LEIDSOÏÏ DAGBLAD. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANT* Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. France per postB 1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Dit nommer bestaat uit DRIE BLADEN. Offloiëele Kennisfferinffen. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op ('en 20sten Juni jl. invorderbaar ver klaard kohier van het patentrecht, dienst 1883/84, (tappers, slijters enz.) en herinnert voorts den belanghebbenden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 23 Juni 1883. DE KANTER. Een belangrijke tak ran nijverheid. Onze Belgische nabnren verkeeren in de laatste dagen in geen bijzonder opgewekte stemming, en dat laat zich verklaren: zij worden bedreigd met een niet onaanzienlijke belastingverhooging. Het is ook daar het in zoowat alle landen van Europa i traditioneel geworden verschijnsel: de staatsinkom sten dekken de staatsuitgaven niet meer en zal het tekort geen chronische kwaal worden, dan dienter op permanente wijze in te worden voorzien. Hu, dat is althans.... Maar neen; wij zouden, zoo doorredeneerende, op het terrein der financiëele politiek aanlanden, en dat ligt nu eenmaal buiten ons bestek. Ons doel was dan ook een ander. Wij wilden de aandacht onzer lezers vestigen op een tak van nijverheid, die in België door verhoogden belasting druk dreigt getroffen te worden, en wel de tabaks nijverheid, een bron van inkomsten, vooral ook voor ons land van zoo groot gewicht, dewijl duizenden landgenooten daarin een middel van bestaan vinden. Bijzonder trok dan ook onze aandacht een corres- pondentie uit Antwerpen, aan een Brusselsch blad gericht, waarin de belangen der Belgische tabaks- nijverheid worden besproken, vooral ook in haar verhouding tot de Nederlandsche tabaksindustrie. Ha voorop te hebben gesteld, dat de sigarenfa bricage in België zich in twee afdeelingen laat split sen, die der fijne en die der ordinaire soorten, ver volgt de schrijver: Wat do laatste betreft, hebben wij tot concurrenten de Hollanders, bij wie het werk goedkooper wordt betaald en die geen rechten op de tabak hebben te voldoen, hetgeen hen in staat stelt 20 pet. goedkooper te fabriceeren dan wij. Vandaar het verschijnsel dat na de eerste verhoo ging der tabaksbelasting in verscheiden steden, en met name te Antwerpen, waar de meeste Belgische sigaren worden gemaakt, winkels werden geopend, waar men niets dan Hollandsche sigaren verkoopt. De Hederlandsche sigarenfabrikanten treden dus met de onze in het strijdperk op onze eigen markt, maar die mededinging worden wij buiten onze grenzen in nog voel sterker mate gewaar. Eertijds hadden wij een belangrijken afzet in Engeland, Portugal en Frankrijk; Havre, Bordeaux,Marseille deden bij ons hun inkoopen, thans heeft Hederland ons overal overvleugeld. Toch houden wij den strijd vol, dank zij het voortreffelijk maaksel van onze sigaren, dat inder daad niets te wenschen overlaat, maar het betrek kelijke voordeel, dat ons dit verschaft, zal ver dwijnen, als de verbruiker verplicht is die goed j gemaakte sigaar te duur te betalen, en Hederland, I dat, na ons in Europa te hebben overvleugeld, ons reeds de markten van Canada en Australië betwist, zal ons daarvan voorgoed verdringen, als wij onze j prijzen moeten verhoogen. En daartoe zullen wij wel verplicht zijn, tenzij wij de toevlucht nemen tot vervalschingen, gelijk sommige minder nauwgezette fabrikanten die reeds in praktijk brengen door in plaats van tabak bla deren van andere planten te bezigen, doortrokken met tabakswator. Ten gevolge van de verhooging Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. v