14 Juli gratie, wijziging of vermindering van straf toegestaan aan 989 veroordeelden door de krijgs raden. Duitschland. De „Norddeutsche Allgemeine Zeitung" zegt dat de regeering volstrekt niet verrast is door de ontevredenheid der Curie over het zelfstandig op treden van Pruisen tot tegemoetkoming in de be hoefte der Katholieken, welke in de nota van Jaco- bini is uitgedrukt en door de liberale bladen als vernederend voor den Staat wordt afgeschilderd. De geringe dunk, die de Curie van de nieuwe kerkelijke wet koestert, zal de regeering niet be letten om de volgende stappen van de zijde van Rome af te wachten, en om, wanneer deze mochten uitblijven, zelfstandig verder te gaan, voor zoover dit mogelijk en noodig mocht blijken. Zeer zeker zou het doelmatiger en gepaster zijn geweest, indien de jongste nota van het Yaticaan ongeschreven ware gebleven, te meer omdat eene formeele nood zakelijkheid voor het zenden dezer nota op dit oogenblik niet bestaat, evenmin als voor de aan matigende en scherpe critiek, welke zij bevat. De nota kan geen andere uitwerking hebben, dan Pruisen af te schrikken van verdere tegemoetkoming, daar zij een nieuw bewijs levert van de onmogelijkheid, om de andere partij tevreden te stellen. Telegrammen. CHICAGO, 7 Juli. De berichten omtrent den •oogst over eene groote uitgestrektheid terrein in het westen en noordwesten constateeren dat de opbrengst, met uitzondering van die der tarwe, gelijk zal zijn aan die der beide vorige jaren. De tarweoogst zal ongeveer een gemiddelde zijn. In de lagere streken zal de oogst van wintertarwe overvloedig wezen. ALEXANDRIE, 7 Juli. In de laatste 24 uren, tot 8 uren hedenmorgen, zijn aan cholera overleden te Damiate 72, te Samanoud 9, te Menzalet 11 en te Shirbin 3 personen. FROHSDORFF, 8 Juli. (6 uren des avonds). Do beterschap in den toestand van den graaf van Chambord neemt langzaam maar aanhoudend toe. De graaf ontving de heeren Blacas en Foresta en liet zich couranten voorlezen. De geest is vrijer, het lichaam minder vermoeid, de krachten schijnen een weinig terug te keeren, ofschoon de lijder nog steeds buitengewoon zwak blijft. De zieke nam op zijn verzoek de waarde van twee lepels gelei en een lepeltje of wat wijn. De hoop begint te her leven, maar het gevaar is nog niet geweken. Het consult der geneesheeren, dat heden zou plaats heb ben, zal eerst in den loop der week gehouden wor den. De geneesheeren meenen den loop der ziekte vooreerst nog te moeten afwachten. Morgenochtend te acht uren zullen de prinsen van Orleans met bun gevolg naar Pest gaan om een bezoek te brengen aan den hertog van Cher bourg. Vervolgens gaan zij naar Alesuth, hun bloedverwant aartshertog Joseph bezoeken en zullen daarna te "Weenen terugkomen om verder naar Parijs te gaan als de toestand van den graaf van Chambord dit toelaat. WEENEN, 8 Juli. De graaf van Chambord heeft den graaf van Parijs niet ontvangen; ook graaf Bardi werd, hoewel hij er om verzooht had, niet bij den lijder toegelaten. De graaf van Chambord heeft reeds drie dagen een anderen biechtvader, omdat de geestelijke, die als zoodanig bij hem dienst deed, hem gunstig voor de Orleanisten wilde stemmen. WIENER-NEUSTADT, 9 Juli (10 uren 's voorm.) De graaf van Chambord heeft een onrustïgen nacht doorgebracht en niet geslapen. Er is een weinig koorts bijgekomen en de zieke is uiterst zwak. HONGKONG, 9 Juli. De cholera woedt in de Chinee8che haven Swaton. ALEXANDRIE, 9 Juli. In 24 uren, eindigende te 9 uren 's avonds, zijn te Damiate 88, te Man- sonrah 64, te