LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 2D Juni. A0. 1883. Ticeede Blad. N°. 7158. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Aliooderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassec- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. OfReiëele Kenniggeviiigen. Admissie-examen Eloogere Burgerschool voor Jongens. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat het admis- sie-examen voor de Hoogere Burgerschool voor Jongens, cursus 1883/84, zal plaats hebben in het gebouw op de Pieterskerkgracht op Donderdag, "Vrijdag en Zaterdag 12, 13 en 14 Jnli aanst Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 25 Mei 1883. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen bij deze ter algemeene kennis dat de passage over de Tnrfmarktsbrng* gelegen over den Ouden Singel, wegens herstelling, op Woensdag 20 en Donderdag 21 Juni a. s. voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Juni 1883. E. KIST, Secretaris. LJEIBE&, 19 Juni. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Gelderland", waarvan de laat ste bu8lichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 23sten Juni a. s., des morgens te halftwaalf. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des morgens om half- tien bezorgd zijn. Met militaire honneurs werd hedenmorgen op de begraafplaats nabij de Warmonderbrog ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer C. Offenberg, in leven gepensioneerd adjudant-onder officier van het corps pontonniers en oud-onderoom- mandant van het Invalidenhuis alhier. De ridder medaille der Russische St.-Anna-orde en zjjn sabel waren op het lijkkleed bevestigd, waarnaast als slippendragers liepen drie onderadjudanten der in fanterie en die der schutterij. Overal waar de stoet, bestaande behalve uit den lijkwagen en de in volg koetsen gezeten familie enz., nit invaliden en infan terie, passeerde, had zich een breede schare van toeschouwers laDgs den weg gevormd. De stafmuziek van het 4de regiment deed telkens hare treurtonen hooren, tot aan het graf, waar drie salvo's den overledene werden gewijd. Hedennamiddag ontvingen we per Engelsche mail, via Brindisi, de Indische bladen van 7 tot en met 12 Mei. Tot onderwijzeres aan eene bijz. school voor ra. n. 3. o. te Leidon is benoemd mej. C. F. Breemer te Rotterdam. De heer A. E. Van Kempen, lid van de firma J. M. Van Kempen en Zonen, is door den minister van waterstaat benoemd tot jnry-lid van de inter nationale koloniale en nitvoerhandel-tentoonstolliDg te Amsterdam. De heer Van Kempen heeft die benoeming aangenomen. De collecte voor den gewapenden dienst, ge houden te Koudekerk, heeft opgebracht de som van f 22.93. Met ingang van 1 October a. s. zal de kapi tein M. H. J. Plantenga, van het 4de reg. inf. te Haarlem, optreden als leeraar aan de 2de afdeeling der krijgsschool voor officieren te 's-Hage, ter ver vanging van den kapitein van den generalen staf C. P. Van Pommeren. De 2de luitenant B. M. Brandtsma, van het reg. huzaren te Zutfen, is op zijne aanvrage op non-activiteit gesteld. In de gisteren te 's-Hago gehouden vergade ring der leden voor de herziening der ongebouwde eigendommen in het schattingdistrict 's-Gravenhage zijn tot leden volgens artikel 17 der wet benoemd tot beoordeeling der ontworpen schalen van schat ting de heeren M. Van der Laan te Overschie, P. C. Vau Vrijberghe De Coningh te Lisse en IJ. Va Staalduinen te Naaldwijk. De algemeene kerkeraad van de Ned.-Herv. kerk te Amsterdam heeft in zake de proponents formule met 75 tegen 18 stemmen besloten, dat van zijnentwege de akte van beroeping voortaan aan niemand zal worden uitgereikt, dan die vooruit zich bereid hebben verklaard tot betuiging der in stemming met de drie formulieren van eenigheïd als accoord van kerkelijke gemeenschap. Volgens het 63ste jaarverslag van het Zuid- Holland8che fonds voor weduwen en Dagelaten kin deren van onderwijzers is het aantal deelhebbers met 6 verminderd, en bedroeg dit op 1 April 11. 222. Het aantal weduwen en dat der kinderen, aan welke toelagen worden uitgereikt, bedraagt van elk 49. De ontvangst bedroeg in het afgeloopen boekjaar f 9763.18; d9 uitgaaf f 8811.05'/,; batig slot alzoo f 952.12'/,. Op den staat van het fonds komt voor f 171,526.73^ aan batenen f 164,582.05 aan lasten, zoodat het voordeelig dekkingsslot f 8944.681/, bedraagt. Naar men verneemt, heeft de commissie van toezicht op 's Rijks Museum van schilderijen en teekeuingeD, ontstemd over de benoeming van den heer Obreen tot directeur van het Rijks Museum, eenparig haar ontslag gevraagd. Dat in den laatsten tijd de familieverhoudingen in de koninklijke familie verbeterd zijn, zegt de Haagsche berichtgever der „N. Gron. Cour.", zon men kunnen opmaken uit het volgende feit, voor de juistheid waarvan ik gerost ban instaan. Door de dagbladen werd dezer dagen meegedeeld dat het nieuwe schip, dat in Schotland voor de maatschappij „Zeeland" wordt gebouwd en in Juli gereed en in de vaart komt, zou heeten „AVillem, Prins van Oranje", naar den overleden kroonprins. Het laatste nu is onjuist. Er knoopt zich een geheele historie aan dezen doop vast. De maatschappij „Zeeland" had nl. verlof gevraagd om de nieuwe boot te mogen noemen: „Prinses Wilhelmina." Daarop liet Z. M. schrijven