heiden candidaat-notaris aldaarter standplaats Bn88um, H. P. Blok, cand,-notaris te Naarden; - aan P. C. Lasonder, notaris in het arrond. Amster dam, op zijn daartoe gedaan verzoek, vergund zijn standplaats van 's-Gravenland over te brengen naar Hilversum; met 1 Juli aan B. L. Vogels, opzichter der 2de kl. bij de rijkstelegraaf, op zijn verzoek eervol onslag verleend- aan den kapitien op nonactiviteit H. H. P. De Wit, van het wapen dor artillerie, op hot door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Gemengd Nieuws. Naar met zekerheid gemeld kanwor- den, zal [Willem Van Zuylen de Leidsche kermis met zijne smaakvol ingerichte tent bezoeken. Wel is bepaald dat tot die kermis geen gezelschappen uit Rotterdam, Delfshaven en Schiedam afkomstig zullen worden toegelaten, doch Van Zuylens ge zelschap is sedert den geheelen zomer buiten de Maas-stad. In het begin van September zal te Groningen een nieuwe directie zijn voorstellingen beginnen en 15 September wordt de Nieuwe Schouwburg geopend. De bewoners der Galgstraat hebben het gisteren niet slechts gelaten bij het doen wappe ren van het driekleurig dundoek, doch ze verras ten het gouden paar Teljeur des avonds nog met muziek van het 4de reg. inf., dat, toen het con cert op „Musis Sacrum" was afgeloopen, enkele stukken ter eere van de jubilarissen ten beste gaf. Tegelijkertijd werd op straat eenig vuur werk afgestoken en na afloop werden allen door het gouden paar op eenige „verfrisschingen" onthaald. Den geheelen avond heerschte in de Galgstraat eene buitengewone levendigheid en ieder deelde blijkbaar van harte in de feestvreugde. Tusschen Valkenburg en hetHaagsche Schouw is uit de Wetering bij den straatweg naar Leiden het lijk opgehaald van een omstreeks 45- of 50-jarigen heer, met blond kneveltje en langhaar. Het lijk was geheel naakt en de kleeren, bestaande uit een lakensche jas en vest, lichte pantalon, een hoed van binnen gemerkt M. G., vond men aan den wal, zoomede een gouden horloge en ketting, een stok, ongeveer 12 gulden, een spoorkaartje AmsterdamDen Haag, gedateerd 28 Juni, een briefje waarop weder de letters M. G., en ein delijk een tramkaartje van den Ilaagschen tram, terwijl zich aan een vinger twee gouden ringen bevonden. De veldwachter van Valkenburg, van een jongen, die nabij de bewuste plaats gezwommen had, het ongeval vernomen hebbende, haalde het lijk op, dat door dr. Van Rijn, van Katwijk, werd geschouwd en vervolgens naar Valkenburg gebracht. Verscheidene personen hadden den heer, die er toen deftig gekleed uitzag, des voormiddags in den bewusten omtrek gezien, in eene houding ovon alsof hij iets zoekende was. Nader vernemen we dat gebleken moet zijn dat het lijk van den ongelukkige dat is van e:n hoer uit Haarlem. De knecht van den landbouwer J. V. aan den IJ weg te Haarlemmermeer heeft door het springen van een geweer ernstige wonden aan zijne hand bekomen. Het Gerechtshof te's-Gravenhageheeft heden H. Do Koning te Gorkum schuldig verkiaard aan moedwilligen manslag gevolgd door eenvoudi- gen diefstal en hem veroordeeld tot tuchthuisstraf van 20 jaren. Hij leekende onmiddellijk cassatie aan. Twee Scheveningsche en één Katwijk- sche schuit brachten gisteren te Scheveningen ver- sche visch aan en besomden van 42 tot 48. Voor het gerechtshof te Amsterdam, kamer van strafzaken, heeft terecht gestaan Jan Tobia Hamstra, candidaat-notaris, oud 47 jaar, ge- horen te Leeuwarden, thans wonende te Amsterdam. Hem werd ten laste gelogd dat hij twee brandbrie ven had geschreven, den een aan den burgemeester van Amsterdam, den anderen aan dien te Abcoude. In beide brieven, die beschuldigde behoorlijk onderteekend had met opgaaf van adres, vroeg hij honderd gulden, om naar Amerika te kunnen gaan en in geval van weigering bedreigde hij den burgemeester van Amsterdam met een pistoolschot on dien van Abcoude mot brandstichting. Beschuldigde, die reeds vroeger wegens landloo- perij en wegens valschheid veroordeeld was, bekende het ten laste gelegde. Hij had dit slechts gedaan om zoo spoedig mogelijk in handen der justitie te vallen, daar zijn geld hem was