In Den Helder, waar do kermis zos dagen dnort, gaf de heer Nieuwenhuis in plaats van zes niet min der dan dertien voorstellingen. "Wel een bewijs dat hij daar gezocht was. Naar we met zekerheid vernemen, zul len eenige werklieden, ruim 80 in getal, der fabriek van de heeren J. C. Zaalberg en Zoon alhier op kosten hunner patroons in de volgende week de Internationale Tentoonstelling te Amsterdam gaan bezoeken. Zekere S., die hedenmorgen in deGroe- nesteeg liep, had het ongeluk te struikelen over eenige losse steenen, die noodig waren tot het maken van do straat. Hevig aan zijn been bloedende werd bij met een vigilante naar zijne woning op de Zijdgracht gebracht. Dr. "W. verleende genees kundige hnlp en verklaarde dat de spatader was gesprongen. Een kootsier, die bij het Badhuis te Scheveningen met zijn rijtuig' gestationeerd was en door dronkenschap niet meer in staat scheen de teugels te voeren, werd door een tweetal agenten in zijn eigen rijtuig gestopt; een derde politiedienaar cam fluks de leidsels, zoodat het overbrengen Daar hot bureel binnen eenige minuten plaats had. Ter waarschuwing voor anderen maakt men melding van eene nieuwe plakzogel- geschiedenis. Iemand te Sneek had een debiteur, wien hij herhaaldelijk om betaling eener schuld bad aangemaand, eindelijk gerechtelijk tot betaling ge noodzaakt. Nu kwam de debiteur met een deel der som bij den schaldeischer. Deze was Diet tehuis zijne vrouw nara 't geld in entvangst en gaf eene quitantie met plakzegel, waarover zij de handtce- kening schreef. Zij wist echter niet dat op het plakzegel ook de datum moest staan en - zoo kwam de quitantie ia handen van den advocaat van den debiteur. De advocaat ging naar den ontvanger der registratie en de Sneeker burger moest f 25 boete betalen. Naar men vernoemt, had in de vorige week op de Boven-Waal een vreemdsoortig duel plaats. Twee broeders, beiden kapitein op eeDe sleepboot en daarmede werkzaam aan de verbetering der rivier, hadden sedert lang eene vete tegen elkander. Toen zij nu elkander met hunne stoom- booten moesten passeeren, voeren zij met zoodanig geweld op elkander in, dat oen dor stoombooten een groote lekkago bekwam en woldra zonk, nadat men nog juist den tijd gehad had, om dit vaartuig gedeeltelijk op eene zandplaat te stnroD. Te Gardoren (gem. Barneveld) is een 2-jarig kind door een vrachtwagen overreden. Het hoofdje was geheel verbrijzeld en do dood volgdo onmiddellijk. Als eene bijzonderheid kan worden gemeld dat te Amerongen bij den heer J. Van de Pol een varken 19 jongen ter wereld heeft gebracht. Te Tomblaine, bij Nancy, isoon vuur werkmaker, Guilminot genaamd, mot zijne vrouw, twee dochters en een zoon in de vlammen omge komen. Naar men vermoedt, is zijne woniüg ten gevolge van eene ontploffing onder het voor de feestviering van den léden gereed liggend vuurwerk ïn brand geraakt. BUITENLAND. heor A. Gansel, tot dusvor Rothschilds vertegen woordiger te San-Francisco, en die in de laatste dagen mot do Rothschild-groop te Berlijn een on derhond had. Groot-Britannië. In het Lagerhuis verklaarde de heer Gladstone gisteren dat hij aanstaanden Maandag zal mede- deelen hoe hij ten opzichte van de overeenkomst met do Soez-Kanaalmaatschappij denkt te handelen. In elk geval zal de discussie vóór hst einde van Juli gehouden worden. Lord Fitz-Maurice bevestigde het bericht dat do Porte eene nota gezonden heeft, waarin zij ver klaart dat elke wijziging of uitbreiding der aan den heer De Lessops verleende concessie door haar moet goedgekeurd worden. Overigons is, sedert het sluiten der overeenkomst, door geene enkele regee ring eene verklaring afgegeven. Do heer Villiers Stuart kondigde aan dat hij zal voorstellen, de beraadslaging over do schikking met de Suez-Kanaalmaatsckappij tot de aanstaande zit ting uit te stellen. De vsergeant at arms" deelde mede dat de heer Bradlaugh tegen hem oen gerechtelijke vervolging hoeft ingesteld, ten einde hem to verbieden, den hoer Bradlaugh het afleggen van den eed geweld dadig te beletten. Op voorstel van den heer Jame3 besloot het Huis daarover heden te beraadslagen. Oostenr.