r. 7179. A°. 1883. Avond-editie. s 1 AcJGS, '0 ■5 «fl ui-Sr< U <*A&£a PRIJS DEZER COURANT: Vcor Leiden per 3 maanden1.10. Franca per post.1.40. Afzonderlijke Koramers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: ff Vin 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt O.iO berekend. OiHciëelo Kenuls^evinijeBi. De Burgemeester. Hoofd van het Gemeentebestuur n van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden ïty aan den entvanger] der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op «'en 11de» Juli jl. invorderbaar ver klaard kohier van het patentrecht, dienst 18S3/S4, wij ken 1, 2 en 3, en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Juli 18S3. DE KANTER. IBIDEM, 13 JFtsIi. Heden is aan de universiteit alhier do heer N. J. Andriesi-en, geb. to Dsn Zijpe, bovorderd tot doctor K in do k:assioke letteren, met academisch proefschrift. |f, get.: „De Sde ot auctoritate scriptorum ex quibus vita Tiberii cognoscitur disputatio." Ongetwijfeld zullen velen met ingenomenheid een in dit nummer voorkomond ingezonden 6tuk lezen, waarin do hoofden der openbare scholen der >*53 de en éde klasse alhier een beroep doen op de harten en beurzen der ingezetenen, ten einde den leerlingoD der hoogste klassen, wier ouders toch meestal niet in staat zijn hun kinderen een derge- lijk genot te verschaffen, een uitstapje te bezorgen naar de tentoonstelling te Amsterdam. Bij het welslagen van dit plan - waaraan wol niet te tv/ijfelen valt - zal het zeker voor ioder die er aan medegewerkt heofc een waar genoegen zijn die 'woehonderd van vreugd» stralende kinder gezichtjes te zien, a-s zij daar in het Zondagspak den trein afwachten, wolko hen in een oogenblik, maar toch naar hun zin nog niet vlug genoeg, naar de groote Amstelstad zal brengen, welke vele huunor /misschien voor hot eerst zullen aanschouwen. De onderteekenaars van het stuk, onder wier leiding zij het tochtje zullen doen, verklaren zich bereid giften in ontvangst te nemen, terwijl ook aan het bureel van het Leidsch Dagblad de gelegenheid geopend is voor hot goede deel golden te bezorgen. Met ingenomenheid vestigen wij de aandacht van onze lezers op de tentoonstellingen van teekeningen, vervaardigd door c!e leerlingen der beide Hoogere 'Burgerscholen alhior. "Wij weten zeker dat die op de Pieterskerkgracht Zaterdag lé Juli nog geopond ton een bezoek ovorwaardig is. Do heer Kosters mag met zelfvoldoening op den arbeid van het af- goloopen jaar terugzien. Tot onderwijzeres in de handwerken on do Fran- sche taal aan oene bijzondere school alhier is be noemd mej. C. Do Yoogd, te Rotterdam. Gedurende de tweede helft der maand Juni aijn aan het postkantoor alhier bozorgd de volgendo ibrioven, welke wegens onbekendheid dor geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. M. v. d. Bongaard, Amersfoort; J. T. Brink, Otto Beüike, Franken, A. Muller, A. Scbielo, Ara sterdam; mej. De Hijs, 's-Gravenhage; W. Yan Weereu, Yeen, Haarlem; H. Teouwsma, Loideö; H. Bakker, Rotterdam; W. Boos, Yalkeuburg; dr. J. Moolonburgh, YlaardingenMeyor, IJmuiden; C. Scherpeseel, Zeist. - Briefkaarten: Mevr. M. V. S. Brink, Amsterdam; mej. Dakkers, StratumG. v. d. Post, niet vermeld. De kiesvereeniging „Burgerplicht" te Alfen heeft gisteren in hare gehouden vergadering voor leden van den gemeenteraad te Alfen gesteld tot candidaten de aftredende heeron, zijnde J. C. P. Eeftinck Schattenkerk, P. H. Schouten, P. Van 't Riet en Jacob Van der Eist; voor Aarlanderveon mede de aftredende leden J. A. Van der Lee en J. H. Buting. Het schoolverzuim te Hoofddorp in