LEIDSC1 iSl DAGBLAD. N°. 7160. Vrijdag 22 Juni. A0. 1883. Eerste Blad. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANTS ▼oor Leiden per 3 maanden1.10. Franc© per posL1.40. Ai2O0derl(jke Nommers.0.05. Dit Nommer bestaat uit TWEE BLADEN. LEIBËN, 31 Juni. De jaariijksche vergadering van de Maatschappij der Nedorlandsche Letterkunde werd heden geopend en geleid door prof. dr. A. Knenen. In zijne openings rede sprak hij over de stille onafgebrokene werk zaamheid der Maatschappij, en deed duidelijk uit komen dat dit kalme voortbestaan met werkeloos heid niets te maken heeft. De pogingen om aan de Znid-Airikaansche Republiek eene boekerij te geven, waren met gunstigen uitslag bekroond. In zeven kisten waren de boeken reeds verzonden. Toch bleef hij op verdere toezending van boeken geld voor deze bibliotheek aandringen. Onder de 20 binnenland8cbe leden, die in het afgeloopen jaar aan de Maatschappij waren ontvallen, herdacht hij in het bijzonder prof. Dr. R. Dozy, wiens groote ver diensten hij met enkele kernachtige woorden schetste. Na de verslagen van den secretaris en bibliothe caris werd de lijst der nienw benoemde 20 binnen- landsche en 5 bnitenlandsche leden voorgelezen. Zij bevat de volgende namen Binnenlandsche leden. Dr. H. Bavink, leeraar aan de theologische school te Kampen; mr. H. B. Greven, hoogleeraar in de rechten aan de universiteit te Leidenmr. M. G. L. Tan Loghem, te Amsterdam; H. Th. ChappiuB, of ficier der infanterie te Breda; J. Broekema, leeraar aan de hoogere burgerschool, adjunct-archivaris en bibliothecaris der provincie Zeeland, te Middelburg; mr. J. P. Moltzer, hoogleeraar in de rechten te Amsterdam; mr. M. Th. Goudsmit, advocaat te Rot terdam; mr. Ph. Van Blom, president van de recht bank te Heerenveen; mr. J. C. Naber, leeraar aan het gymnasium te Utrecht; dr. J. Offerhans, ker kelijk hoogleeraar te Leidendr. J. A. "Worp, prae- ceptor aan het gymnasium te Groningen; mr. A. M. Maas Geesteranus, te 's-Gravenhage; mr. J. baron D'Aulnis De Bourouill, hoogleeraar in de rech ten te Utrecht; dr. F. L. Rutgers, hoogleeraar aan de vrije universiteit te Amsterdamdr. F. G. Slot houwer, leeraar aan het gymnasium te Leeuwarden J. W. Brouwers, pastoor te Bovenkerk; dr. J. Wolt- jer, hoogl. aan de vrije universiteit te Amsterdam; W. Otto, ambtenaar aan de rijks-telegraaf te Am sterdam; G. H. Van Borssum Waalkes, predikant te Huizum mr. A. Telting, archivaris van Leeuwarden. Buitenlandsche leden. Alphonse Govaerts, bibliothecaris te Antwerpen dr. Eugene Hubert, hoogleeraar in de geschiedenis aan het koninklijk Athenaeum te Luikdr. K. Verner, te Kopenhagen; dr. W. H. Mielck, te Hamborg; dr. H. Osthoff, hoogleeraar te Heidelberg. Tot lid van het bestuur, in plaats van den in October e. k. aftredenden bestuurder dr. R. Frnin, werd benoemd de heer dr. H. Kern. Aan het slot der vergadering bracht prof. De Vries, namens de commissie voor de Transvaalsche bibliotheek, verslag uit van hare werkzaamheid. Hij deelde mede dat hem vóór een paar dagen de goede aankomst der zeven kisten te Durban was bericht en hoopte dat deze eerste bezending, be staande uit 2000 goed ingebonden deelen, welhaast door meerdere mocht gevolgd, en daardoor onze Nederlandsche taal- en letterkunde meer bekend en onze nationaliteit krachtig bevorderd worden. Het archief dezer gemeente werd in het afge loopen jaar met verschillende werken verrijkt, terwijl een aanvang werd gemaakt met het afschrijven en alphabetisch rangschikken der huwelijken, voor komende in de oude registers, bij den burgerlijken stand aanwezig, beginnende met anno 1575. Thans is men tot anno 1605 gevorderd. