ft0. 7183. Donderdag 19 Juli. Avond-editie. leidsch dagblad: PRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Aücodertyjke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PB1JS DER ADYERTE5T1EN: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer f 0.17|.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 18 Juli. Ter verkiezing van negen leden voor den ge meenteraad alhier waren ingeleverd 1131 stembrief jes, van welke van onwaarde werden verklaard 6, zoodat het aantal geldige stemmen bedroeg 1125 en de volstrekte meerderheid 563. Herkozen zijn de heeren J. M. E. Dercksen met 731, mr. S. Le Poole met 723, P. J. De Fremery met 616, H. C. Hartevelt met 601 en H. C. Juta met 582 stemmen. Gekozen i3 mr. F. "Was met 576 stemmen. Herstemming moet plaats hebben tnsschen de heeren W. F. Yan Wijk Sr. met 540, G. Wilhelmy Damsté (aftr. lid) met 535, G. A. De Gens Sr. met 535, mr. H. Yan der Hoeven met 526, L. C. Quant (aftr. lid) met 522 en H. L. A. Yan Campen met 499 stemmen. Verder waren uitgebracht op de heeren P. Van Cranenbnrgh 491, J. Groll 486, P. J. Yan Hoeken 473, F. J. Los 473, F. Yan Dorp 450 en S. B. Vos 408 stemmen, zoomede op verschillende per sonen 178 stemmen. Al de leerlingen der Hoogere Bnrgorschool alhier, die zich aan het examen voor de Koninklijke Militaire Academie hebben onderworpen, zijn als cadet geplaatst, namelijk K. M. A. Yan Weeren voor de artillerie in O.-Indië, F. Kilian, S. L. Blok, W. B. Oort en J. H. De Quant voor de infanterie in O.-Indië. De minister van binnonlandscho zaken heeft eervol ontslag verleend aan J. Straub, hoofd eener lagere school te 's-Gravenhage, als lid - en aan E. Yan Everdingen, hoofd cener lagere school te Delft, als plaatsvervangend lid der commissie, die in 1883 te VGravenhage zitting houdt tot het afnemen der examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als hoofdonderwijzer en hoofd onderwijzeres; en benoemd: tot lid dier commissie E. Yan Everdingen voornoemd; tot plaatsvervan gend lid A. Yan der Harst, hoofd eener lagere school te Leiden. In de heden gehouden opening van stem briefjes van drie leden van den gemeenteraad van Leiderdorp bleek dat zijn uitgebracht 113 geldige stemmen. Yan deze stemmen werden uitgebracht op don heer N. Kcot 88 stemmen, J. J. Koning 82, A. Parmentier 57, TT. Buurman 56 en P. Kap- tein 13 stemmen, terwijl de overige stommen op verschillende personen waren uitgebracht. De drie eerstgenoemden, do hoeren N. Koot, J. J. Koning ea A. Parmentier, zijn derhalve verkozen. Te Alfen zijn herkozen de heeren J. C. P. Eef- tinck Schnttonkork, P. Van't Riet Sr., P. H. Schou ten en Jb. Van der Eist. Te Aarlanderveen zijn herkozen do heeren J. A. Van der Lee en J. H. Ruting. Te Zwammordam waren van de 117 stemge rechtigden ingekomen 53 stombiljetten. Herkozen zijn de heeren J. De Brnyn met 47 en J. Heems kerk met 45 stemmen. Te Bodegraven zijn herkozen de heeren D. Yan Donk, P. Yan Dam Kz. en F. Boer, terwijl voor den heer C. Veelenturf Pz., die niet herkiesbaar was, is gekozen do heer J. H. Yan Dieyen. De Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland brengt ter kennis van belanghebbenden dat wegens het plaatsen van een zinker, even be noorden de Mallegatsluis te Gouda, ten behoeve der waterleiding voor die gemeente, de scheepvaart door die sluis op 30 Juli a. s. gedurende 24 uren zal zijn gesloten. Prins en prinses Albert van Pruisen kwamen gisteren na 4 uren van Scheveningen stadwaarts tot het