De regelmatige loop der treinen liet niets te wenscben over. De heer A. C. Van den Akker, te Hazerswoude, behaalde een premie, bestaande uit ƒ200, metzjju paard „de Vogel". De afstand van de baan bedroeg 1600 meter. Op het Loo zal voortaan een deta chement koninklijke maréchaussés, van de divisie in Limbnrg, in den politiedienst voorzien. Een onder officier wordt met het bevel belast. Te Lippenhuizen (Opsterland) is Zaterdag-namiddag eene huizinge afgebrand, bewoond door A. De Boer en echtgonoote. De vrouw werd nog tijdig gered, echter niet zonder ernstige brand wonden bekomen te hebbeD. De 70-jarige man d9s huizes kwam echter in de vlammen om. Een man van zestig jaren ongeveer heeft zich van den rechtertoren van Notre Dame te Parijs naar beneden laten vallenhij kwam nog binnen het hek terecht, met verbrijzelden 9chedel en ledematen. Men weet niet wie bij is. KOLONIËN. BATAVIA, 26 Juni. Blijkens een van don Gouverneur van Sumatra's Westkust ontvangen bericht van 12 dezer, waren te Padang-Pandjang in den morgen van don 4den te voren te 8 uren 50 minuten twee lichte schokken van aardbeving gevoeld in de richting van N. W. naar Z. O.; terwijl den daarop volgenden morgen te ö'/j ure eene uitbanstiüg van de Merapi plaats had, waarop was gevolgd eon aschregen, die van 8'/%9'/% ure aanhield. Men verneemt dat de aanvankelijke bevin dingen en verkregen resultaten van de nieuwe vee- postbestrijdingen van dien aard zijn, dat een spoe dige grondige uitroeiing der laatste sporen van die ziekte mag tegemoet gezien worden. De „Jav. Crt" bevat het volgende over de militaire verrichtingen in Atjeh en onderhoorigheden van en met 31 Mei tot en met 6 Juni: Gewapende Atjehers beschoten den lsten Junijl. nabij Tceogkoep oenige aan den weg werkende Atjehers. Dezen vluchtten naar eene inmiddels op het hooren schieten uit Toongkoep afgezonden pa trouille, welke, toon de aanvallers aftrokken, haren marsch voortzette tot Kroeng-Kali, waar van den vijand, die naar het gebergte was teruggegaan, niets meer werd bespeurd. Den 2den Juni rukte uit Toengkoep eene 150 bajonetten sterke afdeeling. Nabij de brug tegen over do gesloopte benting van Kroeng-Kali geko- mcD, ontving zij vuur van een vijandelijke bende, welke zich had opgesteld op don heuvel, waar onzo vroegere versterking had gestaan. Na het vuur ge durende oenige oogenblikken beantwoord te hebben, ging de patrouille tot den aanval over, waarop de vijand zich in het gebergte terugtrok. Gedurende drie kwartier niets meer van den vijand bespeurd zijnde, werd de terugmarsch naar Toengkoep aan gevangen, waarop weder gewapende Atjehers kwa men opdagen, die het detachement al vurende eeaigen tijd bleven volgen. Wij verkregen bij die gelegen heid 4 gewonden, terwijl de vijand een verlies leed van 8 dooden en 6 gewonden. Verschillende patrouilles gedurende den 31sten Mei tot G Juni op ongezette uren en dagen van verschillende plaatsen en posten uitgezonden, tot het doorzoeken van het omgelegen terrein en tot hot onderhouden der gemeenschap tusschen de pos ten en plaatsen onderling, hadden verder geene ont- mootingen met den vijand. Men verzekert aan het Dagbl. v. N.