LEIDSCH DAGBLAD. iV. 7198. Maandag 6 Augustus. A0. 1883. Tweede Blad TRIJS DEZER COURANT: foer Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post1.40. aixecderl^ke Nommere.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. miJS DER ADVERTENTIES Tan 16 regels f l.OB. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel iacassee- reu buiten de stad wordt/ 0.10 berekend. - Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 137 tot 140 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 2den Aug. jl. invorderbaar ver klaard kohier van het patentrecht, uienst 1883/84, wijk 6, en heriunert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting cm hunnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 4 Aug. 1883. DE KANTER. LEIDEN, 4 Augustus. Indertijd is door de alhier gevestigde afdee- ling der Nederlandscho Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde in navolging van elders een Plan- tenbeurs opgericht. Gewoonlijk worden die wekelijks gehouden. Zoo ook hedenmiddag van 12tot2uroD, in het Hotel do la Poste, waaraan we een bezoek brachten. Wo vonden er eene fraaie en rijke ver zameling van afgesneden bloemen, welke eene be zichtiging overwaardig waren. Kweekers van hier en van omliggende dorpen hadden er toe bijgedra gen, tw. de heeren G. F. Hc-rnerik, J. Mater (firma Von Siebold), J. D. Speet en W. Yan VeeD, van Leiden, C. G. Yan der Hoef en H. H. Roelof Heyr- mans te Oegstgeest, A. Frijlink te Sassenheim en K. Van Wezelenburg (firma C. De Vos) te Ha- zerswoude. Ruim 300 planten waren er vertegenwoordigd, als: 150 verscheidenheden van rozen, 20 van clematus, 10 van phloxen, 10 extra soorten van lelies, 20 gladiolussen, 25 verschillende bloemen van vaste planten, 25 anjelieren, 20 enkelbloemige dahlia's, 60 verschillende dubbele en enkele knolbogonia's een perzik, Amsden, welke nu reeds van den vrijen grond geplukt, goed rijp en goed van smaak Geen wonder dat door het een en ander de geziehts- en reukorganen aangenaam werden gestreeld. Een druk bezoek viel der collectie dan ook ten deel. Uit do thans overgelegde rekening der ont vangsten en uitgaven dezer gemeente over het vorige jaar blijkt dat d9 werkelijke ontvangsten tobben bedragen 1,343,918.64 en de uitgaven 990,577.4375, zoodat het dienstjaar een batig a!do van 353,241.207i oplevert. Onder de ontvangsten komen voor als opbrengst van het schoolgeld van het Gymnasinm 7580, de We Hoogere Burgerscholen 12,543.75, het lager aderwijs ƒ31,798.71, de bewaarscholen ƒ1105.35 en van de inrichting tot opleiding van Oost-Indische ambtenaren 2270de belasting op de honden 2435.25, rente van kapitalen ƒ21,748.0472, winst •kr gasfabriek ƒ53,632.85 en der gemeente-apotheek Officieel© KennisgevingeiL Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 18 der wet van den 14den September 1866 (Staatsblad no. 138) houdende bepalingen betrekkelijk de inkwartieringen en het ondeihoud van het krijgsvolk in 4e transporten en leverantiën voor 'sKonings leger of vestingen gevorderd Doen te weten, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners die voor het verleenen van inkwartiering en onder houd in aanmerking komen, is opgemaakt, op de Kleine Pers van het Raadhuis aangeplakt en van heden, gedurende veertien dagen, op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd. Wordende tevens in herinnering gebracht, dat bij voor melde wet aan de inwoners vrijheid wordt gegeven tot ruiling met of uitbesteding bij de op de lijst voorkomende personen, .van de inkwartiering of het onderhoud, mits zij van den wensch daartoe kennis geven aan den Burge meester, voordat de uitreiking der biljetten aan de man schappen is geschied, bij gebreke waarvan zij verplicht zijn aan de vordering tot inkwartiering en onderhoud te voldoen in hunne woning. