LEIDSCH ?ÉSlï DAGBLAD. N°. 7164. Woensdag 27 Juni. A0. 1883. Avond-ed itie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. FrtDco per post1.40. AltooderlQke Nommers.0.05. Officieel e KennisgeTinseib De Burgemeester dor gemeente Leiden brengt ter kennis van de autoriteiten, ambtenaren en in gezetenen der gemeente, dat de Heer Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland het voor nemen heeft deze gemeente op Woensdag den 27sfen Juni aanstaande te bezoeken en dat aan hen, die wenschen mochten Z. Hoog Ed. Gestr. te spreken, daartoe op het Raadhuis, 's middags te twaalf uren, de gelegenheid zal gegeven worden. Leiden, De Burgemeoster voornoemd, 26 Juni 1883. DE KANTER. LEIDEN, 36 Joel. Heden is aan de universiteit alhier de heer O. J. Repelaer Yan Molenaarsgraaf, geb. te 's-Hage, bevorderd tot doctor in de staatswetenschap met academisch proefschrift, get.: „Deonschendbaarheid der leden van de Volksvertegenwoordiging", en dezelfde tot doctor in de rechtswetenschap, met Stellingen. Gisteravond werd aan prof. Rosenstein door eene commissie uit zijne leerlingen namens dezen, een geschenk aangeboden als blijk van hunne waar deering voor de beslissing indertijd door hom ge nomen in zake zijne benoeming tot hoogleeraar aan de Am8terdamsche universiteit. Reeds toen deelden wij mede dat zijne leerlingen besloten hadden naar aanleiding van deze decisie den hooggeschatten leer meester een stoffelijk blijk van hunne ingenomenheid te geven. De uitvoering echter van dit besluit ondervond groote vertraging. Daar het de commissie toch be kend was, dat een voorwerp van hooge materiëele waarde den hoogleeraar geenszins aangenaam zou zijn, heeft zij beproefd een even kiesch als schoon denkbeeld te verwezenlijken, nl. hun leermeester een borstbeeld aan te bieden van zijn geliefden leermeester prof. Traubo. Dit plan stuitte echter op onoverkomelijke bezwaren, zoodat de commissie ge noodzaakt was er van af te zien. Het nu overhandigd cadeau bestaat uit een pracht- album, bevattende de portretten der gevers. Het uiterlijk van het album is eenvoudig doch tevens zoo smaakvol als men slechts van de bekende fa briek van de heeren Van Kempen en Zonen te Voor schoten verwachten kande band van zwart leer prijkt aan de voorzijde met een medaillon in het middeD, waar op hot monogram van den hoogleeraar omringd door een lauwerkrans aangebracht is. Vier medaillons aan de hoeken vertoonen keurig bewerkte bustes in half relief van Hippocrates, Boerhaavo, Virchow en Traube. De rugzijde prijkt met vier rosetten en het slot wordt gevormd door het zegel der Leidsche universiteit. Een keurig bewerkt zwart tafeltje, dat er bij gevoegd is, is bestemd om dit album te dragen, Onze gemeente zal morgen door den Com missaris des Konings dezer provincie worden~bezocht. Bij die gelegenheid zullen o. a. de officieren der dd. schutterij zich kwart voor twaalven in groote tenue gekleed, doch zonder sjerp, zich vereenigen in de Schuttersraadkamer, ten einde gezamenlijk op het aangegeven uur bij den Commissaris hunne opwachting te maken. Bij beschikking van den minister van water staat is bepaald dat de surnumerair bij de admi nistratie der posterijen V. E. C. Dittlinger zijne functiën zal uitoefenen ten postkantore te Leiden. Uit het gemeenteverslag. - Bij den aanvang van den cursus 1882/83 bestond de bevolking der Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen uit 67 hoofdonderwijzers on onderwijzers, 45 hoofd onderwijzeressen en onderwijzeressen, 35 mannelijke Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. en 