-I. dat er alle kans bestaat dat het besluit tot wering van Chineesche jongens buiten het middelbaar onderwijs weder ingetrokken zal worden. Aan het maandbericht voor Palembang over April is het volgende ontleend: Afvoer van koffie van de bovenlanden had nog ateeds in groote hoeveelheden plaats. In de onderafdeeling Ampat-Lawang werd do weg tusschen de doessoen Tandjong-Agong en de grens van Redjang over een afstand van 2 palen door een kudde olifanten vernield. Ook werd door deze dieren belangrijke schade toegebracht aan de telegraaflijn. Door den adjunct-inspecteur van het Iulandsch Onderwijs, dr. H. M. D. Van Riemsdijk, is tijdens zijne inspectie der Openbare Inlandscho scholen in de PadaDgsche Benedenlanden (gouvernement Su matra's Westkust) het examen afgenomen voor inlandsch hulponderwijzer. Van de 22 candidaten, die zich aan bedoeld examen onderwierpen, slaagden er twee. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Icdië xijn de vol gende beschikkingen genomen: Civiel Departement. Benoemd: Bij het binnenlandach be stuur op de bez. buiten Java en Madara: tot contr. löte kl., C. A. Kroe3en, J. C. Baron Van Boetselaer en H. A. Hijman3 Van Anrooij; tot contr. 2de kl., H. J. Broers, F. A. H. Van den Bossche en G. Siebnrgh; tot asp.-contr., J. Van Hengel, C. G. G. Vermeer en W. E. Van der Meulen. Verplaatst: Van de res. Benkoelea naar het gouv. Atjeh en Onderh. de cODtr. 2de kl. H. A. Van den Steeostraten. Bepaald, dat geplaatst blijft: definitief in de res. Benkoelen, de contr. 2de kl. G. F. De Brnijn Kops. Geplaatst: Bjj de kad. metiDgen te Badong (tijdel.) de herben, landmeter 2de kl. R. B. Brotstowski, en te CheriboD, de herben, adj.-landmeter 3de kl. G. E. L. Bloch. Verplaatst: Van Bnitcnzorg naar Samarang, de adj.-land meter 2de kl. J. F. C. Schram. Benoemd: Bij den waterstaat en 's lands bnrg openb. wer- keu: tot ing. der 2de kl. S. W. Becking; tot ing. 3de kl. A. G. Lammingn; tot aap.-ing. N'. W. Van Doesbnrgh; tot boekhou der der Wees- en Boedelkamer te Makassar (Celebes en onderh.) de 2de commies bij de Wees- en Boedelkamer te Soerabaia C. Been; tot 3den commies bij de Wees- en Boedelkamer te Soe rabaia de boekh. bij de Wees- en Boedelkamer te Makasser P. Th. Nicolaas; tot onderwijzer 2de klasse bij het openbaar onder was voor Enropeanen en met gelijkgestelden in Ned.-Indië, de ambtenaar op non-act. H. Zeger De Beijl. Bij de in- en uitvoerrechten en acc., tot verific. 5de kl. L. C. H. De Bie en F. H. Van Rijgersma; tot tijd. verific. 5de kl. dc hoofJopz. te SamaraDg H. A. Calbo en de klerk bij den ontvanger van gemelde middelen te 'Batavia C. D. Pottger. Verleend: Eea 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, met ingang van 3 Juli 1SS3, aan den adj.-contr. der in- en uit— voerr. en acc. W. F. Klasman. Ontslagen: Op verzoek eervol als adv. en proc. bij het Hooggerechtshof van Ned.-Indiè mr. J. E. Henny; eervol nit 'a lands dienst, de adj. comm. bij den post- en telegraafdienst J. Stuur. Benoemd: Tot res. van Amboin3, de res. van Benkoelen D. Heijting, van Benkoelen, de hoofdamb. op wachtg. W. F. Sikman, laatstelijk res. van Timor. Bij den water3. en 's lands bnrg. openb. werkentot opz. lste kl., J. B. Lont; tot opz. 2de kl., R. E. Nitschmann. T ij dei ij k gesteld: Ter besch. van den res. van Baojoemas speciaal om te worden belast met grifiierswerkzaamheden bij den landraad te Probolinggo, de amb. op wachtgeld P. A. Pieters. Departement van Marine. Belast: Met de waarn. der betr. van lithograaf bij het hydrographisch borean te Batavia de op ziener bij de in- en ultvoerr. en acc. F. II. Koeken. Departement van Oorlog. V e r 1 e e n dEen 2-jarig verlof Daar Europa, w. ziekte, aan den maj.