fc^.Y*U-r^r Gemengd Nieuvrs, Men schrijft uit Aalsmeer: Dezen zomer worden hier buitengewoon veel aardbeziën geplukt, terwijl de qualiteit veel beter is dan verleden jaar. Behalve dat er oene menigte naar de markten te Amsterdam en elders vervoerd wordt, verkoopt men eene massa aan de inmakers, tegen 3 a 4 cents per kop, en deze worden in vaten naar Engeland ver zonden. Het plukken der ouderweteche kopjes met eenïge lagen keurig netjes daarop gestapeld, heeft geheel opgehoudennu plukt men ze in aarden pot ten of in mandennatuurlijk gaat dit vrijwat spoe diger en iedereen verstaat nu de kunst, wat vroe ger niet zoo was. Ook de boonen en agurken, mede een hoofdproduct dezer gemeente, staan prachtig. Een passagier in een der voormiddag- treinen op den Rijnspoorweg deelt het volgende mede Eenige passagiers namen gisteren nabij het sta tion "Woerden twee elkander kort opvolgende stooten waar. Bij onderzoek bleek dat de trein door de locomotief met gevolg, bestaande uit tender en goederenwagen, in den steek was gelaten, zoodat de machine vooruit gesneld was en de passagiersrij tuigen een eindweegs zonder die trekkracht voort rolden. De gemeenschap tusschen de wagens en het hoofd van den trein bleek verbroken, doordien de haak, die de zware verbindingsketen houdt, waar schijnlijk door vermolming van den houten balk, waarin zij geslagen is, uit het onderstel van den goederenwagen was gevallen. De volgende rijtuigen waren dus niet meer aan den trein vastgehecht. De vertraging in den gang veroorzaakte vermoe delijk de schokken. Een kort oponthoud was het eenige ongerief, door de passagiers ondervonden. Vad.) Te Amsterdam is iemand, kort na het overvloedig gebruik van komkommers en aard beziën, plotseling overleden. Een 16-jarige jongen, verdacht van zich te Amsterdam aan diefstal van een som van ongeveer 150 te hebben schuldig gemaakt, is gis teren door de politie aangehouden. Donderdag-avond heeft een mari nier in beschonken toestand op het drukst bezocht gedeelte van den Kanaalweg te Nieuwediep, een milicien bij de vesting-artillerie met een mes zoo danig in het hoofd gestoken dat hij door bloed verlies buiten kennis geraakte en men voor het behoud van zijn leven vreest. Men is den dader nog niet op spoor, daar deze het spoedig op een loopen zette. De locomotief van een exprestein, waarmee de Duiteche keizerin van Baden naar Berlijn reed, werd aan het station te Heidelberg onklaar. Ter vervanging waren daar slechts drie locomotieven van goederentreinen beschikbaar. Twee der machinisten weigerden op grond van het regle ment daarmee den keizerlijken trein naar Frankfort te brengen. De derde eindelijk stemde er in toe, maar zonder de verantwoordelijkheid op zich te nemen. Inmiddels waren er met heen en weer praten twee en eon half uur verloopen. Keizerin Augusta heeft zich over het voorgevallene per telegraaf bij haar doorluchtigen gemaal beklaagd, en deze wist niet beter te doen dan het telegram op te zenden aan den groothertog van Baden. In de magasins du Louvre te Par ij s heeft men een aanzienlijke dame op heeterdaad op diefstal betrapt. Zij is van Turksche afkomst en echtgenoote van iemand, die een hooge waardigheid bekleedt. Als bewijs dat de vrouw het niet noodig had, kan dienen dat zij een aanzienlijke som gelds bij zich droeg, terwijl de gestolen voorwerpen wei nig of geen waarde bezaten. Men denkt hier met een geval van monomanie te doen te hebben. Niet temin werd de daderes in hechtenis genomen, ook ondanks de tusschenkomst van verscheiden personen. Een zwartkijker deelt in een Ameri- kaansch blad mede dat sinds de afschaffing der slavernij de negerbevolking in tien jaren, van 1870 tot 1880, met 34 pet. is toegenomen tegen slechts 29 pet. voor de blanken, wel te verstaan alleen in de Yereenigde Staten. De pessimistische gevolg trekking ligt voor de hand: er zal een tijd komen dat de negers, dank zij hun overwicht door aantal, den blanken de wet zullen stellen. Als voorbe hoedmiddel stelt do man voor nu en dan een par tijtje negers naar de zuidelijke Staten te expedi- eeren, die het dan maar met hen moeten trachten te vinden. Zekere IIar lad, directeur der