Z. M. heeft P. J. Haaxman, apotheker te Rotterdam, benoemd tot ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw; benoemd tot burgemeester der gem. Harlingen, jhr. H. M. Speelman; d8r gem. Batenburg, A. L. Dijkman; voor het studie jaar 1883—1884 benoemd tot rector-magnificus van de rijks-universiteit te Utrecht, mr. H. J. Hama ker en van die te Groningen, dr. H. J. Yan Ankum- bij de rijkstelegraaf benoemd tot telegrafist dor tweede klasse J. N. Roeter'.nk en C. S. De Wit, beiden thans telegrafist der derde klasse; P. Yan der Burg, thans tijdelijk leeraar aan de Polytech nische school, met ingang van 1 September a. 8., be noemd tot hoogleeraar aan die schoolbenoemd tot 2den luit. bij het 4de reg. inf.. de cadetten W. F. Hart man, jhr. G. A. A. Altink Von Geusau en J. G. Kist. Gemengd Nieuws. Tijdens het volksconcert, gisteravond door do kapel der dd. schutterij op de Ruïoe ge geven, heerschte er heel wat beweeglijkheid op dat plein. Yan zeker wel uit alle gedeelten der stad was het „volk" er samengekomen, dat daar bleef tot om negen uren de muziek als laatste nommer het „Wien Neerlandsch bloed" deed hooren. Toen ging ieder weer zijns weegs en had men de onder vinding kunnen opdoen dat zulke concerten door hunne eigenaardigheid ook recht van bestaan heb ben. Men veronderstelt dan ook dat dit concert nog door meer muziekuitvoeringen in dit seizoen zullen gevolgd worden. De vlaggenversiering, welke nu aan de tent ontbrak, werd gedurende eenigen tijd door een prachtigon regenboog vervangen Op een erf van eene woning, gelegen aan de Heerengracht en Vestestraat, is een man, die werkzaam was bij het ruimen van een water put, op den bodem daarvan bedwelmd geraakt, waarna hij, alvorens eerst geneeskundig te zün behandeld, naar het academisch ziekenhuis is moeten worden overgebracht. Eenige uren later was bij echter weder geheel hersteld en kon hij alzoo huis waarts gezonden worden. De twee alhier gisternacht gearres- teerde landloopers hadden onder de gemeente Hil- legom uit een schuurtje aan de Leidsche vaart nabij de kalkovens, na het schuurtje te hebben openge broken, ontvreemd: een paar klomplaarzen, twee schoppen, op den steel gemerkt M. v. T., een ver tind ijzoren waterketel en een blauwen kiel. De vermoedelijke daders waren gezien, toen zij uit het schuurtje kwamen en het gestolene bij zich hadden, door twee grasmaaiers. Zij verwijderden zich in de richting naar Leiden. Het 2-jarig zoontje van A. De Blaey te Haarlemmermeer is in een sloot geraakt en ver dronken. - Ten nadeele van J. Rietveld bij Halfweg waren van de bleek ontvreemd eenige vrouwen- onderkleederen. Een meisje, N. S. genaamd en oud 17 jaar, heeft bekend den diefstal te hebben gepleegd. Ter voorkoming van verkeerde gevolg trekking, deelt do rechter-commissaris, mr. E. Crooc- kewit, te Rotterdam, mede dat de geschenken, aan de ambtenaren van politie aldaar toegekend, niet van hem afkomstig waren, maar van den heer Bosch te Amsterdam, op wiens uitdrukkelijk verzoek zij door hem aan bedoelde beambten zijn uitgereikt. Ten gevolge van de aanhoudende droogte is de waterstand in de provincie Friesland zeer laag. Niet alleen de schippers, maar ook de neringdoenden, handelaars en winkeliers ondervinden hierdoor schade. In jaren heeft het water niet zoo laag gestaan als thans het geval is. In de trekvaart van Harlingen naar Leeuwarden zitten een vijfen twintigtal schepen en twee binnenbooten rustig bij elkander op hooger waterstand te wachten. Het blijkt dat vele waterwegen, die overigens diep ge noeg zijn, onbevaarbaar zijn wegens den modder. Algemeen wenscht men ook voor wei- en bouwland naar regen. Een bericht uit Nieuw -York meldt dat verleden week 672 kinderen bezweken zijn aan allerlei door de hitte veroorzaakte ziekten. In de laatste dagen wees de thermometer 97° F. in de schaduw. Volgens een bericht uit St. - Johns (New-Foundland), gedateerd 7 Juni, werden in het noorden der Golf van St.