42 vrouwelijke kweekelingen, bonevens 8 andere personen. De kosten der Kweekschool beliepen ll,401.65l/2, terwijl de uitgaan voor de opleiding van onder wijzers en onderwijzeressou f 7324.47 waren. Op het genootschap „Mathesis Scientiarum Geoi- trix" werd aan 182 leerlingen door een directeur en 18 leeraren onderwijs gegeven. De Burgerzangschool word bezocht door 225 leer lingen, terwijl do Volkszangschool aan 224 leer lingen onderwijs verschafte. De ontvangsten der Maatschappij voor Toonkunst bedroegen f 1782.26, de uitgaven f 1621.021/,, zoodat de kas der maatschappij een voordeelig saldo heeft van f 161.23%. Op den lsten October be droeg het aaütal op de Muziekschool gaande kin deren 285, verdeeld over 165 gezinnen, nl. 106 wier hoofd lid en 59 wier hoofd niet lid der maat schappij is. Gisternamiddag te drie uren aanvaardde de hoogleeraar Pel het professoraat in de geneeskunde aan de Amsterdamsche universiteit met het uit spreken eener rede in Felix Meritis over het ver schil tusschen de klinische wetenschap van voorheen en thans. De hoogleeraar knoopte daaraan vast eene uiteenzetting van de eischen van het tegen woordige klinisch onderwijs en de verplichtingen van den klinischen hoogleeraar. Met een woord van dank aan het gemeentebestuur van Amsterdam, aan de curatoren en hoogleer aren der universiteit en o. a. ook aan zijn vroegeren, bij de plechtigheid aanwezigen leermeester, den Leidschen hoogleeraar Rosenstein, werd de rede geëindigd. Op de nationale tuinbouwtentoonstelling te Harliugen is de heer S. P. Ten Kato te Lisse met de zilveren medaille bekroond voor zijne kunstmest- inzending. Op het terrein der Amsterdamsche tentoon stelling zal in het gebouw voor tuinbouwtentoon stellingen op 27 en 28 Juni a. s. eene afgesneden rozententoonstelling en op 1 en 2 Juli daaraanvol gende eene aardbeziëntentoonstelling op uitgebreide schaal gehouden worden, waaronder eene collectieve inzending uit Aalsmeer die zeer belangrijk zal zjjn. De Koning-Groothertog heeft benoemd tot chef-bloemist van de groothertogelijke tuinen te Luxemburg, den heer J. M. Kraayenbrink, chef bloemist der parken en tuinen van Z. M. in Nederland. De hofrouw, wegens het overlijden van Prinses Marianne, is geëindigd. De heer Liebrecht, directeur der Haagsche Tramwaymaatschappij, heeft een adres aan den Raad gericht, waarin hij zegt dat de Raad van Adminis tratie van genoemde Maatschappij er in zou toe stemmen de Belgische Maatschappij te ontbinden en een nieuwe Maatschappij onder de Nederlandsche wet op te richten, o. a. op voorwaarde dat de ge meente aan die nieuwe Maatschappij - in 's-Graven - hage te zetelen, terwijl 2 van de 5 of 3 van 7 leden van den Raad van Administratie Nederlanders zouden zijn - een concessie verleene voor 50 jaren, ook voor eenige nieuwe lijnen. Die lange duur zou noodig wezen om de Maatschappij gedeeltelijk van haar financiëele lasten te ontheffen door de aflossing van het obligatiën-kapitaal over meerdere jaren te verdeelen, ten einde haar in staat te stellen de nieuwe lasten te dragen. Naar men verneemt, vertrekt heden voor de tweede maal de commissie, bestaande uit majoor Teding Van Berkhout en de ritmeesters Thirion en Van Raden, naar Ierland tot het aankoopen van jonge paarden voor het leger hier te lande. Op de aanbevelingslijst voor de benoeming van een leeraar in de Nederlandsche taal aan de H. B.-S. met 5 jarigen cursus voor jongens te 's-Hago zijn geplaatst de heeren B. J. F. Varenhorst, leeraar aan de H. B.