Men kent de wettelijke bepalingen in Engeland op het verbraken van trouwbeloften. Ze zijn verre van malach en hebben reeds aanleiding tot menige onbillijkheid gegeven. De slimste onbil lijkheid wordt thans echter uit Ierland gemeld. Daar kwam voor hot gerecht eene dame met drie heeren alle drie werden door haar beschuldigd trouwbelof ten jegen3 baar verbroken te hebben. Ofschoon dat drietal on willigen het beste bewijs was, dat de dame zelve in haar trouw nogal veranderlijk was, stelde het gerecht haar in 't gelijk, veroordeelde den eerste tot f 120, den tweede tot f 1200 en den derde tot f 7200 schadevergoeding, zoodat de trouw lustige dame dien dag oen kapitaaltje van ruim f 8500 verdiende. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens een telegram uit Frohsdoiff is de toe stand van den graaf van Chambord verergerd. Sedert gistermiddag heeft hij de oogen niet geopend en verscheidene malen was hij goheel bewusteloos. Omtrent de onder de telegrammen vermelde overeenkomst tusschen do Engelsche regeeriDg en de Suez-Kanaal-Maatschappij schrijft de „TempB": „In dier voege ontworpen, dat de onbetwistbare rechten der aandeelhouders met de belangen des koophandels in overeenstemming worden gebracht ©n de bevoorrechte positie dergeneD, die de onder neming het eerst op touw hebben gezet, geëerbie digd wordt, is deze schikking een definitief vredes verdrag, hetwelk de handelswereld niet missen kan toe te juichen." Den llden dezer heeft de Parijsche gemeen teraad voor het eerst in het nieuwe Stadhuis zitting gehouden. Heden wordt het ingewijd. De vermaarde geleerde Pasteur heeft, naar gemeld wordt, den minister van koophandel aan geboden, eene commissie van vier leden samen te stellen om in Egypte de cholera te gaan bestu- deereD. Het comité van advies voor hygiënische aangelegenheden heeft zich reeds daarvoor ver klaard en de heer Pasteur heeft aan lord Gran ville geschreven om aan de Eogelsche regeering de noodige bescherming to verzoeken. De Fransche soldaten, die bij het gevecht vau Hanoi doodelijk gewond in handen van den vijand vielen, zijn door dezen op gruwzame wijze om het leven gebracht. De gouverneur van Hanoi liet o. a. een generaal doodschieten. De „Standard" meldt uit Hongkong dat er vol slagen anarchie in Tongkin heerscht; roo verben den loopen het land af en vallen de Frausche voorposten aan. De Franschen hebben een groot aantal dier zoovers gevangen en opgeknoopt. Het „Journal Officiel" behelst een decreet met bijbehooronde memorie van toelichting, waarbij, ter opbeuring van den landbouw, eene nieuwe ridder orde, „l'Ofdre du Mérite agricole", wordt ingesteld. De „Débats" verwachten van dit middel weinig heil, ook al is haar bekend dat in Frankrijk „eervolle onderscheidingen niet minder dan materiëele beloo ningen tot het opwekken van mededinging en het opbeuren van den moed kunnen medewerken." ui tscHl au el- De keizer heeft den llden dezer, als koning van Pruisen, het kerkelijk-staatkuudig wetsontwerp bekrachtigd. Het sluiten van het handels- en scheepvaart verdrag tussohen Duitschland en Spaüje heeft op de Berlijnsche beurs een zeer gunstigen indruk gemaakt. Men gelooft dat overwegingen van staat kundigen aard tot het gelukken der onderhande lingen hebben medegewerkt; o. a. wordt daarmede in verband gebracht het feit dat koning Alfonsus de Duitsche najaarsmanoeuvres zal bijwonen. Gelijk men wollicht weet, was op het zwarte bord der universiteit te "Wiirzburg eene oproeping aangeplakt tot het geven van