LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7180. baandag 16 Ju.lL A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURAST s foor Leiden per 8 maanden.....f 1.10. Franco per posrL1.40. Aliooderlpe Hommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. V PRIJS DER ADVERTENTIE*: Van 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassec- ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. LEIDEtf, 14 «Tuil. De verwachting voor morgen is: veranderlijke, meest westelijke wind, vrijgoed weer, afgewisseld door regenbuiïea. Hoden werd op het terrein „Vreewijk," waar door de bouwmaatschappij van dien naam de bouw was aangevangen van twaalf kapitale, eenvoudige doch doelmatige woonhuizen, de eerste steen gelegd aan don zijgevel van een dier gebouwen. De directeur der maatschappij sprak vooraf de volgende woorden: „Dames en Heeren, De Bouwmaatschappij „Vreewijk," te 's-Graven- hage, verricht heden haar eerste openlijke daad op practisch gebied. Kort geleden een eenzame lustplaats met weiland, wordt hier thans de eerste steen gelegd, om oen gansche huizenwijk te doen verrijzen. Tusschen LeideD, bron van voedsel voor den geest, en Zoeterwoude, de welvarende streek Ier voediDg van het lichaam, zal de nienwe wijk eens een ge zegende zijn. Dat Leiden daarin vinde een rijken stenn voer zijn Dij veren burger en Zoeterwoude daaruit bekome een krachtige modedraagster in ziju lasten! Moge deze stille plechtigheid een rijke bron van voorspoed openen voor veleD, in de eerste plaats voor deze jeugdige maatschappij. "Worde thans deze eerste steen gelegd, om na jaren nog te kunnen getuigen van het goede werk der bouwmeesters en van het juiste inzicht der oprichters." Na deze toespraak werd de eerste steen gelegd door den kleinzoon van oen d9r commissarissen. Daarna werd de eerewijn geschonken in de direc tiekeet der aannemers. Feestdronken op den jeugdigen steenlegger, op den bloei der maatschappij, op de welvaart van Leiden en Zoeterwoude, met bevestiging van het aloud en onmisbaar verbond tusschen stad en land, eloten dit huiselijk feest. Vóór hunne aankomst in de residentie zul len de graaf en gravin van Vlaanderen, die thans te Arnhem vertoeven, een bezoek brengen aan de gemeente Leiden, begeleid door baron D'Anethan, Belgisch gezant. Naar wij vernemen, heeft Dr. J. C. Zaalberg, predikant te Paramaribo, voor het op hem uitge bracht beroep naar de Evang.-Lutherscbe gemeente aldaar bedankt. Het stoomschip „Rotterdam"' is gisteren van Rotterdam te Nieuw-York aangekomen de „Prinses Wilhelmina" vertrok hedenmorgen van Amsterdam naar Batavia; do „Prins van Oranje", van Amster dam naar Batavia, arriveerde gisteren te Port-Saïd en zou morgen de reis voortzetten. Telegrammen. WILNA, 13 Juli. De voorzitter der Morschanski- Sysran-Spoorwegmaatschappij, de luitenant-generaal Seume, geraakte gisteravond, toen hij op een trein vrilde stappen, welke reeds in beweging was, onder de w.elen en stierf eenige oogenblikken daarna aan de bekomen verwondingen. LONDEN, 13 Juli. Uit de Bank van Engeland is heden 100,000 pd. st. genomen. MADRID, 13 Juli. De „Gaceta" deelt een regee- ringsorder mede, waarbij een gestreng toezicht wordt voorgeschreven op alle goederen, uit Engeland aankomende, daar dit land geen enkelen maatregel tegen de cholera genomen heeft. ROME, 13 Juli. Uit Chartum wordt bericht dat op last van den yalschen profeet verscheidene Chris tenen gedood en eenige zendelingen gevangengeno men zijn gewordeo. ALEXANDRIE, 11 Juli. Gedurende het etmaal, geëindigd gisteravond te zeven ureD, zijo aan de cholera overleden: te Damiate 38, te Mansourah 57 en te Samanoud 15 personon. LONDEN, 11 Juli. De „Standard" bevat een telegram uit Hong-Kong van gisteren, berichtende dat 3000 man Chineescho troepen order hebben gekregen om van Canton te vertrekken naar Gam- cham aan de grens van Tonkin. Gemengd Nieuws. De aanstaande Leidsche kermis zal worden bezochtop de Ruïne door de schouwburg- tenten van Willem Yan Zuylen, nit Rotterdam, en Nienwenhuys, van Frascati uit Amsterdam; op de Beestenmarkt door een gezelschap gymnasten en koorddansers van H. Hart, Moreau's menagerie van madama Caro en een wonderstier van Haak; op de Nieuwe Beestenmarkt door een wassenbeelden tent van C. Sporkop de Lammermarkt door de bekende acrobatentent enz. van Spriet, vier gewone draaimolens en een met scheepjes, alsmede twee véiocipèdententenverder door bijouterie-, speelgoed-, poffertjes- cn wafelkramen en panorama's op Nieu wen Rijn, Yischmarkt, Aalmarkt, Bloemmarkt en elders. Of Basch komt is nog niet zeker. Hij is thans mot slechts ééne tent in het land, nl. te Utrecht; de andere is in Duitscblandkomt hij hier, dan moet hij eene nieuwe tent laten maken. Hij is daarover in onderhandeling. Deze week werden op „Rhynzigt" 1002 zwembaden door heeren en 52 door damee genomen. Temperatuur van het water op heden 21° Celsius. In de Yeenestraat te 's-H age heeft een huzaar zich ernstig verzet tegen een politie agent, die hem wilde arresteeren. De agent kreeg o. a. een slag met de sabel. Ook een heer, d'e er toevallig bij tegenwoordig was, werd door den