Het hotel-Krasnapolsky is thans go- opend. Het bevat op twee verdiepingen een zeven tigtal kamers, die alle aan de eene zijde haar toe- gaDg hebben aan een lange breede gang, en aan den anderen kant haar licht ontvangen. Licht en luchtverversching, twee hoofdvoorwaarden voor een gezonde woning, laten dus niets te wenschen over. Daarenboven zijn alle kamers van eiken parket vloeren voorzien, ten einde opeenhooping van stof in tapijten te voorkomen. Ook van de overige in- richtiog maken do Amsterdamsche bladen met lof melding. Woen8dag-avond te zeven nrenkwamen uit Alkmaar eenige leden der rechtbank aan Den Helder aan, om een onderzoek te doen in zake een vermoeden van moord. Een vrouw, in den nacht van Maandag op Dinsdag jl. aan typhus overleden, werd in den vroegen morgen van laatstgenoemden dag door buurvrouwen afgelegd, toen deze ontdekten, dat de overledene een doek om den hals had, die blijkbaar met kracht was toegehaald; de hals scheen de sporen van worging te vertoonen. Toch duurde het tot Woensdag-namiddag, eer van dit feit mede- deeling werd gedaan aan de politie, terwijl de man inmiddels deu dood zijner „geliefde echtgenoote" in een der plaatselijke couranten had bekend gemaakt. De beschonken toestand van den „treurenden" echt genoot gaf den commissaris van politie gereedelijk aanleiding om hem voorloopig in verzekerde bewaring te nemen, terwijl het lijk der vrouw naar het zieken huis werd overgebracht. Ddar heeft de lijkschouwing plaats gehad. Door den rechter-commissaris zijn de verdachte H. B. en de getuigen inmiddels in verhoor genomen. In de school van Wechterholt, gemeente Wye, had dezer dagen een treurig ongeval plaats. Terwijl het achtjarig meisje van Kloezeman bezig was met schrijven, zakte zij plotseling tusschen de bank weg en was onmiddellijk een lijk. Volgens 't oordeel van den geneeskundige, die zoo spoedig mogelijk aanwezig was, is de oorzaak van dezen plotselingen dood toe te schrijven aan een aange boren hartsgebreb. De burgemeester van Nantes heeft bij gemotiveerd besluit het oplaten van vliegers binnen de gebiedpalen dier stad verboden. Naar het schijnt, had de jeugd met dit speelgoed allerlei stoornis in het telephoon-verkeer veroorzaakt. Uit Oostenrijk wordt geschreven: „De onweders schijnen dit jaar bijzonder gevaarlijk te zijn. Niet minder dan 20 personen zijn dit voorjaar hier te lande reeds door den bliksem doodgeslagen, een nog grooter aantal werd gekwetst en vele woningen werden in de asch gelegd." In het hotel Salisbury te Londen heeft zekere Kelly een vriend, met wien hij op dezelfde kamer logeerde, des nachts bij ongeluk met eeno revolver, die hij wilde ontladen, in den buik getrof fen. Wel dacht men eerst aan moord, maar de doo- delijk verwonde kon nog zelf de verklaring afleggen, dat hier slechts van een noodlottig toeval sprake was. De provincie Oran in Algerië wordt onveilig gemaakt door een rooverbende onder aan voering van zekeren Ren-Bahy, die op klaarlichten dag de hoeve van den kolonist Moutonne plunderde en deze, toen hij inmiddels zijne woning naderde, eenvoudig doodschoot, waarna de moordenaars heel bedaard hun roofwerk voortzetten. In een koffiehuis te Bonn is een Nederlander gevangengenomen, die aanstoot gaf door smaadredenen op den Pruisischen staat, den keizer en Von Bismarck. Deex-koionel van de artillerieën voor- malige stalmeester van Napoleon IH, graaf Sebille, heeft zich te Neuchatel met eene revolver doodge schoten. Zijne uitlevering was door de Fransche jus titie gevraagd. Het dorp Valloires (Savooie) is door brand vernield. De inwoners hadden nauwelijks tijd zich door de vlucht aan de vlammen te onttrekken; al het vee, waaronder 100 ossen, verbrandde. Depeches, te Weenen ontvangen uit Scutari, melden dat de ontploffing van het kruit magazijn aldaar veel ernstiger gevolgen heeft ge had dan eerst vermeld werd. Er zijn 150 burgers en soldaten gedood en 53 gewond. Tweehonderd kruitvaten met 6000 patronen ontploften46 loodsen werden vernield. En dit alle3 door het inslaan van den bliksem. De expre8trein, welke gisteroch- tend van Frankrijk te Brussel aankwam, is op de ceintuurbaan tusschen de stations du Midi en Schaerbeek op een goederentrein geloopen. De aan sluiting is daardoor voor de reizigers naar Neder land gemist. Zij die te ongeveer twaalf uren moesten aankomen, zijn eerst te drie uren gearriveerd. Per soonlijke ongelukken hebben niet plaats gehadhet materieel bekwam groote schade. Volgens telegram uit Nieuw-York kan er tusschen 17 en 19 dezer stormachtig weder verwacht worden op de Engelsche en Noordsche kusten uit het Z. tot N.