Een opmerkelijke zelfmoord. - Ver leden "Woensdag heeft te Berlijn de hoogleeraar Stephan Gans Edler Zu Patlitz, zoon van den be- konden dichter, zich door middel van een revolver schot van het leven beroofd. Hij was dortig jaren oud, te Berlijn privaat-docent en onlangs tot hoog leeraar te Halle benoemd. Naar de „Post" uit goede bron vernomen zegt te hebben, was de reden tot deze daad een zooge naamd „Amerikaansch duel." Tegen het einde van den laatsten winter had da heer Zu Putlitz twist gekregen van dien aard, dat de zaak moeielijk bij te leggen was en niet door een gewoon tweege vecht kon beslecht worden, dewijl zijn tegenstander een zwak, zeer bijziend mensch. hij zelf daarentegen een ware Hercules en meester op alle wapenen was. Het zou eenvoudig een moord zijn, zeide hij, di9n man tot een tweegevecht met degen of pistool te dwingenen zoo nam hij het hem voorgestelde „Amerikaansche duel" aan. Het lot was hem on gunstig. Volgens de regelen van dit „duel" had hij één jaar tijd alvorens zich den dood te geven. In het voorjaar deed hij met zijne schoone, begaafde jonge vrouw - met wie hij eerst vóór twee jaar gehuwd was - een reis door Italic, hield voorts zijne gewone voorlezingen en schreef verschillende voor de pers bestemde opstellen. Onder zijne vrienden nam hij aan elke wetenschappelijke gedaehtenwisseling levendig deel en niemand bespeurde ooit iets bij zonders aan hem. De aanstaande verhuizing naar Halle schijnt de onmiddellijke aanleiding voor hem geweest te zijn om nu reeds de hand aan zich zeiven te slaan, daar hij het niet meer der moeite waardig achtte, daar nienwe banden aan te knoopen. De beroemde zwemmer kapitein Webb is Dinsdag bij eene poging om de Niagara, vlak beneden den waterval, over te zwemmen, verdronken. Hij zou f 25,000 gewonnen hebben, zoo het hem gelukt ware. In de meening dat hij door be hendig manoeuvreeren den draaikolk, die zich daar vormt, vermijden kon, had hij zich bereid verklaard de zaak te ondernemen. Maar de draaikolk was hem te machtig en hij werd medegesle9pt. Men verneemt dat 100,000 menschen het zenuwschok kend genot hebben gesmaakt, den zwemmer "Webb te zien verdrinken. De spoorwegmaatschappijen heb ben met dezen zelfmoord, waarvoor zij Webb ge noemde som zouden betaleD, goede zaken gemaakt. Te Vladimir (Rusland) zijn procla- matiee verspreid, inhoudende bedreigingen om de stad in brand te steken. Reeds zijn verschillende branden uitgebroken. Er heerscht een paniek en een aantal inwoners nemen de vlucht. Een zwaluw, zoo leest men in de „Rap pèl", was met een der pooten vastgeraakt in een touwtje, dat met opzet of toevallig aan de goot van eon in aanbouw zijnd huis was bevestigd. Op bet geschreeuw van het aldus gevangen gehouden diertje kwam een gansche drom van zwaluwen aan vliegen en verzamelde zich op een naburig dak, waar zij een soort van raadsvergadering schenen te houden. Het ging er rumoerig toe, maar eindelijk scheen men het toch eens te zijn gewordenalthans één voor één vlogen zij naar den gevangen rasge noot en pikten ieder op haar beurt aan het touwtje, maar steeds op dezelfde plek. Na verloop van een half uur was het touwtje van een gereten en de gevangene bevrijd. Te Seraing had een weduwe haar kachel pas van steenkolen voorzien en daarna ge lukkig het vertrek verlaten, toen er een geweldige ontploffing plaats had, waardoor de meubelen ver nield en de ruiten verbrijzeld werden. Bij onderzoek vond de politie in de steenkolen, nog in den kelder aanwezig, een dynamiet-patroon en in den tuin drie buskruitpatronen. Men onderzoekt of hier kwaad willigheid in het spel is. Een vreemdeling, die te Charleroi zijn intrek in een hotel had genomen, heeft zich kort na zijn aankomst door een tegen een der slapen gericht pistoolschot van het leven beroofd. De on gelukkige, iemand van ongeveer dertigjarigen leef tijd, schijnt een Fransch officier te zijn. Onder meer vond men op het Mjk een brief met de woorden: rKom terug, alles is geschikt; geef geen gevolg aan uw voornemen." Voorkomendheid. - Een jonkman en een dame wandelen op het peoron van een spoor wegstation in afwachting dat de loketten worden geopend. „Zou het onbescheiden zijn", vraagt de eerste op bedeosden toon, na langdurige aarzeling, „u te vragen, waar de reis heengaat, mevrouw?" „Waarheen ge maar wilt, mijnheer", antwoordt de dame met een vriendelijk knikje. