LEIDSOH DAGBLAD. i\°. 7155 Zaterdag 16 Juni. A0. 1883. Avond-editie. riUJS DEZER COURANT: Foor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Hommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17§. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LSIBEN, 15 Juni. Men deelt ons mede dat ten behoeve van den bouw van het Blinden-Instituut te Amsterdam in Leiden en Voorschoten een bedrag van f 570 is bijeengebracht, waaronder twee giften van f 100, een dezer van een onbekende. Ieder, die nog iets voor dit nuttige doel mocht willen afzonderen, kan zich vervoegen bjj mr. F. "Was alhier, correspon dent van het Blinden-Instituut voor Leiden en om streken. De Staatscourant van heden bevat het besluit waarbij de academische fondsen, bij elk der voor malige hoogescholen Leiden, Utrecht en Groningen, krachtens koninklijk besluit bestaande, worden op geheven dat het aanwezig batig saldo in 's Rijks schatkist zal worden gestort, en dat do archieveD, tot elk academisch fonds behoorende, in bewaring zullen blijven bij curatoren der betrokken universiteit. De goedgekeurde eindrekeniDg van het fonds te Leiden sluit in ontvang cn uitgaaf met f 13,626.29. Door den minister van koloniën zijn benoemd tot leden van de jury voor de toekenning van be kroningen op de Internationale Koloniale en Uit voerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam de navol gende heeren, die de benoeming hebben aangenomen lste Afd. (Koloniëo). lste kl. (Geographie). Dr. H. G. Van de Sande Bakhuyzen, dr. O. M. Kan en W. F. Versteeg. - 2de kl. (Meteorologie en aardmagnetisme). L. André, W. Van Hasselt en P, F. baron Van Heerdt. - 3de kl. (Voorstellingen van het terrein). Aug. Allebé, H. Raat en N. I. Raland. - 4de kl. (Geologie en mineralogie). R. Ever wijn, dr. H. Behrens en dr. C. E. A. Wichmann. - 5de kl. (De plantenwereld), mr. L. A. J. W. baron Sloot Van de Beele, dr. C. A. J. A. Oudemans en jhr. mr. W. C. M. De Jonge Van Ellemeet. - 6de kl. (De dierenwereld.) mr. S. C. J. W. Van Mus- sehenbroek, dr. F. A. Jentink en dr. G. F. Wes terman. - 7de kl. (Anthropologie) dr. Max Weber, dr. A. Sasse en dr. D. Lubach. - 8ste kl. - (Be volkingsstatistiek.) mr. W. K. baron Van Dedem, H. J. Bool en mr. W. B. Bergsma. - 9de kl. (Hui selijk en maatschappelijk leven.) C. Bosscfcer, H. J. Ankersmit, dr. F. A. C. Dumortier, G. K. Nie mann, Aug. Mesritz en dr. L. Serrurier. - 10de kl. (middelen van bestaan), dr. A. A. W. Hubrecht, mr. J. P. Amersfoordt, mr. S. C. J. W. Van Musschen- broek, K. W. Van Gorkum, F. W. Van Eeden, R. Fen- nema, J. F. F. Moet, P. E. Tegelberg en F. B. Bonn. - lldo kl. (Kunsten en Wetenschappen). F. S. A. Do Clercq, dr. G. Schlegel en Dan. De Lange. - 12de kl. (Godsdienst en godsdienstige gebruiken). Dr. H. Kern, dr. A. W. T. Juynboll en dr. C. P. Tiele. - 13de kl. (Regeeringsvormen en staatsinstellingen.) Mr. J. Van Gennep, M. Th. H. P. Perelaer en G. A. Wilken. - 14de kl. (Ontdekkingsreizen en on derzoekingstochten.) D. D. Veth, P. A. Tiele en dr. J. Dornseiffen. - 15de kl. (Koloniale stelsels, hun toepassing en uitkomsten). Mr. P. A. Van der Litb, mr. J. Do Louter en J. Spanjaard. - 16de kl. (Zee en landmacht in de koloniën.) J. C. J. Smits, C. L. Loder C. Lz. en F. C. Tromp. - 17de kl. (Openbare werkeD). en 18de kl. (Telegraphie, postwezen, telephonen en seinen). C. L. F. Post, W. F. A. Beyerinck en H. L. Jansen Van Raay. - 19de kl. (Handel en scheepvaart op en in de kolo niën) S. B. Zeverijn, A. C. Joosten, D. Maarschalk, J. Van Burg, L. C. Van Kerkwijk en J. J. Van Santen. - 20ste kl. (Landbouw en nijverheid.) J. Millard, J. G. C. A. De Vogel, E. Bunge, J. An kersmit Jr., C. F. Qaien, C. Schöffer, J. Hudig