Door den veldwachtor Bromor to Haarlemmermeer is aldaar aangebonden "W". T., sedert Mei 11. gedeserteerd uit hot gesticht Om- merechans. Bij de gisteren ter gelegenheid der landbouwtentoonstelling te "Woerden gehouden hard draverij is de eerste prijs behaald door de schim melmerrie van den heer Smit, pikeur Yan Zanten; de tweede prijs door den bruinen ruin van den heer Aardonno, pikeur A. Koning. Op de tentoonstelling is A. Hoogduin te Noord- wijkerhout voor den besten 2-jarigen rijstier bekroond met een 2den prijsA. Yan den Akker te Hazers- woude voor de twee beste molkkoeien niet ouder dan 6 jaren met e6n eersten prijs; H. Yan Elton te Bodegrave voer den besten pinkstier ook met eeu lsten prijs, en J. Sterk Yroege te Rietveld met een 2den prijs; A. Yan den Akker te Hazerswoude voor de vier beste on vetste schapen met een lsten prijs. Gisteren kwamen to Schoveningen 9 schuiten (1 van Katwijk en 8 van Zandvoort) met versche visch aan. Ka óón dag gevischt te hebben, besomden ze van 90 tot 150. Er werden hooge prijzen besteed. Yoor tongen werd 50 tot 90 ets. betaald. Door de politie te Rotterdam zijn aangehouden drie gevaarlijke dieven, een man en twee vrouwen, die in den nacht van Donderdag op Yrijdag jl. op een kamer in de Peperstraat aldaar een vreemdeling, zeeman van beroep, van zijn geld beroofden, waaronder zich bevond een bankbiljet van 100 fr. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Door middel van buiten braak zij n bij een goud- en zilverkashouder te Utrecht gestolen de navolgende gouden en zilveren voorwerpen, ale 7 parures, 20 paar oorbellen, waaronder met blauwe en roode koralen, 4 broches, 5 ronde boeksloten, 8 vostkettingen, 6 kruisen, 3 schuifjes, 10 medail lons, 10 charivaris, 2 juweelen sloten, 2 paar ju- weelen bellen en G zilveren knippen. De politie verzoekt opsporing en aanhouding. Een kan toorlooper der Credietveroeni- ging, F. C. genaamd, die met het ontvangen van wissels enz. belast was, is, volgens hot N. v. d. D., na in die qualiteit eenige abonnementequitaotiën voor het lidmaatschap van Artis te hebben geïnd, mot het bedrag verdwenen. Ofschoon men zeker weet dat bij te Amsterdam verblijf houdt, is zijne opsporing nog niet gelukt. Uit de cellulaire govangenis teTiel is gistermorgen vroeg een veroordeelde ontvlucht. Waarschijnlijk heeft hij zich door het venster zijner cel in den zoogenaamden koekoek, die het omgeeft, weten te wringen, en heeft toen gebruik gemaakt van een ladder, welke een verver, die een oogenblik afwezig was, daartegen had gezet. Langs de ladder afdalende, is hij op de plaats gekomen, vanwaar hij den muur, die het gebouw aan drie zijden in een halven cirkel omringt, is overgeklommen. Gistermorgen zakte het 14-jarig zoon tje van den heer B. op de stoep aan het postkan toor te Kralingen ineen, en is, Da aldaar opgenomen te zijn, overleden. Maandag-avond geraakten te Zaltbom- mel een vijftal werklieden handgemeen met twee politie-agenten. Zij ontrukten een der agenten de tot zelfverdediging getrokken sabel en sloegen den ander tot hij neerviel. Eenige voorbijgangers scho ten de politie te hulp en slaagden er in het ge kneusde en mishandelde tweetal te ontzetten. Dins dag-ochtend trokken de vechtersbazen halfdronken de straten door, de politie uittartende, die door toe vallig gelijktijdige afwezigheid van den commissaris en den burgemeester niet wist hoe te handelen. Tegen den raiddag werd door den kantonrechter de rijks politie gerequireerd en gedurende den avond bleef de rust ongestoord. Gisteren, Woensdag, vroeg in den ochtend, zijn twee der belhamels in hechte nis genomen en onder flink geleide naar Tiel vervoerd. Eene twee-en-twintig-jarige jonge vrouw te Vlissingen, aan zware doofheid lijdende en daardoor het waarschuwend gebel van den ma chinist niet hoorende, geraakte, terwijl zij de on voorzichtigheid had op de rails in de Waletraat te loopen, onder de van de remise komende locomotief van den tram, dienstdoende tu9schen Yli69ingon en Middelburg. Do raderen gingen dwars over het lichaam der ongelukkige, die daardoor letterlijk in tweeën gesneden werd en oogenblik kei ijk een lijk was. In de buurtschap Schille onderZwol- lerkerspel zijn vau den landbouwer