dat, hoe hoogen prijs hij ook op de attentie stelde, het hem aangenaam zou zijn, als men een anderen naam koos. De Prinses was bij den doop van zeer vele schepen reeds benoemdthans gaf de Koning in overweging het schip „Prins van Oranje" te noemen, naar don tegenwoordigen kroonprins. Yan dezen wensch werd Z. K. H. in kennis gesteld en hij gaf er gaarne zijne toestemming voor. Mij dunkt dat deze vriendelijke opmerkzaamheid des Konings de hoop op herstel der aangename ver houding in het koninklijk gezin weer eenigszins mag verlevendigen. Er is sprake van dat het gemeentebestuur van Rotterdam een doorvaartkanaal wil maken van de rivier de Maas af door een stuk land, gelegen naast den „Heuvel", door Schielands hoogen zee dijk - alwaar dan natuurlijk eene sluis met brug gemaakt moet worden - en vervolgens door den polder Cool tot aan de Delfshavensche Schie. Het doel zou zijn, hiermede te gemoet te komen aan den handel der binnenvaart, welke door het dempen van water op verschillende punten in de gemeente als het ware verjaagd wordt. Thans is men reeds bezig daar ter plaatse een kanaal te graven van 254 M. lengte van uit de rivier de Maas, terwijl twee kanaalhoofden van uit den wal zich 150 M. in de Maas zullen uitstrekken. De wijdte van het kanaal zal zijn 30 M. bij een diepte van 3 M., terwijl voorts plan bestaat, door bijtrekking van de onmiddellijk daaraan grenzende sleephellinghaven, het kanaal later tot op 100 M. te verbreedeD. Dö gemeente Rotterdam schijnt het werk in eigen beheer to willen uitvoeren. De kosten van het bovengenoemde eerste gedeelte van het werk zouden f 14,000 bedragen. Bij de uitreiking der prijzen, door de Regee ring bestemd voor de machinist-leerlingen, die het best voldaan hebben bij hun examen voor machinist- leerling 1ste klasse, ontving de leerling P. L. Van der Harst den prijs, bestaande in een passerdoos met getuigschriftde leerling C. M. Pleyte Mz. de premie, zijnde Dittlof Tjassens boek over stoom werktuigkunde, met getuigschrift, terwijl aan den leerling P. C. De Carpentier hetzelfde werk mot getnigsohrift 'werd geschonken. Bij het openbaar lager onderwijs voor Euro peanen in Ned.-Indië kunnen worden geplaatst eenige onderwijzers 3de kl., bij voorkeur ongehuwd, in het bezit van een der akten van bekwaamheid, bedoeld in art. 56a en b der wet van 17 Aug. 1878 (Stbl. No. 127), of van daarmede gelijkstaande akten en voorzien van speciale akten of aanteeke- ningen voor eenige andere vakken van onderwijs, bij voorkeur voor de Franache taal. Z. M. heeft, met intrekking der benoeming van ontvanger der directe belastingen en accijnzen F. A. H. Seipgens te Goor c. a. tot ontvanger der zelfde middelen te Bodegrave c. a., gemelden ont vanger bevestigd in zijne tegenwoordige betrekking en C. G. Bannier, ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Akkrum c. a., benoemd tot ontvan ger derzelfde middelen te Bodegrave c. a.- benoemd tot griffier bij het kantonger. te Leeuwarden mr. "W. Kolff, thans griff. bij het kantonger. te Emmen en tot 8nbstit.-griff. bij de arr.-rechtb. te Winschoten mr. E. R. E. Brants, adv. en procur. te Almeloo, tevens beëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtb. aldaar; - met ingang van den eersten Juli a. s., lo. de offic. van adm. lste kl. J. G. Bebelaar en J. A. H. Haart, ter zake van in en door den dienst ontstane lichaamsgebreken, op pensioen gesteld 2o. bevorderd: tot offic. van adm. lste kl. de offic. van adm. 2de kl. L. C. Duhne en P. K. S. Met man; tot offic. van adm. 2de kl. de offic. van adm. 3de kl. F. Lensing en S. J. A. Deyll; - benoemd bij het leger in Nederl.-Indië tot offic, van gezond heid 2de kl. den voor dat leger opgeleiden militai ren student (arts) D. D. Buchler. Gemengd Nieuws. Op de Beestenmarkt alhier werd gis teravond omstreeks acht uren een ongeveer 7-jarig meisje aangereden door den tram. Hoewel eenigs zins verwond, werd het bij de heeren Reyst en Krak aldaar binnengedragen. Bij het zware onweder, dat ook boven Den Haag woedde, heeft de bliksem een boom op den Rijswijkschen weg in splinters geslagen, gelukkig zonder eenige personen te treffen, die zich in de onmiddellijke nabijheid bevonden. Ook werd van een hni8 aan den Stationsweg een groot gedeelte van het dak afgerukt. De eerstehondenjacht door de Haagsche politie Vrijdag-nacht ondernomen leverde een vangst van 18 stnks. Zondag-nacht werden 14 losloopers van het hondengeslacht door de politie opgevangen. Het lijk van den S cheveningschen vis- scher Leendert Mos is Zaterdag-avond te Loosduinen aangespoeld. Daar de man in den storm van Maart omkwam, was het bijna niet meer te herkennen. Door den burgemeester van Loosduinen, den heer Yan de Velde, werden met de meeste welwillend heid voor de begrafenis de noodige maatregelen getroffen. Bij vonnis van den krijgsraad in het éde militaire arrondissement, standplaats Haarlem, is de milicien-plaatsvervanger W. J. F., van het 5de esc. 2de reg. hnz., schuldig verklaard aan: lste diefstal in de chambrée van het corps, ten nadeele van een kameraad2de overtreding der krijgstocht, door het in bezit hebben van twee hem niet toe- behoorende haarkammen, zonder dat bezit voldoende te kannen ophelderen, en hem ter di^r z«k§ ver-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1