Dz., J. De Groot, D. F. A. Bauduin. - 21ste kl. (Hui selijk en maatschappelijk leven van den Europeaan). Mr. J. E. Henny, J. G. C. C. Stierling Kuneman en dr. B. J. Stokvis. - 22ste kl. (Opvoeding en onderwijs). H. Prange, J. C. Nourdenburg en mr. A. Kerdjjk. - 23ste kl. (Wetenschappelijk onderzoek). J. Van Oldenborgh, E. Ketjen en dr. P. P. C. Hoek. Koloniale geneeskundige afdeeling. lste kl. (Zorg voor den openbaren gezondheidstoestand in de Kolo niën). Dr. B. Carsten, dr. J. Forster en dr. G. Van Overbeek De Meyer. - 2de kl. (Regeling van den geneesk. dienst in de Koloniën). M. B. E. J. H. Becking, dr. D. Doyer en dr. Th. H. Mac Gillavry. - 3de kl. (Verpleging en vervoer van zieken en ge wonden, hun behandeling door inlanders); Dr. F. J. Van Leent, D. J. De Leeuw en dr. P. C. Plngge. De Tweede Kamer telt thans 45 liberalen, 4 conservatieven, 17 katholieken en 19 antirevolu tionairen, terwijl om één zetel (Delft) nog tnsschen een liberaal en een katholiek moet worden gestreden. Naar men verneemt, heeft jhr. mr. iE. A. Van Panhuys, Commissaris des KoDings in Gronin gen en president-curator der Rijks-universiteit, als blijk van belangstelling in het Groningsch studenten corps, dit, ten behoeve van het nieuwe, weldra te openen sociëteitsgebouw, geschonken een kostbare pendule met candelabres. Door het bestuur van de Amsterdamsche Ten toonstelling is besloten, te beginnen met Zaterdag 16 dezer, den toegangsprijs dagelijks te stellen op 50 cents, behalve des Vrijdags. De entrée blijft op dien dag één gulden. De maatregel is genomen vooral met het oog op de bezoekers van elders, daar het moeilijkheden gaf, in verband met de ver schillende entréeprijzen, gcedko^pe retourtreinen te organiseeren. Prinses Hendrik is hedenochtend te halfnogen Daar Amsterdam vertrokken, ten einde een bezoek te brengen aan de Internationale Tentoonstelling aldaar. Hedennaraiddag is H. K. H. in de residentie teruggekeerd. De vergunningen, door B. en Ws. van Am sterdam in 1882 verleend tot verkoop van sterken drank in het klein, ten getale van 1786, hebben voor de gemeentekas eene bate van f 72,900 op geleverd. - De plaatselijke directe belasting naar het inkomen heeft er na aftrek van ODÏnbare posten en ontheffingen f 2,025,271 of f 203,271 meer dan de raming opgeleverd. - In hetzelfde jaar werd er over 9149 honden belasting betaald, d. i. 477 meer dan in 1881. De uitgaven waren f 2494, zoodat de gemeentekas f 20,633 overhield. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden dat de termijn voor de inzen ding van adressen om toelating tot het examen voor adspirant-administrateur wordt verlengd tot 25 Juli a. s. De luit. ter zee 2de kl. J. J. W. H. Van der Toorn en de officier-machinist 2de kl. C. R. Van Kooten, uit Oostlndië in Nederland terugge keerd, zjjn op nonactiviteit gesteld. Z. M. heeft den kapt. C. P. Van Pommeren, van den generalen staf, met ingang van 1 Oct. a. s., in zijn rang overgeplaatst bij het wapen der inf., en wel bij het 4do reg. van dat wap8n; - aan H. Hulsman, wed awe van den ten gevolge van bevolen dienstverrichtingen overleden off. van gez. lste kl. bij de zeemacht, dr. G. Karsen, met ingang van 1 Juli a. s., toegekend een pensioen van ƒ600 'sjaars; - aan C. G. E. Gerlach, op zijn verzoek, met 1 Juli a. s., eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Delft; - doctor R. M. De Jager Meezenbroek, arts te Elburg, met ingang 1 Juli a. s. benoemd tot off. van gez. der 2de kl. bij de zeemacht; - aan mr. C. Hartman Busmann, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 16 Juli a. s., eervol ontslag verleend als notaris te Sappemeer; - benoemd tot raadsheer in het gerechts hof te 's-Hertogenbosch