-Laurens 30 schoe ners, die op de robbenvangst uit waren, door een groot ijsveld ingesloten en waren de mannen den hongerdood nabij. Een ander bericht van 12 Juni meldt dat ten noorden der Straat van Belle Isle 15 robbenvis- schersschoeners in het ijs zaten en dat de bemanning volslagen gebrek aan levensmiddelen had. Tien mannen hebben eene boot over het ijs gesleept, dat tot op een afstand van 30 kilometer geene spleet vertoonde, in de hoop het vasteland te bereiken, waar zij geheel uitgeput aankwamen. Het Engelsche oorlogsschip „Foam" vertrok terstond om hen te hulp te komen. BUITENLAND. Frankrijk. De overeenkomst tusschen de Suez-Kanaal-Maat- schappij en de Engelsche regeering houdt in den aanleg van een tweede kanaal, zoo mogelijk iu 1888 te voltooien. Voorts is daarbij bepaald dat, wanneer het dividend 21 pet. bereikt, van lieverlede tarief- verlagingen zullen plaats hebben in verhouding tot de dividend-vermeerdering, totdat de vermindering 5 fr. de ton beloopt. Een van de vice-president- schappen der maatschappij wordt aan een der drie Engelsche administrateurs voorbehouden. De inspec teur over de scheepvaart door het Kanaal zal door de Engelsche regeering worden benoemd. De conces sie, voor 99 jaar aan de Maatschappij verleend, begint met de opening van het nieuwe kanaal. De Maatschappij zal aan de Egyptische regeering 1 pet. van de geheele netto-winst uitkeeren, na aftrek van het voor de reserve bij de statuten voorgeschreven gedeelte. De Engelsche regeering zal voor het werk 200 millioen leenen tegen 3*/4 pet. rente. De minister van justitie heeft een besluit ge- teekend, waarbij een extra-parlementaire commissie wordt benoemd, belast met het voorbereiden van een ontwerp, strekkende tot wijziging van het "Wetboek van Strafvordering en de verlaging der gerechtskosten. Groot-Britannië. In het Lagerhuis antwoordde do heer Gladstone gisteren op eene vraag van sir Stafford Northcote, in hoofdzaak het volgende met betrekking tot de jongste berichten van Madagascar: „In de laatste 24 uren is de tijding ontvangen dat de Fransche admiraal den Britschen consul te Tamatave gelastte binnen 24 uren de stad te verlaten. Vóór den afloop van dien termijn stierf echter de consul. De Fransche admiraal riep de Engelschen op, om de teraardebestelling van het stoffelijk overschot bij te wonen. Yeleu gaven daaraan gehoor; ook ver- scheidenene officieron en matrozen van het oorlogs schip „Dryad," benevens vele Fransche officieren waren tegenwoordig. De Fransche admiraal had de gemeenschap tusschen het Engelsche oorlogsschip en den wal afgesneden. Den Britschen gezagvoerder was slechts vergund, mondeling te protesteoren. De vlaggen van alle vreemde consulaten werden door de Franschen neergehaald. Behalve de secretaris van den Britschen consul, was ook de Engelsche zendeling Shaw gevangengenomen, laatstgenoemde waarschijnlijk onder verdenking van briefwisseling met den vijand." De heer Gladstone besloot zijne mededeeling aldus: „Terwijl ik van deze ernstige en pijnlijke gebourtenissen gewag maak, heb ik er nog slechts bij te voegen dat wij nadere berichten over het gebeurde zullen afwachten, en ook van de Fransche regeering de inlichtingen tegemoet zien, welke wij in billijkheid mogen vragen en die wij onder gelijke omstandigheden het onzen plicht zouden achten te verstrekken. Wij hebben dit aan de Fransche regee ring te verstaan gegeven." De heer Childers verklaarde dat de voorloopige schikking met de Suez-Kanaalmaatschappij (zie Frankrijk) onderteekend is. Het te graven tweede kanaal zal zooveel mogelijk evenwijdig loopen met het bestaande. De Engelsche regeering leent aan de Maatschappij in termijnen 8 millioen pd. st. tegen 3'/4 pet., met een amortisatiefonds, zoodat het kapitaal in vijftig jaren zal zijn terugbetaald. De schikking treedt in werking na de goedkeuring van het Parlement. Verder deelde de heer Childers mede dat deze 8 millioen door middel eener leening zullen gevonden worden. Oostenr.-Hongy.