Eind goed al goed. - Een jeugdig inge nieur te Parijs zou in de volgende week in het huwelijk treden met een meisje uit den besten stand. Niets scheen het geluk van het paartje meer in den weg te staan toen de bnidegom, eenige dagen geleden, met een bleek en ontstemd gelaat aan zijn schoonouders in spe om een onderhoud verzocht en hun bij die gelegenheid een niet onder teekenden brief vertoonde, dienzelfden morgen door hem per post ontvangen. Daarin werd niets meer of minder beweerd dan dat het meisje, door hem tot vrouw verkoren, zeer slecht van gedrag was en een huwelijk met haar onvermijdelijk de grootste ellende na zich zon slepen. Het natuurlijk;, gevolg van deze mededeeling was dat de 0'daers ïan meisje, terecht er over verontw^ldigd dat de man die naar de hand --^a bun j[;nd dongi aaD een dergelgeschrift waarde hechtte en daarbij nog de onkieschheid had het hun te komen voorlezen, den lichtgeloovigen bruidegom zijn woord teruggaven. Toen het meisje des avonds vernam wat er ge beurd was, bleef zij uiterlijk zeer kalm, doch, na dat alles in rust was, stak zij in hare slaapkamer een komfoor met kolen aan met het doel om zich door middel van den daaruit opstijgenden damp te dooden. De huisgenooten werden echter nog tijdig door de gaslucht gewekt om de wanhopige te kunnen redden en de ingenieur heeft, door berouw over zijn onverantwoordelijke handelwijze verteerd, om vergiffenis gesmeekt, zoodat eene blijde ontknooping van dit drama met eenigen grond mag verwacht worden. BUITENLAND. Frankrijk. De Kamer der Afgevaardigden heeft het wets ontwerp op de recidivisten in zijn geheel aangeno men, met 344 tegen 85 stemmen. In de couloirs der Kamer werd gisteren verzekerd dat de uiterste linkerzijde eene snb-commissie heeft benoemd tot onderzoek der nieuwe aanvrage om amnestie, bij gelegenheid van den 14den Juli a. s. Men herinnert zich wellicht hoo naar aanlei ding van de oploopen, te Parijs in het laatst van Mei verloden jaar voorgevallen, de „Intransigeant" eene inschrijving opende om den prefect van politie Camescasse een „eere-ploertendooder" (cassetète d'honneur) aan te bieden. Gelijk het blad meldt, is dit voorwerp genoemden ambtenaar nu Dinsdag in de zitting der Kamer, goed ingepakt, door een bode ter hand gesteld en het deelt eene afbeelding en eene beschrijving er van mede. Aan de beide einden van den buigzamen stok is in plaats van den ge wonen looden knop een menschenkopje in verzil verd brons aangebracht, het een van een galeicipier, hot ander van een „souteneur." Op een zilveren bandje in hot midden leest men; „Aan den heer Camescasse, - de afgerosten van 26, 27 en 28 M?i 1882." „Wij hopen zeer", merkt de „Intransigeant" aan, dat de heer Camescasse, trotsch op het verdienen en ontvangen van dit grootsche blijk van de sympathie zijner tijdgenooten, het kostbaar bewaren zal. Gelijk de generaals, die aan hunne afstammelingen den degen vermakeD, waarmede zij overwonnen, zal hij zijnen naneven, als den roem zijner loopbaan, dit esuwig aandenken zijner populariteit achterlaten." Er ja te Parijs een commissie gevormd onder leiding van Moigno om op den bodem van de Roode Zee en van de Bittere Meren te laten zoeken naar de wagons en de Bchatten van Pharao's leger. Er is 750,000 fr. tot dat doel bijeengebracht. De expe ditie zal binnenkort van Marseille vertrekken. De laatste berichten uit Hanoi melden dat het in de stad en omstreken rustig is; de warmte ie zeer hevig en de regen overvloedig. De gomeen- schap te land is vrij moeilijk, wegens den slechten toestand der wegen. Duïtsclilana. Het officieel bericht betreffende de verkiezing voor den Rijksdag in den Palts is in strijd met hetgeen daarover van andere zijde werd medege deeld. Volgens dat bericht zou de candidaat der nationaal-liberalen met 5 stemmen de zege op den candidaat der Fortschritt-partij behaald hebben. In- tusschen zijn vele protesten tegen de geldigheid der verkiezing ingekomen. Bij do gisteren te Hamburg gehouden ver kiezing voor den Rijksdag is de sociaal-democraat Bebel gekozen. Hij verwierf 103 stemmeu moer dan de candidaat der Fortschritt-partij, Rabe. Om het gobruik van zee- en rivierbaden in naburige plaatsen gemakkelijker te maken, heeft de Duitsche regeering