LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7180. Maandag 16 Juli. A0. 1883. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitsondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEP. ADVERTENTIES: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' 1 Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt ƒ0.10 berekend. Dit Notnmer bestaat uit TWEE BLADEN. Aan (le lezers van liet „Leidsch Dagblad.*' Hot is don Uitgever niet mogelijk alle berichten, welke in dit Dagblad worden opgenomen, door te zien. Andere bezigheden of afwezigheid knnnen daarvan de oorzaak zijn. Het doet hem daarom leed dat do Redactie gemeend heeft een bericht te moeten overnemen uit de Amsterdammerwaarin over een onzer geachtste ingezetenen gesproken wordt op oene wijze, waarover hij niet dan zijn leedwezen kan te kennen geven. Yan de opname in kennis gesteld, bracht hij onmiddellyk een bezoek aan den hoogleeraar en het bleek hem toen dat het bericht, hetgeen te verwachten was, in flagranten strijd is met de waarheid. De berichtgever van de Amsterdammer zal zich to zijner tijd moeten ver antwoorden over het ingezonden stuk, waarin hij een onzer meest terecht gevierde hoogleeraars belastert. De Uitgever van dit blad verklaart het bericht ten eenenmale voor onwaar. DE UITGEVER. Kcrmisvoorzorge n. Weinige dagen nog, en hot Nederlandscho volks feest bij uitnemendheid, de aloude kermis, zal op onze pleinen en straten weer in vollen gang zijn. Vond die vermakelijkheid, het verbasterde over blijfsel der vroegere jaarmarkten, in den laatsten tijd van verschillende zijden meer en meer bestrij ding, dit jaar vooral hing haar voortbestaan met het oog op de elders heerschende pokkenepidemie aan een zijden draad. Tot genoegen van groot en klein - want wie wil er niet gaarne eens in het jaar kermis houden? - werd de lastige quaestie opgelost door het voor schrijven van beperkende bepalingen ten opzichte van kermisreizigers, afkomstig uit de door epidemie bezochte gemeenten. Gelukkig dat intu6schen de gevreesde ziektegevallen sterk aan het afnemen zijndat is de beste waarborg van allen, beter dan alle mogelijke uitsluitende voorschriften, hoe prij zenswaardig zij overigens ook zijn mogen. Hoe moeilijk bovendien dergelijke voorschriften dikwijls zijn toe te passen, leert ons het voorbeeld eener gemeonte, waar men de kermisreizigers uit Rotterdam en omstreken had uitgesloten. Toch werden na afloop der kermis aldaar in het zieken huis in de tweede koopstad des rjjks een drietal pokkenlijders opgenomen, die dus blijkbaar te Rot terdam te huis behoorden en in de andere gemeente, tijdens zij daar hun kermisbedrijf uitoefenden, door de ziekte waren aangetast. Voorzichtigheid blijft dus aitijd aanbevelenswaardig, ook als voorzorgsmaatregel tegen de terecht zoo gevreesde ziekte, die, zij hot gelukkig nog ver van huis, elders zoo gedochte verwoestingen aan richt. Een onschuldig vermaak, een geoorloofde ont spanning - wie zou er iets tegen hebben? Maar waar do ontspanning in overspanning ontaardt of zelfs tot uitspattingen overslaatwaar een wat al te ruim gebruik wordt gemaakt van het „vergun ningsrecht"; waar het lichaam, vooral in dagen van buitengewone warmte, door langgerekte nachtelijke feestviering, door het verzwelgen van buitengewone hoeveelheden verkoelende vruchten of verfrisschende dranken in een abnormalen staat van verslapping ea afmatting wordt gebracht - daar begint het tijd perk, waarin men in dubbele mate vatbaar wordt vjor ongesteldheden, die maar al te noodlottige gevolgen na zich kunnen sleepen. Men beschuldige ons niet van zwartkijker^ en de zucht om eens anders genot te bederven. Integen deel, niets zal ons meer genoegen doen dan dat allen, wien dat last, zich in de aanstaande kermis dagen zoo goed mogelijk vermaken, maar dat is nog geen reden om niet bijtijds te herinneren aan eenige vooral in deze dagen zoo aanbevelenswaardige maat regelen van voorzorg en veiligheid. Veiligheid - dat laatste woord schreven wij niet zonder opzet neder. Sedert den noodlottigen brand van het Weeoer Ringtheater heeft men allerwegen middelen aangewend om het brandgevaar in schouw burg- en vereenigingelokalen zooveel mogelijk te verminderen en door eene doelmatige inrichting en vermeerdering van het aantal uitgangen de grootst mogelijke zekerheid te verschaffen dat bij het ont staan van een paniek de aanwezigen zich in veilig heid kunnen stellen. Toch gaat er schier geen week voorbij, of de pers heeft melding te maken van der gelijke rampen in het buitenland, waarbij tal van menschen het leven verloren. Men denke slechts aan den ontzettenden afloop der kindervoorstelling, die aan tweehonderd kleinen het leven kostte. Ons land - het valt niet te ontkennen - maakt in dat opzicht eene gelukkige uitzondering. Trouwens, onder den indruk der vreeselijke Weener ramp wer den in de theaters onzer grootere 6teden belangrijke verbeteringen ter verhoog'mg der veiligheid aange bracht, al kan niet elke schouwburg zich beroemen op het bezit van een soort van inundatie- of submer- sie-inrichting, een overstroomiogstoeetel - om een Hollandsch woord te bezigen - gelijk dat boven het tooneel van den Ilaagschen schouwburg werd aan gebracht. Toch viel juist dezer dagen hier te lande een onheil voor, dat, hoe