LEID DA fiBLAD. Vrijdag 13 Juli. A0. 1883. Avond-editie. iY. 7178. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden.11. f 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE!! Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt ƒ0.10 berekend. LEIDEN, 13 Juli. De uitslag der overgangsexamens van de Hoogere Burgerschool voor jongens alhier is als volgt Yan de lsto tot de 2do kl. (39 leerlingen en 2 voor enkele vakken) bevorderd P. K. Kuhlraan J. J. Kunst, J. S. Van Nouhuys, R. B. Damsté. M. Mansveld, J. Obroen, P. E. Yan Musschonbroek, W. P. Yan Rijkora, W. K. J. Stoop, W. Yan Diest, W. G. A. Bruinier, A. L. Quant, T. H. IJksma, C. J. G. Albert, W. B. Lcdeboor, G. M. Yan der Wal, T. Mac Gillavry, A. J. Van Nouhuys, G. Van reuningen, C. Vink, J. II. Viruly en J. Groen. - jVoor enkele vakken M. J. M. Proot. Voorwaardelijk (wegens onvoldoende vorderingen |in een of meer vakken): J. Mac Gillavry, M. Rap ara, II. F. Slot, F. Van de.n Dop, W. J. J. De aan, J. E. Von Bulow, A. R. Driessen, J. II. j Bos er A. F. Oostdijk. - Voor enkele vakken L. Kruyff. Niet bevorderd 8 leerlingen. Van de 2de tot de 3de klasse (25 leerlingen en 4 voor enkele vakkon) bevorderd H. J. F. Wanna, H. C. Furtanier, P. Yan Tabergen, C. A. Boon- acker, H. W. Yan Nes, W. F. Privé, F. J. Kroesen, J. Kofswagen, J. D. Van Nifterik, J. Hartevelt, W. Van Yoorthuyzen, P. J. Burgersdijk, J. G. Yogele^ang, II. J. Gerlings, R. Broekhoff, A. E. Van Gra88tek, E. M. Driessen, W. Bekker en J. A. Leers. Voor enkele vakken H. G. Reinevin- ger, J. Sala en W. H. G. Scheffer. Voorwaardelijk A. J. De JoDg en P. J. M. De BruyD. Voor oukele vakken W. P. De JoDg. Niet bevorderd 4 leerlingen. Yan de 3de tot de 4do klasse (28 leerlingen en 1 voor enkele vakken) bevorderd J. Kunst, J. L. C. Wortman, J. Coebergh, W, Van Bemmelen, I. J. Van den Berg, C. M. Cremer, W. C. Blanken, C. Bru geman, E. C. v. d. Keilen, L. H. Vijzelaar, J. C. Japikse, T. J. C. Boys, J. A. N. Graafland, A. J. G. v. d. Upwich, P. J. Hasselbach, A. G. Kleyn, J. G. Knotter, Tb. Yan Wijk, J. G. P. Yan Masschenbroek en H. W. Blüte. Voor niet alle vakken A. v. Bielen. Voor waardelijk P. Do Graaf en C. J. De Nove. y Niet bevorderd 6 leerlingen. Van de 4de tot de 5de kl. (17 leerlingen en 1 voor enkele vakken) bevorderd J. W. Lem, J. H. Meerburg, M. De Haas, D. J. A. Vrijdag, J. G. Tie- lenius Kruythoff, F. Hollaar en D. v. d. Horst. - Voor enkele vakken A. De Jong. Voorwaardelijk bevorderd C. W, R. Kleinpenning, R. F. K. Wilhelroy Damsté, T. P. Viruly en K, P. W. Kern. Niet bevorderd 6 leerlingen. |gjDe Leid8che Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoek gaf gisteren haar jaarlijksch kinderfeest. Een honderdtal kinderen, vroeger leer lingen dor openbare en bijzondere scholen voor on- en minvermogenden, dïo zich door getrouw school bezoek daarin onderscheidden, vertrokken met den tram Yan twee uren naar Katwijk. Dat zij zich uitmuntend hebben vermaakt behoeft niet te worden verzekerd. Door de goede zorgen eener commissie uit het bestuur werden zij ruimschoots van ver snaperingen voorzien. Menig vroolijk lied klonk onder begeleiding van muziek langs het strand. In plechtigen optocht maakte men eene wandeling door het dorp, tot groot genoegen van Katwijks [■ingezetenen. De vreugde steeg tea top toen het feest werd besloten met het afsteken van eenig vuur werk. Hoogst voldaan keerden de kinderen 's avonds huiswaarts. Warme dank zij toegebracht aan die ingezetenen, welke door hunne bijdragen het bestuur in de gelegenheid hebben gesteld dit kinderfeest te organiseeren. De scholieren van