ontstolen en hij in armoedige omstandigheden verkeerde. Bovendien was hij bevreesd voor nieuwe opzondiDg naar een bedo- laarsgesticht. Het O. M. by monde van den advocaat-generaal mr. Jolles eischto een celstraf van 1 jaar onder aanneming van verzachtende omstandigheden, waarop mr. Möller, de verdediger, vooral op celstraf aan drong, daar beschuldigde een beschaafde opvoeding had genoten. Het Hof veroordeelde hem tot een celstraf van negen maanden. Herhaaldelyk zyn de klachten, in de eene stad meer dan in de andere, over de straat schenderijen door do schooljeugd gepleegd. De on derwijzers kunnen daaraan niets doen, zegt men. Niets is wel wat sterk, maar veel vermogen zy er zeker niet tegen. Toch kan men, zegt de Arnh. Crt., sinds eonigen tijd te Arnhem iets waarnemen, wat het uitvoeren van stroken op straat zoo niet geheel tegengaat, in zekere mate althans voorkomt. Een der onderwijzers van de openbare scholen had ingevoerd om met zyn hulppersoneel de kin deren een eind weg te brengen. Yier aan vier trokken zy op de maat de school uit tot op een klein kwartier afstands, terwijl de leerlingen, die onderweg de straten, waar zij woonden, passeerden, rechts en links den troep verlieten. Toen hij een tijdlang den marsch geleid had, liet hij dien lang zamerhand aan de kinderen zeiven over en de meesten vonden in die optochten zooveel schik, dat zy ze in stand hielden en zingend op de maat naar huis gaan. Te Leeuwarden ontstond gisteravond om ruim negen uren brand in eenige goederen, in een der bewaarplaatsen van bet bovengedeelte van hot huis van opsluiting en tuchtiging. Het be- ambtenper8oneel slaagde er golukkig in den brand spoedig te blusschen. De oorzaak schijut niet bekend. Men begrijpt dat er aanvankelijk in de stad groote schrik door werd verwekt. Uit St.-Petersburg wordt gemeld dat aldaar op 25 dezer een brand ontstaan is, waardoor de pakhuizen en zaagmolens van de heeren Grigo- rieff en meest al de woonhuizen op het eiland Gu- tujewsky geheel vernield zijn. De stoomkorenmo- lens van het gouvernement, een chemische fabriek, een beenderenmolcn, een katoenpakhuis met onge- zeer 3000 balen katoen van New Cotton Mill en do Clemen ty Comp. zijn verwoest. De verschillende brandweor-afdeelingon van Petersburg zyn onop houdelijk in de weer om de vlammen te bedwingen en te stuiten. De schade wordt begroot op 1,500,000 roebels. Do eigendommen waren voor 1,000,000 roe bels verzekerd. SUITENLAND. Do heer Raynal heeft gisteren bij de Kamer der Afgevaardigden een wetsontwerp ingediend, hou dende goedkeuring der overeenkomst, welke met de Orleans-spoorwegmaatschappij gesloten is. Het is naar eene commissie verzonden. Fernando d'Erlincourt, do vriendin van Louise Michel, die gearresteerd werd wegens mishandeling van Yves Guyot, zal zich in den echt begeven met een schatrijken Rumeniër, die haar bij het huwelijkscontract de som van 4 millioen fr. toekent. De „Temps" beweert dat te Bombay reeds den 12don Mei cholera geconstateerd is. De inter nationale raad van gezondheid te Konstantinopel zou volgens haar strenge maatregelen voorgesteld hebben, welke echter de Engelsche gedelegeerde verijdelde, op grond dat do belangen des handels van even groote beteekenis waren als die der al- gemeene gezondheid. Duitschland. Het „Berliner Tageblatt" meldt van eene goed onderrichte zijde, dat de slechte behandeling, welke de markies Tseng van den kant van het Fransche kabinet ondervonden heeft, te Pekin een zeer on- aangenamen indruk gemaakt heeft, en hierin de hoofdoorzaak van den moeilijken toestand moet ge zocht worden. Te Berlijn is gisteren uitspraak gedaan in het proces tegen de „Unabhangige." Yier der beschul digden zijn onderscheidenlijk tot 6, 4'/j> 4 en 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De twee anderen zijn, gelyk reeds gemeld is, vrij gesproken. Aan de Berlijnsche universiteit zullen van October af eenige nieuwe professoraten worden op gericht, in dier voege dat do tot dusver bestaande leerstoel in de anatomie verdeeld wordt in drie vak ken (menschelyke, systematische en vergelijkende). Do schade, door de jongste