Ook do gemeente Leiderdorp heeft tevergeefs aanvraag gedaan om eene behoeftige krankzinnige vrouw in een gesticht te plaatsen en laat haar nu ter voorkoming van gevaar in haar huis bewaken. Een knecht van een Haagschen s t a 1- houder, die een paard in een land aan het Kanaal te Scheveningen moest opvangen, kreeg van het paard zulk een hevigen slag, dat hij met gebroken arm zonder paard thuis kwam. Thans bevinden zich te Scheveningen 378 badgasten en 92 bedienden. Sedert 1 Mei kwamen er 657 vreemdelingen met 127 bedienden. De pokken blijven afnemen. Te Goe dereede kwamen de vorige week twee (eerste) ge vallen voor. Verder nog één geval te Alkemade, te Oud-Beierland, te Delfshaven, te Hillegom, te Leiderdorp en te Schiedam. Bij het hevige onweder, dat gister- namiddag pok boyen de gemeente Haarlem woedde, zijn op de boerderij „'t Klooster," onder Schooten, 2 koeien door den bliksem doodelijk getroffen. - Te Schiedam sloeg op verschillende plaatsen de bliksem in, zonder ergens aanmerkelijke schade aan te richten. Te Zwijndrecht is de bliksem ingeslagen in de wo ning van S. Van Nugteren. Door een bovenvenster binnengedrongen, verbrandde het hemelvuur daar de gordijnen der bedstede en beschadigde een stoel en een vrouwenrok. Het Zandvoortsch Smulhuis. - Op een der schoonste plekjes van Zandvoort, aan de zuidelijkste punt van het dorp, is een smaakvol Zwit8ersch chalet verrezen, waar den vermoeiden en hongerigen bezoeker der badplaats een aange naam rustpunt wordt geboden. Van het ruime terras, of, bij minder gunstig weder, uit de veranda voor het restaurant, aanschouwt men de zee: „Thalatta, Thalatta, sei mir gegrüsst, du ewiges Meer! sei mir gegrüsst, zehntausendmal, aus jauch- zendem Herzen De drie eenvoudig, doch gedistingeerd gestoffeerde salons eigenen zich zeer voor receptiekamers bij feesten en partijen. Zij geven een vroolijk kijkje op dorp en strand, terwijl de aohtergalerij een behoorlijk duingezicht biedt. Het deed ons genoegen dat wij aan de uitnoo- diging van den eigenaar, den heer G. Kuipers, cuisinier-patissier te Haarlem, gevolg konden geven, om de opening van zijn „Café-Restaurant Zuid- Zandvoort" gisteren te komen bijwonen. Wij vonden er een luchtige eetzaal, een met bloemen rijk versierden disch, een keur van spijzen, welke de tevredenheid der fijnproevers mocht weg dragen, goeden wijn - en eene uitstekende bediening - allen zaken die het opschrift boven dit stukje vol komen rechtvaardigen. Het werk, onder leiding en naar de plannen van den architect-ingenieur C. Muysken, van Amsterdam, einde Maart begonnen, is door de heeren Verhagen en Van 't Wout, aannemers te Haarlem, den lOden dezer opgeleverd. Hbl Op de Amsterdamsche tentoonstelling is gisternacht een diefstal gepleegd welke den be stolene niet anders dan aangenaam kan zijn; de dief maakte zich namelijk meester van eenige dia manten uit de verzameling van den heer Scharff uit Weenen; de lozers onzer verslagen zullen intus- schen weten dat die diamanten niet echt zijn. (Ilbl.) Men klaagt te Uithoorn zeer over de onveiligheid op enkele paden en wegen in die ge meente; inzonderheid het Zijdveld wordt herhaal delijk onveilig gemaakt door vee, dat men daarop naar hartelust laat grazen. Ouden van dagen en schoolgaande kinderen, welke dien weg moeten pas- seeren, worden herhaaldelijk daarin belemmerd. Terwijl het huis, b e w o o n d d o o r d e wed. G. De Bruyn te Dalem, in brand stond, gelukte het met inspanning de inwonenden. die allen in diepen slaap waren, te wekken; bijna half gekleed moesten ze zich bergeneen kind werd nog gered. De geheele boerderij is tot den grond toe afgebrand. Ook een huis bij Haaksbergen, in de buurtschap Honesch, werd een prooi der vlammen. Het vee werd gered. Eene te Alexandrië ontvangen depeche van de gezondheidscommissie te Damiette bevestigt dat de waargenomen epidemie cholera is. Het aantal gevallen neemt toe. De kosten der kroningsfeesten te Moskou worden opgegeven 54 millioen roebels te bedragen, d. i. 20 millioen meer dan de raming. Van een groot magazijn van aardewerk te Brussel is de