-Honsf.OIonareliie. Volgens te Weenen ontvangen bericht, is in den toestand van den graaf van Chambord geene ver andering gekomen. Een nieuwe familieraad is bijeen geroepen. Bij Adelsberg is een Italiaan in hechtenis genomen, die te Udine thuis behoort en verdacht wordt het dorp Ottok, bij het bezoek van den keizer aan do Adelsborger grot, in brand gestoken te hebben, met het doel om, onder de daardoor ontstaande verwarring, den een of anderen aanslag te plegen. Tijdens het proces Tisza-Esslar viel de be kende anti-semiet, Onody, don procureur-generaal SzeifFert voor het gerechtsgebouw met een stok aan, omdat laatstgenoemde zich te gunstig over de Joden had uitgelaten. Onder rumoer van den kant van het publiek verlangde de verdediger Eötvös bescherming tegen anti-semictische uitspattingen. Blijkens do officiëele berichten, vorwacht men overal in Hongarije een goeden gemiddelden oog3t, met uitzondering van gerst. JfcTVt&ailEjrSilk. In de Kamer der Afgevaardigden heeft de heor Allain-Targé, bij de voortgezette discussie over de spoorweg-overeeukomsten, achtereenvolgens de con venties met elk der spoorwegmaatschappijen onder zocht en zo afgekeurd, omdat ze, naar zijn inzien, den Staat op te groote bosten komen te staan. De Senaat heeft een aanvang gemaakt met de beraadslaging over het wetsontwerp op de rechter lijke hervorming. Met 154 tegen 106 stemmen werd verworpen een voorstel van don heer Buffet, strek kende om, vóór den aanvang der discussie, de balie te raadplegen over de hoven van appèl. De regeering heeft nog geen nadere berichten ■ontvangen aangaande het gebeurde met den En- gelschen consul te Tamafcavo. DuitsehlandL In te Berlijn ontvangen depeches wordt de bijeenkomst der vorsten van Nederland en België te Spa beschouwd als een bewijs vau vriendschap pelijke toenadering en verbroedering der beide na- buurstaten. In de Berlijnsche beurskringen wordt gemeld dat de heer J. A. Valentin, sedert verscheidene jaren vertegenwoordiger van het huis Rothschild te Am sterdam, om redenen van gezondheid zjjn ontslag aal nomen. Als zjjn opvolgor wordt gouoomd do Tolegranamen, ALLXANDRIE, 19 Juli. De Egyptische regee ring heeft het aanbod dor Engolsche, om genees kundige hnlp te vorleenen ter bestrijding der cholera, aangenomen. Sir Edward Malet telographeerdo naar Londen cn verzocht twaalf doctoren te zenden. De gezondheidscommissie te Caïro heeft oeno dopeche uit Port-Saïd ontvangen, met het verzoek, om het sanitair cordon voor de laatste plaats op te beffen, omdat de cholera daar geheel verdwenen is. Te Caïro zijn 68 personen aan de cholera overleden; op andere plaatsen bleef de sterfte onverminderd. WEENEN, 19 Juli. De gemeenteraad beeft in zijne zitting van gisteren het voorstel verworpeD, strekkende tot het geven van een volksfeest op den tweehondeidsten verjaardag van de opheffing van het beleg van Weenen door de Turken. LIMA (via Nieuw-York.) 19 Juli. Generaal Lynch heeft van kolonel Grostiago een brief ontvangen, gedateerd Iluancliuco den lOden Juli, waarin wordt medegedeeld dat de vereenigde krijgsmacht van Caceres en een aantal andere Peruaansche leger hoofden na een tweedaagschen strijd is verslagen. Caceres zou duizend man hebben verloren, doch geen der aanvoerders van de Peruanen zou zijn gewond. KONSTANTINOPEL, 19 Juli. Er worden aan stalten gemaakt voor de conversie der openbare schuld, tegen September a. s. Do ministerraad nam het daarop betrekking hebbende voorstel van den raad van administratie der schuld aan. Thans wordt nog de goedkeuring van den sultan afgewacht. PARIJS, 20 Juli. De heer Waddington zal Maan dag naar zijn post te Londen vertrekkon; togen Dinsdag heeft lord Granville hom ten eten ge- noodigd. LONDEN, 20 Juli. Volgens do „Daily News" is gisteren in den Kabinetsraad besloten onmiddellijk den heer Rivers Wilson naar Parijs to zenden om met den heer De Lesseps te onderhandelen over do schikking betreffende het Suoz-kanaal. LKIDEN, 20 Juli. De verwachting voor morgen is: noordwestelijke