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer der Afgevaardigden heeft gÏ3tereD, na verwerping van verscheidene amendementen, de overeenkomst met de Lvon-Spoorwegmaatschappij in haar geheel aangenomen, met 319 tegen 134 stemmen. De onvermoeide minister Cochery organiseert thans het telephconverkeer tusschon Parijs, Rouaan, Havre en Elbeuf, nadat bij gedane proefnemingen gebleken is dat de afstanden daartegen geen be zwaar opleveren. Een Woensdag 11. afgekondigd decreet bepaalt dat dcctoren in de letteren of natuurwetenschappen en correspondenten of leden van bet instituut bij den minister van onderwijs vergunning kunnen vragen om openbare of particuliere colleges te openen over hun vak. De koston komen voor hunne reke ning, maar zij mogon de collegegelden heffen, die zij verkiezen. Do vergunning moet jaarlijks ver nieuwd worden. Hetzelfde geld voor de medische, doch niet voor de rechtsgeleerde faculteit. De heer De Lesseps heeft een gezantschap ontvangen van den shah van Perzië, dio hem een ridderorde zond. In zijn antwoord ze:de de Kanalen koning dat hij volharden zou, uit een oogpunt van billijkheid, in zijne pogiDgen om het kanaal van Suez op gelijken voet open te houden voor alle volkeren. Ten slotte zeide hij„De Perzen zijn de Franschen vau het Oosten." Voor wie van beiden dit als een compliment gold, wordt niet gezegd. De bescheidenheid van den Franschen spreker zou doen onderstellen dat de bedoeling is dat de ver diensten der Perzen door die der Franschen wor den geëvenaard. Groot-Britannië. In het Hoogerhuis las d9 heer Morley eene depeche voor uit Caïro van gisteren, volgens welke aan het Britsche bezettiugscorps in het geheel 2 officieren en 34 man door cholera werden aangetast, waarvan de genoemde 2 officieren on 23 man zijn overleden. Sedert den dag te voren waren één luitenant en acht man aangetast. In het Lagerhuis kondigde de heer Worms op het voorstel-Norwood betreffende het Suez-kaDaal een amendement aaD, volgons hetwelk, met het oog op de jongste briefwisseling tosschen de heeren De Lesseps en Gladstone, aan het Huis volle vrijheid moet worden gelaten in zijn oordeel over de water gemeenschap -tusschen de Middellandscho en de Roodo Zee. Sir Charles Dilke deelde mede dat geen geval van Aziatische cholera in Engeland en Europa is voorgekomen. De sterfte aan eenvoudige cholera in Engeland is tot dusver dit jaar boneden het ge wone gemiddelde cijfer gebleven; in de laatstver- loopen week was zij slechts de helft van het ge wone middelcijfer. Lord Fitz-Maurice verklaarde dat, behalve van de Porte, van geene enkele vreemde mogendheid eenige mededeeling is ontvangen over de voorloopigo schikking betreffende het Suez-kanaal. De heer Gladstone zeide dat geen bevestiging is ontvangen van de anonieme beschuldigingen, tegen den khedive ingebracht, en er volstrekt geen reden bestaat om minder vertrouwen in hem te stellen. Het Huis zette vervolgens het in Mei begonnen debat voort over Stanhope's voorstel, waarin wordt betoogd dat het noodzakelijk is, de uitgaven voor Indië te verminderen. De regeering had verklaard, zich hiermede te vereenigen. De heer Onslow stelde als amendement voor, dat het Huis zijn leedwezen te kennen geve, dat de kosten der Egyptische expeditie ten laste van Indië zijn gebracht. De heer Cross verdedigde de regeering op dit punt. Hij verklaarde dat de stand der Indische financiën boter is dan ooit. Het overschot van 475,000 pd. st., voor het tegenwoordig dienstjaar geraamd, zal met nog 1 millioen overtroffen worden. De heer Gladstone verklaarde dat hij de aan neming van Onslow's amendement als een votum van wantrouwen zal beschouwen. Ten slotte werd bedoeld amendement met 210 tegen 55 stemmen verworpen, en Stanhope's voor stel aangenomen. Volgens nadere depeches uit Zuid-Afrika zou de overwinning, door Usibepu op Cetewayo behaald, het gevolg zijn eener overrompeling. De strijd krachten van laatstgenoemde bevonden zich, toen hij aangevallen werd, slechts voor een gedeelte fce Ulundi. Verder wordt bevestigd dat Usibepu alle oigendommen van Cetewayo vernielde, met inbegrip van de geschenken, welke hij uit Engeland had medegebracht. Do zoon van Cetewayo