E. Lugtenbeld 4 kooien door den bliksem gedood. Uit Nienw-York wordt onder dag- teekecing van 24 dezer een verschrikkelijk onge luk gemeld. Terwijl een aantal zoogenaamde plei- zierreizigors te Baltimore op den steiger in de rivier Patapsco de komst afwachtten van de stoomboot, welke hun huiswaarts zou voereD, stortte do steiger plotseling in. Een groot aantal personen vielen in het wat9r, en zeventig hunner verdronken. BUITENLAND. Frankrflk. In den Senaat is gisteren de beraadslaging over het wetsontwerp op de rechterlijke hervorming her vat. De artikelen 2 en 5 zijn aangenomen, art. 3 is verworpen, art. 4 gewijzigd goedgekeurd. De be handeling van art. G is voorbehouden. Heden zou de discussie worden voortgezet. Do Kamer der Afgevaardigden heeft bij de behan deling der spoorwegconveDties verscheidene amen dementen op de overeenkomst met de Lyon-Spoor- wegmaatschappij verworpen en de verdere discussie tot heden verdaagd. Men gelooft niet dat de zitting vóór 4 Augustus zal afloopen. De Franscho ontdekkingsreiziger Kuck, die vroeger in Sumatra gereisd heeft, is in Futah- Dgallon (Afrika) van alles beroofd, mishandeld en het land uitgezet. Bedoeld gewest staat wel is waar onder bescherming van Frankrijk, maar men houdt het er voor dat hierbij aan Engelscho woeliDgen te denken is. Gï,oot-33r,itaiiiiië. Aan de „Daily News" wordt uit Alexandria ge meld dat het Engolsche bezettingsleger, wegens het heorscbon der cholera, uit Egypte zal worden terug getrokken en naar Malta of Cyprus gaan. Hetzelfde blad verneemt uit Napels dat eenige verdachte gevallen aldaar zijn voorgekomen. De overheid verklaart dat het geen cholera was, maar toch zijn de kleederen dor overledenen verbrand. Een telegram uit Durban van 23 dezer meldt dat Cetewayo, koning der Zoeloes, door Usibepu aangevallen en totaal verslagen is. Hij moet ge kwetst zijn. Usibepu heeft, na do behaalde over winning, Uiundi, de hoofdstad van Cetewayo, verbrand. (Volgens gerucht zou Cetewayo zelfs gedood zijn.) Oostenr.-ï-ïon^.-rtïoiifiLi'cliici. Zooals reeds gezegd, het Tisza-Eszlar-proces ge raakt aan een eind. Dinsdag gold het do vraag of Moritz Scharf zou worden beëedigd. Zoowel de staatsprocureur als de verdedigers der aangeklaag den verklaarden zich hiertegendeels op grond dat hij te jong was, vermoedelijk 15 jaar, deels omdat hij een onzedelijk, ongodsdienstig wezen was; hij had zijn vader voor de rechtbank beschimpt; Moritz kou, beweerde de advocaat Eötvös, onmogelijk be- eedigd worden bij eon God, die voor hem niet be stond; zijn getuigenissen wekon op belangrijke pun ten van elkander af. Het gerechtshof begaf zich ter raadkamer om te beslissen. Moritz stond gedurende dien tijd onbe weeglijk, zich aan de bank vasthoudend. Plotseling sprong zijn vader op en riep hem toe dat zijn leven in gevaar was, want men zou hem vermoorden, opdat hij nooit zou kunnen zeggen, wie hem had afgericht. Moritz zeide niets; maar de vader maakte zulk een spektakel, dat hij uit de zaal verwijderd moest worden. Na verloop van eenige minuten keerde hij terug en hield zich kalm, zonder zijn zoon aan te zien. Het gerechtshof keerde na verloop van een uur terug ea verklaarde zich tegen de beëediging van Moritz. Telegrammen. ALEXANDRIE, 25 Juli. De Egyptische regee ring heeft het aanbod der Engelsche regeering om geneesheeren uit Bombay te zenden, afgewezen. De khedive heeft zijn paleis te Ismaïlia ter be schikking van generaal Stephenson gesteld om te dienen voor verblijfplaats van het Sussex-regiment. LONDEN, 25 Juli. Cetewayo ie, volgens nadere berichten uit Durban, niet dood. Wel is hij verslagen en gewond, doch het gelukte hem een paard te bestijgen on aan zijne vijanden te ontkomen. LONDEN, 26 Juli. (Part. Tel.) Te Cairo vermin derde gisteren het aantal sterfgevallen tegen eer gisteren met honderd. De Engelsche dokters schatten het getal der dagelijksche sterfgevallen in het geheele laDd op duizend. BERLIJN, 26 Juli. (Part. Tel.) De samenkomst der keizers van Oostenrijk en Duitschland te Ischl is gisteren vastgesteld op 7 Augustus. ALEXANDRIE, 26 Juli. Hedennacht zijn hier twee personen aan cholera overleden. DURBAN, 26 Juli. De dood van Cetewayo wordt volkomen bevestigd; hij werd met