afleggen van een contra-bezoek aan prinses Hendrik ten haren paleize. De Raad der gemeente Uithoorn heeft besloten het aantal dagen waarop de kermis in die gemeente gehouden wordt, tot vier te verminderen, zoowel voor de kom van het dorp als voor de buurt schap Kwakel. De uitslag van de Gemeenteraadsverkiezin gen te 's-Hage is dat herkozen zijn de heeren R. A. W. Sluiter met 1407, F. N. De Charromet 1376, mr. B. H. M. Hanlo met 1355, jhr. P. O. H. Gevaerts van Simonshaven met 1286, jhr. mr. B. C. De Jonge mot 1137, J. C. Bloem met 1121, mr. W. A. J. baron Scbimmelpenninck van der Oye met 1105, A. P. Godon met 1073, J. E. Andries met 1064, mr. J. J. Van Genns met 1042, H. M. De Vries met 1029 en dr. J* Th. Mouton met 959 stemmen. Er waren in 't geheel 1576 geldige stemmen uitgebracht. Voorts is een herstemming noodig voor de vacature van don heer P. J. Yan der Bnrgh, die bedankt had, tnsschen de heeren P. C. Evers die 736 en mr. H. graaf Van Hogendorp die 564 stemmen verkreeg. Door eenige Nederlandsche familiën nit Rot terdam is te Rome een stemmige krans aan de wanden van het gewelf gehecht, waarin zich de graftombe bevindt van wijlen Paus Pius IX. Aan dien krans zijn op eenvoudige doch smaakvolle wijze breede zijden linten gehecht, de schitterende Nederlandsche driekleur weergevende. Op het witte veld dier linten staat te lezen„l&landa a Pio IX." Z. H. moet bijzonder ingenomen zijn met deze sprekende hulde aan de nagedachtenis van zijn voorganger gebracht. Een reclame voor Uilenspiegel Sinds 1869 is het departement van binnenland- sche zaken geabonneerd op „Uilenspiegel." Het dep. van waterstaat heeft behalve een abonnement op „Uilenspiegel", ook nog de „Hollandsche Illustratie." De kosten werden steeds gekweten ten laste van het artikel van de begrooting der departementen, waarbij voor bureel- en lokaalbehoeften gelden wor den toegestaan. Ditmaal heeft de Algemeene Rekenkamer voor het eerst op dergelijke uitgaven aanmerking gemaakt, omdat naar haar meening „de lezing van deze bladen niet wel als een behoefte voor de werkzaam heden in de bnreelen kan worden beschouwd." Do ministers waren zeer boos over deze aanmer king en verklaarden, dat de Rekenkamer niet het recht heeft te booordeelen of „Uilenspiegel" een bureolbehcefte is, maar het eind9 zal dan toch zijn, dat de abonnementen worden opgezegd. Hoe jammer voor de ambtenaren, die, als zij zich in het vervolg te veel vervelen, niet meer door „Uilenspiegel" en „nollandsche Illustratie" kunnen opgovroolijkt worden. Maar tevens - een bedroevend staaltje van de hoog geroemde zuinigheid aan de departementen(Vad.) De gewone audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag niet plaats hebben. Gemengd Nleuwa. Evenals vorige jaren, heeft de lieor Dnyser er voor gezorgd dat het onzen stadgenooten gedurende de volgende week in de Stadszaal niet aan kermis-amusement zal ontbreken. Hij heeft daartoe een contract gesloten met den heer W. Pierre De Boer, wiens gezelschap tijdens de Haagsche kermis in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen veel succes ondervond. Er moeten door den heer Duyser geen moeiten en kosten gespaard zijn om met de a. s. kermisweek eens goed nit de doos te kunnen komen, ten einde zijn bezoekers zoo tevre den mogelijk te stellen. Bij velen is van vroegere Leidscho kermissen „De Pauw" op den Nieuwen Rijn nog wel bekend. Menig prettig uurtje kon men er dan doorbrengen, doch in de laatste jaren was dit Diet meer het geval. Het