huzaar vrj ernstig aaa het gezicht verwond. Met veel moeite werd men eindelijk den woesteling meester. Yoor het gerechtshof te 's-Hage heeft terecht gestaan J. N., arbeider te Wateringen. Hem werd ten laste gelegd diefstal van een bankbiljet van f 200 en f 9.59 aan zilvergeld in do woning van een landbouwer te Rijswijk, in den ochtend van 3 Juni jl., toen de bewoner en zijne vrouw zich naar de kerk hadden begeven. Ten einde zich toegang tot de gesloten woning te verleenen, had bescb. een buitenraam verbroken, en om zich van het geld meester te maken in de binnenkamer een kabinet en een daarin verborgen kistje opengebro ken. Hj was vervolgens met zijn meisje naar do kerk gegaan en had daarna te Delft een deel van bet gestolen geld besteed aan een nieuw pak klee- ren en eenige andere goederen. Voor dezen besch. eischte adv.-gen. mr. Gregory 1 jaar cel straf en wees de verdediger mr. Rigail Certon op verzachtende omstandigheden. Aan het einde zijner zitting veroordeelde het Hof J. N. tot 1 jaar een zame opsluiting. Gisteren is de officier vanjustitie bij de rechtbank te Rotterdam in hoo-er beroep gekomen van het geheele vonnis, den 29sten Juni jl. uitgesproken tegen Jaantje Cornelia Struik en al hare mede-beschuldigden. Te Wadenooien, bij Tiel, verloor voor eenige maanden de machinist eener werkloco- motief zijne beide beenen. Dezer dagen is de onge lukkige, die tijdelijk het koper- en blikslagersvak uitoefende, weder door de aannemers Yan Hattem op de lijn HoornEnkhuizen als machinist in dienst gesteld. Gisteravond is in de Kattenburger- straat te Amsterdam eene dienstbode, bezig zijnde met glazen wasscheo, nit een raam van de derde ver dieping gevallen. Zij was onmiddellijk dood.-Door het afbreken van een vermolmden droogstok viel eene vrouw in de derde Wittenturgerdwarsstraat uit het raam barer woning. Zij werd naar het gasthuis gebracht, maar stierf reeds onderweg. Te Buda-Pe8t hebben dezer dagen twee jonge graven in het paleis van een derden op de sabel geduelleerd, met het gevolg dat een der beiden (zoon van graaf Theodoor Andrassy) een zware hoofdwonde bekwam, alsmede een houw in den nek die ook het rechteroor trof. Zijn tegen stander, de jonge graaf Festetits, werd slechts licht aan den arm gekwetst. De oude graaf Andrassy is onmiddellijk op het vernemen van het voorgevallene naar de hoofdstad geijld, waar de gewonde thans de uitnemendste zorgen geniet. Als aanleiding van het duel wordt opgegeven een wetenschappelijk ge schil over de theorie van Darwin. In Ledsamstreet te Birmingham is, bij een reparatie aan een venster in den winkel van zekeren Whitehead, in den muur eeno holsche machine ontdekt, die met veeren en eene klok kon worden in werking gebracht. Bij het transporteeren van bommen te Tripoli ontplofte een dezer gevaarlijke voorwerpen en doodde 12 Tnrksche soldatenvele anderen wer den gewond. Een roerende scène had in een der politiebnreaux van Parijs plaats. Eene dame van ongeveer 40 jaren kwam haar zoon terughalen, die eenige dagen geleden in hechtenis was genomen wegens landlooperij. De ontroering dor arme vrouw, toen zij haar zoon terugzag, was zoo sterk dat zij eensklaps op den grond neerviel. Alle middelen om de levensgeesten op te wekken, bleven vruchteloos. Bij den brand te NanteB kwam het vierjarig kindje, dat gerust lag te slapen, in de vlammen om, terwijl hare zuster, een meisje van veertien jaren, dat zich langs de reeds brandende trap in veiligheid wilde brengen, naar beneden stortte en in het vuur terecht kwam. Ook haar vond men geheel verkoold terug. Een negentien jarig jongeling stikte door den rook. Waarschijnlijk wilde hij zich nog redden, althans zijn lijk lag vóór het bed. Storm in Britsch-Indië. - De wervel storm, welke een veertien dagen geleden in de Golf van Bengalen woedde, blijkt ook op het vas teland zware regens en overstroomingen veroorzaakt te hebben. Twee bruggen van den „Great Indian Peninsular Railway" bij Bho-Sawul sloegen weg, zoodat de gemeenschap tusschen Calcutta en Bom bay een geheelen dag gestremd werd. De rivier Taptee, onverhoeds gezwollen, overstroomde de stad Su:at, zoodat, naar men verzekert, vijfhonderd hui zen instortten en een schade werd aangericht tot een bedrag van 20,000 pd. st. Vijf menschen ver dronken ia do stad en de dorpen langs den oever der rivier hebben veel geleden. Op de lijn van Bombay naar Baroda werd mede het verkeer ge staakt, omdat men de bruggen niet vertrouwde. Te Chambérij liet een kinderjuffrouw een klein kindjo in een tobbe kokend watervallen, waardoor het kort daarna den geest gaf. Hierover wanhopend, maakte het meisje een eind aan haar leven door in het water te springen. Een gepensioneerd officier der artil lerie te Luik viel, toen hij naar boven wilde gaan, van de trap en kwam met het hoofd terecht op den steonen vloer. Met gespleten schedel vond men zijn lijk terug. Een knecht, die bezigwas dekloederen van zijn heer af te schuieren, stak een kwartje in een der vestzakken en zei: „Nu zal ik eens zien, of mijnheer eerljk is; 't zal me verwonderen of hij 't houdt."

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1