kolossale spiegelruit met donderend geraas nedergevallen, de geheele uitstalling van breekbare voorwerpen verpletterende, die een groote waarde vertegenwoordigde, daar het magazijn dien avond voor hot eerst zou worden geopend en dus het kostbaarste was uitgestald. BUITENLAND. Frankr^b. Uit Shanghaï wordt gemeld dat de onderhande lingen voortduren, en men gelooft dat zij op goeden weg zijn. Hot onderhoud tusschen den heer Jules Ferry en markies Tseng heeft aldaar een goeden indruk gemaakt. Het vertrek van Li-Hun-Chang naar Pekin wordt onwaarschijnlijk geacht. Alle geruchten over oorlog6toebereidselen der Chineezen zijn ongegrond. Markies Tseng, de Chineesche gezant, wordt uiterlijk tegen de volgende week te Parijs terug verwacht. Dó gemeenteraad van Parijs heeft een aan vullingskrediet van 20,000 fr. verleend ten behoeve der werklieden-delegatie, welke de internationale tentoonstelling te Amsterdam zal bezoeken. Het totaal der gedelegeerden is zeventig, en dat van het toegestaan krediet 35,000 fr. Voor de stadsreiniging wordt te Parjjs jaarlijks 5,243,000 fr. uitgegeven. Het onderhoud der straten kost 8,502,000 fr., dat der trottoirs en „allées" 1,265,200 fr. DuitsclilaiMl. In den Landdag werden gisteren, bij de derde lezing van het kerkelijk-staatkundig ontwerp, de hartstochten zoo zeer opgewekt, als sedert de laatste dagen van den „Culturkampt" niet het geval was. De heer Windthorst werd door den katholieken vice-president Heeremann tot de orde geroepen. De heer Eyoern meende dat de katholieken niet te vroeg victorie moesten kraaien, omdat het Drie voudig Verbond zich ten slotte zou keeren tegen het heerschzuchtig Pruisendom, dat overal de rust verstoorde. De heer Von Virchow antwoordde, volgens een particulier telegram, den heer Stöcker, die op zijne bekende wijze declameerde, „dat zijn protestantisme slechts katholicisme met gehuwde priesters was, en Stöcker onmiddellijk met het katholicisme den vrede zou sluiten, wanneer de Paus in het huwe lijk trad." Het Huis heeft definitief het wetsontwerp bij hoofdelijke stemming aangenomen, met 224 tegen 107 stemmen. Te Berlijn begon gisteren voor het Landge- richt het sensatieproces tegen den uitgever van het sedert overleden blad „Unabhangige," en tegen eenige andere personen, bij dit orgaan betrokken. Het blad zocht zijn bestaan in ongeoorloofde mid delen, zooals afpersingen van allerlei aard. Het getal aangeklaagden is zes. De hoofdbeschuldigde, baron Von Schleiuitz, is voortvluchtig. De behan deling van dit geding, waarin veertig getuigen moeten gehoord worden, zal verscheidene dagen duren. Grx-oot-Britamiië. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zitting heeft de heer Gladstone verklaard dat de regeering aanstaanden Donderdag een wetsontwerp zal indienen tot beter beheer der Schotsche aan gelegenheden. Met betrekking tot het Suez-kanaal deelde bij het volgende mede: Uit eene vergelijking tusschen de denkbeelden der regeering en die der Suez- Kanaalmaatschappij blijkt dat groote overeenstem ming over een aantal punten bestaat, maar ten opzichte van eenige andere nog geene verstand houding is verkregen, vooral wat het bedrag en het tijdstip der tariefsvermindering betreft. Ten opzichte van de Transvaal verklaarde hij dat de regeering er in had toegestemd om ver tegenwoordigers der Transvaal, over de herziening der conventie, in Engeland te ontvangen. Derhalve zou geen bijzondere commissaris naar de Transvaal gezonden worden. Het Hoogerhuis heeft gisteren de artikel sge wij ze behandeling ten einde gebracht van het wetsont werp op de zeevisschrij, van dat op de bescherming van jonge meisjes, en van het ontwerp betreffende het huwelijk van een weduwnaar met de zuster zijner overleden vrouw. Met betrekking tot laatst genoemde wetsvoordracht kondigde lord Beauchamp aan dat hij bij do derde lezing de verwerping zou voorstellen. Het ontwerp betreffende de dotatie aan Alcester en Wolseley is bij derde lezing aangenomen. In eene depeche uit Curragh wordt gemeld dat eergisteravond, naar aanleiding van eenig bij spel gewonnen geld, een hevige