-S. te Meppol, en A. S. Mink, idem PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren bniten de stad wordt f 0.10 berekend. te Goes- voor de benoeming van eene leerares in de wiskunde en het boekhouden aan de H. B.-S. voor meisjes, mej. S. J. H. Kaempff, thans leerares aan de H. B.-S. voor meisjes te Dordrecht, de eenige sollicitante. Gemengd Nieuws* Het gerechtshof te 's-Hageheeftheden het vonnis der arrond.-rechtbank te Rotterdam, waarbij G. B. Gz., uit Steins, gemeente Reeuwijk, was veroordeeld tot 7 dagen celstraf, wegens het zich in kennelijken staat van dronkenschap be vinden op den openbaren weg te Haastrecht, ver nietigd voor zooveel de opgelegde straf betreft, ter wijl den bekl. thans een celstraf van 3 dagen werd opgelegd. Ook het vonnis der Middelburgsche rechtbank, waarbij de echtelieden Gunters en de heorKimmel tot celstraf en geldboete zijn veroordeeld tor zake van het onbevoegd uitoefenen der geneeskunde, werd wat de straf aangaat vernietigd. De beklaag den werden nu ieder in eene boete van ƒ100, sub sidiair 7 dagen celstraf, verwezen. O. a. werd behandeld het hooger beroep van een vonnis dor rechtbank te 's-Hago, waarbij de ar beider A. De M. uit Rijnsburg tot ƒ7.50 boete veroordeeld is ter zake van het verbreken van een telegraafdraad gespannen langs den Rijnlandschen stoomtramweg tusschen Katwijk en Leiden. De rechtbank zag in het feit slechts eene politieovor- treding, bestaande in het opzettelijk schade toebren gen aan iemands roerend eigendom, doch het Openb. Min., dat in deze appèl had aangeteekend, was van oordeel dat hier moest gedacht worden aan opzette lijke beschadiging van een voorwerp, dat ten alge- meenen nutte en met toestemming der Regeering opgericht was. Adv.-gen. mr. Bijleveld kon zich met die zienswijze wel voreenigen en requireerde mitsdien de vernietiging van het vonnis en veroor deeling van bekl. tot 1 maand celstraf en 50 boete. In zake J. v. d. S., bediende te Leiden, door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot 3 maanden celstraf wegens diefstal van drie biljartballen in een koffiehuis te Oegstgeest, requireerde adv.-gen. mr. Bijleveld bevestiging van het gewezen vonnis, niettegenstaande bekl. ontkende zich aan den diefstal te hebben schuldig gemaakt. In beide zaken zal het Hof aanst. Zaterdag uit spraak doen. Men schrijft ons uit Katwijk aan Zee: In de vorige week werd de kantvisscherij alhier nog met 20 bommen uitgeoefend. Wegens wind stilte was de aanvoer zeer schraal. De besom ming liep van 35 tot f 130 in 6 dagen, van de garnalenboot 48. Er werd besteed voor tarbot 3 a 6, tong 0.20 a 0.70 en bunschol 0.60 a 0.80 per stuk; levende binnenlekschol 6 a 8 en droogscharren 9 a 11.20 per mand. Deze week zal de kantvisscherij nog met 12 bommen worden uitgeoefend; - 16 bommen zijn weder op de haringvisscherij uitgegaan. Te Warmond viel gistermorgen een schippersknecht, die struikelde over ingeladen rails, welke den opperlast van het schip uitmaakten, over boord. Hoewel de drenkeling - volgens verkla ring van den schipper - een goed zwemmer was, is hij niettemin verdronken. Des morgens zeer vroeg was hij met de schuit van Katwijk gekomen, waar heen het lijk na aangifte en schouwing werd terug gebracht. In ons vorig nummer maakten we mel ding van twee gevallen van krankzinnigheid die zich te Katwijk aan Zee zouden hebben voorgedaan, terwijl de lijderessen in geene der gestichten konden worden opgenomen. Deze gevallen hebben zich echter voorgedaan te Alfen aan den Rijn, en niet te Katwijk.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1