der rechten op de tabak zullen dorgel ïjke praktijken nog toenemen, evenals de smokkelhandel, die thans reeds op groote schaal langs de geheele Hollandsche grens wordt gedreven. Na vervolgens te hebben gewezen op de mede dinging ook voor de fijne soorten van de zijde van Havana - een onderwerp, dat wij stilzwijgend voor bijgaan, als voor Nederlandsche sigarenfabrikanten van geen belang - verklaart de schrijver dat hij verscheiden Belgische fabrikanten keot, die voor nemens zijn hnn fabrieken naar Nederland over te brengen, ton einde daar voor den uitvoerhandel te gaan werken. Zoo ongeveer Inidt het oordeel vaneen desknndige over heffiog of verhooging van de bolaBting op de tabak in België. Het is waar, dat zijn meening wordt bestreden zelfs door Belgen, die beweren dat de fabrikanten aldaar zich heimelijk verhengen over de toekomstige verhooging der tabaksbelasting, omdat zij onder den dekmantel daarvan den consu menten heel wat meer in rekening knnnen brengen dan de belastingverhooging hun zal kosten; maar dit geldt dan toch hoogstens alleen voor de bin- nenlandsche consumptie. Niemand zal betwisten dat de uitvoerhandel bij een eenigszins merkbare be lasting zoo goed als onmogelijk wordt. Ook hier te lande is er reeds meermalen ernstig sprake geweest van de invoering van een tabaks belasting. Het is er gelukkig nooit toe gekomen, dank zij het groot aantal stemmen, dat van vele zijden tegen dien maatregel opging. Het zou echter, met het oog op de steeds grooter wordende be hoefte aan vermeerdering van inkomsten, kunnen gebeuren dat men nogmaals hot oog sloeg op de tabak als voorwerp van belastbaarheid. Daarom kan het zijn goede zijde hebben uit den mond van een vreemdeling te vernemen dat wij het aan onbelaste tabaksindustrie hebben te danken, dat de van ouds bekende Hollandscho sigaren nog steeds (linken aftrek in het buitenland vinden. Het zon te betreuren zijn, indien dat débouché dat bljjkens het betoog van den Belgischen desknndige ons door onze naburen niet ten onrechte wordt benijd, door belastingheffing in gevaar werd gebraoht. De tabaks nijverheid, hier te lando zoo sterk ontwikkeld, ver schaft aan talloos velen, vooral uit den lageren stand, een eerlijk stuk brood. Men denke daarbij, behalve aan sigarenmakers en boreiders van rook tabak, tevens aan de talrijke winkeliers, de ver vaardigers van kistjes, zakjes, etiquettes en zoovelen meer. Moge de voor hen allen zoo onmisbare bron van inkomsten nog lang onbelemmerd blijven vloeien. LEIDEN, 23 Juni. Heden is aan de universiteit alhier de heer C. J. Prakken, geb. te Dantumawoude, bevorderd tot doc tor in de rechtswetenschap met academisch proef schrift, get.: „Proeve van een historisch-staatsrechte lijk onderzoek naar de wetgeving der Provinciale Staten van Friesland ten opzichte van de zeewater- keerende waterschappen na 1850," - alsmede de heer J. F. Houwing, geb. te Blokzijl, tot doctor in de klassieke letteren, met academisch proefschrift, got.„Do Komanorum legibus sumptuariis." De alhier zitting houdende commissie belast met het afnemen van het practisch apothekersexamen heeft heden tot apotheker bevorderd de heeren: Gustaaf Ackens, geboren te KerkradeHenri Bona- ventura Frackers, geboren te Venloo; Gerhard Post- huma, geboren te Drachten, en Derk Schutte, ge boren te Deventer. Mr. H. Ter Haar Bz. te Deventer heeft de benoeming tot leeraar aan de Hoogere Burgerschool te Leiden aangenomen. Hedennamiddag ontvingen we per Fransche mail, via Napels, de Indische bladen van 15 tot en met 19 Mei. FBIJS DEB ADVERTENTIE»: Van 1B regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.17»: Grootere letters naar plaatsruimte. Yeor bet incassee- reo baiten de stad wordt 0.10 berekend. Op het primitief kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1883, der gemeente Leiden komen voor 5653 aanslagen. Naar een inkomen beneden 5000 komen voor 5422, van 5000 tot 10,000 gld. 153, van 10,000 tot 20,000 gld. 28, van 20,000 tot 30,000 gld. 11, van 30,000 tot 40,000 gld. 8 en van 50,000 tot 60,000 gld. 1 aanslag. De belasting is dit jaar 2.6 pet. van het inkomen. Het primitief kohier bedraagt 147,269.86. De hoogst aangeslagene betaalt dit jaar aan belasting 1362.81. Uit het gemeente-verslag. - De Langebrug bij de Pieterskerk verkreeg in het vorig jaar een brandkraan met genoegzame pijplengte om do Pie- terskerk-Koorsteeg, de geheele Zonnevoldsteeg en een gedeelte van de Breestraat te kunnen bereiken, zoodat zich thans op vier ver van elkander ver wijderde punton brandkranen bevinden. De Stadsgehoorzaal werd voorzien van drie kra nen, waarmede men alle punten van het gebouw kan bereiken. De bewaarschool in de Groenesteeg werd van eeno overdekte speelplaats voorzien en de meisjes school der 2de kl. op de Breestraat van 50 stuks dubbele schooltafels volgens nieuw model. Behalve het noodige onderhoud aan de brand spuiten, werden vijftien nieuwe brandladders ge maakt, waaraan sedert lang behoefte bestond. Van groote branden bleef men gedurende het afgelocpen jaar verschoond. Uit hoofdstuk VI blijkt dat de exploitatie van het Liornurstelsel geregeld voortgaat, en geen het minste gebrek wordt er bij ontdekt of ondervonden. Van de 1118 overleden personen werden er 589 op de begraafplaats aan de voormalige Hoerenpoort, 334 op de R.K., 143 op die aan de voorm. Maren- poort, 51 op die aan de Groenesteeg en één op de voor Israëlieten bestemde afdeeling begraven. Op de algemeene begraafplaats werd geen enkel lijk ter aarde besteld. In het Ziekenhuis werden 168 personen opge nomen, waarvoor de gemeente 0.75 per dag en per persoon betaalde. Van dit getal verpleegden zijn er 28 overleden. Op 31 December 1882 werden 42 personon uit deze gemeente in de krankzinnigengestichten te Delft, 's-Hertogenbosch, 's-Gravenhage en Coudewater ver pleegd, terwijl er na dien datum nog 5 naar Delft zijn overgebracht. Het aantal verrichte koepokinentingen van arme en behoeftige personen was 800, waarvan 160 be neden 1 jaar, torwijl in het geheel 1175 personen werden ingeënt. De kosten van h?t lager onderwijs bedroegen 150,025.97. De schoolgelden hebben bedragen 31.798.78. Van de op 1 Januari in deze gemeente aanwezige 4671 kinderen tnsschen 6 en 12 jaren waren 4512 schoolgaande, terwijl 152 de school niet bezochten. De schoolgelden (m. o.) bedroegen in 1882 12,543.75, als: 8248.75 voor de jongens H. B.-S. en 4295 voor de H. B.-S. voor meisjes. In 1881 was dat bedrag ƒ10,945 als: ƒ8037.50 jongens school en 2907.50 meisjesschool. De kosten van het middelbaar onderwijs waren 49,850.10'/, in 1882, als: jongensschool ƒ33,115.13 en meisjes school 16,734.97'/,; in 1881 43,953,54'/,, als: jongensschool ƒ34,333.87 en meisjesschool ƒ9619,67'. Het RijksBubside bedroeg 7000 voor de H. B. School voor jongens en bedroeg in 1882 eveneens 4000 voor de H. B. School voor meisjes, terwijl dit laatste subsidie met ingang van 1 Januari 1883 is verhoogd tot 5000. In den loop van dit jaar werd binnen deze gemeente aan 263 personen vergunning verleend tot den verkoop van sterken drank in het klein. Voor vergunningsrecht werd betaald 13,450, tegen 11,925 in 1882. i7162. Maandag 25 Juni. A°. 1883.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1