N°. 7167. Zaterdag 30 Juni. A0. 1883. LEIDSCÏÏ DAGBLAD! TRIJS DEZER COURANT: Toor Leiden per 8 maanden1-10. Franco per post1.40. Aj'iooderlijke Nommers0.05. Avond-eclitie. Een Leidenaar in Amerika. Het gebeurt niet alle dagen dat een Amerikaansch blad zich in uiterst guustigen zin over een onzer landg^nooten uitlaat, en wanneer dit nu een onzer voormalige stadgenooten betreft, is het o. i. niet meer dan billijk het ter algemcene kennis te brengen. Er is echter nog een reden, van meer algemee- nen aard, die ons hiertoe noopt. Algemeen bekend is de voortreffelijkheid der zoogenaamde Waltham- horloges, maar minder algemeen bekend is het dat deze tot dien graad van voortreffelijkheid gebracht werden door een onzer landgenooten, aan wiens genie de beroemde, uitgestrekte Waltham Watch- Factory, die tegenwoordig honderden werklieden brood en meer dan dat geoft, dien omvang on bloei te danken heeft. Wij laten echter liefst de Ameri kanen zelf spreken, het ons tot een waar genoegen rekenende daarvan de echo te kunnen zijn. In de „Waltham Daily Tribune" van 19 Mei 11., welk blad ons eerst thans door vriendelijke tus- schenkorast in handen kwam, lezen wij het volgende: De superintendant Yan der Woerd, de vader der tegenwoordige Amerikaansche horloge-industrie, heeft gisteren aan den directeur zijn ontslag ge vraagd, in te gaan met 1 Juni, en dit na een onaf gebroken werkzaamheid van 26 jaren. In 1857 bij de Maatschappij in dienst getreden als mechanicus, gaf hij weldra blijk van zooveel be kwaamheid dat hij reeds in 18C3 belast word met de geheele directie over het mechanische departe ment, terwijl hij zulke volmaakte uurwerken ver vaardigde, dat dezen weldra den roem der Ameri- kaaneche horlogerie vestigden, en weldra als de voortreffelijketen erkend werden. Hij bestuurde dat departement tot in 1875, toen hij door den directeur, den heer Robbins, nitgenoodigd werd de zorg voor de geheele fabriek op zich te nemeD, welke veel omvattende betrokking hij op de meest eervolle wijze ot op dit oogenblik vervulde. Onmogelijk zou het zijn in een gewoon dagblad artikel recht te doen wedervaren aan de verdien sten van dezen heer als mechanicus, als uitvinder of bestuurder, of ook aan de groote rol die hij heeft vervuld in de vestiging van een stelsel van horlogerie in ons vaderland, waarvan de wedergade niet te vinden is. Laat deze verklaring voldoende zijn dat er moeilijk éêa stuk gereedschap of machine bij de/.e reusachtige industrie te vinden is, dat niet door hem werd uitgevonden of door zijn geniaal onderzoek verbeterd werd. De heer VanderWoerd is van de mechanische afdeeling dezer kolossale Amerikaansche inrichting wat de heer Robbins is voor hot commerciëele gedeelte en het is aan deze tweemannen, R. E. Robbins en Chs. Van der Woerd, dat ons vaderland zijn roem vandeonbe- rispelij kste en nauwkeurigste horloges te danken heeft. De heer Van der Woerd heeft rust verdiend na een zoo inspannend en zoowel het hoofd als het lichaam afmattend leven als zijn betrekking van superintendant aan deze fabriek medebracht. Dat was een leven van zeldzame werkzaamheid, en hij mag gerustelijk zijn staf nederleggen met de volle overtuiging dat hij in de nederigste zoowel als in de hoogste positie steeds zijn plicht heeft gedaan. Hij zal van hier vertrekken met de beste wenschen en van de oprechte dankbaarheid zijner superieuren mag hij zich overtuigd houden. Vele vereerendeen voordeelige betrekkingen zijn nu voor hem open, maar hij wil in dezen zomer een bezoek brengen aan zijn familie en vrienden te Leiden, in Nederland. Na herstel zijner gezondheid, die door al te grooten ijver wel wat geleden