mr. C. F. G. De Menthon Bake, thans rechter in de arrondissements-rechtbank te Groningen. Gemengd Nieuw». De Schuttersraad alhier heeft in eene openbare zitting uitspraak gedaan van een vonnis tegen den schutter der 3de compagnie P. H. - Door den commandant dier compagnie nl. was eene klacht bij den waarnemenden commandant der dd. schut terij ingediend ter zake genoemde schutter P. H. zich op Dinsdag 8 Mei 11. gedurende den marsch naar het exercitieterrein onbehoorlijk had gedragen, zich na de hem daarop gedane waarschuwing onge paste uitdrukkingen had veroorloofd en ten slotte de gelederen had verlaten en zich verwijderd. - De Schuttersraad veroordeelde den schutter P. H. voor deze twee strafbare feiten tot twee geldboeten elk van 15 en in de kosten van het geding. De be klaagde betaalde dezer dagen die hem opgelegde boeten ten bedrage van ruim f 32 en sprak er zijn innig leedwezen over uit dat hij zich zoo onwaardig had gedragen. Zij die gisteravond de Hoogewoerd passeerden - en met het oog op het Musis concert waren het er velen - hebben zeer zeker het niet onaardige effect opgemerkt, door het aan de achter zijde verlichte raam van geschilderd gebrand glas teweeggebracht; terwijl zich overdag van buiten gezien bijna niets dan strookjes lood, waarin zich dat glas bevindt, vertooneD. Ook bij den heer Leyh, spekslager in de Pioterskerkkoorsteeg, zijn thans raampjes aanwezig van verschillende bij elkaar passehde kleuren en schilderingen uit de 16de eeuw. Ze trekken mede do aandacht en zijn 9veneens door- hetzelfde atelier vervaardigd. De Tesselsche veehouders hebbenweer- rnim 1400 lammeren naar Leiden verzonden, zoodat er na in de laatste vier weken ongeveer 18,000 zijn verscheept. De groote wekelijksche verzendin gen houden nu op. Overeenkomstig den eisch van het open baar ministerie is W. B. Melchers, wonende te Hil versum, gewezen onderdirecteur der Noord-Zuid- Hollandsche Stoomtramwegmaatschappij (Leiden Haarlem) door het gerechtshof te Amsterdam tot een celstraf van 6 maanden en tot betaling eener geldboete veroordeeld. Hij was namelijk belast met het houden van het onkostenboek, en nu werd hem ten laste gelegd dat hij verscheidene posten hooger dan de werkelijkheid had opgevoerd en daardoor zich een vrij aanzienlijk bedrag had toegeëigend. Beschuldigde hield echter vol dat hij dat geld niet tot eigen bate had aangewend, maar tot dekking van het tekort in kas, dat hij niet kon verklaren, maar toch verwachtte dat hem zou geweten gewordeD. Uit het getuigenverhoor bleek dat de controle veel te wenschen overliet. Had men de posten in het onkostenboek met de quitantiën vergeleken, het bedrog had reeds veel eerder moeten uitkomen. De advocaat-generaal mr. Jolles vond in deze om standigheid en in 's mans vroeger onbesproken gedrag, termen om verzachtende omstandigheden aan te nemende vervalschingen moesten zijns in ziens als één misdrijf worden aangemerkt, omdat er maar één tekort was. De verdediger, mr. Philip AHaas, betwistte dat hier zou zijn misbruik van vertrouwen, en achtte ook de valschheid niet bewezen, omdat boos opzet ontbrak, dat is hier de wil om zichzelf te verrijken. Pleiter had dus vrijspraak gevraagd. Om te voorkomen dat het publiek even als vorige jaren door onbescheiden en brutale kooplui aau het strand te Scheveningen wordt lastiggevallen, hoeft de directie van het badhuis bepaald dat elk koopman die met zijn waren wil rondloopen, moet voorzien zijn van een kaart, meldende zijn naam en den aard zijner negotie en geteekend door een lid van de directie. Deze kaart wordt, zoodra het gedrag van den koopman stof tot klagen geeft,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1