-intend. bij de mflit. adm. A. E. Wiuckel; wegen3 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indie, aan den kapt -kwart, bij de railit. adm. P. L. Broek. Bevorderd: Tot lsten luit. bij het wapen der inf. H. EtkhcfT en L. M. L Luppes; tot oflic. van gez. lste kl. bij den geneesk. dienst J. A. C. Maier, dr. F. ArntzeDins, M. Albricht en J. Visser. Ontslagen-. Wegens lichamelijke ongeschiktheid voor alle rail. diensten eervol uit Zr. Ms. rail. dienst met behoud van recht op pensioen en onder toekenning van den titulairen rang van kap de lste luit. der inf. G. H. Krnll. Overgeplaatst: De lste luit. der iDf. A. Jonker naar Bandjerraaisin. BUITENLAND. Frankrjjk. De minister van marine heeft een telegram ont vangen, volgens hetwelk kolonel Bodens op 19 dezer met 500 man een uitval heeft gedaan uit Hanoï. Hij maakte daarbij zeven kanonnen buit en bracht den vijand een verlies van 1000 man aan dooden toe. Aan don kant der Franschen sneuvelden 11 man. De Senaat heeft, met 139 tegen 129 stemmen, art. 15 van het wetsontwerp op de hervorming der rechterlijke macht aangenomen. Daarbij wordt de regeering gemachtigd, eene vermindering te brengen in het personeel der rechterlijke macht. Deze stem ming van don Senaat staat gelijk met de aanneming van het geheele wetsontwerp. De commissie, welke naar Egypte zal worden gezonden om daar de cholera te bestudeeren, zal bestaan uit de hoeren Strauss, als chef, Nocart, Roux en een vierden, nader aan te wijzen persoon. De heer Roux staat aan het hoofd van hot labo ratorium des heeren Pasteur. Oroot-B**ïtaniiïë. Lord Derby, Eügelands minister van koloniën, heeft van den Volksraad van de Transvaal een telegram ontvangen, meldende dat de heer Paul Kruger, president van het bewind der Transvaal, in September a. s. te Londen zal komen, om den Volksraad te vertegenwoordigen. De overwinning, door de Boeren eindelijk op het Kaffer-opperhoofd Mapoch behaald, was volgens den correspondent van de Times eene zaak van veel beteekenis; die stam was nooit overwonnen, had zich steeds onhandelbaar betoond en bezat bijna onneembare sterkten. Gostenr.-Honfi;.-Monarchie. In een schitterende rede heelt de procureur-ge neraal Szeiffert de onhoudbaarheid aangetoond van de beschuldiging als zouden de Joden Esther Soly- mossy vermoord hebbeD, terwijl het volgens hem tevens een uitgemaakte zaak was, dat het in de Theis8 gevonden lijk dat van de verdwenen Esther was. Hij concludeerde derhalve tot vrijspraak van de beschuldigden. Na den procureur-generaal voerde advocaat Szalay het woord voor de moeder van Esther; hij be klaagde zich over de partijdigheid van den procu reur-generaal en trachtte het bewijs te leveren dat er wel degelijk een ritneelo moord had plaats ge had; het Jood8cho geld zocht thans de misdaad to verbergen. Szalay werd tot tweemalen toe door den president van het gerechtshof vermaand om zich te matigen en niet tot godsdiensthaat op te wokken. Van de verdedigers der beschuldigden sprak Vrijdag Fnntak; hij beriep zich o. a. op de ge schiedenis, dat nooit een gaval van ritueelen moord behoorlijk bewezen was; hij toonde het onhoudbare aan van de beschuldiging en drong aan op vrijspraak. Zaterdag zouden de andere verdedigers het woord voeren. Donderdag a. s. uitspraak. Egypte. Uit de cijfers der telegrammen ziet men dat de cholera in Cairo in de laatste dagen op dezelfde hoogte bleef, en voorts dat de ziekte zich op tel kens meer en meer plaatsen in Egypte vertoont. Ook onder