-W., vergezeld van regen en weerlicht. In de kruitfabriek te Ochta (Rusland) heeft eene ontploffing plaats gehad en te Kaluga stortte een gebouw in, waardoor 10 personen wer den gedood en velen werden gewond. BUITENLAND. Frankrjjk. In het rapport van den admiraal Pierre over het bombardement van Majunga, op Madagascar, wordt gezegd dat het beschieten op 16 Mei een aanvang nam en het vuur der forten spoedig tot zwijgen werd gebracht. De handelsinrichtingen hebben niet geleden. De Hovas vluchtten naar het binnenland en de plaats werd daarop bezet. Aan den kant der Franschen is niemand gewond. Uit Shangkai wordt aan de „Temps" geseind dat de onderhandelingen tusschen den heer Tricou en den onderkoning aldaar op een zeer bevredi genden toon gevoerd worden. De onderkoning had verklaard dat China er volstrekt niet toe geneigd was, zich tegenover Frankrijk vijandig te verklaren of het den oorlog aan te doen. De heer Tricou deed den onderkoning opmerken dat Chineesche soldaten, als men hen dan onder de vijandige troepen vond, ook niet als krijgsge vangenen, maar als roovers beschouwd en als zoo danig over de kling gejaagd zouden worden. De zevende lijst van bijdragen tot het op richten van een monument voor Gambetta toont het cijfer van 6,078.10 aan, zoodat de commissie thans te beschikken heeft over 190,482 fr. Duitschland. Te Berlijn is door kooplieden aldaar een groote vergadering gehouden, waarin besloten werd, zich tot prins Bismarck te wenden met bedenkingen tegen de nijverheidswet, welke aan den handels stand groote schade berokkent. De vergadering gaf hare verwachting te kennen dat prins Bismarck, als minister van koophandel, even krachtig voor den handelsstand zal optredeD, als de minister van oorlog voor den officiersstand. Bij de verkiezing, welke gisteren te Hamburg voor den Rijksdag plaats had, werden uitgebracht: op Roscher (secessionnist) 4555, op Rabe (van de Fortechritt-partij) 6469, op Bebel (socialist) 9077 stemmen. Tusschen de twee laatsgenoemden zal eene herstemming moeten gehouden worden. De commissie voor het kerkelijk-staatkundig wetsontwerp heeft gisteren art. 5 van het regee- ring8-ontwerp aangenomen, met een amendement, volgens hetwelk door den staat erkende bisschoppen ook buiten hunne diocesen geestelijke handelingen mogen uitoefenon. Artikel 6 is onveranderd aange nomen. Alle overige amendementen werden ver worpen. Hiermede was de eerste lezing geëindigd. Heden begint de tweede lezing. In den gemeenteraad van Müachen was door eenige leden voorgesteld de viering van den ver jaardag der overwinning bij Sedan af te schaffen. De meerderheid heeft zich tegen dit voorstel ver klaard. Italië. Het tusschen Italië en Engeland gesloten handels verdrag is gisteren geteekend. Cesare Orsini hield gisteren in den Apollo- schouwburg te Rome eene redevoering, waarin hij verklaarde dat de regeering door eene krachtige agitatie gedwongen moest worden tot waarborging van 13 millioen lire ten behoeve van de wereldten toonstelling te Rome. De overige 42 millioen zouden uit inschrijvingen en uit de opbrengst der tentoon stelling gevonden moeten worden. Grroot-Britaiinïë. Een bericht uit Durban meldt dat een zendeling, Schroder genaamd, in Zoeloeland is vermoord. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zit ting deelde lord Fitz Maurice mede dat de heer Lascel- le8 de betrekkingen met de regeering van Bulgarije niet heeft afgebroken. Slechts de gedachten wisse ling over den Varna-spoorweg is gestaakt, totdat zijne twee laatste nota's beantwoord zpllen zijn. Zes leden der „jonge linkerzijde" hebben bij het Huis een voorstel ingediend, strekkende tot herziening der grondwet. Woensdag 11. werden te Birmingham aan den heer John Bright in eene samenkomst waar duizen den - de „Times" zegt twintig duizend - bijeen waren, tal van adressen van gelukwensching en hulde aangeboden, naar aanleiding van het feit dat deze Bright-fee8ten vieren doet. Sedert vijf en twin tig jaar