een bijzondere school be zochten gisteren Scheveningen en brachten daar eeüige genoeglijke uren door. De jongens waren fraai opgeschikt en hun rijtuig met de nationale kleuren versierd. Omtrent de ziekte van den oud-mini3ter Mod derman leest men in de Zutf. Crt. de volgende bijzonderhoden. Roods sinds lang klaagde de heer M. over zijne ingewanden, maar de geneesheer vond daarin geen reden van bezorgdheid. Do reis naar Wiesbaden werd dan ook meer ondernomen ter willo van een familielid, wien de doctoren veran dering van lucht haddon voorgeschreven, dan tot eigen herstel. Allengs vormde zich echter beneden in den buik een gevaarlijk abces, dat den lijder onuitstaanbare pijnen veroorzaakte. Reeds siuds drie weken moet hij nu hot bed houden, maar in plaats van beter, werd de toestand steeds erger. Ook de operatie schijnt geen baat te hebben gebracht, en ondertusschen nemen de krachten van uur tot nur af. Reeds zijn de familieloden, die hier waren ge bleven, naar Wiesbaden ontboden, omdat het gevaar zeer groot is. Niet alleen voor zijn familie en zijn omgeving, maar voor het geheelo land zou zijn dood een ontzettend verlies zijn. Nog slechts 44 jaar en wat heeft hij reeds veel tot stand gebracht Ook voor de toekomst ontbreekt het hem niet aan grootsche plannen. Gelukkig dat de toestand volgens de jongste berichten wat beter i9. Als eene bijzonderheid van den maskerade- optocht te Delft gedurende den dag kan worden medegedeeld dat toen de trein de Choorstraat pas seerde, 6 jongejuffrouwen, allen in het wit, waarvan 3 met blauwe sjerpen, (de kleur van Jacoba van Beieren), haar een prachtig bouquet aanboden, en 3 met witte sjerpen, (de kleur van Philips van Bourgondië) hem een krans aanboden, terwijl de jongste meisjes uit zilveren mandjes bloemen strooiden. Op dozen dag zijn te Delft aan- en opgekomen 113 treinen der H. IJ.-S.-M., naar gissing aan brengende 14- a 15,000 personen, terwijl het aantal aangebrachte per tramweg, particuliero rijtuigeö, stoombooten enz. njen gerust op een gelijk getal kan schatten. Onverpoosd is de justitie gistoren bezig geweest met nasporingen op het terrein van den brand zei ven te doen. Reeds vroegtijdig vertrokken met dit doel uit de residentie de rechter-commissaris bij de Haagsche rechtbank, mr. Van Marle, de substituut officier van justitie, mr. Pape, en de waarnemende griffier, mr. Polak Daniels, om het onderzoek te leiden en vooral opheldering en verklaring te vin den voor het plotselinge ontstaan van don brand. Den ganscken dag hebben deze magistraten een ieder gehoord, die licht in deze zaak zou kunnen verspreiden. Niet alleen het afgebrande gebouw, ook de deco- ratiën, en de reeds daarin gebrachte voorraad con- 8ummabel, zooals enorme hoeveelheden wijn, cham pagne en eetwareD, wat alles een prooi der vlammen is geworden, waren verzekerd. De audiëntie (cour), die Philips van Bourgondië cn Jacoba van Beiereu in het feestgebouw zouden geven, werd nu gehouden in den Stads-Doelen te Delft. Zij was druk bezocht en de hooge personages wien het feest gold, wonnen met de meeste belang stelling bijzonderheden omtrent de ramp in. De prachtige tuin behoeft voor het feestterrein zeker niet onder te doen en recht gezellig zaten daar van 2 tot 3 uren do 15do eeuwsche ridders onder de heeren en dames der 19de eeuw. Ruim een uur na den bepaalden tijd (alles moest nog gereed gemaakt worden) ving het „cour" aan. De concertzaal bood een fraai schouwspel. Van de tuinzijde binnenkomende had meu reoht voor zich don troon van bruin fluweel met goud, waaronder tweo zotels in 15do-eeuwschen trant, en