bepaald dat leerlingen van hoogere en lagere scholen uit plaatsen waar gèene zweminrichting is, met de hen vergezellende onder wijzers op de staatsspoorwegen naar beter bedeelde plaatsen kunnen reizen tegen militaire prijzen. Groot-Britannië. Aan het Parlement is een stuk overgelegd, be treffende de schuld van de Transvaal. Lord Derby stelt die in eene depeche aan den Gouverneur der Kaapkolonie van 26 April II. op 380,000 pd. sè. Hij keurt het goed dat de Britsche resident in de Trans vaal de rente niet hooger dau 31 pet. gesteld had, zöolaüg er nog geene bepaling omtrent de terug betaling gemaakt was. De minister zegt voorts zeer goed te begrijpen, dat de onverwachte krijgsopera- tiën tegen Mapoch en het tegenvallen van de op brengst der belastingen de Transvaalsche regeering buiten staat gesteld hebben, aan de verwachtingen der Engelschen te voldoen, maar hij vertrouwt dat zij daarnaar toch streven zal. De heer William Spottiswoode, wiens overlij den reeds in een telegram gemeld is, had zich als geleerde als mathematicus, philosoof en taalkun dige verdienstelijk gemaakt. Hii was een ijverig werkzaam lid van onderscheidene Genootschappen, aan wetenschap gewijd. Hij was in 1825 geboren. Yan do schadeloosstellingen, die door de com missie te Alexandrië zijn toegestaan, krijgt Oosten rijk 12, Griekenland 72, Italië 55, Frankrijk 32 millioen fr. Engeland vraagt 11, Duitschland 2, Amerika 2, Spanje 1 millioen, Nederland en België elk 900,000 fr., Denemarken en Portugal elk 700,000 fr., Zweden 300,000 fr. Tynan (Nummer 1) is van plan zich te Hou ston (Texas) te vestigen; hij verwacht niet dat hij zal worden gearresteerd om te worden uitgeleverd. De klacht van de Engelsche reeders, dat het Suez-kanaal niet breed en diep genoeg is, werd deze week zeer ongewacht bevestigd door het Fransche pantserschip „Bayard," naar Tonkin be- stomd. Hoewel het een deel zijner kanonnen en ammunitie in lichters geladen had, stiet het her haaldelijk aan don grond en beschadigde de schroef, ofschoon niet zoo erg, dat het de reis niet kon voortzetten. De „Bayard" is niet eens een der grootste pant- 8erschepon, het is een schip van slechts 5880 ton. Oostcnr.-Hong.-Monarchle. Bij de behandeling van hot proces van Tisza- Eslar te Nyiregyhaza zijn den 26sten en 27sten dezer eenige belangrijke getuigenissen afgelegd. De dienstboden namelijk van den commissaris van po litie Rccski, wien Moritz Scharff hot verhaal van den moord deed, verklaarden dat de commissaris den knaap een oorveeg toegediend had en hem door een pandoer een zweepslag had laten goven. De schrijver Peczely, die met den commissaris het proces-verbaal van het verhoor had opgemaakt, bleek een man te zijn, die indertijd 12 jaren in het tuchthuis had gezeten, wegens het vermoorden van den echtgenoot zijner minnares, terwijl de gedrags lijsten vau het tuchthuis hem aanwijzen als een liederlijk individu, die gedurende zijn straftijd meer dan eens van diefstal verdacht werd. Deze Peczely had Moritz het eerst tot het bekende verhaal van den moord gebracht, dien de 14-jarige knaap door het sleutelgat der synagoge gezien zou hebben. Voor het Hof kon door dio getuigen niet voldoende op gehelderd worden, hoo Peczely den knaap tot eene bekentenis bracht, dio de rechter van instructie, de heer Bary, tevergeefs getracht had van hem te verkrijgen. Maar de heer Barcza, den volgenden dag als getuige gehoord, verklaarde dat Moritz hem bekend had, niets door het sleutelgat gezien te hebben en tot zijn verhaal alleen genoopt te zijn door de bedreiging, dat hij anders voor zijn leven in den kerker bleef. De heer Barcza is commissaris van politie en was met het toezicht op de instructie dezer zaak belast. Moritz zelf en do commissaris Recski spraken het getuigenis van den heer Barcza tegen en er waren nog andere getuigen, die meen den dat de heer Barcza voor het afleggen van zijne verklariog eene groote som gelds ontvangen had. Toen de voorzitter van het Hof hem die ver denking van omgekocht te zijn mededeelde, be paalde de heer Barcza zich tot de opmerking, dat die lieden dezelfde waren, die den anti-semietischen rechter Bary een eerebokaal geschonken hadden. De Jodenjongen Moritz-Scharff, die voor het praatje van den