wind, vrijgoed weer, na en dan regen. In de residentie heeft het gisteren gehageld! De korrels, die de grootte van suikererwten hadden, smolten binnen weinige oogenblikken weg. In de bijba voltooide nieuwe cellulaire gevan genis aan den Heerenweg bij Groningen, onder de gemeente Haren, is gisternacht inbraak met diefstal gepleegd. De dief of dioven hebben zich toegang weten te verschaffen tot een in dat gebouw aan wezig bureau en moeten uit eene daar geplaatste brandkast, welke zij wisten stuk te slaan, omstreeks f 4000 hebben ontvreemd. De justitie en politie zijn ijverig in do weer. KOLONIËN. BATAVIA, 16 Juni. Blijkens het rapport van den gouverneur van Atjeh wa8 op 80 Mei de toestand in Groct-Atjeh als volgt: Sedert den 21 sten Mei jl. ontwijkt de vijand onze troepen telkens als deze zich in d9 VI Moe- kims vortoonen. Hij houdt echter de IV Moekims bezet en schijnt evenals wijlen Njaq Hassan to wenschen dat wij hem daar aantasten. Hij heeft echter hot terrein in zijn voordeel en neemt sterke stellingen in, nl. do Gle-Taroem en Glo-Loeda-| passen, torwijl bovendien in bijna alle kampongs kleine benden geposteerd zijn, waarschijnlijk met het doel om te observeeren en te waarschuwen. Bovendien bevinden zich bendon in de III Moe-; kims Daroel, III Mookiras Kerkoen en in een ge-' deelte der IX Moekims. De bevolking der IV en VI Moekims is goheel|~! op 's vijanös hand. De vijand heeft haar, volgens; do verklaringen van vier op den 21sten gemaakte' i gevangenen, den eed van trouw doen zweren. Aan dion gedwongen eed schijnt men echter nietl j voel waarde te moeten hechten, en het mag ver-j j wacht worden dat, wanneer do benden genoodzaakt worden dio streken te ruimen, de bevolking wecer daarheen zal terugkeeren. In de VI Moekims althans keerden, nadat de benting te Pakan-Badak gebouwd was, reedw eenige lieden terug. Volgens de laatste berichten hadden de AtjoheriB zich ïn de IV Moekims, vooral te Kroeng-RabaJ zeer versterkt. (Jav. Of.) Do allerlaatste berichten omtrent ae staat vac zaken op Noord-Sumatra zijn hier gisteren ont| vangen, uit de „Penang Times" van 8 Juni. Trektl men van dezen datum een paar dagen af, dac| heeft men ongeveer het juiste tijdstip, tot aa:'] welk deze tijdingen reiken. Zij melden de aankon)?!! van het 10de bataljon; deTyoltooiing van het weder opgebouwde en vroeger verlaten fort te Pakan- Badak een govecht bij Sonelop, waarbij eon transl port 1 doode en 6 gewonden verloorhet gerucht! ouder de inlanders loopende, dat Nja Hassan u^| het graf verrezen zou zijn, en de vaste beslotenheid des vijands, om den krijg voort te zetten. De veepest, terstond krachtig togeDgegaacl vertoont zich, volgens de laatsto berichten, allet| nog maar in een paar kampong3 van het distrii Krawang, residentie van dien naam. De cholera is te Padang epidemisch verklatu (redon waarom do mailbooten die plaats niet aai doen), maakt ook onder de Europeanen te Telfl Betong slachtoffers, woedt vrij sterk in d9 kazerul de gevangenis en het Chineesche kamp te Buitel zorg (immer met doodelijken afloop) en vertooi zich ook hier te Batavia. Eene groote menigte belangstellenden had zi: j hedenmorgen aan het station Noordwijk vereen!,: om onzen afgetreden vlootvoogd, den vice-admiri Van Gogh, een laatst vaarwel toe te roepen. I gouverneur-generaal was door een adjudant tegenwoordigd. Van den gouverneur van Sumatra's Westki is onder dagteekening van 12 dezer het volgen: telegram ontvangen: In Toba alles rustig. Sifli Mangaradja heeft Oeloen verlaten voor Bamlf (Boven-A8saban,) met welk doel niet bekend. Bij de regeering is een voorstel in bewerkt om den officieren van het bat. inf., die onlanf plotseling naar Atjeh zijn gezonden, op eenige will te indemniseeron voor de door hen, ten ge voir van dat onverwacht vertrek, geleden schade, wel in den vorm eener gratificatie, ongeveer geil staande met de aan de verschillende rangen bondon ontróe en campagne. Dit laatste woord vermijdt men echter zo-'p yuldig, om toch vooral niet te ontkonnon dat

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2