verder ter weerszijden in de zaal schilden en bloomen. Met drie trappen, door een keurig tapijt bedekt, naderde men den troon, waar Philp3 aan Jacoba's rechterhand zetelde. Rechts stond de Bourgondische lijfwacht, links de Beiereche geschaard, en een aantal edelen omringden den troon. Achtereenvolgens maakte nu elk der edelen zijn compliment, bestaande in eene kniebuiging voor vrouwe Jacoba en eene gewone voor Philips, terwijl sommigen nog iets zeiden. Maar daar in de betrekkelijk kleine zaal niemand kon worden toegelaten, buiten wie hunne opwachting maakten, kan daarvan geen verslag ge- gegeven worden. Na do edelen volgden de president der reunie- commi8sie, de senaat der Leidsche hoogeschool, de directeur der P. S. met familie, de burgemeester van Delft met familie en tal van anderen, waar onder ook de zes meisjes uit de Choorstraat, die, in plaats van den 's nachts verbranden bouquet, een anderen kwamen aanbieden uit naam der „Poor teren uit de Choorstrate". De krans, door haar aan Philips vereerd, was echter niet verbrand. Alles zeer aardig, maar toch niet wat het in de ruime feestzaal zou geweest zijn I Onder het daar verbrande betreuren de studenten vooral hun oude vaandel, waaraan zooveel herinneringen ver bonden zijn. Van de bezittingen van don kastelein, zijne stoelen, tafels, glaswerk, buffetten, kookgereedschappen en serviezen is niets gered; zelfs het geld dat hij bij zich had is totaal verloren. Te Scheveningen dacht men niet anders of de een of andere villa op den weg brandde af. De brandweer rukte dan ook werkelijk uit, maar be merkte spoedig dat daar hare hulp niet noodig was. Toen de verslaggever gisteren het somber feest terrein verliet, dat door een groote menigte werd bezocht, en waarop des avonds in een opzettelijk daarvoor bevloerd gedeelte van den tuin toch nog een bal champetre werd gehouden, dat anders in de afgebrande zaal zou hebben plaats gehad, kwam de procureur-generaal uit 's-Gravenhage aan om de resultaten van het justitieel onderzoek te vernemen. Scherp contrast Naar men wil, moet er behalve van Den Haag, ook van Leiden sprake zijn geweest om er een ge deelte der feesten te geven. De voorkeur werd echter aan de meer nabijgelegen hofstad geschonken. Uit een historisch oogpunt behoorde de brand eigenlijk bij het feest, want tegenspoed was 't deel van Jacoba van Beieren, geheel haar leven door. Hoe zou dan een moment uit het leven van dit ongelukkig vorstenkind kunnen worden voorgesteld, waarop zegen rustte, zonder dat het noodlot, dat haar zoo dikwerf vervolgde, ook nu om zich heen greep Men verneemt dat de Koning in do Japansche afdeoling der Amsterdamsche tentoonstelling twee prachtige vazen voor f 1900 heeft doen aankoopen. Naar aanleiding van het telegram uit Durban dat de Volksraad van de Transvaal besloten heeft den heer Jorissen zonder vorm van proces uit zijn ambt te ontzetten, meldt het Hbl. dat het telegram geen voorletters meldt. Daar de zoon van den heer Jorissen, tijdens zijne afwezigheid, de betrekking attorney-general waarneemt, is zeer mogelijk en zelfs waarschijnlijk dat hij is ontslagen en niet zijn vader. De jonge Jorissen had pas zijne studiën vol tooid en niet onmogelijk is dus dat men hem voor de tijdelijke waarnoming niet voldoende berekend heeft geacht. De brievenmalen uit Ned.-Indië, don 7den dezer per Britsohe pakketboot te Brindisi aangebracht, worden in het lazaret te Varignano aan de ont- smettingsmaatregelen tegen de oholera onderworpen en zullen dientengevolge enkele dagen later in Nederland aankomen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1