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 4 Aug. 1883. HARTEVELT, Wethr., lo. Secretaris. ƒ607.637,, pacht van haardasch, vuilnis, bagger enz. 5722, geldleening ter voorziening in de tijdelijke be hoefte aan kasgeld ƒ687,951,32, opbrengst van het gemeentelijk vergunningsrecht voor den kleinhandel in sterken drank 11,900. Van de uitgaven stippen we de volgende posten aan: bijdrage van de gemeente in de kosten van het aanleggen eener duinwaterleiding 11,800, reiniging van riolen met het Liernur-stelsel 1356.34J, verbetering der rioleering in de hunrt van het academisch ziekenhuis 6391 06, aanvul ling van het vernienwings- en uitbreidingsfonds dei- stedelijke gasfabriek 70,000, kosten van toezicht op en van invordering der plaatselijke belasting 10,370.04, kosten der openbare veiligheid en van de brandweer 74,332,67J, kosten voor het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetenschappen 332,534.75, armwezen 44,353.41 renten en af lossingen van geldleeningen enz. 257,329.21^, onvoorziene uitgaven 3570.04J. Hedennamiddag ontvingen we per Nederland- sche mail via Marseille do nog ontbrekende Indische bladen van 27 tot en met 29 Juni, van welke datums de benoemingen reeds in ons nommer van Donderdag zijn medogodecld, alsmede die van 30 Juni. Jhr. mr. L. E. Yan der Maesen Dc Sombreff, vroeger rechter in de arrond.-rechtbank te Maas tricht, later bij de wijziging der wet op de rech terlijke indeeling op wachtgeld gesteld ea met ingang van 1 Aug. benoemd tot vice-president bij de arrond.-rechtbank te Assen, heeft voor laatst genoemde betrekking bedankt. Tot conrector aan het gymnasium te Delft is benoemd dr. G. J. Eggink, thans ioeraar aldaar, en tot leeraar in de onde talen dr. ViDkesteyn, te KraliDgen. Te Katwijk geraakte hedenmiddag omstreeks halfeen een duin met zijn helm in brand, waardoor het vuur zich ook mededeelde aan twee andere. Door ophooping van zand, waarbij het personeel van den duinwatertoren belangrijke diensten bewees, heeft men den brand in zijn voortgang gestuit. Hedenmorgen om elf uren is de sneltrein van Arnhem naar Zutfen, tnsschen Zatfen en Brnmmen gederailleerd. De locomotief is van spoor geloopen en omgevallen in een sloot. De machinist heeft bijtijds met den "Westing- houae-rem geremd. Den goederenwagen violoihver. Alle wagens zijn zwaar beschadigd. .Een ëxjres- trein is uit Arnhem ontboden. Er is geen enkel persoonlijk ongeluk te betreuren. Naar wij vernemen, zal Woensdag 8 Aug. a. s. des morgens te halfelf, ten overstaan van den notaris A. G. Weaterouwen Yan Meeteren, de trek king plaats hebben van de loterij van onverkochte voorwerpen van den Hollandsch-Indischen Bazaar, de vorige maand te 's-Hage gehouden. Belangstel lenden die zich aanmelden zullen de trekking kunnen bijwonen. Bij het vervoeren van een brandspuit te Zaandam voor de oefeningen der vrijwillige brand weer, is een tienjarige knaap, die door zijne kame raden onder de wielen der spuit geworpen was, overreden, en inwendig zoo verwond, dat hij twee dagen daarna overleden is. Het stoomschip „Prins Alexander", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Quossant. Gemengd Nieuw». Dezer dagen is de Bachtpolitie alhier, althans die agenten welke aan de waterzijde sur veillance hebben, van een nieuw toestel voorzien tot het redden van drenkelingen, Het is nl. een nieuw model dreg in koker, welke aan den sabelkop pel rechts wordt gedragen. Hoewel reeds dreggen - doch