Samanoud 9, te Shirbim 7 sterf gevallen voorgekomen. Te Alexandrië is één geval van cholera geconstateerd. Alle sterfgevallen aan cholera te Alexandrië kwamen voor in de Euro- peesche wijk. LEIDEN, O .Juli. De verwachting voor morgen is: vrijgoed weer, nu en dan regen of onweer. De 2de luitenant P. J. G. Schott, van het lste bat. 2de reg. infanterie te Grave, is overge plaatst bij het 4de reg. van het wapen. Bij het notarieel examen in de vorige week gehouden, zijn o. a. geslaagd: voor het eerste ge deelte de heer H. J. Van Nouhuys te Oegstgeest; voor het tweede gedeelte de heeren P. J. C. Van Toor- nenburgh te Koudekerk aan den Rijn, G. D. Du Rieu te Haarlem, en W. Aleva te Warmond. Het stoomschip 9Leerdam" arriveerde Zater dag van Amsterdam te Nieuw-York; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, passeerde gisteren Kaap St.-Vincent; de „Zaandam," van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde gisterochtend Dover en hedenmorgen Lizard. De Delftsehe Studentenfeesten. Hedenmorgen begaf de Senaat van het Delftsch Studentencorps zich te halftwaalf naar het station om de reünisten en de vertegenwoordigers der Nedorlandsche studentencorpsen bij hun binnen treden in Delft te ontvangen en naar de sociëteit „Phoenix" te begeleiden. Had de officiëele tint die de ontvangst droeg op veler aangezicht een ernstigen trek te voorschijn geroepen, bij het binnentreden der gastvrije zalen van „Phoenix" werd deze ras weggevaagd: de be groeting der reünisten, die zich daar reeds bevon den, was even hartelijk, dcch minder officiéél. Met Holm, den kastelein, aller vriend, werd menige hand druk gewisseld en men verheugde zich algemeen dat hij na eene korte ongesteldheid weder opgeruimd zijn gebied bestuurde. Menige anekdote en aardig heid uit de oude doos werd opgehaald; er heerschte eene opgewekte stemming, allen sterkten zich voor de vermoeienissen die komen zouden. Om één uur werd men uitgenoodigd zich naar de Polytechnische School te begeven, waar de pre sident van den Senaat, jhr. R. A. Van HoltheTot Echten, de verzamelde reünisten, afgevaardigden en leden vau het D. S.-C„ toesprak met de vol gende woorden: Mijne Heeren! Oud-leden van het D. S.-C., vertegenwoordigers van bevriende corpsen, ik heet u welkom binnen Delft. Gelukkig is het corps, dat op een feestdag als deze zoovelen in zijn midden mag zien, die eens onder zijne banieren hebben geleefd, zoovelen, die van heinde en verre zijn saamgestroomd om nog eens in de oude woonplaats student te zijn, of de gelukwenschen over te brengen aan eene zustervereeniging bij de intrede van haar achtste lustrum. Gemengd zijn dan de gevoelens, als men die schare van ouderen ziet; dankbaarheid bezielt ons bij den aanblik van hen, die eens ons corps gevestigd hebben en zijn goeden naam behouden; droefheid bij de ge dachte hoe ook in dit lustrum de onverbiddelijke dood zijne offers heeft onder die getrouwen. Gij reünisten, die niet geschroomd hebt om drukke bezigheden vaarwel te zeggen en ten spijt van jaren en afstand naar Delft te komen, weest overtuigd van onze dankbaarheid; gij allen, die langer of korter onder onze vanen genoten en gestreden hebt, weest welkom in ons midden, - „gestreden", want moge ook thans ons pad afgebakend en vrij zijn, niet dan door de eendrachtige samenwerking van oudere generatiën is het hoogste goed verworvenvrijheid en ontwikke ling. Er zijn onder u, reünisten, die voor niet meer dan twintig jaren deel uitmaakten van de kleine maar krachtige schare, die, toen uw hoogste goed