandelingen tusschen Frankrijk en China niet vorderen. De benoeming van den heer Tricou tot Fransch gezant wordt als ongelukkig beschouwd. Eece vreedzame oplossing is mot hem onmogelijk, daar de Chineezen golooven dat Frankrijk tot het anexeeren van Tonkin besloten is en oen vredebreuk verlaDgt. De Franschen kunnen hunne militaire werkzaam heden niet vóór November beginnen om het onge zonde jaargetijde, dat zijn invloed op de jonge troe pen reeds doet gevoelen. Do zieken worden door den regeerings-commis8aria Harmand, die den 23sten Juli is aangekomen, naar Halmy gezonden. De regeeringscommissie, de generaal en do admi raal, hielden den 27sten een krijgsraad, waarin niets belangrijks werd besloten, maar het plan werd ge maakt voor een verkenningstocht, ten einde op Zon dag een aanval te beproeven. Admiraal Mayer is met drie vaartuigen naar Canton gegaan, als demon stratie. Een strenge militaire tucht is te Hanoï ingevoerd. De politie te Parijs heeft bij verscheidene ge arresteerden eene soort van herkenningskaarten ge vonden, en meeut een royalistisch geheim verbond op het spoor te zijn. Een aantal imperialisten hebben zich ten hnize van George Amigues te Parijs vereenigd, om te beraadslagen over het houden van een feestmaal op 15 Augustus, wanneer prins Victor Bonaparte meerderjarig wordt. Do motie, waarbij totbetorga- nieeeren van het banket besloten werd, begint: „Overwegende dat de Republiek de vijand is, dien wij voor allen moeten bestrijden, dat zij een schande voor het vaderland is en Frankrijk onder de volkeren verachtelijk maakt,onz. Prins Victor wordt beschouwd als de door „don martelaar van Zooloe- laud" aangewezen opvolger. Van prins Jerome zegt het besluit: „de zoon des keizers meende dat de bondgenoot der republikeinen, hij die de hand ge reikt had aan de beleedigers van het keizerrijk, niet in één dag zou kunneu veranderen en de eens verloochende rechten door erfopvolging of plebisciet weder verkrijgen." België. De Kamer der Vertegenwoordigers heeft de twee eerste paragrafen van art 1 van het wetsontwerp betreffende de belasting op roerende goederen, aan genomen. De paragraaf, waarbij eene belasting op de rente van staatspapieren wordt voorgesteld, is met eene groote meerderheid verworpen. Het amen dement, strekkende om belasting te heffen van de coupons der obligatiën, door buitenlandscho maat schappijen uitgegovon, werd insgelijks verworpen. Het artikel, waarin wordt voorgesteld om de coupons der stedelijke obligatiën te treffen, is in getrokken. Het artikel betreffende het recht van overdracht op publieke en andere fondsen, is verworpen. Het voorstel tot wijziging der wet op de perso- neele belasting is mot de meerderheid van ócn stom aangenomen. Ook de rechten op de cacao en op azijn in vaten en flesschen zijn hersteld gelijk die vóór 30 Mei waren en de invoer van azijnzuur is weder vrij verklaard. De berichtgever der „Indépendance" te Madrid schrijft, dat koning Alphonsus op zijne terugreis uit Duitschland, waar hij do herfstmanoeuvres zal bijwonen, to Brussel een korten tijd vertoeven zal Oi'oot-Britaiinië. De conservatieve leden van het Lagerhuis zijn voornemens nogmaals eene interpellatie tot do regee ring te richten, op het oogenblik dat de Engelsche troepen Egypte ontruimen. Zij zouden dan tegen de ontruiming protosteeren. Aangezien enkele leden van het kabinet vóór de ontruiming zijn, wil do heer Gladstone een afdoend antwoord geven, om het doel der conservatieven to verijdelen. Carey's 15-jarige zoon heeft verklaard dat zijn vader en O'Donnell aanvankelijk zeer vriend schappelijk met elkander verkeerden en kaartspeel den. Er was nog een Ier, Kelly uit Wexford, aan boord van de „Kinfauns Castle." Carey wantrouwde deze. Een te Niouw-York wonende Ier, Felix Lynch zegt dat O'Donnell een van do „Invinciblos" is en dat bij van hen last kroeg Carey te dooden. Hij zelf was besloten Carey dood te schieten te Quebec als hij daar zou zijn geland. Do „Invincibles" had den portretten van Carey overal heengezonden. Het is thans zeker dat O'Donnell te Londen zal te rechtstaan. Zestig personen zijn te Dublin beboet omdat zij vreugdevuren ontstaken wegens den moord op Carey. Tot hen behoorde een jongen die James Carey heet. Het gerucht liep dat Mothley, een der hoofdge tuigen tegen Kelly in hot Phcenix-park-proces, zou zijn vermoord te Philadelphia, maar tot hiertoe Ï3 dit niet bevestigd. Het aantal bezoekers der visscherij-tentoon stelling te Londen bedraagt reeds meer dan een millioen. Het wordt steeds waarschijnlijker dat Cetewayo werkelijk, zooals gemeld is, gesneuveld is. Alle pogiDgen om zijn lijk te vinden zijn tot nu toe vruchteloos geweest. Wel vond men een duizental lijken van zijne volgelingen, ook die van zijne vrouwen. Zes van Cetewayo's dochters met 100 volgelingen zijn in vrijheid. Uzibepu, de overwin naar, is thans in het bezit van al de geschenken, welke Cetewayo nit Engeland had medegebracht. Effypte. De correspondent van de „Times" teAlexandrie blijft steeds heftig klagen over de onmacht en on bekwaamheid der Egyptischs regeering. Dagelijks ontvangt de gezondheids-commissie te Alexandria uit alle oorden van het land klachten van gemeenten, die de noodige hulp maar niet van de regeoring kunnen krijgen. Dokter Hunter, lid van die com missie, heeft thans volmacht ontvangen om nit Britsch-Indië acht officieren van gozondheid en veertig Mohammedaansche zieken-oppassers to ont bieden. In de laatste 24 uren waren, volgens berichten van Woensdag-ochtend 11., 29 Engelsche soldaten te Caïro en in andere plaatsen aan de cholera overleden. Tot 31 Juli bedraagt, het getal der opgegeven choleradoodon in goheel Egypte 11.645.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2