heeft, hopen wij hem opnieuw zijn ongemeene talenten te mogen zien in toepassing Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- s_ brengen, die hem znlk een grooten naam in de horlogemakende wereld hebben doen verwerven. Had vroeger zelfs een Zwitserscbe commissie zich op de meest eervolle wijze in haar officieel rapport over deze fabriek en haar superintendant uitgelaten, deze lof in een Amerikaansch blad aan een Nederlander gebracht zal gewis menigeen, voor wien nationaliteit nog iets meer is dan een klank, goed aan het hart doen. LEIDEN, 29 Juni. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Rotterdam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlijk heden Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Uit het gemeenteverslag. - De ontvangsten van de Muziekschool bedroegen f 9746.37^, de uit gaven f 10,167.26, zoodat er een tekort in de kas was van f 420.88'/2. Indien echter de aard der uit gaven in aanmerking wordt genomen, kan men aan nemen dat de financiëele toestand der Muziekschool mede gunstig is. Do op den 3den November 11. opgerichte lieder tafel „Leidens Mannenkoor" bestond op 31 Dec. uit 51 werkende en 52 belangstellende, allen con- tribneerende leden. Tot 1 October bedroeg het aantal leden der „Stu- denten-afdeeling van het Nederlandsch Tooneelver- bond" 94. Toen echter bedankten er velen en daalde het ledental tot 67, om echter later weer toe te nemen, zoodat het op het einde des jarrs 95 be droeg. Sedert is het nog tot ruim 110 gestegen. Het aantal leden van „Litteris Sacrum" neemt steeds toe, en bestond ongeveer uit 80, terwijl de „Afdeeling Leidon I van hot Nod. Onderw. ge- nootsch.", dat mede in bloeienden staat verkeert, met 13 leden vermeerderde, on er thans 47 telt. Bij het departement Leiden der Maat6ch. tot Nat van 't Algemeen is het ledental niet vermeer derd, zoodat het bestaat uit 350 gewone en 3 ho noraire leden. De Studenten-gezelschappen „Arena Studiosorum" met ongeveer 200, „Njord" met 18 eere- en ongeveer 160 gewone en „Studenten-IJsclub" met 210 leden verheugen zich steeds in een bloeienden toestand. De laatste vereeniging kon echter weinig ten uit voer brengen, aangezien het ijs en het weer niet dienende waren. De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft, op voorstel van den heer Bultman, tot leden eener commissie in zake hot telegraafkantoor benoemd den burgemeester en de heeren Bultman en 't Hooft, nadat vooraf was gelezen een brief van den minister van waterstaat enz., waarin wordt bericht dat het telegraafkantoor op 1 October a. s. voor het alge meen verkeer zal worden gesloten, omdat de gej meente blijft meenon, niet tot verdere waarborging van do opbrengst verplicht te zijn, en derhalve ongezind is, het deswege verschuldigde over het dienstjaar 1882 te voldoen. Op verzoek werden eervol ontslagen als onder wijzer: aan school 4, O. Knap, ingaande 16 Aug. a. 8., en aan school 10, K. R. Westerterp, ingaande 19 Aug. Benoemd werden tot onderwijzeresaan school G, mej. M. C. v. d. Liefde, te Utrecht, tegen 1 Juli; aan school 11, mej. C. G. A. Van Vrijberghe De Coningh, te Lisse, tegen 16 Juli; en tot onderwijzer aan school 4, de heer K. Veldkamp, te Nijmegen, tegen 16 Aug. Naar men verneemt, zal binnen enkele dagen bij den boekhandelaar A. v. d. Stadt te Hoofd dorp worden uitgegeven een „adresboekje van Haar lemmermeer" met kaart, door J. Egginb, ambtenaar ter secretarie aldaar. Aangezien in dit boekje tevens PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. zijn opgenomen de Damen der gebouwen en der leden van besturen en vereenigingen, de voornaamste gemeente-, polder- en Rijnlauds-verordeningen, zoo