N°. 7161. Zaterdag £3 Jam. A0. 188 Avond-editie. IEIDSCH DAGBLAI). PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per posl1.40. Afzonderly-ke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEE ADVERTENTIES Van 16 regels f 1.05. Iedere regel moer f 0.17 J. Groolere letlers naar plaaisroimte. Voor het incasso- ren hniten de stad wordt/0.10 berekend. Offlciëel© Kennisgevingen. Kostelooze inenting met stof afkomstig van het Half. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie, met stof afkomstig van het kalf, voor onvermogenden, in het lokaal der Stadswaag en wel op de volgende dagen, als: Maandag 21 Mei, Dinsdag 29 Mei, Woensdag 6 Juni, Don derdag 14 Juni, Zaterdag 23 Juni, Maandag 2 Juli, Dins dag 10 Juli, Woensdag 18 Juli, Donderdag 26 Juli, Zater dag 4 Augustus a. s., en zoo vervolgens met eene tus- schenruimte van achtof als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 18 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. PATENTBLIDEN. De Burgemeester, Voorzitter van het College van Zetters te Leiden, brengt der kennis van belanghebbenden dat de ingevulde patentbladen over het 3de en 4de kwartaal, dienst 1882/33, bij het College van Zetters, in een der vertrekken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, van één totQdrie uren, op Zaterdag 23 Juni aanstaande. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 22 Juni 1883. DE KANTER. 22 Juni. Heden is aan de universiteit alhier de heer A. J. Jelgersma, gob. te Uen Helder, bevorderd tot doctor in de geneeskunde, met academisch proefschrift get. „Het onderzoek van het gezichtsvermogen der man schappen voor den militairen dion6t in Nederland van 1816 tot heden." Op de voordracht voor onderwijzer te Loos duinen zijn geplaatst de heeren J. Yan den Berg te Beets, F. Yan Gulick te Leiden en J. Yisser te Nijmegen. Te Rijnsburg zal een christelijke school ge bouwd worden. Evenwel ontbreken er nog f 2000, die men tracht door giften bijeen te verzamelen. Het drietal voor de betrekking van hoofd der school voor meer uitgebreid lager onderwijs te Katwijk aan Zee bestaat uit de heeren J. Yellinga te Brummen, G. L. Walter te Amsterdam en S. Yan Bachum De Boer te Alfen. Tot onderwijzeres te Leidscliendam (jaarwedde f 700) is benoemd mej. E. Kievit te Hoofddorp. De rijksbeurs ad f 300 en eene toelage van f 100 voor de normaalschool te Gouda, zijn toe gekend respectievelijk aan de kweekelingen Avena- rins, te Koudekerk, en Yan der Ylist, te Hekendorp. De collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden heeft te Warmond opgebracht de som van f 19.37Va. "Men deelt ons mede dat de Hollandsch-Indi- 8che Bazaar te 's-Hage vermoedelijk reeds in de eerste week van de maand Juli zal geopend worden. Daarom wordt het wenschelijk geacht dat de voor dezen Bazaar bestemde geschenken vóór den laat- sten Juni worden ingezonden. Yoorts verneemt meD, dat de Zuid-Hollandsche Boek- en Handelsdrukkerij aldaar in het belang van de goede zaak heeft aangeboden al de benoodigde drukwerken kosteloos aan het comité te leveren. Men verneemt dat weldra de vervulling van den bisschopszetel van Haarlem kan verwacht wor den, waarvoor in aanmerking zon komen een hooge geestelijke, professor aan een der R.-K. seminariën hier te lande. De graaf en de gravin van Vlaanderen hebben, vergezeld van een talrijk gevolg, aan den Koning- Groothertog en zijne gemalin op het kasteel Berg een bezoek gebracht. Blijkens het gisteravond in druk verschenen verslag der Kamer-commissie omtrent de regeerings- mededeelingen over de zeeramp van den monitor „Adder" achtte zij het verantwoord met een monitor eene zeereis buitenom van IJmuiden naar Hellevoet- sluis te doen ondernemen, mits de reis volbracht wordt onder bevel van een met zijn bodem ver trouwden commandant. Aanvulling der bepalingen ter verzekering van de veiligheid van rammonitors bij haventochten acht zij driDgend noodig, gelijk mede de vaststelling van een algemeen sein tot bekoming van eene sleepboot. Yoorts meent zij dat scherpere controle vanwege het marine-departement op de uitvoering der bepa lingen omtrent de samenstelling der bemanning ver zuim kan voorkomen. Yerklaarbaar acht zij het dat de commandant 5 Jnli 1882 zee koos, ofschoon de weerkundige aanduidingen tot voorzichtigheid moes ten stemmen. Haar is niet gebleken van verzuim om het schip in nood of althans de manschap te redden, behalve dat van de bemanning der bomschuit „Twee Gezusters" eene poging verwacht had kun nen worden. De commissie verwacht van de regeering maat regelen tot verhooging van de veiligheid der vaart onzer kustoorlogsbodems en vestigt vooral de aan dacht op het denkbeeld der regeerings-commis9ie, dat de commandant van een monitor op zee ver trouwd zij met de eigenaardigheden van zijn schip. Yoor de betrekking van hoofd der openbare school te Sliedrecht, jaarwedde f 1500, hebben zich S3 sollicitanten aangemeld. De luitenant ter zee der 2de klasse P. E. Van der Yelden Erdbrink, dienende aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Amsterdam, wordt met lo. Juli a. s. gedetacheerd aan boord van Zr. Ms. stcomkanon- neerboot „Das". Bij de marine is de werving weder openge steld voor jongens tot 17-jarigen leeftijd. Bij hoo- geren leeftijd dan 16 jaar worden zij aangenomen voor het wachtschip te Willemsoord. Ook