bijdragen voor het gedenkteeken van Luther, en hadden de katholieke studenten daartegen geprotesteerd. De rector gaf bereidwillig vergunning ook dit protest aan te plakken. Te Lissa is de proost tot zes maanden ves tingstraf veroordeeld, wegens majesteitsschennis. Hij had namelijk een der onderwijzers er een ver wijt van gemaakt, de beeltenis des keizers, in plaats van die des Pausen, in het schoollokaal te hebben opgehangen. Te Berlijn is gisteren een nieuw blad ver schenen, dat door rechtsgeleerden wordt geschreven en „Der Rechtsstaat" tot titel voert. Het stelt zich ten doel de talrijke leemten op het gobicd der wet geving in Duitschland aan te toonen en daarin ver betering te brengen, De keizer, die zich thans te Mainau, bij zijne kinderen, den groothertog en de groothertogin van Baden, bevindt, gaat Maandag naar Gastein, om zijno jaarlijksche badkuur aldaar to doen. "Woens dag jl. bezocht do keizer den koning van Wurtem- berg te Friedrichshafen, eveneens aan het meer van Constanz gelogen. De „Kölnische Zeitung" zegt omtrent het be sluit de Pruisische regeering om aan eenige Neder landers het verder verblijf in Pruisen te ontzeggen het volgende: „Het geldt hier niet meer dan een jaarlijks terugkeerenden maatregel, die nooit ge nomen wordt tegen hen, die werkelijk Nederland- sche burgers zijn, maar alleen tegen de zoodanigen, die het burgerrecht van hun land reeds verloren hebbon en tcch het Pruisische burgerrecht niet ver worven hebben, noch willen verwerven." De politie te Hamburg heeft een aantal spelers gearresteerd, die, voornamelijk uit Berlijn gekomen om de bezoekers van wedrennen en van de ten toonstelling te plunderen, hun bedrijf op groote schaal uitoefenden. Ia do clubs werd verleden week cok afschuwelijk gedobbeld. Een Oostenrijksch grond eigenaar verloor 1,200,000 mark mot baccarat aan een officier dor cavalerie uit Sleeswijk-Holstein en 200,000 mark aan een Berlijnsch bankier. In het Lagerhuis deelde sir Stafford Nothcote gisteren mede dat hij de verwerping zal voorstellen van het ontwerp betreffende het Suez-kanaal. Do heer William Fowler, liberaal, zal insgelijks do verwerping voorstellen. Lord Fitz Maurice verklaarde dat de regeering niet voornemens is, het eskader in de wateren van Madagascar te versterken. Verder deelde hij mede dat dr. William Hunter door de regeering naar Egypte zal gezonden worden, om den aard der cholera-epidemio te onderzoeken. Het Huis heeft de artikelsgewijze behandeling ten einde gebracht van het wetsontwerp tot wering van knoeierijen bij de verkiezingen. Het heeft niet minder dan twintig zittingen aan deze discussie gewijd. De beide Huizen van het Parlement van Vic toria (Australië) hebben een adres aan de koningin goedgekeurd, waarin aangedrongen wordt op het inlijven van Nieuw-Gninea en de overige eilanden des Stillen Oceaan?, of voor het minst op hot in stellen van protectoraat daarover, verklarende dat de kolonie bereid is om in do kosten te deelen. Er werden nadrukkelijke redevoeringen in dien geest gehouden. In het Lagerhuis zal eene interpellatie worden gehouden, naar aanleiding van de jaarwedde die onlangs door de koningin op haro civiele lijst aan prins Lucien Bonaparte is toegestaan. De „Standard" ontvangt, met betrekking tot het ontslag van den heer Jorissen, uit Durban ^et bericht, dat de Volksraad eenparig besloot hem te vervangen door eene andere deputatie, welke in last zou hebben met Engeland te onderhandelen over eene wijziging der conventie en het treffen eoner overoenkomst betreffende do schuld. Intus- schen meldt ook deze correspondent, dat de reden van het ontslag des heeren Jorissen onbekend is. Verder wordt uit de Transvaal gemeld dat op Mapochs sterkte door 130 vrijwilligers een aanval is gedaan, welke echter afgeslagen werd. Het financiëele comité van den Volksraad de? Boeren heeft de jaarrekening onderzocht en con tekort van 200,000 pd. st. ontdekt. Dc Chineesche gezant te Londen spreekt de geruchten van het verschijnen der cholera te Hoeg- koDg tegen. Oostenr.