mede eene korte mededeeling omtrent verschillende onderwerpen, en aangezien dergelijk boekje nog niet bestaat, is het voor ieder ingezeteno en eigenaar van landerijen in Haarlemmermeer zoogoed als onmisbaar. Eene verrassing, die niet tot de gewone be hoort, viel bij de jongste Woensdagsche muziek uitvoering in de grooto sociëteitstent in het Haagsche Bosch den heer Gallas, die binnen in de tent met zijne echtgenoote zat, ton deel. De minister van oorlog, generaal-majoor Weitzel, nadert den oud officier en van eigen borst het eereteeken der Mili taire Willemsorde nemende, hecht hij dit op de jas van den heer Gallas, met de woorden: „Van harte gefeliciteerd met de koninkljjke onderscheiding, die gij reeds zoolang hebt verdiend." De heer Gallas moet behoord hebben tot de strijders van 1830. Eerst nu blijkt het dat men, op grond van de sta tuten der orde, alsnog zijne rechten heeft doen golden. Verschillende hooggeplaatste personen, o. a. de generaals Knoop, Van den Schrieck enz., com plimenteerden den gedecoreerde. Benoemd zijn aan het gymnasium te Utrecht: tot leeraar in de oude talon N. J. Singels te Soeek; tot id. in de geschiedenis D. B. Kievits te Meppel tot id. in de aardrijkskunde B. B. Faber te Hoorn. De ingezetenen van Teasel zijn verre van ingenomen met de wijziging door den minister van waterstaat aan zijne ambtenaren voorgeschreven omtrent de spelling van den naam huDner gemeente. Op voorstel van den burgemeester is door den Raad besloten deD minister te verzoeken de spelling Texel te behouden en de Regeering uit te noodigen om dien naam niet te veranderen in Tessel, vooral met het oog op de belangen van handel en zeevaart. In het buitenland is alleen de spelling Texel bekend en eene verandering zal ongetwijfeld tot verwarring aanleiding geven. Bovendien kan op historische gronden de spelling Texel worden verdedigd. De minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 1 Sept. a. s. aan de Kon. Militaire Academie kan worden geplaatst een leeraar in de aardrijkskunde en geschiedenis, tevens bevoegd tot het geven van onderwijs in staathuis houdkunde, ten einde zoo noodig ook in laatstge meld vak als docent te kunnen optreden. Het trak tement, aanvankelijk f 2200 'sjaars bedragende, kan tot f 28C0 'sjaars worden verhoogd. Adapi- ranten naar deze betrekking moeten zich vóór den lOden April a. s. melden bij den gouverneur van genoemde Academie. Z. M. heeft benoemd tot ridder 4de kl. der Militaire Willemsorde, den heer P. Gallas, laatstelijk gewezen kapitein-commandant der dienstdoende schutterij te Hellevoetslnis, en zulks ter zake van zijn moedig gedrag als 2de luitenant van het 3de bataljon der 4de afdeeling mobile Znid-Hollandsche schutterij bij den aanval op Den Doel, op 23 De cember 1832; - benoemd tot broeder der orde van den Ned. Leeuw L. Harmenzon, eervol ontslagen concierge van het paleis van justitie te Leeuwarden, thans nog de betrekking vervullende van eersten deurwaarder bij het gerechtshof aldaar; -benoemd tot rechter in de arrond.-rechtbank te Alkmaar mr. G. Wttwaall, thans ambtenaar van het openb. ministerie bij de kantongerechten in het arrond. 's-Gravenhago, voor de kantons 's-Gravenhage en Delft, ter standplaats VGravenhage- met 1 Juli bevorderd tot adjunct-sommies bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid, den eersten klerk W. H. Wijsman; - den heer C. T. Humme, arts, met 6 Juli benoemd tot officier van gezondheid der 2de klasse bij de zeemacht; - benoemd tot notaris binnen het arrond. Amsterdam: ter stand plaats Amsterdam, B. H. Schultz en L. H. J. Miranij

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1