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17fc. Grootere letters naar plaatsrnimte. Voor het incassee- ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. Yele verbeteringen werden aan stadsgebouwen aangebracht, o. a. het in ouden stijl betimmeren en bemetselen van de vergaderkamer in het stedelijk Museum, het vernieuwen van het frontespies van den voorgevel, het maken van een spreekkamer in de Stadsgehoorzaal, eene vergrooting van het orkest en van de keuken bij de koffiekamerop den Burcht werden eenige vertrekken behangen en de fraaie ijzeren poort van de voorplaats, tot den eigenlijken burcht leidende, werd geheel gerestau reerd door de verwijdering van de eeuweDoude verflagen enz., terwijl de wapenborden geschilderd en verguld werden volgens den oorspronkelijken toestand. De geheele bestrating over het jaar 1882 heeft bedragen 63,598 centiaren, waarvan echter 10,753 centiaren op kosten van verschillende inrichtingen en ondernemingen. Aan het plantsoen werd onverpoosd de noodige zorg gewijd, het getal heesters en andere gewassen uitgebreid en in bloemperken voorzien. Het broeden der zwanen mislukte, zoodat er slechts 4 aanwe zig zijn. Aan bruggen werden de noodige herstellingen gedaan en de nieuwe maatregel, betreffende het bedienen der bruggeD, bleef gunstig werken, zoowel voor de scheepvaart als voor de passage, terwijl bovendien door de meerdere oplettendheid der be dienden de herstellingen minder dan vroeger waren. Bij koninklijk besluit is aan de gemeente Katwijk boven en behalve de vergoeding van 30 pet. een subsidie verleend van f 6055, daar bij on derzoek gebleken is dat zij door do uitgaven tot een behoorlijke inrichting van haar lager onderwijs vereischt, in verhouding tot hare middelen en andere uitgaven onbillijk zou worden bezwaard. Gistermiddag had een pas nit de gevangenis ontslagene de brutaliteit een jas en een paar laar zen, toebeboorende aan den knecht van den heer C. te Oudshoorn, nit diens stal mede te nemen, op het oogenblik dat de knecht even afwezig was. Zeer spoedig trachtte de vrijpostige het door hem weggnomene van de hand te doen, maar toevallig was het juist de eigenaar zelf aan wien hij het te koop aanbood, die zijn eigendom dan ook terstond her kende en van een en ander mededeeling deed aan den veldwachter der gemeente Oudshoorn, wien het mocht gelukken den dader, die nabij Gouwsluis in eene herberg vertoefde, op te sporen en in arrest te nemen. Hedenmorgen is hij gevankelijk naar 's-Gravenhage overgebracht. Z. M. heeft benoemd tot rijksontvangerJ. H. Wiersma te Leerdam c. a., thans te UitgeestH. C. Berger te Ylodrop (station) thans te Zweelo, en D. W. C. Veldhorst te Tiel, thans te "Woerden. KOLONIËN. BATAVIA, 12 Mei. {Vervolg.) Aan de „Penang Times" is het volgende ontleend Nja Hassan was den 17den April nog in de IV Moekims. Men zegt dat hij gedreigd heeft naar Oleh-leh op te trekken, indien de Hollanders hem niet te gemoet gaan, waar hij is. [Dit heeft zich inmiddels bevestigd.] Het oorlogsschip „Atjeh" is 15 April naar Oleh-leh teruggekeerd om de „Koningin Emma" te vervangeD, die naar Batavia vertrekt om te dokken. De Radja van Passagan heeft zich onvoorwaar delijk aan de Hollanders onderworpen. Kloempang Doewa, dat hij in bezit* genomen had, is aan het vorige hoofd teruggegeven. Te Samalangan was het den 19den rustig. Den 27sten was Nja Hassan nog te Kroeng Raba het Bestuur heeft nog geene maatregelen jegens hem genomen. Poetjoet Mohamad, Radja van Rigas en Hadji Penajoeng van Kroeng Sahih, hebben aan het Be stuur geschreven dat Nja Oemar zich