telegraaf- maatschappij Western Union te Visalia in Amerika, SjtÊagmugmtm die van zijn vrouw gescheiden leefde, ging op zeer vertronweljjken voet om met de wederhelft van een zijner buren, zekeren Elliott. Toen deze, van een reis terugkeerende, van de buren vernam dat zijn vrouw met haar kinderen en Harlan uit rijden was gegaan, wachtte hij, met een revolver gewapend, den terug keer van het rijtuig af. Eindelijk, daar nadert de wagen en, door wraaklust gedreven, legt Elliott op Harlan aan; maar deze, zijn leven in gevaar ziende, heeft de laaghartigheid het zesjarig doch tertje van Elliott bijwijze van schild voor zich to houden. Doodelijk getroffen zinkt het arme kind neder, en do vader, ziende dat hij de moordenaar van zijn eigen dochter is geworden, keert het wapen tegen zichzelf en schiet zich op de plaats dood. Op den spoorweg van Londen naar Holyhead heeft Dinsdag jl. de tegenwoordigheid van geest en de schranderheid van een wachter een groot ongeluk verhoed. De mailtrein was op komende wegen, toen de wachter een signaal kreeg, dat van don tegenovergestelden kant eene enkele locomotief kwam aanrijden. Hij besloot, haar op een zijspoor te laten wachten totdat de mailtrein voorbij was, en stelde het signaal om de locomo tief te doen stilhonden. Maar tot zijne verbazing kwam deze in volle vaart aanstuiven, stoorde zich aan geen signaal en ging met groote snolheid ver der. Terstond giste de wachter, dat de machinist en de stoker sliepen, ijlde naar de telegraaf en meldde naar het volgende station„Er komt eene Iosbo locomotief; machinist slaapt; leg knalsigna len". De knalsignalen werden gelegd en de hevige ontploffingen deden eindelijk den machinist en den stoker ontwaken. Zoo werd het ongeluk van bot sing met den mailtrein voorkomen. De slapers zijn terstond ontslagen. Tot hnnne verontschuldiging wordt echter aangevoerd, dat zij achttien uren ach tereen in dienst waren geweest. Telegrammen WEENEN, 6 Juli (12 uren). Sedert het gister avond gehouden consult is de toestand van den graaf van Chambord minder gunstig geworden en zijn de brakingen weder begonnen. PARIJS, 6 Juli. Men meldt uit Neustadt dat de graaf van Chambord zich beter gevoelt; hij kon het een en ander gebruiken en eenige lepels bouillon benevens wat wijn binnenhonden. Ook sprak hij enkele woorden tot personen uit zijne omgeving. BRUSSEL, 6 Juli. De Kamer heeft met 113 tegen 11 stemmen geweigerd het door den heer Janson c. s. ingediende voorstel tot Grondwets herziening in overweging te nemen. Zes leden ont hielden zich van de stemming. ALEXANDRIE, 6 Juli. Het aantal der in Egypte aan cholera overledenen bedroeg in de laatste vier en twintig urente Damiato 120, te Mansourah 32 en te Samanoud 16; te Shirbim kwamen geene sterfgevallen voor. PARIJS, 6 Juli. De graaf van Chambord heeft gisterochtend te vijf uren, in tegenwoordigheid van zijno gemalin, de Heilige Sacramenten der sterven den ontvangen. LONDEN, 7 Juli. Het Huis der Gemeenten ver wierp met 130 tegen 114 stemmen het voorstelom het kiesrecht voor het Parlement uit te strekken tot de vrouwen die reeds het kiesrecht voor de gemeente uitoefenen. POTSDAM, 7 Juli. Prinses Wilhelm is heden morgen over zessen van een zoon bevallen. [Prins Wilhelm is de zoon van den kroonprins van Prui sen; zijne vrouw heet Augusta Victoria en is de dochter van wijlen hertog van SleeswijkHolstein. De jonggeborene is een broertje van den prins, die verleden jaar geboren werd en na zijn over grootvader, grootvader en vader keizer worden zal. PARIJS, 7 Juli. Uit Weenen meldt men dat de graaf van Chambord dezen namiddag den graaf van Parijs en de hertogen van Nemours en Alenr;on heeft doen uitnoodigen om morgen te Frohsdorff te komen. De prinsen van Orleans zullen met den trein van halfnegen vertrekkende rijtuigen van den graaf van Chambord zullen hen aan het station te Wiener Neustadt wachten. De prinsen zullen in den loop van den avond naar Weenon terug- keeren. Volgens de laatste berichten uit Frohsdorfl', gisteravond te negen uren hier ontvangen, was de toestand van don graaf van Chambord sedert den vorigon dag zonder merkbare veranderingde zwakte evonwol duurt