bleef dan een gewoon koffiehuis. Niet alzoo ditmaal, met den nieuwen ondernemer. Ook deze heeft blijkens achterstaande advertentie een gezel schap geëngageerd, dat iets goeds mag doen ver wachten. Do naam Krönig is niet geheel onbekend, evenmin als die van den heer Pickaneser, directeur van het gezelschap dat gedurende de kermis in het café van don heer Noë zal optreden. Een zeer treurig ongeval had heden morgen aan het station alhier plaats. De wissel wachter Poelman werd door den trein, welke om 10.16 van Den Haag hier aankomt, overreden; ernstig verwond aan hoofd, met gebroken been en inwendig zwaar gekneusd, werd hij naar het acade misch ziekenhuis vervoerd. Het onheil is als volgt ontstaan. Poelman bevond zich aan den goederen trein, welke van Amsterdam aankwam, tegolijkertijd dat de trein van de Rijnspoor binnenkwam en op hetzelfde oogenblik ook eerstgenoemde trein. Hij wilde overloopen naar de Rijnspoor, doch bemerkte niet dat de Haagsche trein in aantocht was; hij werd dcor don buffer van achteren gegrepen en nedergeworpeD, vlak voor de voeten van don sta tionschef. Deze kon niet meer doen dan een schreeuw geven aan den machinist om to stoppen. De geheele trein ging dan ook op twee rijtuigen na over den ongelukkige heen, die om vier uren aan de ge- vo'gen is overleden, nalatende eeno weduwe met vijf kinderen. Het was voor don heer Caron een vree- selijk gezicht, den man eenige malen onder de machine te zien rondwentelen zonder iets te kunnen uitrichten vóór de trein stil stond. Bij de Nieuwbrng viel hedonnaraiddag een kind in het Levondaal, doch het werd nog tijdig, hoewel het reeds in zinkenden toestand ver keerde, gerod door don koetsier van den bekenden bierwagon van de brouwerij „De Posthoorn", die daartoe van den bok en te water sprong. Maandag j.l. is de stoomtram te Heem stede tegen den vrachtwagen met passagiers van H. Jansen gereden. De passagiers kwamen er met eenige botsingen af. De wagen werd belangrijk beschadigd. Naar gemold wordt, is het punt van het afgebrande feestgebouw te Delft, waar de brand denkelijk is uitgebroken, op last der justitie afgezet met een hekwerk. Men vond verdachte blauwe plek ken op den grond, die do aanwezigheid van ben- gaalsch vuur onder do krullen kannen aantoonen. De heeren Gips en Roas9 te 's-Hage, die de af gebrande feesttent hadden gedecoreerd, dcolen in de „DelftBche Crt." mede dat het decoratief mot toebehooren door hen voor f 6425 geassureerd was. De feestvreugde word ook op het contra-feest dcor brand gestoord, thans echter niet op het feest terrein, maar op do Groote Markt, waar door het omvallen eener petroleumlamp de bovenverdieping eener woning afbrandde. Gisternacht poogden drie personen bij een horlogemaker in het Hang te Rotterdam in te breken. Een overbuurman, onraad bespeurende, kwam naar bniten, waarop de inbrekors hot hazen pad kozen. De overbuur waarschuwde de politie, wien het gelukte het drietal ia de Molonsteeg te vangen. Door don effectenhandelaar H. Smit te Amsterdam is per Hollandsche spoor, den 5don dezer, aan L. De Jong en Zoon te Rotterdam een pakje verzonden, inhoudende 2 cert, van f 1000 Rusland 5 pet. 1864, no. 13153 en 39876 enz. Dit pakje is zoek geraakt of ontvreemd. De commis saris van politie 1ste afd. te Rotterdam veraoekt opsporing. De sterke drank heeft te Amersfoort twee offers geëischt; een viel en brak zijn nek en de tweede is in een hooiberg gestikt,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1