LEIDSCH DAGBLAD. Nu. 7174. Maandag 9 Juli.A0. 1883. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franc/ per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Dit nominer bestaat uit DRIE BLADEN. OMciëel© Kennisgeyiiigen. Kosteloozc Inenting met stof afkomstig Tan het Half. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot kostelooze Yaccinatie en rcvaccinatie, met stof afkomstig ^an het kalf, voor onvermogenden, in het lokaal der Stadswaag en wel op de volgende dagen, als: Maandag 21 Mei, Dinsdag 29 Mei, Woensdag 6 Juni, Don derdag 14 Juni, Zaterdag 23 Juni, Maandag 2 Juli, Dins dag 10 Juli, Woensdag 18 Juli, Donderdag 26 Juli, Zater dag 4 Augustus a. s., en zoo vervolgens met eene tus- schenruimte van achtof als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 13 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. Een onschatbaar voorbehoedmiddel. Toen geruimen tijd geleden bij den Gemeenteraad een voorstel aanhangig was om het buizennet der duinwaterleiding uit te breiden tot een tweetal daar van toen nog verstoken, minder aanzienlijke buiten wijken, hebben wij aan het hoofd van ons blad met aandrang gewezen op het groote belang, dat er voor alle ingezetenen zonder onderscheid in ge legen ia het zuivere, gezonde duinwater onder het bereik van allen, ook van de behoeftigeten te brengen. Die voorgestelde uitbreiding bad plaats en daar mede waa alweder een stap in de goede richting gedaan, doch het einddoel dat velen, die op het gebied der hygiëne niet geheel en al vreemdelingen zijn, zich bij het aanleggen der duinwaterleiding hadden voorgesteld, was er nog volstrekt niet door bereikt. Al had een grooter aantal ingezetenen, wier middelen dat gedoogden, gelegenheid tot aansluiting gekregen, de mindergegoeden en onvermogenden waren daardoor niet van beter conditie geworden. En die toestand is nog steeds dezelfde gebleven. Wie ook maar eenigszies met de levenswijze van de mindere standen in onzo gemeente bekend is, weet maar al te goed dat het zoo schadelijke grachtwater in menig gezin nog altijd niet door het gezonde duinwater is verdrongen. En geen wonder Feitelijk is het laatste nog altoos buiten het bereik van talloos velen, voor wie elke cent een te groote waarde heeft dan dat zij er ook nog enkele voor het verkrijgen van een toch zoo onmisbaren dronk zniver water zouden knnnen afzonderen. Alleen uit een oogpnnt van humaniteit moest aan dien vicieuzen toestand reeds lang een einde zijn gemaakt door het duinwater op verscheidene ponten der stad voor onvermogenden gratis verkrijgbaar te stellen. De gezondheid van die minder door de fortnin bedeelden, met wier ziekte of dood veelal een geheel gezin in armoede wordt gedompeld, ïb reeds daarom alleen van zoo bijzonder groote waarde. Maar er iB meer. Het eigenbelang ook der meer- gegoeden brengt mee dat zij al het mogelijke doen om een goeden gezondheidstoestand ook bij hon minder welgestelde medeïngezetenen zooveel moge lijk te bevorderen. Is eenmaal, in welke buurt dan ook, een epidemie uitgebroken, dan worden alle in woners zonder onderscheid daardoor bedreigd. In zulke dagen gevoelt men maar al te zeer dat de hygiëne een algemeen volksbelang bij uitnemend heid raakt, maar beseft dat dan gewoonlijk slechts te laat. Men is onvoorbereid om den gevreesden vijand af te waobten, verkeert in een toestand van onzekerheid, die maar al te vaak aanleiding geeft tot een gevoel van angst, dien slechtsten van alle raadslieden ter voorkoming van besmetting. Het bewustzijn daarentegen al het mogeljjke ter voorkoming eener epidemie te hebben gedaan, geeft een zeker zelfvertrouwen, dat steeds minder vatbaar maakt voor een heerschende besmetting. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Welnu, het is thans de juiste tijd om met aile mogelijke kalmte tot het nemen dor binneu het bereik liggende voorbehoedmiddelen over te gaan. Met ingenomenheid ruimden wij dsarom een plaats in aan een ingezonden stuk van een geacht mede ingezetene, waarin op het nemen van dergelijke maatregelen wordt aangedrongen. Van harte hopen wij dat ons land, dat de stad onzer inwoning van de gevreesde ziekte, die zich tot dusver gelukkig nog tot Egypte bleef bepalen, moge verschoond blijven. Maar bij het uitspreken van die hoop moet het niet worden gelaten. De cholera - wie zou het niet met den geachten inzen der instemmen - wordt het best bestreden door het bevorderen van reinheid, zindelijkheid en gezonde voeding. Zonder zuiver drinkwater zijn die oumis- bare voorwaarden voor een goeden gezondheidstoe stand niet te bereikeD. De meergegoeden zagen zich in staat gesteld zich het heerlijke duinwater in hunne woningen te verschaffen. In het algemeen belang is het naar onze meening de taak van het gemeen tebestuur dat water voor de mindervermogenden, die er thans van verstoken zijn, op verschillende punten der gemeento gratis verkrijgbaar te stellen. In onze stad is dat het eenige middol om het verderfelijk gebruik van het zoo hoogst schadelijke grachtwater tegen te gaan. Men neme een voor beeld aan de naburige hofstad. Déi'ir wordt geen ander water dan duinwater gebruikt, althans voor consumptie, ook door den minstvermogendo. In de zoogenaamde hofjes, waar gewoonlijk de werklieden hun verblijf houden, vindt men steeds één of meer duinwaterkranen voor gemeenschappelijk gebruik. Hier ter stede, waar dergelijke aan één eigenaar of vereeniging toebehoorende blokken van huizen tot de zoldzaamheden behooren, zijn znlke inrich tingen minder gemakkelijk aan te brengen. Maar juist daarom ligt het op den weg van het gemeente bestuur hier in die leemte te voorzien door het duinwater op verschillende pnnten der stad gratis verkrijgbaar te stellen. Waar het een zaak van zoo algemeen belang geldt, mogen de kosten, ook al waren die hoog, wat zeker niet het geval is, niet afschrikken. Ook afgesoheidcn van een dreigende epidemie, zon die maatregel, gelijk wij reeds zeiden, èn nit het oogpunt van humaniteit, èn in het algemeen belang alle aanbeveling verdienen; thans, nn er van verschillende zijden, met het oog op de elders heerschende cholera, op wordt aangedrongen, zou hot gemeentebestuur zeker een zware verantwoor delijkheid op zich ladeD, indien het aan die stem geen gehoor gaf. Wanneer dan voorts alle mogelijke voorzorgen worden genomen, als een streng toezicht op het verkoopen van onrijpe vruchten, bedorven visch of vleesch enz., en ieder onzer beijvert zich om in zijn kring een zooveel mogelijk kalmen en matigen leefregel te bevorderen, dan zullen wij met meer gerustheid de dingen knnnen afwachten die komen zullen, in de overtuiging dat wij deden wat onze hand vond om te doen. LEIDEN, Juli. Heden zijn aan de universiteit alhier bevorderdde heer L. J. A. Sohuurbeque Boeye, geb. te Middel burg, tot doctor in de rechtswetenschap, met acade misch proefschrift, get.: „Art. 1503 B. W."; - de heer E. Rijke, geb. te Leiden, tot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get. „Art. 1554 B. W."; - de heer W. J. P. J. Yan der Dop o, geb. te Breda, tot doctor in de rechtswe tenschap, met academisch proefschrift, get.„Eenige beschouwingen naar aanleiding van Art. 116 der Provinciale Wet; - de heer J. F. Van der Lek De Clercq, geb. te Zierikzee, tot doctor in de staats- weteaschap, met academisch proefschrift, get.: PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 14 regels 1.05. Iedere regel meer 0.i7f. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buitea de stad wordt/0.10 berekend. „Eenige opmerkingen over de rogeliDg van het Bel gische kiesrecht", - en dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap mot Stellingen. In de maand Juni zijn binnen deze gemeente geboren 133 kinderen, als: 60 zoons en 73 dochters, waaronder is begrepen 1 tweelinggeboorte; over leden 94 personen (waarvan 4 elders woonachtig), als: 17 mannen, 16 vrouwen, 37 zoons en 24 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6; gehuwd 20 paren. Naar aanleiding van zijn aanstaand vertrek naar Leiden vereenigden zioh te Deventer een vijftigtal vrienden in gezellige bijeenkomst, om mr. Ter Haar Bz. oen bewijs aan te biedon van dankbaarheid voor het vele goede, op verschillend gebied door hem gedurende 13 jaar aldaar tot stand gebracht. De heer Frederiks, een der ambtgenooten van mr. Ter Haar, bood hem onder hartelijke toespraak uit aller naam het prachtwerk: „l'Histoire des Peintres" van Charles Blanc en „Paal Mantz"(14 deelen) als souvenir der Deventer vrienden aan. Achtereenvolgens werd namens verschillende com- missiën van inrichtingen van onderwijs en knnBt het woord gevoerd. Het Staatsblad bevat de wet tot naturalisatie van den heer L. Speyer, te Leiden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 40—60 volwassen perBonen en van 39 kinderen. Een telegram van gisternamiddag halfvier nit Wiesbaden meldt betreffende den toestand van den oud-minister Modderman: „Prof. Langenbeck heeft gelukkig geopereerd, op het oogenblik is er geen gevaar." Aan boord van het wachtschip te Amsterdam zijn geplaatst de volgende machinist-leerlingen 1ste kl., afkomstig van de opleiding te Hellevoetsluis P. L. Yan der Harst, C. M. Pleyte, P. H. De Carpentier, H. C. Burger, J. C. Yan der Ben, K. C. Drost, J. Yan Onwenkerk, J. P. Kersbergen, H. Stooker, J. D. Nepveu, J. Yan der Pijl, G. J. Dassel, J. L. Werner, J. J. Knaap, J. De Jong, J. F. Constandsen, C. Boogert en J. Van den Ban. De roem van het aloude en vermaarde Bos koop, hetwelk in den laatsten tijd dreigde te ver flauwen, schijnt - naar men aan het N. v. d. D. meldt - weder te verlevendigen. De heer G. Boer, handelende onder de firma Jan Boer Wzn. Zn., werd althans door HH. MM. den Koning en de Koningin per telegraaf naar Luxemburg ontboden, teneinde eenige orders op te nemen voor de ver fraaiing der parken van het kaBteel Berg aldaar. Den Haag heeft onverwachts een algemeen geacht burger verloren, den heer W. H. Van Zanten. Aan groote werkkracht paarde hij eon helder oor deel, en mocht hij de vruchten smaken van zijn ijver en vlijt, wat hem het meest versierde was de algemeene achting, die men hem toedroeg om zijn edel karakter.. De geneeskundige staatscommissie heeft tot arts bevorderd de hoeren J. Fock, D. J. Van Rijn, doctorandi, en J. Nord, candidaat-arts, en toegelaten voor het eerste gedeelte de heeren J. A. Römer, doctorandus, en W. J. Hubers Van Assenraad, can- didaat-arts. De mailboot „Zeeland" van de Rotterdamsche Lloyd met 80 passagiers, komende van Batavia, moet te Marseille 10 dagen quarantaine honden. Door de Belgisohe regeering is besloten dat elk schip, dat door het Kanaal van Suez gegaan is, op de Belgische Schelde komende bij Den Doel moet stilhonden, alwaar een medicns het schip zal bezoeken. Een qnarantaine van 5 dogen, gedurende welke elke gemeenschap met den vasten wal ver boden is, moet daar gehouden worden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1