van grooter kaliber - bij alle tappers en in do brugwachters- en politiehuisjes voorhanden zijD, be stond echter de onmiddellijke redding bij nacht niet, zoodat de invoering dezer dreg zeer gewenscht was, ook omdat ze bijzonder practisch is, daar één man do redding kan volbrengen. In een lederen koker bevindt zich een koperen pen, omwonden en bevestigd met een lang dun sterk touw, dat weder is vereenigd met een vierpuntige dreg, welke met veeren tot een klein langwerpig voorwerp in elkaar kan worden geschoven. Bij gevaar wordt het touw mot den meesten spoed van de pen afgerold en op den kantwal gelegd, daarna de pen in den grond gestoken, zoodat de dreg ook niet verloren kan gaan en de agent tevens beide handen vrij heeft om met de dreg te werken. Den commissaris van politie zal men zeker een woord van lof niet onthouden dal- bij ook op dit gebied verbetering heeft willen aanbrengen. Aan de zwem- en badinrichting „Rhyn- zigt" werden gedurende deze weok 362 zwembaden door heeren en 61 door dames genomen. De tem peratuur van het Rijnwater bleef 19° Celsius. Door de politie alhier is proces-verbaal opgemaakt tegen twee kermisreizigers, die in de vorige week een draaiorgel hadden ontvreemd in eene tent aan de Beestenmarkt en het daarna naar Hazers- woude hadden vervoerd. Zij zijn ter beschikking der justitie naar 's-Gravenhage overgebracht. Zekere sjouwer H. De J. is door de politie aan gehouden on na proces-verbaaFeveneens ter beschik king der justitie gesteld, als hebbende zich schuldig gemaakt aan bedelarij. Nog is hedenmorgen aangehouden J. v. T. ale vervoerende twee paardendokkon, die bij onderzoek bleken ontvreemd te zijn van een wagen, toebehoo- rende aan een landman die met den marktdag alhier was gekomen. In den afgeloopen nacht, omstreeks halfeen, is een zekere Lut in het water geloopen van het zoogenaamde Studentonpad bij de voor malige Witte Poort. Zijn hulpgeroep werd opge merkt door Van der "WeydeD, die daar in de buurt woont, en dadelijk sprong deze uit zijn bed om hulp te verleeaen. Het gelukte hom werkelijk den man het leven te redden en, na hem tot op de Breestraat weggebracht te hebben, gaf hij den drenkeling aan een agent over, die verder voor- hem zorgde. Door de Haagsche politie is aangehou den en naar het huis van arrest overgebracht een per soon, die zich schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een zilveren horloge ten nadeele van den winkelier "W". in de Yeenestraat. Op heeterdaad werd hij betrapt. Te Haarlem is overleden een 7-jarig meisje, dat den vorigen avond een der kleine schom mels op de uitspanning „Kraantjelek" tegen het onderlijfje gekregen had. Gistervoormiddag reed de grutter Okbuyzcu uit Haarlem over het jaagpad langs het fort bij Heemstede, toen het paard schrikte en op zij sprong in do Ringvaart, waardoor de wagen met een krommen dissel op het paard terecht kwam. De grutter en zijn knecht sprongen er nog tijdig af en kwamen met den schrik vrij, doch het paard verdronk. Te negen uren is gisteravond in de Lange-Leidschedwarastraat te Amsterdam een man uit het raam zijner woning gevallen, twee verdie pingen hoog. De ongelukkige was terstond een Igk_ Hendrik Yan der Kwast, die te Am sterdam zich met een wagon met wasschen enz», had verwijderd, is te Utrecht gearresteerd, Op* listige wijze had hij te Haarlem den wagen tegen' een anderen in ruil weten te geven. Een knaapje, dat op dewerfdermaat- schappij „De Schelde" te Vlissingen van het in aan bouw zijnde schip „Soerabaia" viel, is aan de ge volgen van de bekomen wonden overleden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1