de Haar lemmermeer bedroeg over de eerste zes maanden vau het jaar 1883 gemiddeld 15.25 pet.; in Januari 20.7 pet., Februari 13 pet., Maart 15.5 pet., April 11.6 pet., Mei 17.5 pet.. Juni 13.25 pet. Het „Vad." meldt dat een gistermiddag te 's-Iiago uit Wiesbaden ontvangen bericht omtrent den toestand van den heer Modderman luidt als volgt: „De zieke is nog uiterst zwak; de wond meet open blijven, om te zien of or nog vochten kooien; houdt dat op, dan kan tot de genezing worden overgegaan. ZoolaDg dat niet geschiedt, blijft do toestand zorgwekkend." Prins Albert van Pruisen zal a. s. Dinsdag des voormiddags te halftwaalf te :s-Hage aankomen op reis naar Schevoningen. De eersto muziekavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen to 's-Gravenhage mag uitnemend geslaagd genoemd worden. Bij de uit voering van de „Messias" bleken koor en orkest duchtig gestudeerd te bobben. Als solisten traden op do dames Breidenstein (sopraan) en Spiess (alt) en de hoeron Fischer (bas) en Riesse (tenor). Het kunstgenot dat de talriiko schare smaakte deed veel leeds van do vorige dagen vorgeten. Zoowel hot vocale- als het instrumentale gedeelte van den muziekavond word geroemd eu de solisten hadden meuige welgemeende dankbetuiging in ontvangst te nemen voor hunne gewaardeerde medewerking. Het contrafeest, door de Delftseho burgerij het studentencorps aangeboden, zal plaat3 hebben op Maandag 16 Juli a. s., in don Stads-Doelen. Kaar aanleiding vau het afbranden der fcesttont zija twee bedienden in hechtenis genomen. Eenige uren daarna werden zij echter weder op vrijo voeten gestold. Aartshertog Karei Lodowijk van Oostenrijk en zijne gemalin worden te Amsterdam verwacht om do tontoonstolling to bezoeken. De heor Van der Bildt, uit Nieuw-York, (de zoogenaamde SpoorwogkoniDg) is er gisteren met familie in het Amstel-IIoiel aangekomen. Eenige Nederlandscho inzenders en leden van Bttbcommissiën hebben zich vereenigd tot een com missie, die bij genoegzame deelneming aan de leden van het uitvoerend comité, als blijk van waardee ring, een feestmaal zullen aanbieden, dat zal ge houden worde7i op 28 Juli, het tijdstip, waarop de jury waarschijnlijk werkzaam en vermoedelijk de meeste inzenders to Amsterdam aanwezig zullen zijn. Als aanstaand gezant te Weenen in de plaats van den staatsraad graaf Van Zuylen Van Nvevelt, noemt men den oud-minister van buitenl. zaken, jhr. Rochus3en, gevolmachtigd minister ter beschikking. Mr. J. C. J. Ridder Van Rappard, laatst vice-president der arrond.-rechtbar.k te Assen, hoeft in de heden gehouden zitting van den hoogen raad den eed afgelegd als raadsheer in het gerechtshof te 's-Gravenhage. De spoorwogbrug ever den Rijn bij Reenen is zoogoed al3 voltooid en zal Zaterdag worden op geleverd. Men denkt die voltooiing feestelijk to vie- reD. Bouw en onderbouw werden aangenomen voor 1,697,819. Naar men meldt, is don 2S$ton Juni te Brooklyn overleden de heor R. C. Burlage, sedert 28 jaren consul-generaal der Nederlanden te Nieuw-York. Z. M. hoeft benoemd bij do dienstdoende schutterij te Leiden, tot 2den luit. J. Wilhelmy Damsté, sergeant; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend bij die te Delft, aan H. P. Kleyn Van Willigen, als majoor-commandant, onder dankbet. en met toekenning van den pers. rang van luit.-kol.;- aan J. H. C. Freyer, op verzoek, met 1 Augustus a. e. eervol ontslag verleend als notaris te Amster dam - met 1 September a. s. benoemd tot leeraar in de geschiedenis en de Nederlandsche taal- en letterkunde aan do Kon. Mil. Academie den heer N. Felix, thans directeur van het instituut van wijion den ïuit.