is de werving opengesteld voor lichtmatrozen tot 18-ja- rigen leeftijd. Het stoomschip „Limburg," van Rotterdam naar Java, arriveerde gistermorgen te Marseille. Gemengd Nieuws. De eerste zomerdag is weder aangebro ken en de laatste lentedag heeft ons den langsten dag gegeven - althans volgens den Almanak, want juist op den 21sten Juni was het 's avonds vroeger donker dan vele dagen te voren. Die overgang ging van onweer, licht en stortbuien vergezeld. Of daar door ook het carillon van streek raakte? Zeker is dat de stadhuistoren hedenmorgen menigeen leelijke parten speelde. Toen het b. v. kwart voor achten was, sloeg de klok achtom acht uren was 't reeds halfnegen en om kwart over achten bleek het al negen uren te zijn. De tijd vloog om - en dat op den eersten zomerdag, waarnaar steeds door ieder wordt verlangd! Gelukkig dat het om negen uren inderdaad weer negen uren bleek te zijn en dat het klokje van tienen opnieuw met het carillon- spel, dat ook al niet in orde bleek, werd aange kondigd. De huisvrouw die reeds met hare dienst boden omtrent het ontbijt en de patroon die met zijne knechts omtrent het schaftuur overhoop lagen, werden in eere hersteld, en het raadsel tevens op gelost waarom velen lang vóór de aankódist van eiken morgen-trein zich bijna ademloos aan het station bevonden! De eerste April kwam wel wat achteraan. Yoor het gerechtshof te 'a-Hage werd gisteren nog behandeld de zaak van C. v. S., wagen maker te Yoorhont, die in den avond van den 26sten December jl. in een schoenenwinkel op de Haarlemmerstraat te Leiden werd betrapt op dief stal van een paar laarzen. Behalve dit misdrijf werd hem nog ten laste gelegd diefstal van twee jassen, zes porseleinen kopjes en drie koperen ge wichten ten uadeele van verschillende Leidsche win keliers, in denzelfden avond of bij dag gepleegd. Het bleek dat beschuldigde in beschonken toestand zich aan het goed zijns naasten had vergrepen, want hij kon zich thans niets van het gebeurde herinneren. Dit nam evenwel niet weg dat adv.- gcn. mr. Bijleveld het bewijs van schuld voldoende geleverd oordeelde. Het was wel uit de getuigen verklaringen af te leiden, dat besch. door drank beneveld was, maar diens handelingen waren van dien aard, dat hij wist dat hij misdreven had. Het requisitoir strekte tot veroordeeling van bench, tot 1 jaar celstraf. Mr. G. Belinfante droeg de verdediging van besch. voor. Naar zijne meening kon zijn cliënt niet toe rekenbaar worden geacht wegens den staat van bewusteloosheid, waarin hij door de hooge mate van dronkenschap verkeerde. Was dit echter wel het geval, dan deed zich de vraag voor of hier aan een voortgezet misdrijf dan wel aan onder scheidene feiten moest gedacht worden. Het kwam hem voor, dat er slechts één diefstal gepleegd was. Maar ook al moest het tegendeel daarvan worden aangenomen, dan betwijfelde pleiter het of die ver schillende misdrijven alle wel naar eisch vau rechten waren bewezen. Wat de op to leggen straf betreft, aangenomen de toerekenbaarheid, meende pleiter dat alle mogelijke redenen aanwezig waren om de zachtste straf in deze uit te spreken. Na nog op de gunstige antecedenten van besch. gewezen te hebbeD, concludeerde de verdediger tot vrijspraak en subsidiair tot aannemiDg van verzachtende om standigheden. Ook in deze zaak Donderdag a. s. uitspraak. Door de Haagsoho politie is aange houden een persoon, die zich aan diefstal heeft schuldig gemaakt van gouden voorwerpen, ten nadeele van een dienstbode in een woning in de Zeestraat, alwaar hij werkzaam was als stukadoor. Hij is naar het huis van arrest overgebracht. Bij het onweder, dat zich gisterna middag en in den vooravond boven de hofstad ontlastte, sloeg de bliksem in de schuit van Arie De Mos, welke te Scheveningen ter hoogte van de gedenknaald op het strand lag. De schade is vrij aanzienlijk. Het scheepsvolk, dat zich aan boord bevond, bleef ongedeerd. - Een Scheveningsche schuit van de weduwe Jenezon, stuurman M. Mos, is met gebroken mast te Nieuwediep binnengekomen. - In eene weide te Kralingen werd eene koe dood- Op de Marinewerf werd gisternamiddag te halfvier de ijzeren kap, die na den brand was blijven staan, door middel van trossen gedeeltelijk omvergehaald. De brandweer had twee stalen en een ijzeren tros boven aan de kap bevestigd; bij het omverhalen brak één stalen tros, doch de beide andere deden goede diensteneerst viel het achter ste deel der kap ineen, vervolgens het middelstuk. Een ongeveer dertig duizend kilo zware wagon, die zich boven in de kap bevond, viel vooral met don derend geweld naar beneden, terwijl wolken stof omhoog stegen. Het omverhalen geschiedde door werkvolk van 's Rijkswerf. Van de tien stijlen, waarop de kap aan de linkerzijde rustte, waren er acht door den brand gebarsten. Met groote behendigheid klommen vervolgens eenige brandweermannen opnieuw naar boven in het nog staande gebleven gedeelte der kap, en be vestigden weder een tros daaraan. Tegen halfvijf werd het laatste stuk der kap omgehaald, en toen bleven alleen eenige stijlen, die ook wel spoedig omgetrokken zullen worden. Het tooneel van ver woesting, dat het terrein van den brand thans aan biedt, is vreeselijk, en een bezichtiging overwaardig. De romp der „Doggersbank" ligt te midden van

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1