de Engelache soldaten begint zij enkele slachtoffers te maken. Zij, die met het uitvoeren der gezondheidsmaatregelen belast zijn, hebben voort durend met allerlei bezwaren te kampen. De in landers toch vorzetten zich ten sterkste tegen som mige dier maatregelen, b. v. tegen het begraven in oogeblnschte kalk; het ergert hun, dat daar door de lange haarlok vernietigd wordt, bij welke, naar de onkundige groote hoop meent, de Muzel man ten hemel zal worden geheven. Personen van rang verzekerden den berichtgever van de „Times', dat het door dezen maatregel gekwetste bijgeloof eene gevaarlijke volksbeweging zou kunnen veroor zaken. Het valt ook zeer moeielijk, aan de inlanders het verkoopon en eten van ziek vleesch te beletten. Telegrammen. FRIEDRICHSRUHE, 28 Juli. Prins Von Bis marck is heden met zijne echtgenoote, zijn zoon Wilhelm en zijn geneesheer, met een extra-trein naar Kiasingen vortrokken. ALEXANDRIE, 28 Juli. Heden zijn alhier ver schillende gevallen van cholera voorgekomen, waar onder cén met doodelijken afloop. CAIRO, 28 Juli. Gedurende het etmaal dat heden morgen te acht uren eindigde, stierven aan de cholera te Damiate 11, te Ghezih 24, te Zifteh 12, te Chirbin-Elkum 92, te Mehalles 58, te Tantah 39, te Mitgamr 37, te Dagadoud 13 personen, voorts in de provincie Gallioubieh 20 en in de provincie Menoufieh 39. ST.-PETERSBURG, 29 Juli. Van de cholera- I gevallen te Rostow aan den Don, waarvan in bui- teDlandsche bladen melding is gemaakt, is, blijkens gevraagde inlichtingen, daar niets bekend. ALEXANDRIA, 29 Juli. Heden overleden bier I twee personen aan cholera; men brengt een hos-1 pitaal voor de cholera-zieken in orde in de voor-I stad Gabari. Het zal binnen eenige dagen in ge-I bruik kunnen gesteld worden. NAPELS, 29 Juli. AHet nabij de kust gelegen I eilaod Iscbia, waar duizenden in het badseizoen ge-1 nezing of verpoozing zoeken, is door eene verschrik-1 kelijke ramp getroffen. Eene aardbeving, waar-I schijnlijk met de werking van den Vesuvius inl verband staande, heeft er zoodanige verwoesting I aangericht dat men het aantal gedooden op nietl minder dan drieduizend schat. Dadelijk zijn stoombooten van hier gezonden; zijl komen terug vol gewonden en lieden wier huizen I zijn vernield, zoodat zij op het eiland geen onder-I komen meer hadden. Eenige Kamerleden, die op Ischia den zomerI doorbrachten, zijn, naar men zegt, ongedeerd ge l bleven. De tijding der groote ramp is echter zcol overweldigend en neemt zoo aller aandacht inl beslag, dat de bijzonderheden, welke men verhaalt,! nog niet vertrouwbaar zijn. Spoedig zal men daar! van meer vernemen, want op de uitgezonden stooa l booten zijn militairen, geneesheeren en ambtenaren! ingescheept om hulp te biedeD. Hier heerscht eene onbeschrijfelijke verslagenheid* NIEUW-YORK, 29 Juli. De Spaansche gezac* Barca heeft heden in het Albemarle-hotel dooreen! pistoolschot een einde aan zijn leven gemaakt. I NAPELS, 30 Juli. Casamicoiola is bijna gebf* verwoest; het aantal dooden bedraagt meer duizend. Elk oogenblik komen stoombooten a»0! die gewonden overbrengende hospitalen zijn vg* SMIRNA, 30 Juli. (Part. Tel.) Er is hior cholerageval voorgekomen, waarom de quaranta™ is ingesteld. I CAIRO, 30 Juli. Gedurende het etmaal, dat™ teren te acht uren "s morgens eindigde, zijn aan® cholera te Caïro 322 personen overleden, onder 54 te Boulak, 84 te Oud-Caïro, 22 io

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2