-jWEonai'cIiie. Het proces van Tisza-Ezlar leverde Maandag jl. deze bijzonderheid op, dat eene moeder hare dochter van valsch getuigenis beschuldigde. Dit meisje, Julia Bamosi, had in het begin van het getuigenverhoor vorklaard dat zij Esther Solymossi op dien nood- lottigen Zaterdag te 1 uur gezien had, alzoo een uur later dan zij vermoord heette te zijn. De moeder van Julia kwam nu verklaren dat hare dochter door de Joden was omgekocht om ten gunste van de beschuldigden getuigenis af te leggen. De ver dedigers echter meenden reden te hebben om te gelooven dat de ouders van Julia hun kind hadden mishandeld, om het te bewegen thans eene onware verklaring af te leggen en hare vroegere ware te herroepen. Zij stelden daarom voor, den vader en don burgemeester van het dorp, waar Julia woonde, te hooren voordat het meisje zelf nogmaals gehoord werd, en het Hof besloot overeenkomstig dat voorstel. Een andere getuige verklaarde dat de cipier Henter hem gewaarschuwd had zich in acht te nemen, indien hij ten voordeele dor joden zou ge tuigen; ook de inwoners van Eszlar haddon hem gedreigd, maar hij bleef standvastig bij zijne ver klaring dat hij Esther Solymossi nog in den namiddag van den bewusten Zaterdag gezien heeft. Bij het verhoor van twee andere getuigen, vrouwen, geraakten deze in zoo hevigen twist, dat zij van woorden tot feitelijkheden oversloegen en de eene de andere in het aangezicht spuwde. Telegrammen, PARIJS, 11 Juli. Do Senaat heeft het ontwerp van wet tot bescherming der kinderen aangenomen met 171 tegen 76 stemmen. LONDEN, 11 Juli. (A.) De overeenkomst met den heer De Lesseps maakt veel opschudding, en men dreigt met heftige oppositie van een groot deel der eerste handelshuizen, die eene enorme macht van kapitaal vertegenwoordigen. De groote roeders hielden reeds bedenoamiddag bijeenkomsten en besloten van den lord mayor te vorderen dat hij eene groote vergadering van burgers zal bijeenroepen om de zaak te overwegen. De ministers Gladstone en Childers zijn heden- avond onverwachts naar Windsor ontboden en badder j daar een onderhoud met de koningin. WEENEN, 12 Juli (Part. Tel.) Chambords toe stand schijnt hopeloos. Doctor Constantin werd uit Parijs ontboden om na het overlijden de identiteit van den doodc voor de Fransche natie te kunnen CDnstateeren. ROME, 12 Juli. (Part. Tel.) Het wordt bevestigd dat een Italiaansch gezelschap landerijen in Tri poli wil koopen. Driehonderd Italiaanscho werklieden zijn er geland, ofschoon de gouverneur hun 800 man met 26 kanonnen te gemoet zond. MADRID, 12 Juli. Men verzekert dat Spanje, in overeenstemming met vier andere mogendheden, zich tot Engeland gewend heeft met opmerkingen over het gevaar, waaraan de openbare gozondhsió j wordt blootgesteld, wanneer voor do Engelschej havens geen quarantaine wordt ingevoerd. Men ge-' looft dat indien Engeland in zijne werkeloosheiij volhardt, de mogendheden op het vasteland genood zaakt zullen zijn, schepen uit Engelsche havens afkomstig aan quarantaine te onderwerpen. LONDEN, 12 Juli. De heer Jorissen heeft geenerle ofliciëele mededeeling van zijn ontslag ontvangen en is gisteren naar het vasteland afgereisd. ALEXA.NDRIE, 12 Juli. In het etmaal dar gisteravond te 9 uren eindigde, bedroeg het geta choleragevallen te Damiate 64; - te Mansourah 89;$ te Falka 5; - te Zifteh en Samanoud ieder 10 ey te Chibin-el-rum 1. LK1DEN, 13 Juli. De verwachting voor morgen is: zuidwestelijk of westelijke wind, min of meer buiig, regen. De uitslag der toelatingsexamens voor h gymnasium is deze: Van de 31 examinandi voor de 1ste klasse tocgeja laten 15, voorwaardelijk toegelaten 3, afgewezen K van de 2 examinandi voor de 2de klasse teeg'. laten 1, afgewezen 1 de eenige aspirant voor de 4de klasse voorwaaj® delijk toegelaten; de eenige aspirant voor de 5de klasse toegelatf De persoon van L. J. O., die verdacht wor eenige dagen geleden alhier diefstal met braak hebben gepleegd in het lompenpakhuis dergebrc ders Palm aan de Haven, is door de Haarlemse politie aangehouden en herwaarts gebracht. Na zrH alhier gedane bekentenis is hij ter beschikking™ de justitie te 's-Graveuhage gesteld. Op de algemeene jaarlijksche vergadering rfl aandeelhouders in den spoorweg Leiden—Woen™ is besloten: lo. de balans over het boekjaar 1882-H goed te keuren2o. als dividend nader uit te dee-H een bedrag van vijf gulden per aandeel van betaalbaar na ultimo dezer; 3o. den heer J. C-jH Bordes en bij diens ontstentenis den heer A.H Zaalberg over het boekjaar 1883—84 te benoeuM als de bij art. 5 van het contract met de Rijnspoorweg-Maatschappij bedoelde persoon, jj

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2