LEIDSCII ll&É DAGBLAD. fi°. 7190. Vrijdag 27 Juli. A*. 1SS3. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Toer Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Aliooderljjbe Nommere.0.05. LEIDEN, 26 Jolt. Door den minister van waterstaat, handel en nijverheid is do heer A. P. W. Sanders, lid der firma Sanders en Co., alhier, benoemd tot lid der jnry voor de internationale tentoonstelling te Am sterdam voor groep YI, klasse 40. Gedurende de maand Juni is in de Rijks- Postspaarbank ingelegd: 233,218.101/J en terug betaald 108,362.35'/2. Aan het einde der maand Mei was ten name der verschillende inleggers inge schreven een bedrag van 2,476,362.89, zoodat de som der inlagen op 30 Juni jl. bedroeg /*2,601,281.64. In den loop der maand zijn 2022 nieuwe Spaar bankboekjes uitgegeven; 420 boekjes zijn geheel afbetaald, zoodat aan het eiode der maand 58,344 boekjes in omloop waren. Door den minister van financiën is benoemd tot adjunct-commies bij zijn departement de heer C. W. L. Arbeiter, eerste onderwijzer aan de 1ste openbare school te "Wassenaar. Men schrijft uit Scheveningen aan de N. R. C. dat dezer dagen te Parijs eenige vergaderingen hebben plaats gehad van industriëelen, bouwonder nemers enz., waarin zeer breedvoerig zijn behandeld plannen tot aanleg van een zeehaven te Scheve ningen. De uitkomsten zijn dat voor deze onder neming zich eene commissie heeft gevormd. De Haarlem8che gemeenteraad heeft eindelijk een besluit genomen in het veel besproken vraag- stak omtrent scheiding van jongens en meisjes op de gemcontesckuïen. Besloten is de zaak te laten zooals zij is. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 19 tegen 9 steramen besloten de gasconcessie aan de Engelscbe fabriek toe te staan op de voorwaarden, in het voorstel van Borg. en Weths. vervat. Yooraf was eene uitvoerige discussie gevoerd, waaruit bleek dat een groot aantal leden van den Raad zich door het besluit der voorgaande vergadering gebonden achtten de concessie aan de Engelsche fabriek te verleenen en dat mitsdien niet op de nadere voor stellen der Fransc'ae Maatschappij mccht gelet worden. Daarna werd nog besloten tot vermeerdering van h^t aantal scholen der 3de klasse (schoolgeld 20 per jaar) met twee, eene voor joDgens en eene voor meisjes, en tot het toekennen van een subsidie van 300 aan de Handboog- en Buksschutterij „Claudius Civilis", ten behoeve van haren internationalen schietwedstrijd. Het derde nummer van „Paris illustré" is verschenen, dat geheet aan de Amsterdamsche ten toonstelling is gewijd. Er is geen enkel curieu3 of eenigezins belangrijk hoekje op deze tentoonstelling, dat niet door de bekwame teekenstift van Adrien Marie, H. Scott, Dosso, Giraldon, Brun, Zilcken etc. is weergegeven. Behalve de in kleuren gedrukte platen door Adrien Marie onderteekend, welke ons een schil derachtig souvenir geven van de kosmopolietische menigte, die zich dagelijks op de tentoonstelling be vindt, van de Maleiers en hunne dansen en van de Sorinaamsche inboorlingen, bevat het Juli-nnmmer van „Paris illustré", dat bij uitzondering twintig in plaats van zestien pagina's beslaat, teekeningen naar de schilderijen van Jozef Israels, Jan Yerhas, Max Lieberman en Segantini, de voornaamsten van de moderne Hollandeche, Belgische, Dnitsche en Italiaansche schilderscholen. Hieraan is dan ook het succes toe te schrijven ran het nummer van „Paris illustré" over de Amsterdamsche tentoonstelling. Raar men verneemt, is de heer C. M. Viruly, ton6ul van Denemarken te Rotterdam, door den oning van Denemarken benoemd tot ridder der de van Dannebrog. J Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. V De Koning heeft den lnitenant-generaal Bou- meester, van het Ned.