-Honjj.-Monarchie. Het proces van Tisza-Eszlar is den lOden dezer een halven dag geschorst, omdat een der rechters ten gevolge Yan de drukkende hitte ongesteld werd. Hij was den volgenden dag nog niet hersteld en is toen door een der bijzitters vervangen. De getuigen, die de lijkschouw bijwoonden, be nevens de desknndigen, waren in hunne verklaringen lang niet eenstemmig. De vraag liep o. a. voorna melijk ovor het al of niet aanwezig zijn van een litteeken op den eenen voet van het door de vlot ters aangebrachte lijk. Esther Solymossi had n3. niet lang vóór haar verdwijnen een trap van eene koe op een harer voeten gehad, die haar eenïgep. tijd het loopen belette. Enkele getuigen verklaarde,n dat litteeken op don voet van het lijk duidelijk gezien te hebben, anderen niet; één verzekerde dat er zoo iets wol te zien was, hetgeen echter na oonig atwasschen verdween» Dit laatste werd door den apotheker Zuran stellig ontkend, een getuige, die door ?rtjne omstafl digo en nauwkeurige verklaringen een z'?er gun stïgen indruk maakte. Zelfs over de kleur der oögeo liepen de verklaringen der getuigen uiteen en even zoo over de tanden. De moeder van Esther verze kerde dat hare doohter veel regelmatiger tandes had dan hot gevonden lijk; andere getuigen hadder aan de tanden van het lijk niets onregelmatigs op gemerkt. Groote opschudding verwekte het ge tuigenis van eene vronw, Csores genaamd, die ver klaarde gehoord te hebben, hoe de Israëliet Grosz berg met zijne vrouw over de zaak sprak en zijne vrouw naar de rivier zond om de kleederen vac Esther aan de vlotters te brengen, opdat dezen he: door hen medegebrachte lijk daarin zouden steken Groszberg en zijne vrouw noemden deze getuig eene leugenaarster en beleedigden haar zoo, datd: voorzitter hen tot 48 uron disciplinair arrest ver- oordeelen moest. De keizer heeft gratie van de doodstraf ge-1 schonken aan den koetsier Sabadini, die Oberdan van Udine naar Ronchi over de grenzen had ge bracht, en de bepaling van do straf, die in dj plaats van de doodstraf treden moet, aan het hoog gerechtshof overgelaten. Maatschappij voor Toonkunst. Aan de Maziekschool der Maatschappij voor Toon kunst alhier hebben de volgende bevordering^ plaats gehad: Bevorderingen: Fia.io. Van de 3ste tot de 2de klasa E. M. Koppeschaar, II. Mulder, M. Zaayer, E. J. De Ridder A. J. Paulus, J. H. Quant, C. W. Ladagc, A. C. Ladage, J. De Stoppelaar, E. W. J. Groen, H. H. Roclofs Heyrmaus, C M. Molenbroek, J. D. Hongrr, S. J. Le Poole, H. Neeb, C. Pigeaud en W. H. De GraaiT. Van de 1ste tot de 3de klasse: A. C. Van Hartrop. Van de 2de tot de 3de klasse: N. S. II. De Koster, E. Convce, H. G. Doesburg, C. C. E A. Jaeger, A. M. M. Caroa— L. H. Darlang, J. Brendtl, A. De Stoppelaar, A. Boeye, G. G. Vau der Hoeven, P. C. T. Van der Hoeven, J. Blanken, M. Feenders, F. B. A. C. Roelants, J. W. Lulofs, J. Daniek J. W. De Visser, E. M. A. Jota, L. M. Stallinga, J. .T. Stal- linga, Th. A. Van Eldik, W. E. Van den Burg, H. M. Sillevi.'