overstroomingen in Silezië veroorzaakt, is zoo groot dat zy zelfs by benadering nu nog niet opgemaakt kawarden. Zeer belangrijk zullen de kosten zyn voor het herstel van wegen en bruggen, maar nog grooter is de scha'Ie aan boom- en veldvruchten, wei- en hooi landen, waar niet alleen hetgeen te velde .stond ver nield is, maar do landen zeiven door het opgehoopte zand onbruikbaar geworden zyn en niet dan met groote kosten weder in goeden staat gebracht kun nen worden. Groot-Britannië. Het Hoogerhuis heeft het wetsontwerp, waarbij het huwelijk van een weduwnaar met de zuster zijner overleden vrouw wettig wordt verklaard, bij derde lezing met 145 tegen 140 stemmen verworpen. In het Lagerhuis deelde lord Fitz Maurice mede dat de Engelsche regeering van verscheidene mo gendheden z9sr vriendschappelijke antwoorden op het Britsche voorstel van 2 JaD. betreffende het Suez-kanaal had ontvangen, maar nog geen defini tieve verstandhouding verkregen was. Hy verklaarde verder dat onder de Britsche troe pen in Egypte geen geval van cholera was voor gekomen. In eene gisteren door verschillende reeders te Londen gehouden bijeenkomst is het gevoelen in overweging genomen van twee voorname rechtsge leerden, over het recht van den heer De Lesseps op het monopolie van het Suez-kanaal. De mee ningen waren verdeeld. Intusschen zullen de aan spraken van deu heer Do Lesseps aanleiding geven tot een onmiddellijk optreden der reeders, die voor nemens zijn van hun invloed gebruik te maken op de overheid, ton gunsto van een tweede kanaal, onder Engelsche controle. Telegramaïe».. ALEXANDRIE, 29 Juni. Te Damiate met inbe grip van Mansourah werden gisteren vier cholera gevallen aangegeven, waarvan drie met den dood eindigden. Te Port-Saïd is een persoon aan cholera overleden. BRUSSEL, 29 Juni. De centrale sectie der Kamer van Afgevaardigden heeft met 4 tegen 3 stemmen verworpen de regeeringsvoordracht tot verhooging van de belasting op het gedistilleerd en insgelijks met 4 tegen 3 stemmen aangenomen de regeerings voordracht tot wijziging van de kieswet. Naar men zegt, zal Maandag, a. s. eene groote demonstratie togen de voorgenomen verhooging van belastingen gedaan wordeD. PARIJS, 29 Juni. De Chineescho ambassade heeft een bericht nit Shanghai' ontvangen van den 27sten Juni, waarin gemeld wordt dat nog geenerlei over eenkomst met Tonkin gesloten is. Tricon gedraagt zich op zeer onbeleefde wijze tegen Li-Hung-Chang, die elke nieuwe samenkomst weigert. Sedert tion dagen heeft geen bijeenkomst meer plaats gehad. Li-Hung-Chang zal naar Tien-Tsin terugkeeron, daar hy het onmogelijk acht, met Tricou eene over eenkomst te treffen. 29 JTuni. Het fraaie weder van lieden danken wij aan de omstandigheid dat het gebied van hooge druk king, gisteren in 't Oosten van Europa aanwezig, zich in westelijke richting heeft uitgebreid. Wij zijn geheel onder zyn invloed en het komt ons voor dat het weder nog goed zal blijven. De verwachting voor morgen is dan ook goed weer. Door het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente alhier is hedenavond uit het vroeger [vermelde zes tal, het volgende drietal predikanten geformeerd, nl. de heeren: P. S. Van Ronkel, te ZettenC. P. N. Pikaar, te Overschie, en G. Ringnalda, te Oldebroek. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft het verzoek van de onderneming der Koloniale Tentoon stelling om subsidie voor een daar te houden inter- nationalen wedstrijd van muziekcorpsen, na uitvoe rige beraadslaging, toegestaan tot een bedrag van ƒ3000. Het voorstel tot afstand van gemeentegrond aan den heer M. Raffalovich tot het maken eener passage van den Nieuwezijdsvoorburgwal naar den Nieuwendyk is met eenige wijzigingen aangenomen. Aan B. en W. werd machtiging verleend tot het vorhuren aan den heer Martin Wolff van de aan- plakborden door de gemeente opgericht. De Prins van Oranje heeft aan het nationaal Nederlandsch hospitaal te Smyrna 100 geschonken. Men meldt dat in den omtrek der gemeente Utrecht enkele gevallen van do bekende varkens- ziekte zyn voorgekomen. j

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2