goed, behoudens ce belangrijke schade, ook afgeloopen, een hernieuwde aansporing tot voorzichtigheid oplevert. Wij bedoelen het af branden van het feestgebouw tijdens de Dclftsche maskerade. In minder dan een kwartier tijds was het geheele gevaarte door de vlammen vernield. Wie zal ons zeggen, hoe ontzettend de gevolgen hadden kunDen worden, indien op het oogenblik dat de brand ontstond, het houten gebouw met op gewonden feestvierenden was overvuld geweest? Welnu, zijn ook niet de kermisspellen zulke houten tenteD, in geen enkel opzicht tegen brand gevaar beveiligd? Zij kunnen nu eenmaal niet als door een tooverslag in steenen gebouwen worden herschapen, maar dat is een reden te meer om zorg to dragen, dat door het aanbrengen van een groot aantal goed ingerichte uitgangen althans de gelegenheid om aan een eventueel gevaar te ontsnappen voor de toeschouwers zoo menigvuldig mogelijk worde gemaakt. Er daarin is bij kermistenten gemakkelijk te voorzien, daar zij aan alle zijden vrij kunnen worden geplaatst. Wanneer die voorzorgen voor gezondheid en vei ligheid beide in acht worden genomen, zal men niet alleen op aangename, maar ook op onschadelijke wijze kermis kunnen houden. En dat wen6chen wij onzen lezers van harte toe. LEIDEN, 11 Juli. Aan de admissie-examens tot de Hoogere Bur gerschool voor jongens alhier is deelgenomen voor de 1ste klasse door 32 aspiranten, waarvan werden toegelaten 23, voorwaardelijk 3 en afgowe- zon 6; voor de 2de klasse door 3, waarvan 1 toe gelaten tot de Iste kl., 1 toegelaten tot de 2de kl. en 1 voorwaardelijk tot de 2de kl.; voor de 3de klasse door 2 aepiranteD, waarvan 1 toegelaten en 1 voorwaardelijk. Hedennamiddag ontvingen we per Nederland- sche mail, via Marseille, de Indische bladen van 4 en 5 Jnni. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 39G1 volwassen personen en van 4—9 kinderen. Aanbevolen zijn voor conrector aan het pro- gymnasium te Gouda, de heeren L. A. Kesper, te "Gouda, en R. A. M. Stavenisse De Brauw, te Enkhuizen, en voor leeraar in de oude talen aan het progymnasium te Gouda de heeren R. A. M. StavenisBe De Brauw, te EnkhuizeD, en H. M. B. Ter Haar Romeny, te Leiden. Door den Raad der gemeente Valkenburg is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school de heer J. C. A. Croin te Aalsmeer. Met den be noemde stonden op de voordracht de heeren P. De Carpentier Wildervanck te Hazerswoude en H. M. F. v. d. Linde te Krimpen aan den IJsel. Door ds. A. Renier te Berg-Ambacht is voor het beroep naar de Herv. gemeente te Haarlem mermeer bedankt. Tot predikant bij de Hervormde gemeente te Hoogmade c. a. is beroepen de heer B. J. Weru- meus BuDiog, predikant te Bourtagne (Groningen). Begunstigd door goed weer had gisteren te Delft de matinee musical© plaats, welke niet door een talrijk publiek werd bijgewoondook de studen ten waren niet ruim vertegenwoordigddit laat zich echter begrijpen als men d agaat dat ze den vorigen avond enz. op „Pkoenix" nog eens duchtig hadden feestgevierd. Des avonds op het concert in Kunsten en Weten schappen traden weder dezelfde solisten van den vorigen dag op, en het scheen alsof zij nu nog beter voldeden dan den eersten keer. Het publiek was dan ook uitstekend voldaan en de dames-solo-zangeressen ontvingen bouquetten, de solo-zangers kransen en de heer J. C. Boers werd met drie kransen en rijkelijk met bloemen gehuldigd. De muziek deed ondertusschen hare fan fares schetteren. Zeer geanimeerd waB het daaropgevolgde bal. Heden is er to Delft matinée musicale op de „Phoenix" met introductie van dames, muziek van de kapel der Utrechtsche schutterij's middags diner van leden en oud-leden van het wandelgezelschap „Ambulantes"; 's avonds: GraBde fête de Nuit en Kermesse d'été met bal champêtre. De kapt. ter zee P. Ten Bosch zal, naar de Utr. Crt. verneemt, 1 Sept. a. s. als commandant van het Kon. Instituut voor de Marine te Willems oord vervangen worden door den kapt.-luit. ter zee G. Doorman. De heer J. N. Lancel, phil.-cand., onderwijzer aan do departementale school te Breda, is benoemd tot leeraar aan de Rijksnormaallessen aldaar. Door den gemeenteraad van Leeuwarden is besloten, het boekhouden en de staathuishoudkunde te doen vervallen als leervak van de middelbare school voor meisjes. Men meldt uit Middelburg dat stemgerech tigde deelhebbers der Handelmaatschappij met alge meen© stemmen herbenoemd hebben tot commissaris den heer J. A. Tak en tot plaatsvervanger den heer J. P. Fokker. Het stoomschip „Soenda", van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Dungeness; de „Zee land", van de Rotterdamsche „Lloyd", is gister middag te Rotterdam aangekomen, o. a. met een detachement militairen uit Iudië en twee gevan genen, die geboeid aan wal werden gebracht. Door den minister van koloniën is de scheeps timmerman A. N. Ruigrok ter beschikking gesteld van den gouv.-gen. van Ned.-Indië, om te worden geplaatst als vice-commandeur voor het vak van scheepsbouw bij een der marine-etablissementen daar te lande. Blijkens nadere mededeeling van den coneul- generaal der Nederlanden in Griekenland zullen de schepen, afkomstig van Egypte, Indië, Malta en Cyprus aldaar eene quarantaine van 21 dagen moeten ondergaan.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1