heeft hij steeds het district in het Parlement vertegenwoordigd. De heer Bright antwoordde met eene toespraak van ongeveer veertig minuten, waarin hij vooral in herinnering bracht den strijd, door hem met Cobden voor het vrijhandelsstelsel gestre den, en den goeden uitslag van dien strijd. Een zilveren dessertservies en zijn portret, geschilderd door den heer Holl, werd hom ten geschenke aan geboden. Het is van geoxydserd zilver met wat ver guldsel. Het middelstuk geeft de allegorische figu ren van vrede en overvloed te zien. Het servies heeft 600 pd. st. gekost. In het Lagerhuis is de artikelsgewijze behan deling van de wet tegen verkeerde verkiezingsprak tijken begonnen. In eene der avondzïttingen lokte lord Hamilton eene discussie uit over de bepalingen van de Iersche landwet, die betrekking hebben op het koopen van land door de pachters. Zooals die bepalingen thans zijn, blijven zij onvruchtbaar en moeten dat ook wel blijven. Onder een half millioen pachters zijn er niet meer dan 7250, die hunne hoeven gekocht hebbeD. Hij wilde gunstiger condi tiën voor de koopers. De minister voor Ierland, de heer Trevelyan, meende dat, indien er niet meer pachters hunne hoeven gekocht hebben, dit te wijten is aan de voorspiegelingen van gunstiger voorwaar den, die hun gedurig gedaan worden, welke wel komen zullen, indien zij maar wat wachten. Hij wilde evenwel de motie van lord Hamilton, die her ziening van de bedoelde bepalingen wenschelijk noemde, aannemen, indien deze het woord „onmid dellijk" daaruit schrapte. Aldus gewijzigd werd zij aangenomen. De commissie te Alexandrië heeft tot hier toe 4080 aanvragen om schadeloosstelling, tot een be drag van f 270,000 pd. st. ingewilligd. Voor de Iersche „National League" is uit Amerika wederom 1000 pd. st. ontvangennog 2000 pd. st. worden van daar verwacht. Rusland. Het bericht dat de burgemeester van Moskou, prof. Tschitscherin, is afgezet, heeft tegenspraak gevonden, maar duidelijk is het toch nog niet, wat er van deze zaak is. Eerst scheen het te zijn dat hij bij de ontvangst van het gemeentebestuur door den czaar eeno toespraak gehouden heeft, die Z. M. zeer ongunstig opnam, hoewel prof. Tschitscherin een man van hoogen leeftijd is, die niet tot de liberale partij behoort en op den wensch van den czaar tot hoofd van het gemeentebestuur van Moskou gokozen was. De door den czaar afgekeurde woorden van des burgemeesters toespraak waren deze: „Peter de Groote heeft Rusland eene ruïne genoemd, die een groot architect noodig had om uit hare puin- hoopen weder opgericht te worden. Rusland is thans gelijk toen niets dan een groote puinhoop. Maar niet de kunst van een architect, al was hij ook de geniaalste bouwmeester, is in staat den wederopbouw van het rijk te voltooien. Wij allen moeten de hand medo aan het werk slaanroep ons tot deelneming aan het groote werk; wij willen het onder uwe leiding vol hoop beginnen." Nader wordt echter nu gemeld dat prof. Tschitsche rin de woorden, die hem de ongenade van den czaar bezorgden, niet in eene tot den czaar gerichte rede gesproken heeft, maar aan een feestmaal, dat het gemeentebestuur van Moskou aan de hoofden der Russische gemeenten aanbood, die bij de kro ning vertegenwoordigd waren. In Augustus zal een Russische wetenschap pelijke expeditie onder Prevalsky Middel-Azië en meer bepaaldelijk Thibet bezoeken. Voorbij de Rus sische grens zal zij worden geëscorteerd door een deta chement kozakken. Men zegt dat graaf Tolstoi weldra als chef van de politie te St.-Petersburg zal worden ver vangen naar aanleiding van de jongste wanor delijkheden. Programma's van Muziekuitvoeringen. Buitensociëteit „Amicitia". Stafmnziek 4de regi ment Infanterie, kapelmeester H. Grentzins, Zondag 17 Jani, des avonds te halfacht. Eerste Afdeeling: N°. 1. Marsch, Ja- qraet; 2. Feeït-Ouvertaro, Leatner; 3. „FrahÜDgs-Kiider", Walzer, Waldteüfel; 4. Potpourri „das Nachtleger von Graoada", Kreutzor; 5. „Tolle Streiche", concert-Polka ponr Piston, Wald teüfel. Tweede Afdeeling: N°. 6. „Jubel-Ouverture", Bach; 7. Paraphrase über MendelasohDs „Lobgezang", arr. Oostelaar; 8. Grande Fantaisie de „la Jnive", Halevy; 9. „Morceau Reli gieus", Dethisie; 10. „Die TGrkische Scharwache", Michaelis.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2