voort. De geneesheeren schreven hem vleeschnat voor, maar het was den zieke onmogelijk het binnen te houden. Het is onjuist dat de graaf van Chambord gelei, wijn of eenig ander voedsel gebruikt hoeft. Het ig zeker dat, indien de zwakte morg6n voortduurt, de geneesheeren ieder bezoek zullen verbieden, zelfs dat van de prinsen van Orleans, hetwelk plaats zon hebben. Op uitdrukkelijk verzoek van den graaf van Chambord, zouden de prinsen dan alleen door de gravin ontvangen worden. Men verzekert dat de hertog van Aumale van den minister van oorlog verlof ontving, naar Weenen te gaan. De „Gaulois" zegt dat in geval de graaf van Chambord sterft, prins Jérome besloten heeft een manifest te doen verspreiden. LEIDEN, 1 Juli. De verwachting voor morgen is: zwakke wind, goed weer, nu en dan regen of onweer. Z. M. heeft gepensioneerd den generaal- majoor Storm De Grave, inspecteur der cavalerie, en den majoor Thurkow, van het derde reg. huzaren, met den rang van lnitenant-kolonel. Benoemd tot inspecteur der cavalerie den kolonel Matthes, commandant van het 2de reg. huzaren tot commandant van het 2de reg. huzaren den ko lonel Yan Helden, van den generalen staf. Tot majoor bij het 3de reg. huzaren den ritmeester Thirion, van het 2de reg.; tot ritmeester bij het 3de reg. hnz. den lsten luit. Yan de Poll, die als ordonnance-offioier bij Z. M. gedetacheerd blijft. Tot rector-magnificus der universiteit van Amsterdam is voor het studiejaar 1883—84 benoemd de hoogleeraar dr. Allard Pierson. Het hof te Arnhem heeft heden het vonnis van baron Yan Heeckeren en dat der Veenendaal- sehe fabriekarbeiders bevestigd. De graaf en gravin van Ylaanderen, die thane te Amsterdam vertoeven, kunnen in het begin der volgende week in de residentie worden verwacht. De graaf en de gravin van Ylaanderen hebben heden goruimen tijd op de Amsterdamsche tentoon stelling vertoefd. De aardbeziën zijn te Beverwijk thans zoo overvloedig, dat ze reeds verkocht zijn voor 10 cents de vijf kop. De laatste vaten zijn gevuld voor 3 centB per half KG. Niettegenstaande dit alles, ligt er nog eene groote massa te verrotten. In den afgeloopen nacht tegen halfeen sloeg de bliksem in de arbeiderswoning van Jan Majoor te Soest. In korten tijd was alles verbrand. Per soonlijke ongelukken zijn er niet te betreuren. - Bij den brand op den Baanink, tussehen Deventer en Bathem gelegen, is, naar men verzekert, voor ruim f 2000 aan papierengeld en specie door het vuur verteerd. GiBternamiddag is te Amersfoort de hovenier Oostveon, terwijl hij aan de gracht bezig was groonten te wasachen, voorovergeslagen en verdronken. Het stoomschip „Prins van Oranje", van Am sterdam naar Batavia, arriveerde heden te Marseille; de „Zuid-Holland", van Java naar Rotterdam, ver trok Donderdag van Djeddah; de „Gelderland," van Rotterdam naar Java, vertrok heden van Mar seille; de „Zaandam" vertrok heden van Amsterdam naar Nieuw-York met 280 volwassen personen, 56 kinderen van 1 tot 10 jaar, 18 zuigelingen en 19 kajuitspassagiers, totaal 373 zielen. De zwemwedstrijd op „Rhynztgt". De zwemwedstrijd, verleden jaar door den heer H. J. Van Nouhuys uitgeschreven, naar aanleiding van hot 25-jarig bestaan van „Rhynzigt", doch toen door hot steeds ongunstige weder uitgesteld, heeft heden plaats gehad, in den tijd dat zeil-, roei- en zwemconcoursen bijna overal in den lande aan de orde van den dag zijn. Moeder Natuur scheen ook hier bijzonder gunstig gestemd te zijn. Het weder kon niet beter ge- wen6cht worden. De vlaggen wapperden vroolijk in den helderen warmen zonneschijn, boven de hoofden van hen die i n den Rijn hunne krachten met elkan der maten. Het was een aardig gezicht, die strijd op en onder het water, hetzij zwemmende of duikende, terwijl van weerszijden de kampioenen door de toeschouwers tot ijver werden aangevuurd of met lnide hoezeeB begroet, en Grentzius' kapel onder directio van den heer Oostelaar bjj afwisseling eenige nommers uitvoerde. Enkele afdeelingen van het programma trokken in het bijzonder de aandacht, vooral wanneer de zwemmers elkaar niet „op do hielen", maar nu zoo

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2