onderwerpen wil op de volgende voorwaarden: dat hij erkend wordt als Radja van Raneh en erfgenaam van wijlen den Radja, zijn broeder, en dat Raoeh onaf hankelijk zal zijn van den nahurigen staat Patih. De Gouverneur gaf den 27sten een eerste dans partij te Kotta-Radja, welke druk bezocht was en groot succes had. De heer Tobias heeft reeds de achting en het vertrouwen der gemeente gewonnen. Berichten zouden in den Kraton zijn ontvangen, dat versterkingen van Java verwacht worden, maar men zegt dat de autoriteiten er aan twijfelen of zij zullen gezonden worden, ofschoon er om ge vraagd is. Onder de Atjehers is echter een paniek ontstaan, door het berichtdat de versterking reeds is aangekomen. Hieraan moet hunne laatste werke loosheid worden toegeschreven. Aangezien men vreest dat zij aan hunne bedreiging om Oleh-leh aan te vallen gevolg znllen geven, zijn voorzorgen geno men en een trein staat eiken nacht te Kotta-Radja gereed om op het eerste alarm troepen naar Oleh- leh over te brengen. Hier ter stede loopt het gerucht dat volgens een telegraphisch bevel nit Nederland, de schutte rijen in N.-Indië mobiel verklaard zul len worden, in verband met de Atjeh-aangelegen heden. Wij geven dit, voor wat het is - een gerucht. Maar do veel scherper en deugdelijker exercities en manoeuvres onzer schutterij, in de laatste weken, hebben ieders aandacht getrokken. 'Java-Bode De onderwijzer B. Japikse, die, na te Rotter dam onder de leiding van den bekenden Groeneveld zich te hebben bekwaamd in het nieuwe uit Dene marken ingevoerde en uitstekende vak van handen arbeid op school, maakt in de Java-Bode bekend dat hij hiervoor een cursus te dezer stede wil openen. Het blad wenscht den heer Japikse goed succes bij zijn pogen en niets zal het aangenamer wezen dan de N.-Ind. regeering zoo voortvarend en ver licht te zien, dat genoemd vak spoedig op alle gouvernementsscholen wordt ingevoerd. - De Javasche Bank deelt over het 55ste boek jaar een dividend nit van 9£ pCt. of f 47.50 per aandeel van f 500. Een paar dagen geleden had een vergiftiging plaats onder het bediendenpersoneel in de woning van den kolonel K. op Weltevreden. De dispens jongen had nl. in de pap, het restantje van de tafel, rattenkruit vermengd en aan een paar andere be dienden gegeven. Na het nuttigen van de pap wer den de bedienden onmiddellijk ongesteld en een onderzoek, naar de overblijfselen van de pap inge steld, leidde tot de ontdekking dat de pap met rattenkruit vermengd was. De giftmenger is onmid dellijk gearresteerd. Wederom zijn uit de stadsgevangenis op Glo- dok twee misdadigers ontvlocht. Zij hebben de ijzeren banden van hunne nachttonnen afgenomen en daarmede den munr van hunne kamer, dien zij eerst met zout water hebben nat gemaakt, uitge broken. Vervolgens zijn zij den ringmuur, die de geheele gevangenis omsluit, door middel van een daar toevallig aanwezige hamboezen stellage over- geklommen en, op het vrije terrein gekomen, zijn zij den weg opgegaan van kampong Tangkie. Een der ontvluchte misdadigers is reeds wegens moord tot 15 jaren kettingarbeid veroordeeld. De andere is de dispensjongen van den kolonel K., Sipan ge naamd, die in voorloopig arrest zit, beschuldigd van vergiftiging. Op Noord-Borneo, nabij Koedat, was onder de inlanders een moord gepleegd. Dertig politie- soldaten werden afgezonden om de moordenaars te vatten, doch toen zij het dorp naderden, liep het volk te hoop en drie inlanders sprongen op den troep in en doorstaken twee politie-soldaten, eer men de woestelingen met eenige geweerschoten

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1