is aan de slachÜDg ontkomen en op Engelsch gebied gevlucht. De Engelsche bladen betreuren het dat kapt. Wobb z ch tot eene zoo gewaagde onderneming als het overzwemmen van do Niagara heeft laton verleiden. De „Daily News" is van oordeel dat do Amerikaansche overheid het had moeten verbieden. De „Times" verneemt uit Durban dat Mapoch en 8000 zijner Kaffers z:ch in handen der Boeren bevinden. Een der Amorikaanschetelograafaiaatschappijen, de „Rapid", heeft met do werkstakende telegra fisten een vergelijk geslotcD, ten gevolge waarvan de arbeid is hervat.'Do groote .Western Union maatschappij weigert nog met de vereeniging dor telegrafisten te onderhandelen, zoodat daar do werkstaking voortduurt. Belg-ië. De Kamer der Vertegenwoordigers heeft het wetsontwerp, betreffende de verhoogiDg der rechten op tabak, in zijn geheel, met 71 tegen 66 stemmen, aangenomen. Verschillende amendementen zijn goed gekeurd, o. a. dat, waarbij de tabak, welke tijdens de aanbieding van de tegenwoordige wet onder weg is, van de nieuwe rechten wordt vrijgesteld. In België bevinden zich thans 300 Engelsche machine-ingenieurs, die de nijverheidsgostiohten in de omstreken van Luik 'oezceken. De fabrieken van Cockerill te Seraing zijn het eerst door hen bezocht. Rusland. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter aanvulling zijner vroegere beschikking met betrek king tot de voorbehoedmiddelen tegen do verbreiding der cholera, gelast dat aan de schepen die recht streeks uit Egypte komen en geen zuivere gezond heidspassen hebben, het binnenloopen in alle Oost zeehavens verboden is. Alle schepen, die van andere Noord-Afrikaansche streken komen, zijn bij de aankomst in de Oostzee-havens aan een onderzoek der gezondheidscommissie onderworpen, en ingeval van twijfel aan eene quarantaine van zes dagen. Volgens een telegram uit St.-Potersburg aan „L'Indép. Beige" zouden verscheiden spontane ge vallen van cholera in het onlangs berucht geworden plaatsje Rostoff, aan den Dod, zijn voorgekomen, met doodelijken afl jop. Uit St.-Petersburg verneemt de „Times" dat de wachthebbende kozakken eeno razzia hebben ondernomen in het park van Peterhof, alwaar de keizerlijke familie vertoeft. Zij arresteerden elf ver dachte personen. Zuid-Af rïka. Er zijn weer berichten loopende tot 3 Juli ont vangen. Van den oorlog, zegt het „Volksblad", is niet veel bijzonders te melden. Een correspondent uit Potchef8troom schrijft ons: „Er wordt weer druk opgecommandeerd tegen Mapoc'n onder de nieuwe commando-wet, en indien de patriotten uit de Kaap kolonie ons willen komen helpen, is er nu eene goede kans yoou hen." De Mapochers leden erg aan honger en aten den bast van zekeren boom. Alle boomon aan den anderen kant van de hoofdstad waren dan ook reeds van hun bast door den vijand ontdaan. Uit het hoofdleger was op 11 Juni het bericht gekomen dat de krijgsraad besloten had dat al het vee, dat de burgers buitmaakten, aan hen zou gegeven wordeD, behalve één vierde gedeelte, dat voor het gouvernement zou worden afgezonderd. Deze resolutie had zeer goed gewerkt en men had sedert dien tijd niet veel meer beesten van den vijand genomen. Velen van den vijand gaven zich dagelijks over, en men meeDde dat de krijg spoedig beslist zou zijn. [Uit telegraphische berichten weet men dat Mapoch en Mampoer zich hebben overge geven.] De gezondheid der burgers was overigens uitstekend. Er kwamen slechts een paar gevallen van mazelen en buikloop voor. 31arktberichteiL Lelden, 2S Juli. Heden aangevoerd: Tarwe 4 hectoliter. Win tertarwe f 9.a f 10.Zomertarwe 8.a f 8.50. Rogge 5 H. L. Winterrogge f 6.50 a 7.Zomerrogge f 5.50 a f 6.50 Gerst 5 H. L. Zomergerst f 5.a f 5.50. Chevalier-gerat 6.a 6.50. Haver 8 H.L. Zware Haver f 4.25 a f 4.75. Lichte Haver f S.a f 3.50. Doivenboonen 5 hectoL f 8.a f 8.50. Paardenboonen bectol. f 7.a 7.50. Bster: 7010 kilogr., late qualit. V* vat 62.a /6S.— Scheiboter 2de qnalit. V* vat f 5Ga f 60.Boter late qnalit. per kilogr. f 1.55 .a f 1.70, Scheiboter 2de qnalit per kilogr. 1.40 a 1.50. Lange Zwarte Tnxf 12,000 dubb. bectol., 0.20 a f 0.23. RIJNLAND, 27 Jnli. Boez^mstanden 's saoreens 8 tuen Onde-Wetering 51, Katwijk 65, Spanrndsm 56, HaU-sqg 55, Gouda 53, Lddon 51.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2