werd aangetast, als één man opstond om uw corps te ver dedigen konden deze wanden klappen, zij zouden u van enthousiastische vergaderingen verhalen, waar uwe stem, als een stem van 't volk, sprak om de buitenwereld te melden, dat men niet zonder tegenstand rechten besnoeit en met traditiën breekt. En toen de academie gesloten werd en krachtig en luisterrijk de Pol. School verrees, was het toen niet uwe schoonste belooning, dat voortaan vrije studie zou heerschen en uwe vrijheid ongekrenkt bleef? Sedert zijn meer dan twintig jaren verloopen en dankbaar erkent het nageslacht, wat men aan uw karakter verschuldigd is. PEr zijn onder u reünisten, die nog slechts korten tijd onze gelederen hebt verlaten, om in de groote maatschappij de vruchten te plukken eener weten schappelijke opleidingvoor u is het studentenleven een open boek, waarvan elke bladzijde u herinnert aan den gelukkigen tijd, hier doorgebracht. Gij herinnert u nog den dag, waarop gij schuchter uwe toekomstige woonplaats betradt, om allengs door wijze lessen en vooral door ondervinding student te worden; gij herinert u nog het oogenblik, waarop met een Io-vivat de poorten van uw paradijs geopend werden en gij met jeugdige kracht den schoonsten tijd uws levens intradt. Thans zijn die tijden reeds verre en moge ook na jaren dat paradijs voor u zijne tooverkracht verloren hebben, met warmte klopt uw hart nog steeds voor een vriendenverbond, waar goede trouw steeds voorzat. De oude Prinsenstad zal het u door hare vlaggen en wimpels reeds gezegd hebben, dat men heden feest viert; de vroolijke menigte, die nu de anders zoo stille grachten bevolkt, zal het u luide verkondigd hebben, hoe gaarne Delft zijne reünisten ontvangt en nogmaals zijne tijdelijke bewoners van meer dan em kwart eeuw binnen zijne vesten ziet. En wanneer gij dan om u ziet, komen dan in uwe gedachten niet herinneringen op aan bijna elke plek gaan dan aan uw oog in bonte verscheidenheid niet al die tafereelen uwer onbezorgde jeugd voorbij, tafe- reelen die gij zoo gaarne zoudt willen vastketenen, om in zoete herinneringen te kunnen voortmijmeren En mocht het beeld door den tijd zich slechts flauw vertoonen, het zal scherpere omtrekken verkrijgen als gij straks met ons feest viert, om na jaren in uw oude Delft nogmaals uwe hulde aan vreugde en vriend schap te brengen. Gij zult hier veel veranderd vindenpersonen, dïe gij op dit feest nog zoo gaarne den vriendenhand zoudt hebben gedrukt, zij zijn misschien niet meer onder de levendenbij elk feest als dit vindt gij de gelederen gedund van hen, die eens uwe vrienden waren, en velen zal uw oog misschien tevergeefs zoeken. Doch laat ons op een dag als deze niet bij de dooden toeven, terwijl alles om u heen leven er. vroolijkheid ademt, en het D. S.-Corps gereed staat om juichend zijne reünisten in feestelijken ommegang door onze straten te voeren. Nadat spreker hierna een welkomstgroet heeft toegeroepen aan de leden van andere Studenten-, corpsen en met een kort woord de goede verstand houding heeft gememoreerd, welke ook in dit vijftal jaren heeft gehe6rscht tusschen zijn corps en de andere, ging hij aldus voort: „Waarde feestgenootengij allen, die tot ons ge komen zijt, weest welkom in ons midden. Vooral uwe tegenwoordigheid, reünisten, is het die ons met blijdschap vervultgij hebt ons corps gekweekt en beschermd en met zorgen overladen gij hebt die teere plant tegen vreemde invloeden beschermd. Waart gij niet gelukkig, toen gij vrienden waart, was het niet uwe jeugd, toen gij vroolijk en blij