-Indische leger, benoemd tot HDs. adjudant in buitengewonen dienst. Volgens het Vad. heeft de heer YanBorselen de hem door de jury der afdeeling schilderkunst op de internationale tentoonstelling toegewezen zil veren medaille geweigerd. Te Assendelft is de pastoor, terwijl hij in de kerk dienst deed, plotseling overleden. Te Oud-Zevenaar zal een klooster gebouwd en ingericht worden voor 60 paters CapucijneD. Twee paters zijn dezer dagen weer daar gewe.st en hebben gronden gekocht. Het stoomschip „Prins Frederik" arriveerde gisteren te Batavia en het stoomschip „Prinses Marie" vertrok van Batavia; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, arriveerde gisteren te Suez. De luit. ter zee der 2de kl. A. Lcyh en de officier van administratie der 2de kl. J. Langereis, uit Oost-Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd tot griffier bij het kan tongerecht te Helmond, mr. J. C. Sasse, advocaat en proc. te 's-Hage, tevens werkzaam ter griffie van het kantongerecht te Delft; - J. W. Rijnöers, thans directear van het postkantoor te Ootmarsum, als zoodanig benoemd te Ravestein; - benoemd: tot burgemeester der gemeente Stiphout A. Yan Lies hout; tot burgemeoster der gemeente Vlaardingen jhr. mr. B. W. T. Falck, met toekenning van eer vol ontslag als burgemeester van Meerkerk, Leer broek en Nieuwland. Gemengd Nieuws. Telkens als Basch zijne komst naar hier aankondigt, kan hij er zeker van zijn dat velen reeds met verlangen Daar zijne eerste voor stelling uit 2ien. Dit bleek ook gisteravond, want de schouwburg op de Oude Yesfc was vrijgoed bezet. De jeugd vooral was sterk vertegenwoordigd en deze vermaakte zich niet het minst, waartoe allereerst de verschillende goocheltoeren, waaronder weer enkele nieuwe, volkomen aanleiding gaven. Ook volwassen personeD, al hebben ze Basch nog zoo dikwijls gezien, bewonderen hem nog wel eens gaarne in zijne onbegrijpelijke toereD. Als nouveauté trok nu de algemeene aandacht zjjn „gouden vlieg", in den vorm van een gevleu gelde, in het licht schitterende dame, welke in verschillende houdingen door de lucht vloog, waarbij de droom van Basch nog een fantastisch tintje te meer bijzette. Hij behaalde er zeer veel succes mee, evenals met zijne weder nieuwe agioskopische wo- reld-tableaux, levende beelden en feeërieën tot slot. Dat hij tevons voor afwisseling zorg draagt, bleek uit het optreden van de beide potsierlijk uitgedoste gymnasten, die alleen reeds door hun optreden de zaal deden lachen, maar bovendien door hunne werkzaamheden ieders verbazing opwekten. Evenals zij, werd ook de buikspreker met zijne automaten herhaaldelijk toegejuicht. Basch heeft getoond in alle opzichten een bezoek te zijn waardig gebleven. In den schouwburg van den heer Van Zoylen, waar „Cesar Mopper", een blijspel in 6 tafereeleD, werd opgevoerd, was de opkomst van het publiek niet schitterond te noemen. Ofschoon alle raDgen tamelijk bezet waren, hadden wij het anders verwacht. Was het misschien daarom dat de slotaccne met een weinig meer spoed werd afgespeeld dixn anders het geval ware geweest? Of moet dit toegeschreven worden aan eene kleine onvolledigheid van he£ stuk zelf? Gaarne had men toch nog ingelicht wen6chen te worden omtrent het lot van verschillende per sonen, na het gelukkige terugvinden van het be wuste contract, dat niet zonder invloed kan ge weest zijn. PBUS DER ADYERTENTIEN: Ttn 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17|. Groot ere lettere naar plaatsruimte. Voor