-admiraal Van Kinsbergen te Elburg. Gemengd Nieuws. Het was hedenmorgen in den Vliet (in de stad) weder het oude liedje. Do doorvaart was er gestremd, - niet voor een oogenblik, maar ge durende eenige uren. Reeds gisteravond trachtte een met raetsolsteenen beladen schip do brug van het Rapenburg onderdoor te komen, doch het moest do pogiDgen daartoe opgeven, om die van morgen vroeg to herbalen, echter opnieuw tevergeefs. Ein delijk zat het vaartuig zóó vast aan don grond, dat het noch voor- noch achteruit meer kon; da inhoud moest gedeelfehjk in pramen worden over geladen, tot hot schip weer vlot kwam. Inmiddels lagen het Rapenburg, zoomede de lange en korte Vliet vol vaartuigen, welke geduldig dat oogenblik afwachtten om hun reis te kunnen vervolgen. Zelfs in den SiDgel oefenden enkelen Jobsgeduld. Mag dat langer zoo blijven? Wat baat het of Rijnland den Vliet buiten do stad al uitdiept, als men den toestand van dat water in onzo gemeente zoo onvol doende laat! Het is toch bekend dat er een zeer drukke scheepvaart is, welke thans grootelijks be lemmerd wordt. Het is voor haar geen kleinigheid als zij daar 's morgens van vijf uren tot halftwaalf werkeloos moet blijven liggen. De jongste uitdie ping blijkt niet voldoende. Hedenmorgen te ongeveer zeven uren is uit de Langogracht door een schipper opge haald het lijk van een 22-jarig meisje, E. J., dat eerst kort daarin kon gelogon hebben. Men meent ook nu weder reden te hebben om te veronderstellen dat de ongelukkige op deze wijze oen einde aan haar leven beeft gemaakt, althans volgens een door baar ge schreven brief was ze daartoe uit Amsterdam naar hier gekomen. Het lijk werd naar de loods voor drenkelingen overgebracht. In de laatste dagen is tegen ver- schillendo personen proces-verbaal opgemaakt wegens verzot tegen do politie, o. a. tegen C. W. en W. H. Mede is proces-verbaal opgemaakt tegen tweo vervoorders van een tweowieligen wagen, die jl. Woensdag in de Groenosteeg een IJ-jarig meisje hebben overreden, zóó dat de toppen der vingers van een dor handjes gespleten zijn. Gisteravond to ongeveer halfnegerr is een onbekond manspersoon, die later is gebleken genaamd te zija J. P. S., tehui8 behoorende te Maastricht, op de Breestraat door een toeval of be roerte getroffen, on na voorloopig aan het politie- bureel gebracht te zijn, ter verdere verpleging naar het academisch ziekenhuis vervoerd. De gisteren te Haarlem gearresteerde L. Ouwerkerk, oud 18 jaren, wonende te Leiden, wiens opsporing en aanhouding door den commis saris van politie alhier was verzocht, is reeds vroeger meermalen wegens diefstal veroordeeld. In de corroctioneole zitting van het gerechtshof te 's-Hago van gisteren werden beves tigd de vonnissen der Haagsche rechtbank, waarbij de zaakwaarnemer R. tot 1 jaar celstraf is veroor deeld wegens majesteitsschennis en de gescheiden huisvrouw van dr. K. tot gelijke celstraf en f 25 boete veroordeeld is ter zake van vergrijp tegen de zeden. Eene vlag van de pasgeopendepassage aan de Prins Hendrikkade te Amsterdam leidda gistermiddag tot eene ernstige vechtpartij tusschen de werklieden. Een hunner werd met een bijl aan den arm gewond en moest terstond naar het gast huis worden vervoerd. De politie scheen met de sabel de orde te moeten horstellen. Althans een ander werkman kroeg een sabelhouw aan den arm en werd na te zija verbonden, naar het politie bureau gebracht. De N. R. Crt. verneemt dat gisteren E. D. Consenheim, medebeschuldigde in de zaak

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1