al zijne vrouwen en vele zijner stamhoofden vermoord. Usibepu zegeviert alom in Zoeloeland. LKIDEN, 26 Juli. De verwachting voor morgen is: vrijgoed weer, vermoedelijk nog regeD. L. v. G., klompenmaker te Oudelande, stond heden voor hot gerechtshof te 's-Gravonhage te recht onder beschuldiging van diefstal onder ^eer verzwarende omstandigheden van eece vrij belang rijke som geld aan bankpapier en specie en van gouden en andere sieraden in don nacht van 26 op 27 Maart jl. in de woning van den landbouwer J. v. d. K. te Ovezande. De besch. ontkendo eehter iets van den diefstal te weten, hoewel hij in do instructie eene vrij vol ledige bekentenis had afgelegd. Thans moest ah waarheid worden aangonomen dat bij met zekeren B. in dien nacht was gaan stroopon en hij onbe wust was van hetgeen door dezen na zich van hem te hebben verwijderd, was uitgevoord. De proc.-gen. jhr. mr. Yan den Bergh was van meoning dat de diefstal door meer dan één persoon was gepleegd, hoewel die andere persoon buiten vervolging was gebleven. Bij het plaatselijk onder zoek was hot gebleken dat niet door één persoon kon zijn gehandeld als was bevonden. De brutaliteit waarmede ten deze was gehandeld, was van dien aard dat oen meer dan gewone straf moest worden opgelegd. De proc.-gen. geloofde niet dat bescb. bloot a's wachter had dienst gedaan en eischts daarom zijne veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf. De verdediger, mr. Duynstee, achtte de aanwijzin gen voor de schuld van zijn cliënt niet voldoende om hem te staffon. Met vertrouwen zag hij 's mans vrijspraak tegemoet, doch daar dwalen menschelijk is, kan ook hij in zijne overtuiging hebben gedwaald en voor dat geval hoopte pleiter, wanneer do be kentenis zou gelden, dat do verleiding van dien zekeren B. waaraan beschuldigde was blootgesteld geweest, bij de op tc leggen straf in aanmerking zou worden genomen. De uitspraak is bepaald op morgen, als wanneor tevens arrest zal worden gewezen in de vervolgens behandelde zaak van den meesterknecht H. "W. G. te Schiedam, die bekende in den vroegen ochtend van 24 Mei jl. in de mouterij van zijn meester v. S. te zijn ingeklommen en ten dieDS nadeele vervolgens te hebben ontvreemd een portemonnaie waarin ƒ8.50 aan specie en een Russische coupon groot ƒ23.60. Hij had don diefstal gepleegd ten einde in het bezit van eenig zakgeld te geraken. De proc.-gen. meende dat in deze verzachtende omstandigheden konden in aanmerking komen en requireerde eene veroordeeling tot 2 jaren celstraf. Ook voor dezen besch. trad mr. Duynstee als verdediger op, die ook van zijn kant op verzach tende omstandigheden wees. Prinses Hendrik is hedenmiddag do gast van prins en prinses Albert van Pruisen in het Oranje hotel te Scheveningon. Yan den stoomtram van 4.40 ra. maakte de prinses gebruik om zich daar heen te begeven. Niettegenstaande het minder gunstige weder was het gisteren zeer vol op de Amsterdamsche tentoonstelling. De gamelang en dit is het hoogste cijfer tot nog toe bereikt werd door 1020 personen bezocht. Gistermorgen is bij het zware onweer, dat boven de Schermeer woedde, de toren van de Herv. kerk te Driehuizen door den bliksem getroffen. Per soonlijke ongelukken zijn daarbij gelukkig niet voor gekomen. Het stoomschip „Batavia1', van Rotterdam naar Java, vertrok gisternamiddag van Southamp ton; de „Rotterdam" vertrok gisteren van Nieuw- York naar Rotterdam met de mail en 70 passa giers; de „Stella" vertrok gisteren eveneens van Nieuw-York naar Rotterdamde „Prinses Wilhel- mina", van Amsterdam naar Batavia, vertrok heden van Marseille. Amsterdam, 26 Juli. Aardappelen. Westlaodsche zand /3.40 a ƒ3.80; id. Klei- in manden/.a id. id. losse 2.50 a 2.60; id. id. Mnisjes/ a Katwijker zand- f 3.60 a 4 50; id. blauw zand- a Noord- wijker zand- 2.30 a 4.40; Andijkers a Haar lemmer zaud 2.35 a 2.50; lJpolder zand 8.a f Saasenheimers a Hillegommer zand 2.50 a ƒ5.— Rijnsburgers f a Geldersclie Kralen f 2.7 5 a 2.90 Friescke a Aanvoer 3500 HL. Handel stil, markt in een flauwere stemming Delft, 26 Juli. Boter. Aangevoerd 935/8 en 105/16 vateD, weg. 19,750 KG. Prijs 60 a 68 per 1/4 v. of f 1.50 1.70 per KG.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2