het incisseo- reu builen de stad wordt 0.10 berekend. Over het geheel was het echter een gezellige avond. Trouwens de hoofdrol was in handen van den heer Yan Zoylen en dan is men zeker zich te amuseeren. Wenschen wij hem bij volgende avonden een goed bezette tent toe, opdat de Leïdenaat s blij ven toonen dat zij prijs stollen op de komst van den heer Yan Zaylen hier ter stede! Madame Caro, die met hare tent op de Beesten markt geplaatst is, mag zich weder in een voort- dnrend bezoek verheugen. Zij gaat met den leeuw om evenals met een hond cn zijne stipte gehoor zaamheid aan haar doet zien dat hij op den naam van „welopgevoed" volkomen aanspraak kan maken. Ook een paar kolossale slangen zjjn bij haar te zien. Het Panopticum of Wassenbeeldenspel van den heer C. Spork op de Nieuwe Beestenmarkt is de belangstelling, welke men die inrichting betoont, volkomen waardig. De bekende familie Do BroyD, Leon en Armand Peltzer en niet het minst die Kat- zenjammer en meer andere, te veel om te noemen, kunnen zeker op een bezoek aanspraak maken. Men profiteere dus! Zooals alle jaren wordt ook deze week de heer C. Spriet niet vergeten. Nu, hij heeft er ook slag van het publiek zoowel met goochelen als met acrobatische toeren enz. aardig bezig te houden. Bij de kindervoorstelliog van hedennamiddag werd het jengdig volkje, dat ruim vertegenwoordigd was en zich goed amuseerde, met kermis-cadeanx verrast. Een kermisganger, die blijkbaar wat al te veel eer aan Schiedam had bewezen, ge raakte gisternamiddag omstreeks zes uren in de Beestenmarkt, doch kwam weer op het droge. Te midden der toegestroomde menigte gevoelde b:j zich waarschijnlijk niet thuis, althans op een draf ver wijderde hij zich en om zich aan aller oog te ont trekken werkte hij zich aan de achterzijde onder de tent van mad. Caro door. Door het publiek opmerkzaam gemaakt, begaf de eigenaar zich naar binnen en wel nog maar bijtijds, want de grimassen die de ex-drenkeling voor het hok van den leenw had gemaakt, werden door den koning van het wond daarmede beantwoord dat hij reeds met zijne klauwen een gedeelte der natte plunje had aan flarden getrokken. Binnengeroepen politie nam den aan een dubbel gevaar ontkomene naar een veiliger plaats mede. Op klaarlichten dag werden gisteren uit den winkel van den manufacturier M. aan do Breestraat 3 stukken laken ontvreemd door twee onbekende personen, vermoedelijk vreemdelingen. Een der geburon, die den diefstal had opgemerkt, waarschuwde den winkelier, die dadelijk met zijne dienstbode de dioveD, die reeds een steeg naar do Langebrug hadden ingeslagen, achtervolgde. Toen zij bemerkten dat zij ontdekt waren, lieten zij het ontvreemde cp straat staan. De heer M. komt er alzoo gelukkig af. Het is echter eene waarschuwing voor de andere winkeliers, vooral dezer dagen. Aan den to Haarlemmermeer op 24 dezer aan de Vijfhuizen gehouden harddraverij van paarden onder den man werd deelgenomen door 10 mededingers. De prijs, ƒ50, werd behaald door het paard David" van D. De Vlieger, berijder D. De Vlieger Jr.; de 1ste premie, ƒ20, door hot paard „Nieuwkoop" van J. Rietkerk, berijder dezelfde, en de 2de premie, 10, door het paard „Letta" van T. Groen, berijder D. Metz, allen toHaarkm- mermeer woonachtig. De prijzen werden door den* bnrgemeester uitgereikt. Gisteren waren te Hoofddorp aan gevoerd 140 paarden en veulens, 25 hitten en 1 hengst. De handel was zeer geanimeerder waren veel schoone paarden, waarvan vele tot hooge pnjzen van ƒ550 tot ƒ600 (ïoor Fransche kooplieden wer den aangekocht.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1