ritueelen moord op zulk eene schan delijke manier is afgericht, blijkt juist een individu te zijn, voor zulke gemeene praktijken bruikbaar; volgons het getuigenis van zijne moeder is hij altijd een vreesachtige, verlegen, kwaadaardige jongen geweest, die meermalen getuchtigd werdtweemaal heeft hij met een mes naar zijne moeder geworpen, 't laatst op den dag toen hij door de politie werd gehaald. Egypte. Aangaande het ontstaan der cholera in Egypte meent de „Times" dat de Aziatische cholera in dit land niet spontaan optreodt en het daaraan toe te schrijven is, dat het karakter der ziekte te Damiate niet epidemisch is. Deze bewering is evenwel niet vol te houden, nu gebleken is dat gevallen van cholera op zekere plaatsen van Delta zijn voorgekomen. Wat de ver antwoordelijkheid betreft van het gevaar dat Eu ropa bedreigt, aarzelen de Turksche bladen niet om Engeland daarvan te beschuldigen en zij verwijten dier mogendheid, de veiligheid van het vasteland te hebben opgeofferd aan de belangen van haar handel. Aan do „Standard" wordt uit Alexandrië ge seind dat de cholera zich in Egypte uitbreidt. Naar men zegt is zij ook te Cairo verschenen, maar zoo wel de officiëele als bijzondere depeches zijn met elkander in tegenspraak, zoodat het moeilijk zoo niet onmogelijk is, de juistheid der opgaven na te gaan. De „Agence Ilavas" heeft uit Alexandrië de tijding ontvangen dat Donderdag te Damiate 107 en te Mansourah 3 personen aan cholera zjjn overleden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Dringend noodzakelijk is het dat de overheid in kennis wordt gesteld met den ongeregelden toestand der veemarkt, voornamelijk der Kalverenmarkt. Niemand toch kan zeggen hoo vroeg of deze markt begint: men verkoopt en plaatst de kalveren op de markt als men verkiest, zelfs heden Vrijdag werd er reeds handel in kalveren om kwart over vieren gedrevon. Het gevolg hiervan is, dat verscheidene boeren deze markt niet meer kunnen bezoeken, want als het op deze wijze voortgaat, zijn zij genoodzaakt óf 's avonds of in den nacht reeds van hunne wo ning te vertrekken. Niet alleen voor de boeren, maar ook voor de vleeschhouwers is het een zeer onaangename zaak, wanneer elkeen maar kan komen als hij verkiest. op die wijze kan niemand eenige berekening ma ken en bestaat er aanleiding tot algemeen gemor. Te Rotterdam wordt op een bepaalden tijd de toegang tot de markt opengesteld, tot groot gerief van koopers en verkoopers. In alle6 moet toch orde zijn en daar is hier geen spoor van te ontdekken. Leiden, Met de meeste achting, 29 Juni 1883. een Leidsch Vleeschhouwer. De Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-maat schappij is heden 29 Juni 1883 in gebreke geweest. Met damesgezelschap wachtten wij te twee uren vijf en veertig minuten aan de Engelenbrug den tram die van Haarlem 1.15 vertrekt, volgens het heden morgen gekochte dienstbriefje van 20 dezer. Men- schen aan den weg zeiden ons dat de tram naar Leiden vóór eenige minuten gepasseerd was. Wij wandelden ('t was heel warm) naar Sassenheim en vonden daar te drie uren en tien minuten de trein voor Leiden die eigenlijk de trein was die Sassen heim te 1.45 moet verlaten, en kwamen te drie uren vijf en veertig minuten in Leiden. De gansche dienst is dus heden langs die lijn in de war. Dit is niet de manier om goede zaken te doen en het publiek vertrouwen te verwerven. Gaarne maken wij van deze gelegenheid gebruik om den heer Dee dank te zeggen voor zijne open baring over het Reiger-bosch. Leiden, 29 Juni 1883. D. Hartevelt. Mijnheer de Redacteur, Velen met mjj zullen het betreuren, dat het sein tot vertrek der trams te Katwijk aan Zee niet meer op de oude plaats wordt gegeven. Hoe gaarne zagen wij de seinbel hare vorige standplaats weder innemon en b. v. 10 minuten voor den afrit de waarschuwing doen. Daardoor zal de vrees voor te aat komen vervallen, dat voor hen wier tijd tot het nemen van een bad juist afgepast is, groote waarde heeft. -Bij de bekende bereidwilligheid der Maat schappij om het reizend publiek te gerieven, vleien wij ons met do vervulling van dezen wensch. Met hartelijken dank voor de opname blijf ik Leiden, Uw. dw. Dr. 29 Juai 1883. W.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2