uw levenspad in Delft bewandeldet, en dwaasheden deed, die toen in uw oog juistheden waren, en waarover gij thans lacht? Gij herinnert u wel die dispuutavonden uit uw( eerste jaren, waar men zich dikwijls warm maakt» over kleinigheden en hoofdzaken negeerde. Gij wee. nog, hoe zelden men het eens was, doch hoe nocii de beste vriendschap er onder leed. En toen in later jaren het toeval u overal verspreidde, toen verloort gij elkaar uit het oog, en moge ook wel de herinne ring u den academievriend voor den geest geroepen hebben, de omstandigheden gaven u andere vrienden en zij vergoedden, wat gij in hen verloren hadt. Doch nu de feestroep van het D. S.-Corps u in de ooren klonk en de grijze torens u tegenblonken, zegt mij, reünisten, waart gij toen niet gelukkig in uwe oude vrienden, in de stad, waar gij 't beste gedeelte van uw leven gesleten hebt? Reünisten! viert dan vrij feest met uw geliefd Corps, en als dan uw oordeel over heden gunstig is en gij in ons Corps nog uw Corps vindt, dan klinke. even vol, even luid als in uw jonge jaren uw Leve het Delftsehe Studenten-Corps! De president der reunie-commissie, do heer W. Van Raders, dankte uit naam der reünisten. Deze plech tigheid was om ba'ftwee aangevangen en omstreeks twee uren geëindigd. De stoet der verzamelden vormde zich daarop om zich naar het feestterrein te begeven. De Senaat had intusschen eenige leder der reunie-commissie aan de in de Prinsenkame vereenigdo hoogleeraren voorgesteld, die door prol J. Bosscha op de aangenaamste wijze werden begroet De stoet met twee muziekcorpsen begaf ziel daarop naar de Markt, waar ten Raadhuize di Raad der gemeente in buitengewone vergadering bijeen was om het corps geluk te wenschen f den reünisten wolkom te heeten. De krachtige, we willende houding, die het Dagelijksch Bestuur tegen over het D. S.-C. aanneemt, wordt algemeen geroemd e: zeker werd daarbinnen den Burgemeester een woon van hulde daarvoor toegebracht. Hot is vooral daar aan toe te schrijven dat de verhouding tussche: burgers en studenten in Delft zoo weinig te wensche overlaat. Na dit betrekkelijk kort oponthoud werd d< tocht voortgezet, langs do Hypolitusbuurt en het Oud» Delft naar het feestterrein. Het feestterrein, vroeger in de onmiddellijk* nabijheid der Haagpoort, bevindt zich nu achte» de groote zaal der sociëteit „Reineveld". De ruim< tuin is welbekend en zijne renommee zal zeker velei bewegen zich tijdens de feesten daarheen te begeven Mocht het den geboren Delftenaar minder aangenaan zijn dat het terrein verder buiten de stad geplaats' is - waartoe de nabijheid der gist- en spiritus fabriek dwong - spoedig zal hij met het terreii vrede hebben, waarvan de verbreede paden toteei wandeling uitnoodigen. Daarachter is de feestten opgeslagen, welke, minder groot dan die de Loidschl studenten voor dergelijke feesten plegen op t richten, zeker genoegzame ruimte aanbiedt. D grootte komt overeen met die der Stads-Gehoorzaa De tent werd gezet door den heer P. Van Regen morter uit Rotterdam, terwijl de heeren Gips 6 Rosse uit Den Haag de decoratie op zich genome hebben, die bepaald eer van hun werk hebben. De zaal en terreinen zullen electrisch verlicb worden, hetgeen het effect der kostumes op hé bal zeer zal verhoogen. De firma Mijnssen Cc uit Amsterdam heeft de levering en directie o zich genomen. Do stoommachine met bijbehooron i in de vaart gelegd, waardoor alle gevaar b brand vermeden is. Een weinig vermoeid van den tocht en de daaroj

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2