. P. D. Vermaas, J. S. H. Molenbroek, H. Jtf. J. Wilhelm' Damsté, P. Pleyte, 1). C. H. C. Hunger, C. De Graaf, B. A.J Koopmaus Van Boekeren, J. H. Backer, J. J. A. De RidJe; en T. De Jong. Van de 3de tot de 4de klasse: A. Van der Lip, C. CosUr.j P. Van Hoeken, C. Meerburg, F. Gerritsen, H. J. Coert, J. Zirkzee, "W. S. Van Benlen, D. Van Tbiel, W. DeGraalT, A.J Kooyker, A. E. Kooykcr, C. Neeb, E. M. Blanken, M. V. Jaeger, P. IT. Van Tbiel, C. Meysing, A. L. Quant, S. M| Rijke, A. A. G. Gooszen eu S. J. F. Oudshoorn. Voorwaardelijk: Vier leerlingen. Van de 3de tot de 5de klasse: G. M. Van der Wal. Van dc 4de tot de 5de klasse: G. Van Wijk, J. J. LubertiJ A. M. L. Van der Barg, G. Chavanncs, A. C. G. H. Van Rijen! H. L. Kips, >1. Pleyte, A. C. Van Trooetenbarg De Bruyn. Van de 4de tot de Ode klasse: W. C. Blankea. Van de 5de tot de Gdc klasse: J. M. Boelen ij t, G. E. J. Visser, C. M. E. Kol IT, A. M. Zillesen, J. Rijke, M. L< Graaff, J. W. P. Rijke, B. Sissingh, O. G. D'Aumerie, C. G. Kip3, E. J. M. Stallinga, W. C. Van Binsbergen, J. M. Fel:® en B. Kühneman. Van de 5de t&t de 7Je klasse: J. Slotenmaker. Van de 6de tot de 7de klasse: C. M. Parmentier, M. Vatüi Ilartrop, R. II. Th. Van Leeuwen, M. Van Geer, M. S. Va» Troostenburg De Bruyn, Gh. Lulofs, J. L. E. Jaeger, F. E. (ill Heynsius en L. G. Vau 't Hooft. Van de Gde lot de 8ste klasse: II. Oudshoorn. Vau dc 7de tot do 8ste klasse: E. M. J. Kraider, J. M Vail Bemraelen, I). Hooiberg, F. Koopman3 Van Boekeren, C. A Bock ën M. J. E. Van Eldik. Viool. Van de 1ste tot de 2de klasse: J. C. Kindermau:- P. J, Convéc, G. Van der Hoeven, Th. M» Schlette, H. 9^ Martin, A. Kelder, W. Vermaas, F. J. G. W. Leers ci W. A. Koenen. Van de 1ste tot de 3de klasse: M. W. Jaeger, Van de 2de tot de 3de klasse: N. Land, C. C. De Lws, J. A. Van Dijk, J. De Goeje, G. Vreede en I. Foutiju. Van de 3de tot dc 4de klasse: D. Scheppar, C. J. W. Heit'1 en W. Van Geer. Van dc 3de tot de 5de klasse: E. Homberg. Van de 4de tot de 5de klasse: P. J. Bnrgersdijk, W. Blank en R. H. Th. Van Leeuwen. Vau de 5de tot de Gde klasse: K. Felin, H. C. Hartö7elt K. Van ï&mmclen. Van de 6de tot de 7de klasse: C. M. Steflelaar, H. G. Reimfi ringer en J. W. C. Kolff. Van de 7de tot de 8ste klasse: M. De Haas. Violcucel. Van de 1ste tot de 2de klasse: F. Van. Seer. Van de 2de tot de 3de klasse: M. Steffelaar. Van de 3de tot de 4de klasse: J. Kunst. Van de 5de tot de Gde klasse: W. Van Bemmeha. T/SèöHe. Van de 1ste tot de 3de klasse: A. M. De Graaf A. V. De Haas. Van de 2de tot de 3de klasse: E. Homberg. Van de 3de tot de 4de klasse: M. Van Hartrop, M. P. Van Geer, E. M. J. Krulder en J. M. Felix. Van de Elëmentairklasse tot de 1ste Koorklasse. G. B. Van Rhijn, H. Mulder, T. Vreede, H. Neeb, A. M. Zaaj J. v. d. Hoeven, C. F. De Loos, J. C. De Loos, C. C H. M. J. Wilheimy Damstc, H. G. Van Üoesburgh, W. nik, W. A. Vermaas, E. A. G. HageD, H.J. Middeldorp, F- Zillesen, J. Van Kaathoven, L. Quant, E. Neeb en D. Heynaius. Van de 1ste tot de 2de Koorklasse. E. M. Blanken, D. H. C. Hanger, J. W. Lulofs, J. J. Blanken, M. L. J. Roelst J. H. Backer, S. Gerlings, M. Kern, E. J. De Ridder, C. Kist, J. J. A. De Ridder, M. A. S. Graafland, C. Neeb, E- Koenen, A. De Stoppelaar, N. A L. Land, F. C. Van G G. W. Vreede, J. D. Hunger en F. G. W. J. Lcers. RIJNLAND, 13 Juli. Koezemstanders 's aoreens 8 utf Oaöo-Weterisg 59. Katwijk GS, Spiamdam 5G, flalfffe: Gcuda 53, Ltidea CO,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2