twist ontstond tus schen soldaten, die tot de militie van North Mayo behoorden, en anderen van de militie te Dublin. De twist werd weldra algemeen; de soldaten van hot eene regiment trokken partij tegen die van het andere; verscheidene geweerschoten werden gelost, waardoor vijf soldaten gedood en verscheidene ge kwetst worden. De orde werd horsteld door de officieren, die dreigden op de vechtenden te zullen schieten. Telegrammen. LONDEN, 25 Juni. Het marionetten-theater te Dervio aan het meer van Como is door brand ver nield gedurende de voorstelling. Zeven en veertig personen verbrandden, twaalf werden er gekwetst. MADRID, 25 Juni. De minister van openbare werken heeft in de zitting van den Senaat ver klaard dat hij zich in 't algemeen vereenigt met het ontwerp tot afschaffing van de 10 pet. belasting op de spoorwegbiljetten. Men beschouwt het nu als zeker dat het ontwerp zal aangenomen worden. MADRID, 26 Juni. De Senaat heeft gisteren eene commissie gekozen tot onderzoek van het ontwerp eener gemeentewet. Yier afdeelingen zijn tegen het regeerings-ont- werp gezind; drie slechts zijn er voor. BERLIJN, 26 Juni. (Part. Tel.) De intrekking van de overeenkomst, waardoor de op de werf te Stettin gebouwde Chineesche pantserkorvet door eene Duitsche bezetting naar China gebracht zou worden, heeft alhier in diplomatieke kringen een goeden indruk gemaakt. Het departement van bui- tenlandsche zaken was voornemens bij het eerste gerucht omtrent het Tonkin-conflict die overeenkomst reeds op te zaggen om eiken schijn van inmenging in de Fransch-Chineesche quaestie te vermijden. De Fransche gezant te Berlijn, graaf Courcol, zinspeelde op de wenschelijkheid daarvan en gaf te kennen dat Frankrijk dit gaarne zou zien, toen het minis terie van buitenlandsche zaken reeds tot de intrek king had besloten. Bij de wedrennen te Coslin, gisteren gehouden, is de gardeluitenant Ischirsky met zijn paard ge vallen. Hij is aan de daarbij bekomen verwondingen overleden. LONDEN, 26 Juni. (Part. Tel.) Officiëel wordt gemeld dat te Damiata de cholera is uitgebroken. ALEXANDRIE, 26 Juni. Men verzekert dat te Mansurah twee gevallen van cholera geconsta teerd zijn. DAMIATA, 26 Juni. Yan de 42 sterfgevallen, die hier gisteren voorkwamen, werden 28 veroor zaakt door de cholera, terwijl men vermoedt dat 14 anderen aan dezelfde ziekte moeten toegeschre ven worden. NIEUW-YORK, 26 Juni. Eene depeche uit Mexico verzekert dat eene schikking getroffen is met de Engelsche houders der Mexicaansche obligatiën. LïïïDEN, se JTuni, De verwachting voor morgen is: zuidwestelijke wind, vrijgoed weer, nu en dan regen. Naar men meldt, zal een der leeraren van den intendance-cursus mot de officieren aan die inrichting gedetacheerd, ia de volgende maand eene reis door het land maken tot het bezichtigen van verschillende fabrieken. De heer Yan Stolk Jr. te Rotterdam heeft aan den Haagschen gemeenteraad bericht dat hij afziet van zijne plannen tot aanleg van een park ten z.-w. van den Nieuwen Badweg. De collecte voor het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst heeft te Leiderdorp opgebracht f 33.12!/a. In den nacht van jl. Zaterdag op Zondag wisten, naar het Haagsche Dagblad meldt, een viertal studenten door overklimming zich toegang te verschaffen in een hotel van den lsten rang te VHage. Zij drongen van het achterhuis tot zelfs in de vestibule door. Stoelen werden dooreenge- worpen, - zij namen er ten slotte nog eenige mede,- andere voorwerpen beschadigd en onder anderen werd ook de fontein in den tuin geheel verwoest. Daar zij ook de brandbel op geweldige wijze in beweging brachten, werden de talrijke gasten, waar van velen trouwens toch al reeds deor het rumoer, dat in huis werd gemaakt, waren ontwaakt, in hun slaap gestoord en niet weinig ontrust. De naohtwachts werden ingeroepen en verleenden adsistentie. Twee der vier inbrekers wisten door een aan grenzend huis te ontkomen; de twee anderen wer den gevat, doch weder losgelaten. Tegen de indrin gers werd procesverbaal opgemaakt.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2